ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ-ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179

    ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΠΑΤΕΡΑ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ-ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ

    Χαιρετω τα μελη του φορουμ,
    το θεμα δεν εχει να κανει με εμενα αλλα με το αγορι μου...
    Ειμαστε 5 μηνες μαζι και δε μπορει να μου ανοιχτει..εχανε τα λογια του καποιες φορες,διαρκως ενιωθε κομπλεξαρισμενος,σε σημειο που αρχισα να προβληματιζομαι,γτ μετα απο 5 μηνες σχεση δε μπορουσα να καταλαβω το λογο..

    Στο σεξ δεν επαιρνε πρωτοβουλιες,ζηλευε το παραμικρο,ειχε αναγκη να νιωθει διαφορετικος..δε του αρεσε να κανω πραγματα που εκανα με εκεινον να τα κανω με αλλους και τα σχετικα..αρχισα να πιεζομαι αλλα παραλληλα εβλεπα και ομορφα στοιχεια..
    αλλα αρχισα να παραιτουμαι..ωσπου θυμηθηκα που μου πε οτι αντιπαθει τον πατερα του..και εκει αρχισα να στροφαρω..

    ετσι λοιπον μου εξομολογηθηκε οτι ο πατερας του παλιοτερα εκοψε το τσιγαρο και ειχε γινει πολυ νευρικος..τον κυνηγουσε μες στο σπιτι..τον χτυπουσε καποιες φορες και λεει ακομα θυμαται την εκφραση στο προσωπο του..τον τρομο που ενιωθε

    αυτο σαν αποτελεσμα ειχε να πηγαινει στο σχολειο φοβισμενος..βοηθουσε τα αλλα παιδια στο σχολειο..αλλα δε σηκωνε ποτε το χερι του,ντρεποταν σε απιστευτο σημειο..μεχρι το λυκειο ιδια κατασταση..ακομα και φοιτητης το πρωτο ετος ντρεποταν να παει στη σχολη,ο πατερας του γενικα τον εκανε να ντρεπεται που ντρεπεται,τον παροτρυνε να μην ειναι τοσο καλος..να ειναι πιο πονηρος,γτ ετσι δε θα παει μπροστα και τα σχετικα..του απερριπτε εν ολιγοις αυτο που ηταν..οποτε αρχισε να γινεται κατι αλλο..αρχισε να γκομενιζει..να κερατωνει..να κανει τα παντα για να γινει ο Μαγκας που του πλασαρε ο πατερας του,προσπαθουσε να λειτουργει διαφορετικα απο το πως αισθανοταν..δε βοηθουσε κοσμο οταν τον ειχαν αναγκη...κερατωνε.τον ενδιεφερε ο εαυτος του..ως που εκανε μια σχεση 3 χρονων συνεχισε να λειτουργει μεσα σε αυτη με τον ιδιο τροπο..ωσπου η κοπελια τον απερριψε πριν το καλοκαιρι μη σηκωνοντας τηλεφωνα για ενα μηνα..οποτε παλι βιωσε απορριψη...και τωρα δε ξερει πως πρεπει να ειναι..οταν ηταν καλο παιδι τον απερριψαν..οταν ηταν "μαγκας" τον απερριψαν οποτε τωρα δε ξερει πως πρεπει να φερεται για να τον αποδεχτουν οι αλλοι και μεσα απο αυτους και ο ιδιος..

    επισης εχει προβλημα τριχοπτωσης στα μαλλακια του,και αυτο τον κανει να μαζευεται κι αλλο μαζι μου,γτ νιωθει πως ολες οσες ειχε εμεναν μαζι του για την εμφανιση του κι οχι γιαυτο που ηταν...οποτε τωρα νιωθει πως αμα παθει κατι τετοιο θα με χασει..αυτο σημαινει πως τελικα πιστευει πως δεν εχει προσωπικοτητα..

    εγω του τα ειπα ολα αυτα..αποκωδικοποιησα τις συμπεριφορες του αλλα ακομα αρνειται να πιστεψει πως αξιζει,ακομα αρνειται να δεχτει πως αμα ειναι ο καλος εαυτος του θα τον αποδεχτουν οι αλλοι,εγω απλα του ειπα να ειναι ο εαυτος του και να αρχισει σιγα σιγα να τον αγαπαει..

    δε ξερω πως αλιως να βοηθησω..αρχιζω και εγω και κουραζομαι γτ στη σχεση μου εχω αναγκη εναν αντρα δυναμικο,χωρις να αναλυω διαρκως..αρχιζω και κουραζομαι παει καιρος τωρα που δειχνω κατευθυνσεις..δε ξερω σκεφτομαι μηπως πρεπει να δει καποιον ειδικο..ειναι λαθος μου πιστευετε που μενω στη σχεση ενω υπαρχουν τοσα προβληματα?η με στηριξη και αγαπη μπορουν να ξεπεραστουν?
    σας ευχαριστω για το χρονο σας!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Αν τον αγαπας μενεις μαζι του γιατι σε χρειαζεται..

    Γιατι η αγαπη εχει αξια οταν την δινεις απλοχερα χωρις ανταλλαγμα. Και φυσικα εχει αξια στα δυσκολα. Και τωρα μονο θα την νιωσεις πραγματικα,και οχι οταν ολα ειναι ροδινα.

    Θα ντρεπομουν να κανω την σκεψη που εκανες τωρα εσυ,οτι ισως ειναι λαθος που μενεις μαζι του (χωρις παρεξηγηση)

    Λαθος ειναι μονο οταν δεν αγαπας τον αλλον και μενεις μαζι του επειδη τον λυπασαι. Δεν υπαρχει τιποτα πιο ομορφο απο αυτο που κανεις τωρα εσυ,που του κρατας το χερι και τον βοηθας να σηκωθει. Αν ολοι εκαναν ετσι για ολους και δεν εφευγαν με την πρωτη δυσκολια ο κοσμος θα ηταν πολυ διαφορετικος.

    Μεινε μαζι του,στηριξε τον και αγαπησε τον. Εδω θα φανει τι τυπακι εισαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    karisha μου συμφωνω απολυτα μαζι σου...
    ο μονος λογος που σκεφτομαι καποιες φορες να φυγω ειναι γιατι δεν ειναι ο πρωτος που γνωριζω και εχει θεματα ψυχολογικα σοβαρα που πρεπει να λυθουν προκειμενου να μαι καλα σε μια σχεση..
    δεν ειναι εγωισμος ειναι ψυχολογικη κουραση...σαφως και παλευω 5 μηνες και αν ηθελα να μη προσπαθησω θα ειχα φυγει..
    σκεψου ποσο δυσκολο ειναι για εμενα να ειμαι με εναν αντρα που σε αυτη τη φαση δεν εχει ιχνος δυναμισμου ενω εγω ειναι το πρωτο που κοιταζω σε εναν αντρα..
    σκεψου ποσο δυσκολο ηταν για εμενα να μαι με εναν αντρα που δε με συνοδευε μεχρι το σπιτι μου (επειδη με εβλεπε δυναμικη φοβοταν πως θα τον κρινω κατι που μου το εξομολογηθηκε πολυ αργοτερα)
    με εναν αντρα που δε μου εδειχνε ποσο με θελει γτ φοβοταν να δεθει..εναν αντρα που δε μου βγαζε παθος γτ δεν ενιωθε δυναμικος..ειχα μεγαλα κενα και δεν εφυγα,εψαξα τους λογους,και παλευω..αλλα δεν ειναι ευκολο...
    εγω ξερω ποσες αναλυσεις εχω κανει,για να τον βοηθησω να καταλαβει ποσο ξεχωριστος ειναι και απλα στο σπιτι του δε τον επιβραβευσε κανεις γιαυτο...
    σαφως ειναι ωραιο να δινεις αγαπη χωρις ανταλλαγμα..αλλα το εχω κανει σε μεγαλο βαθμο στο παρελθον και καπου κ εγω εχω αναγκη να παρω πια...εξαλλου δε ξερω μεταξυ μας πως θα πει..πιο πολυ μενω για να του δειξω ποσο αξιζει..
    γιαυτο δε ντρεπομαι που δε κανω τετοιες σκεψεις γτ εχω περασει πολλα και πολλες φορες οι φοβοι μου και οι αναγκες μου με λυγιζουν..ανθρωπος ειμαι..δεν ειμαι ο θεος ουτε ρομποτ..εξαλλου εγω το μονο που ζηταω ειναι να ναι ο εαυτος του!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    δε μενω απο λυπηση..μερικες φορες ομως σκεφτομαι πως αμα φυγω η ζημια θα ναι ανεπανορθωτη..
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    λες αν τον αγαπας μενεις..ποσο ευκολο το λενε ολοι αυτο..για να αγαπας εναν ανθρωπο δεν αρκουν 5 μηνες...ουτε να μην τον ζεις...ουτε με το να μη σου δινει την αγαπη το παθος και αυτα που χρειαζεσαι..εξαλλου αν ο σκοπος ειναι μονο η αγαπη μπορουμε να μεινουμε φιλοι και να τον στηριζω οπως λες..ετσι τον γνωρισα..δεν ειναι οτι τον εζησα κι αλλιως και περναμε μια φαση δυσκολη..απο την αρχη που τον γνωρισα η σχεση εχει πολλα προβληματα..απεξω απτο χορο πολλα τραγουδια λενε ομως!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    liodaraki_23

    Κουκλιτσα,δεν προσεξα οτι ειστε μονο 5 μηνες μαζι... Ειχα την εντυπωση πως ειχατε ηδη κανονικη σχεση. Λαθος μου. Και συγνωμη αν φανηκα "καπως" στο ποστ μου και σε εφερα σε δυσκολη θεση. Ιντερνετ ειναι,δεν βλεπουμε η μια την αλλη και ειναι δυσκολη η επικοινωνια.

    Δε ξερω πως νιωθεις... Εσυ ξερεις. Αν τον αγαπας πολυ μεινε,αν νιωθεις οτι δεν ειναι και τοσο σημαντικο αυτο που εχετε,κι εχεις κουραστει ηδη,φυγε και μεινε φιλη του. Παντως στην δευτερη περιπτωση καλυτερα να το κανεις τωρα που δεν εχει περασει πολυς καιρος και μπορει να συνελθει ευκολα. Αν το κανεις με λεπτοτητα και ειλικρινεια δε θα πληγωθει.

    Εγω και μονο που το ψαχνεις παραπανω το προβλημα του σε παραδεχομαι και σε εκτιμω.

    Αλλα καλυτερα για εμενα να φυγεις τωρα. Γιατι εσυ μενεις μαζι του ακομα επειδη θελεις να τον στηριξεις,ενω αυτος μπορει να εχει και παραπανω συναισθηματα για εσενα,.. αυτος μπορει να σε αγαπαει και με ολα αυτα που εχιε περασει αν δεθει παραπανω συναισθηματικα θα ειναι ακομα μια μεγαλη αποτυχια στο βιογραφικο του ο χωρισμος σας..

    Μπορεις σαν φιλη,οπως και μονη ειπες πριν,να τον στηριζεις αν θες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    δε πειραζει εχεις δικιο η απροσωπη επικοινωνια τα εχει αυτα!!!
    κοιτα εγω προσπαθω να τον βοηθησω πρωτα σαν ανθρωπο και κατ'επεκταση και με εμας..δε νιωθω πως θελω να μαι φιλη του..το παλευω ακομα..και το προσπαθω....δεν τα παραταω ακομα...μεχρι εκει που αντεξω!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    για να σε βοηθησω να καταλαβεις...θελω να μαστε μαζι..να να γινουν ετσι τα πραγματα που να μαστε γεματοι και οι 2!
    δε νιωθω φιλη του..νιωθω γυναικα διπλα του που τον στηριζω...
    παλευω κ για εκεινον και για εμας..εχουμε κατι σημαντικο...απλα πρεπει να λαμψει!
    και θα λαμψει οταν λαμψει και εκεινος..θα το προσπαθησω
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    liodaraki_23

    Κουκλιτσα εχεις κατσει να του μιλησεις για το πως νιωθεις? οπως μιλας τωρα σε εμενα? η φοβασαι μην τον πληγωσεις?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    ξερει τα παντα!!!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  11. #11
    λιονταράκι.....τι παίρνεις εσύ από αυτή τη σχέση?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    αυτη τη στιγμη η ελπιδα πως ολα θα φτιαξουν..εφοσον εχουν υπαρξει φορες που ενιωθα ερωτευμενη,οταν ηταν κεφατος και ο εαυτος του(δυναμικος-αερατος) πιστευω πως αμα του τονωσω λιγο την αυτοπεποιηθηση θα αρχισει να αλλαζει..
    τον ειδα χτες και ηταν πολυ κεφατος,πολυ δυναμικος,πολυ αισιοδοξος..ενιωσα καλυτερα αλλα με το που γυρισα σπιτι..με επιασε παλι το αγχος..
    πλεον με προσεχει...μου δινει αγαπη,με νοιαζεται,με στηριζει,με ακουει,ειναι τρυφερος,γελαμε μαζι..
    απλα εδω και 5 μηνες αναλυω,απολογουμαι του μαθαινω απτην αρχη πως πρεπει να φερεσαι σε μια σχεση,τι ειναι σχεση γτ μεχρι τωρα δεν ειχε σοβαρες..σχεσεις ουτε αξιολογα ατομα..
    δε πηρε αγαπη,δεν εδωσε και αμαθε να δινει την "αγαπη" οπως του τη μαθανε..π.χ.ενδιαφερον=ζηλε� �α,παθος=καταπιεση και ολα αυτα επρεπε να του τα αλλαξω...να τον βοηθησω να τα βελτιωσει και ηδη εχει βελτιωθει αλλα ακομα μερικες φορες καλουμαι να απολογουμαι για χαζα πραγματα...
    συν τοις αλλοις περα απο τα προβληματα τα προσωπικα υπαρχουν και πρακτικα...για πχ δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για να βγαινουμε..βγαινουμε αραια κ που για κανενα καφε η στη καλυτερη για καμια μπυρα..ψαχνει για δουλεια..
    τεσπα πιστευω πολυ σε εμας γιαυτο και υπομενω τοσα πραγματα..γτ με νοιαζεται και εκεινος και με προσεχει..εχει κανει και εκεινος υπομονη για δικες μου ανασφαλειες..πιστευω πως συντομα θα ανακαμψει και θα ναι ο δυναμικος ευχαριστος τυπος που εχω αναγκη!ηδη αρχιζει και ανεβαινει..καναμε τοσο αγωνα μαζι..μακαρι να βγουμε νικητες!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    179
    αυτη τη στιγμη η ελπιδα πως ολα θα φτιαξουν..εφοσον εχουν υπαρξει φορες που ενιωθα ερωτευμενη,οταν ηταν κεφατος και ο εαυτος του(δυναμικος-αερατος) πιστευω πως αμα του τονωσω λιγο την αυτοπεποιηθηση θα αρχισει να αλλαζει..
    τον ειδα χτες και ηταν πολυ κεφατος,πολυ δυναμικος,πολυ αισιοδοξος..ενιωσα καλυτερα αλλα με το που γυρισα σπιτι..με επιασε παλι το αγχος..
    πλεον με προσεχει...μου δινει αγαπη,με νοιαζεται,με στηριζει,με ακουει,ειναι τρυφερος,γελαμε μαζι..
    απλα εδω και 5 μηνες αναλυω,απολογουμαι του μαθαινω απτην αρχη πως πρεπει να φερεσαι σε μια σχεση,τι ειναι σχεση γτ μεχρι τωρα δεν ειχε σοβαρες..σχεσεις ουτε αξιολογα ατομα..
    δε πηρε αγαπη,δεν εδωσε και αμαθε να δινει την "αγαπη" οπως του τη μαθανε..π.χ.ενδιαφερον=ζηλε� �α,παθος=καταπιεση και ολα αυτα επρεπε να του τα αλλαξω...να τον βοηθησω να τα βελτιωσει και ηδη εχει βελτιωθει αλλα ακομα μερικες φορες καλουμαι να απολογουμαι για χαζα πραγματα...
    συν τοις αλλοις περα απο τα προβληματα τα προσωπικα υπαρχουν και πρακτικα...για πχ δεν υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα για να βγαινουμε..βγαινουμε αραια κ που για κανενα καφε η στη καλυτερη για καμια μπυρα..ψαχνει για δουλεια..
    τεσπα πιστευω πολυ σε εμας γιαυτο και υπομενω τοσα πραγματα..γτ με νοιαζεται και εκεινος και με προσεχει..εχει κανει και εκεινος υπομονη για δικες μου ανασφαλειες..πιστευω πως συντομα θα ανακαμψει και θα ναι ο δυναμικος ευχαριστος τυπος που εχω αναγκη!ηδη αρχιζει και ανεβαινει..καναμε τοσο αγωνα μαζι..μακαρι να βγουμε νικητες!
    Τα πράγματα συμβαίνουν όλα στροβιλίζονται
    Υπάρχουμε σ' ένα θαύμα,αυτό είναι το μέλλον

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    Παντως στην δευτερη περιπτωση καλυτερα να το κανεις τωρα που δεν εχει περασει πολυς καιρος και μπορει να συνελθει ευκολα. Αν το κανεις με λεπτοτητα και ειλικρινεια δε θα πληγωθει.
    Συμφωνώ απόλυτα ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος, για ν' απομακρυνθείς τώρα, απ' αυτήν την σχέση και τελικά νομίζω ότι τα στοιχεία της λεπτότητας, της ειλικρίνειας και του σεβασμού απέναντι στον άλλον, τα έχεις. Όπως και νάχει τον αγάπησες, έγινε ένα κομμάτι σου, όπως κι εσύ για κείνον. Φαίνεται λοιπόν, ότι δεν θες να τον πληγώσεις, γιατί έτσι υποσυνείδητα ξέρεις ότι θα πονέσεις κι εσύ!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ο φιλοσ σου ψαχνει την αποδοχη ειτε απο το πατερα του ειτε απο το περιβαλλον του κι οσο του δινεισ αποδοχη θα ξερει τι να κανει γιατι τωρα εχει ανασφαλεια για οποιαδηποτε κινηση κανει γιατι εχει φαει παπαρα δοκιμαζοντασ κ αλλα πραγματα εκτοσ του εαυτου του κ εχει την εμπειρια τι θελω να πω οταν εισαι καπωσ κ φασ παπαρα λεσ να μουν αλλιωσ αν γινεισ αλλιωσ κ φασ παπαρα τελοσ γαμηθηκεσ γιατι μετα σε πιανει ανασφαλεια για τα παντα λεσ οτι κ να κανω την τρωω οποτε ειναι στο χερι σου πωσ τον θεσ ειναι μηδενισμενοσ κ ετοιμοσ να τον φτιαξεισ στα μετρα σου

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χωρισμός-συνεπειες-αντιμετώπιση
    By ellinas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 64
    Last Post: 04-02-2012, 18:21
  2. Η οικονομικη κριση κ οι συνεπειες στον ψυχισμο των ανθρωπων
    By kokoa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 28-09-2011, 19:26
  3. φόβος ότι θα έχω συνέπειες...
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 29-09-2010, 14:27
  4. Replies: 0
    Last Post: 02-07-2010, 01:50
  5. Κρίσεις σε μικρή ηλικία
    By Looney in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 30-10-2006, 00:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •