νυχια..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: νυχια..

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    9

    νυχια..

    καλησπερα σε ολους!

    εχω ενα προβλημα, απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου (τωρα ειμαι 24) τροω τα νυχια μου.

    ανατριχιαζω στην ιδεα να εχω εστω και λιγο μακρυα νυχια, να χρησιμοποιω νυχοκοπτη ψαλιδακι, να μαυριζουν απο διάφορες βρομιες
    με τα χρονια βελτιωθηκε αυτο λιγο..

    οταν ημουν μικρος τα ετρωγα μεχρι να βγει αιμα, μετα τα 14 μου αν θυμαμαι καλα, η κατασταση βελτιωθηκε αρκετα,
    παλι δε χρησιμοποιω ψαλιδι η νυχοκοπτη, ομως τωρα τους δινω κανονικο σχημα, παλι ειναι κοντα ομως οχι πολυ, επισης στο πανω μερος εκει που εννωνεται το δερμα με το νυχι δε τα αφηνω να δεσουν μεταξυ τους,

    πως θα γινει να σταματησει τελειως αυτο;
    μπορω να αντεξω στην ιδεα οτι θα τα κοβω μονο με ψαλιδι!
    ομως παντα ξεχνιεμαι,
    ας πουμε τωρα εχουν ολα ενα σωστο σχημα ομως φαινεται οτι τα τροω, ειναι λιγο κοντα,

    σκεφτηκα να φοραω συνεχεια γαντια, να μην εχω τοσο αγχος κλπ κλπ,

    κατι αλλο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Και γω τρώω τα νύχια μου απο μικρή, όχι επειδή φοβάμαι βρωμιές, μάλλον λόγω άγχους. Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω, παλιά τα περνούσανε με ένα υλικό που ήταν δύσκολο να το φας γιατί είχε πολύ άσχημη γεύση. Τα γάντια δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα, φοβάμαι πώς θα εντείνουν το πρόβλημα. Αν έβρισκες κάτι για να απασχολείς τα χέρια σου; ΅Ενα κομπολόι ας πούμε;;; δεν ξέρω. Ίσως να βοηθούσε εάν πήγαινες σε μια ειδικό να στα φτιάξει. Κάνουν καλή δουλειά, και μπορεί αν τα δεις όμορφα να σου κοπεί κάπως η συνήθεια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Κ γώ τα έτρωγα απο μικρός, κάπου διάβασα πως δεν είναι απο συνήθεια αλλα οτι να τρώς τα νύχια σου κρύβει αγχώδεις διαταραχές, δεν μπορώ να το κόψω με τπτ..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    9
    τωρα δεν εχουν κακο σχημα, απλα ειναι κοντα και αν τα δεις απο κοντα φαινεται οτι δεν ειναι με σωστο τροπο κομμενα, ευτυχως το εχω ελατωσει αρκετα, τα τροω μονο οταν μεγαλωνουν..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    φιλε μου κανεισ δεν κοιταει τα νυχια σου κ εμεισ τα τρωμε αλλα δεν ασχολουμαστε τοσο πολυ!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    εχω ακουσει για καποιο βερνικι που πωλειται στα φαρμακεια..για τετοιους λογους..εχει πικρη γευση και καθε φορα που βαζεις τα νυχι στο στομα απλα αηδιαζεις μεχρι που το κοβεις!για δοκιμασε το!
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    4
    Καλησπερα και απο μενα..επειδη ειχα διαβασει ενα κειμενο με καποιες "λυσεις" που μπορει να σε βοηθησει να κοψεις το φαγωμα των νυχιων σου...μπορεις φυσικα με το που πιανεις τον εαυτο σου να το κανεις σταματησε το αυτο μπορεις να το επιτυχεις με το να τα κοβεις συνεχεια...επισης..μπορεις να πεις σε κοντινους σου ανθρωπους η σε ανθρωπους που εισαι σχεδον μαζι τους καθημερινα να σου λενε να σταματησεις..κατευθειαν..μπ ορεις επισης να χρησιμοποιησεις κατι σε στυλ κρεμας το οποιο να τρωγεται και να εχει μια πικρι γευση..εδω μπορεις να συμβουλευτεις φαρμακοποιο και ετσι θα σε αποτρεπει απο το να τα δαγκωνεις....ενα αλλο το οποιο ειναι καπως περιεργο..και κουλο ειναι οτι μπορεις να βαλεις τσιροτα..το ειχε κανει ενας γνωστος μου καπως τραβηγμενο αλλα για εκεινον δουλεψε ως ενα βαθμο...και επισης αν δεν μπορεις η αν δεν σε βοηθησει τιποτα απο αυτα το μονο που μπορω να σου πω ειναι να πλενεις πολυ καλα τα χερια σου..γιατι αν σκεφτεις τι ειχες πιασει πριν απο το φαγωμα των νυχιων σου..θα φρικαρεις με το τι μικροβια μπορεις να εχεις στα χερια σου....!! Καλη σου τυχη! :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Quote Originally Posted by pad View Post
    φιλε μου κανεισ δεν κοιταει τα νυχια σου κ εμεισ τα τρωμε αλλα δεν ασχολουμαστε τοσο πολυ!!!!
    Πράγματι, έχει ξεφύγει η κατάσταση!

Similar Threads

  1. Μανία με τα νύχια
    By Mike in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-2005, 00:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •