Ξεχειλιζω απο Θυμό - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    Καλημερα και καλη εβδομαδα θα σου πω κατι που μου ειπε καποτε η γιαγια μου και τελικα ειχε πολυ δικιο.'πονος μοιραζμενος ειναι πονος μισος'.Η αποξενωση σου φιλε μου μηπως σου κανει κακο αντι για καλο?πιστευω οτι η ψυχοθεραπεια θα σε βοηθησει πολυ να βαλεις τα πραγματα σε μια σειρα και να μαθεις και τις κρυμμενες σου αληθειες.και κατι ακομα μην εισαι τοσο αυστηρος με τον εαυτο σου.εισαι ενας ανθρωπος με ανθρωπινες δυναμεις οχι ηρωας επιστημονικης φαντασιας!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...91%CE%9B%CE%99...

    δες λιγο αυτο το λινκ,ισως σε βοηθησει. ειχα γραψει εκει για μια κοπελα,στα ιδια "σκατα" με εμας χεχεχε

    θα σου γραψω και πιο μετα απλα επειδη εγω γραφω κατεβατα θελω την ωρα μου :P

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    25
    Ευχαριστω που απαντησες!
    Οπως και οποτε και αν σε βρει ενας χωρισμος απο συντροφο και απο φιλο,οδυνηρο θα ειναι,δε το συζηταμε καθολου αυτο!
    Διακρινεις μεσα απο την απαντηση σου,τι διακινει τοσο τα συναισθηματα σου και το θυμο σου? Θανατος - θυμος 10

    Αν δωσεις φωνη στο θυμο, τι θα πει? θες να τον ακουσουμε?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    126
    Quote Originally Posted by gios_new View Post
    'Ολα αυτά που μου περιγράφετε με αγγιζουν , τα νιωθω πολύ δικά μου γιατί τα βιώνω κ εγω. Ναι οντως υπαρχει ενας φαυλος κυκλος ξεσπασματος , τυψεων , αυτοτιμωριας.
    Θελω να φυγω απο αυτη την κατασταση που βρισκομαι , δεν μου αρεσει , δεν ειμαι εγω αυτος . Κανω καποιες προσπαθειες να βγω προς τα εξω , να κοινωνικοποιηθω κ παλι , βγαινω με φιλους , γνωριζω νεα προσωπα αλλά ενω καποιες στιγμες νιωθω ωραια ξαναγυρναω ξανα στον σκοτεινο μουκοσμο. Σαν κατι να με τραβαει κατω κ να μου λεει πως δεν ξεμπερδεύψαμε απο την λύπη, την στενοχώρια , την μοναξια .

    Ελπίζω πως θα τα ξεπεράσω γιατί αυτή την στιγμή η ελπίδα είναι το στήριγμα μου . Ισως καποιος να μου δινει ενα καλο μαθημα , δεν ξερω . Πριν 3-4 χρόνια η ζωη μου ηταν αχρωμη. Ημουν στην μακροχρονια σχεση μου , ειχα τον σταθερο φιλικο μου κυκλο , οι γονεις μου ηταν καλα . Κ ομως τοτε ευχομουν να μπορωνα αισθανθω πραγματα , καλα , ασχημα κατι να με κανει να νιωσω πως ζω . Τα τελευταια 2 χρονια ζω στο σκοταδι. Θλιψη , καταθλιψη , πονος με διακατεχουν . Εχω κλαψει οσο ποτε στη ζωη μου . Μεσα στην μαυριλα προσπαθω να βγαλω κ κατι καλο . Μηπως ετσι μπορεσω τελικα να γνωρισω εμενα ? Να καταλαβω ποιος ειμαι ? Δεν ξερω κανω διαφορες σκεψεις .
    Σίγουρα θα μάθεις πολλά για τον εαυτό σου. Η κατάθλιψη είναι μεγάλο σχολείο.

    Πολλές φορές και η απομόνωση το ίδιο, εμένα με βοήθησε να δω τι από τα υποτιθέμενα θέλω μου ήταν απλά επίκτητος θόρυβος, και όταν τα απομόνωσα αυτά, είδα τι μένει που είναι πιο καθαρά "εγώ". Απλά είναι λίγο επικίνδυνο τριπάκι, θέλει συνέχεια να αφουγκράζεσαι τον εαυτό σου και να βεβαιώνεσαι ότι όντως το έχεις ανάγκη τη δεδομένη στιγμή, και δεν απλά κρύβεσαι.

    Το κακό με όλο αυτό είναι ότι αν περάσεις την πόρτα του σχολείου, θα πρέπει να περάσεις την τάξη για να βγεις... να κάνει τον κύκλο του. Το να κοινωνικοποιηθείς εφόσον μπορείς ίσως βοηθάει στο ότι σου δίνει μια ανάπαυλα, και είναι μάλλον καλό αφού μπορείς (εγώ στα άσχημά μου δεν μπορούσα), αλλά η κατάθλιψη είναι μάχη μέσα σου με τον εαυτό σου, όχι με το έξω... οπότε και την λύση θα πρέπει να την δώσεις στα μέσα και όχι στα έξω.

    Θέλει υπομονή... όμως έχει έξοδο, ακόμα κι αν δεν την βλέπεις τώρα. Πάντως, έχοντας περάσει και από άχρωμη απάθεια και από το "πηγάδι", αν με ρωτούσες τώρα τι προτιμώ, θα σου έλεγα να αισθάνομαι. Κάποτε παρακάλαγα για το αντίθετο. Αλλά όταν κάποια στιγμή το απέκτησα, είδα ότι το άχρωμο έχει και αυτό τη δική του μιζέρια...

    Κουράγιο. Το παν είναι να αντέξεις μέχρι να βγεις από το σκοτάδι. Και αν αντέξεις, θα βγεις σίγουρα, και θα είσαι αν μη τι άλλο σοφότερος από πριν.
    [I][SIZE="1"]Well you're up so high, how can you save me when the dark comes here tonight to take me up my front walk and into bed, where it kisses my face and eats my head...[/SIZE][/I]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    Vagabond ρε συ εχεις τοσο δικιο!! σε ολα!!!!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Vagabond View Post
    Σίγουρα θα μάθεις πολλά για τον εαυτό σου. Η κατάθλιψη είναι μεγάλο σχολείο.

    Πολλές φορές και η απομόνωση το ίδιο, εμένα με βοήθησε να δω τι από τα υποτιθέμενα θέλω μου ήταν απλά επίκτητος θόρυβος, και όταν τα απομόνωσα αυτά, είδα τι μένει που είναι πιο καθαρά "εγώ". Απλά είναι λίγο επικίνδυνο τριπάκι, θέλει συνέχεια να αφουγκράζεσαι τον εαυτό σου και να βεβαιώνεσαι ότι όντως το έχεις ανάγκη τη δεδομένη στιγμή, και δεν απλά κρύβεσαι.

    Το κακό με όλο αυτό είναι ότι αν περάσεις την πόρτα του σχολείου, θα πρέπει να περάσεις την τάξη για να βγεις... να κάνει τον κύκλο του. Το να κοινωνικοποιηθείς εφόσον μπορείς ίσως βοηθάει στο ότι σου δίνει μια ανάπαυλα, και είναι μάλλον καλό αφού μπορείς (εγώ στα άσχημά μου δεν μπορούσα), αλλά η κατάθλιψη είναι μάχη μέσα σου με τον εαυτό σου, όχι με το έξω... οπότε και την λύση θα πρέπει να την δώσεις στα μέσα και όχι στα έξω.

    Θέλει υπομονή... όμως έχει έξοδο, ακόμα κι αν δεν την βλέπεις τώρα. Πάντως, έχοντας περάσει και από άχρωμη απάθεια και από το "πηγάδι", αν με ρωτούσες τώρα τι προτιμώ, θα σου έλεγα να αισθάνομαι. Κάποτε παρακάλαγα για το αντίθετο. Αλλά όταν κάποια στιγμή το απέκτησα, είδα ότι το άχρωμο έχει και αυτό τη δική του μιζέρια...

    Κουράγιο. Το παν είναι να αντέξεις μέχρι να βγεις από το σκοτάδι. Και αν αντέξεις, θα βγεις σίγουρα, και θα είσαι αν μη τι άλλο σοφότερος από πριν.
    Συμφωνω σε όλα. Οπως τα λες ειναι .

    Η απομονωση ειναι επιλογη μου. Το βλέπω σαν μονη διεξοδο να αντιμετωπισω τα προβληματα που βρισκονται στο μυαλο μου. Το ξερω δεν κανει πολυ καλό .

    Να εξωτερικεύσω τον θυμο μου ?

    Θανατος ? Υπάρχει Θεος ? Αν υπάρχει γιατι Θεε μου μας τον πηρες τοσο νεο ? Γιατι ? Τι Θέλεις να δείξεις ? Δεν υπάρχει Θεος ? Τοτε τι σκ@τα προσπαθουμε να αποδειξουμε σε αυτη τη ζωη ?

    Σχεσεις-Χωρισμος ?Τι να πω τωρα ? Αν αρχιζω να λεω...Ο ενας γ@@μα την ζωη του αλλου...

    Φιλιες ? Ψευτικες... Ευκαιριακες ας ειναι και μακροχρονιες... Βασιζονται στο συμφερον στην καλοπεραση..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    gios_new

    να κανεις τον θυμο σου πινακα,μελωδια,ποιημα η οτιδηποτε εσυ αποφασισεις...

    ποτε δεν ειναι αργα να ασχοληθεις με αυτα. χρησιμοποιησε το ασχημο και αρνητικο συναισθημα για να φτιαξεις κατι μαγικο. τοτε θα δεις ποσο αναγκαια ειναι και τα ασχημα συναισθηματα και σκεψεις και θα μαθεις και πολλα για τον εαυτο σου και θα "σβηνουν" σιγα σιγα ολα

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    gios_new

    να κανεις τον θυμο σου πινακα,μελωδια,ποιημα η οτιδηποτε εσυ αποφασισεις...

    ποτε δεν ειναι αργα να ασχοληθεις με αυτα. χρησιμοποιησε το ασχημο και αρνητικο συναισθημα για να φτιαξεις κατι μαγικο. τοτε θα δεις ποσο αναγκαια ειναι και τα ασχημα συναισθηματα και σκεψεις και θα μαθεις και πολλα για τον εαυτο σου και θα "σβηνουν" σιγα σιγα ολα
    Ευχαριστώ

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    gios_new

    χαχαχα εσυ λες "ευχαριστω" αλλα θα με γραψεις στα παλια σου τα παπουτσια... :P

    Ακουσε με ομως και ξεκινα κανα οργανο,τα ιδιαιτερα μαθηματα εχουν πεσει σε εξευτελιστικες τιμες,και με 8 ευρω την ωρα βρισκεις... και θα δεις πως θα γινει ο θυμος μετα... μπες στην διαδικασια αυτη και θα με θυμηθεις

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    gios_new

    χαχαχα εσυ λες "ευχαριστω" αλλα θα με γραψεις στα παλια σου τα παπουτσια... :P

    Ακουσε με ομως και ξεκινα κανα οργανο,τα ιδιαιτερα μαθηματα εχουν πεσει σε εξευτελιστικες τιμες,και με 8 ευρω την ωρα βρισκεις... και θα δεις πως θα γινει ο θυμος μετα... μπες στην διαδικασια αυτη και θα με θυμηθεις
    χαχαχα.. μου εφτιαξες την διαθεση ))

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    http://www.youtube.com/watch?v=9KltMpQwg1c

    Αυτο που ακους τωρα και ειναι τοσο ανατριχιαστικο ειναι προιον ακραιων συναισθηματων. Ακραιων συναισθηματων που ισως δε θα βιωνες ποτε αν δεν περνουσες ολα αυτα που περασες.

    Εσυ εχεις μεσα σου τοσα... Και αντι να τα απελευθερωνεις τα κρατας φυλακισμενα και αυτα σου κατασπαραζουν τα σωθικα. Και πανε και χαμενα... Και εσυ και αυτα.

    Και ξερεις οταν εχεις ζησει πολυ δυνατα πραγματα (ικανα να ριξουν κατω ενα παλικαρι σαν εσενα) τοτε εισαι ο πλεον καταλληλος να "μιλησεις" για αυτα... Χρησιμοποιησε τα τουβλα που σου πεταξαν και το χωμα που εθαψες τον εαυτο σου για να φτιαξεις το πιο απορθητο οχυρο. Και τοτε κανεις και τιποτα δε θα μπορουν να σε αγγιξουν ;-)

    Πιανει φιλε :-) Καλη τυχη σε ο,τι κι αν κανεις, και μην ξεχνας,δεν εισαι μονος,στο ιδιο καζανι βραζουμε πολλοι :-P

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    http://www.youtube.com/watch?v=9KltMpQwg1c

    Αυτο που ακους τωρα και ειναι τοσο ανατριχιαστικο ειναι προιον ακραιων συναισθηματων. Ακραιων συναισθηματων που ισως δε θα βιωνες ποτε αν δεν περνουσες ολα αυτα που περασες.

    Εσυ εχεις μεσα σου τοσα... Και αντι να τα απελευθερωνεις τα κρατας φυλακισμενα και αυτα σου κατασπαραζουν τα σωθικα. Και πανε και χαμενα... Και εσυ και αυτα.

    Και ξερεις οταν εχεις ζησει πολυ δυνατα πραγματα (ικανα να ριξουν κατω ενα παλικαρι σαν εσενα) τοτε εισαι ο πλεον καταλληλος να "μιλησεις" για αυτα... Χρησιμοποιησε τα τουβλα που σου πεταξαν και το χωμα που εθαψες τον εαυτο σου για να φτιαξεις το πιο απορθητο οχυρο. Και τοτε κανεις και τιποτα δε θα μπορουν να σε αγγιξουν ;-)

    Πιανει φιλε :-) Καλη τυχη σε ο,τι κι αν κανεις, και μην ξεχνας,δεν εισαι μονος,στο ιδιο καζανι βραζουμε πολλοι :-P
    Έχω συγκινηθεί..

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    http://www.youtube.com/watch?v=9KltMpQwg1c

    Αυτο που ακους τωρα και ειναι τοσο ανατριχιαστικο ειναι προιον ακραιων συναισθηματων. Ακραιων συναισθηματων που ισως δε θα βιωνες ποτε αν δεν περνουσες ολα αυτα που περασες.

    Εσυ εχεις μεσα σου τοσα... Και αντι να τα απελευθερωνεις τα κρατας φυλακισμενα και αυτα σου κατασπαραζουν τα σωθικα. Και πανε και χαμενα... Και εσυ και αυτα.

    Και ξερεις οταν εχεις ζησει πολυ δυνατα πραγματα (ικανα να ριξουν κατω ενα παλικαρι σαν εσενα) τοτε εισαι ο πλεον καταλληλος να "μιλησεις" για αυτα... Χρησιμοποιησε τα τουβλα που σου πεταξαν και το χωμα που εθαψες τον εαυτο σου για να φτιαξεις το πιο απορθητο οχυρο. Και τοτε κανεις και τιποτα δε θα μπορουν να σε αγγιξουν ;-)

    Πιανει φιλε :-) Καλη τυχη σε ο,τι κι αν κανεις, και μην ξεχνας,δεν εισαι μονος,στο ιδιο καζανι βραζουμε πολλοι :-P
    Μιλάς μέσα μου..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Είναι παλιό το θέμα, αλλά το ανακάλυψα τυχαία. Το διάβασα το θέμα σου και ταυτίζομαι σε αρκετά σημεία. Πολλές φορές νομίζουμε ότι μόνοι μας περνάμε πολύ πόνο και όμως υπάρχουν και άλλοι άγνωστοι που το ίδιο με μας κουβαλούν τα ίδια δάκρυα, τον ίδιο πόνο της απώλειας και τον απέραντο θυμό με το μεγάλο ΓΙΑΤΙ. Ελπίζω εσύ μετά από τόσα χρόνια, να είσαι τώρα νικητής και να έχουν έρθει καλύτερες μέρες. Μακάρι να βγω και γω από το απέραντο σκοτάδι του πόνου, του θυμού και της μοναξιάς στο φως. Είναι στιγμές που νομίζω ότι δεν έχει συμβεί τίποτα κακό να με διαλύει όταν ανοίγω τα μάτια μου το πρωϊ και να ζω σε απάθεια για να επιβιώσω και άλλες φορές που πνίγομαι σε έναν άγριο ωκεανό δακρύων...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    100
    Η στενοχωρια, πιστευω, φερνει και θυμο... Οχι παντα, αλλα ολα ειναι συνδεδεμενα μεταξυ τους. Στενοχωρια = Μελαγχολια = Καταθλιψη = -= Θυμος (νευρα) = Κρισεις Πανικου κτλ...
    Το μονο που μπορει να σε βοηθησει και ειμαι σιγουρος γι' αυτο, ειναι να γραφτεις σε καποιο γυμναστηριο, 1-2 ωρες την ημερα, για να εκτονωνεσαι. Οταν καθεσαι και σκεφτεσαι ολα αυτα που σου συνεβησαν, σιγουρα φορτωνεις το μυαλο σου με διαφορα, και βγαιινει ο θυμος και αλλα πραγματα, αλλα συναισθηματα... Θα γραφτεις, λοιπον, σε ενα γυμναστηριο που να εχει σακο του μποξ ή τρεξιμο σε διαδρομο... Αυτα τα 2 ειναι, πιστευω οτι ειναι τα καταλληλοτερα για να φυγει ολη η ενεργεια. Δοκιμασε το. Αν δεν μπορεις να πας γυμναστηριο για τους ταδε λογους, βγες και περπατα 2-3 μιλια την ημερα. Μονο περπατημα ή τρεξιμο σε καποιο παρκο ή αλσος. Αλλα απο τη στιγμη που δεν πασχεις απο καταθλιψη, αλλα εισαι θυμωμενος, μονο ετσι μπορει να σου φυγει ο θυμος που συσσωρευεται μεσα σου... Η συμβουλη μου ειναι αυτη για το προβλημα. Να ξερεις οτι για τις περισσοτερες ψυχικες διαταραχες, η γυμναστικη ειναι η λυση και η καταλληλη παρεα(φιλοι) ή ανθρωποι κοντα σου, οπως θες πες το.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. νιωθω απιστευτη θλιψη-θυμο-απαθεια..ολα αυτα μαζι..
    By αλίκη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 28-01-2011, 23:16
  2. Θεραπεία από άγχος, θυμό και άλλα
    By whitecandle in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 0
    Last Post: 13-11-2010, 18:45
  3. Νιώθω πως απειλούμαι από άλλες και από το θυμό μου θα πάω φυλακή!
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 04-01-2010, 10:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •