Ξεχειλιζω απο Θυμό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    28

    Ξεχειλιζω απο Θυμό

    Καλησπέρα σας ,

    Θα ηθελα σας παρακαλώ τις απόψεις - συμβουλές όποιων μπορουν να βοηθησουν .

    Τα τελευταία 2 χρόνια εχουν συμβει στη ζωη μου καποιες πολύ σοβαρες αλλαγες .

    Βίωσα θανατο γονιου , χωρισα απο μακροχρονια σχεση , ανελαβα μεγαλες ευθυνες π.χ

    οικονομικα , οικογενειακα κτλ , ξεκοψα απο μακροχρονια φιλια .

    Αποτελεσμα ολων αυτων να εχει συσσωρευτει ενας τεραστιος θυμος μεσα μου .

    Πιστευα πως μπορω να τον ελεγχω αλλα τον τελευταιο καιρο μου εχει ξεφυγει με αποτελεσμα να προκαλω κακο στον εαυτο μου αλλα κ να στεναχωρω τους αγαπημενους μου .

    Πως να το αντιμετωπισω ? Πως θα φυγει ο θυμος ?

    Σκεφτομαι λυσεις αλλα δεν πιανουν . Μολις γινετε κατι δυσαρεστο για εμενα εκρυγνομαι αν οχι αμεσως μετα απο λιγο .

    Θα ηθελα την βοηθεια σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    396
    Quote Originally Posted by gios_new View Post
    Καλησπέρα σας ,

    Θα ηθελα σας παρακαλώ τις απόψεις - συμβουλές όποιων μπορουν να βοηθησουν .

    Τα τελευταία 2 χρόνια εχουν συμβει στη ζωη μου καποιες πολύ σοβαρες αλλαγες .

    Βίωσα θανατο γονιου , χωρισα απο μακροχρονια σχεση , ανελαβα μεγαλες ευθυνες π.χ

    οικονομικα , οικογενειακα κτλ , ξεκοψα απο μακροχρονια φιλια .

    Αποτελεσμα ολων αυτων να εχει συσσωρευτει ενας τεραστιος θυμος μεσα μου .

    Πιστευα πως μπορω να τον ελεγχω αλλα τον τελευταιο καιρο μου εχει ξεφυγει με αποτελεσμα να προκαλω κακο στον εαυτο μου αλλα κ να στεναχωρω τους αγαπημενους μου .

    Πως να το αντιμετωπισω ? Πως θα φυγει ο θυμος ?

    Σκεφτομαι λυσεις αλλα δεν πιανουν . Μολις γινετε κατι δυσαρεστο για εμενα εκρυγνομαι αν οχι αμεσως μετα απο λιγο .

    Θα ηθελα την βοηθεια σας
    πρωτα πρωτα να σε συλληπηθω.και δευτερον να σου πω οτι φιλε μου ειναι ολα οσα περασες πολυ σοβαρα αρα εισαι δικαιολογημενος να αισθανεσαι ασχημα.απλα να σε ρωτησω κατι γιατι θυμος και οχι στεναχωρια?θυμος με σενα?με οσους φυγαν?και αλλη μια ερωτηση τι εννοεις οτι προκαλεις κακο στον εαυτο σου?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by panamar View Post
    πρωτα πρωτα να σε συλληπηθω.και δευτερον να σου πω οτι φιλε μου ειναι ολα οσα περασες πολυ σοβαρα αρα εισαι δικαιολογημενος να αισθανεσαι ασχημα.απλα να σε ρωτησω κατι γιατι θυμος και οχι στεναχωρια?θυμος με σενα?με οσους φυγαν?και αλλη μια ερωτηση τι εννοεις οτι προκαλεις κακο στον εαυτο σου?
    Καλησπέρα ,

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου . Καταρχας ναι αντιλαμβανομαι πως αυτα που περασα ηταν πολυ σοβαρα . Στενοχωρια περασα κ περναω περιοδικα κ ακομα . Γενικά για το κάθε πρόβλημα πέρασα απο αρκετα ψυχολογικά στάδια αλλά αυτη την περίοδο ο θυμος μου ξεχειλιζει... Δεν τον ελεγχο.

    Τραυματιστικα προσφατα σοβαρα κ θα μπορουσα να το ειχα αποφυγει αλλα με εμπλεξε ο θυμος μου ( δεν αυτοτραυματιστικα αλλά θα μπορουσα να το ειχα αποφυγει ).

    Πολλα νευρα. Ισως ο τραυματισμος μου που ειναι κ ο πιο προσφατος να ηταν η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by gios_new View Post
    Καλησπέρα σας ,

    Θα ηθελα σας παρακαλώ τις απόψεις - συμβουλές όποιων μπορουν να βοηθησουν .

    Τα τελευταία 2 χρόνια εχουν συμβει στη ζωη μου καποιες πολύ σοβαρες αλλαγες .

    Βίωσα θανατο γονιου , χωρισα απο μακροχρονια σχεση , ανελαβα μεγαλες ευθυνες π.χ

    οικονομικα , οικογενειακα κτλ , ξεκοψα απο μακροχρονια φιλια .

    Αποτελεσμα ολων αυτων να εχει συσσωρευτει ενας τεραστιος θυμος μεσα μου .

    Πιστευα πως μπορω να τον ελεγχω αλλα τον τελευταιο καιρο μου εχει ξεφυγει με αποτελεσμα να προκαλω κακο στον εαυτο μου αλλα κ να στεναχωρω τους αγαπημενους μου .

    Πως να το αντιμετωπισω ? Πως θα φυγει ο θυμος ?

    Σκεφτομαι λυσεις αλλα δεν πιανουν . Μολις γινετε κατι δυσαρεστο για εμενα εκρυγνομαι αν οχι αμεσως μετα απο λιγο .

    Θα ηθελα την βοηθεια σας
    Με ολες αυτες τις υποχρεωσεις σου μενει χρονος για τον εαυτο σου? κοιταξε αυτο πρωτα να εχεις χρονο και χωρο για τον εαυτο σου ετσι ισως νιωσεις καλυτερα
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  5. #5
    ...φίλε μου πέρασα το ένα απο αυτά και πραγματικά ήταν πολύ δύσκολο...
    Είναι λογικό να έχεις θυμό, είναι στάδιο του πένθους και αν βάλεις το χωρισμό και τη διάλυση της φιλίας τότε είσαι και πολύ ψύχραιμος.
    Νομίζω πως ένας ειδικός είναι απαραίτητος.
    Θα σε βοηθήσει σε πολλά επίπεδα και θα ξαναβρείς τον εαυτό σου, όσο και αν αυτό τώρα σου φαίνεται δύσκολο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...φίλε μου πέρασα το ένα απο αυτά και πραγματικά ήταν πολύ δύσκολο...
    Είναι λογικό να έχεις θυμό, είναι στάδιο του πένθους και αν βάλεις το χωρισμό και τη διάλυση της φιλίας τότε είσαι και πολύ ψύχραιμος.
    Νομίζω πως ένας ειδικός είναι απαραίτητος.
    Θα σε βοηθήσει σε πολλά επίπεδα και θα ξαναβρείς τον εαυτό σου, όσο και αν αυτό τώρα σου φαίνεται δύσκολο.
    εχουν πεσει ολα μαζι ... καποιες στιγμες ειμαι καλά . Εχω απομονωθει γενικως γιατι με βοηθαει να μενω συγκεντρωμενος αλλα παραλληλα σκεφτομαι πολυ και μερικες φορες δεν κανει καλο.

    Προσφατα τρομαξα με τις σκεψεις μου και ειναι η πρωτη φορα που αναγνωρισα πως μαλλον χρειαζομαι την βοηθεια ειδικου . Αλλα θελω να προσπαθησω μα τα ξεπερασω μονος μου. Πιστευω πως μπορω να τα καταφερω . Θελει πολυ υπομονη. Εχει τυχει να συσσωρευονται παρα πολλα που να νιωθω ετοιμος να εκραγω και τοτε εαν ειμαι μονος μου ουρλιαζω , με βοηθαει φευγει απο μεσα μου ολο αυτο το κακό που νιωθω.

    Ο θανατος ευτυχος δενειναι προσφατος σχετικα εχουν περασει 2 χρονια αλλα τα αλλα δυο ειναι σχετικα προσφατα . Για αυτα τα δυο νιωθω θυμο.... Νιωθω προδομενος , νιωθω πως με απογοητευσαν αλλά προσπαθω να μενω δυνατος κ να πιστευω στον εαυτο μου. Πιστευω πως μπορω να τα ξεπερασω . Οταν ζοριζομαι πολυ σκεφτομαι πως εδώ αντιμετώπισα την απώλεια του γονιου μου σε αυτά θα κολλήσω ? Απλα θελω καπου να ξεσπασω .

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by BloodyKate View Post
    Με ολες αυτες τις υποχρεωσεις σου μενει χρονος για τον εαυτο σου? κοιταξε αυτο πρωτα να εχεις χρονο και χωρο για τον εαυτο σου ετσι ισως νιωσεις καλυτερα
    Εχω βρει χρονο γιατί εχω απομονωθει .

  8. #8
    Quote Originally Posted by gios_new View Post
    εχουν πεσει ολα μαζι ... καποιες στιγμες ειμαι καλά . Εχω απομονωθει γενικως γιατι με βοηθαει να μενω συγκεντρωμενος αλλα παραλληλα σκεφτομαι πολυ και μερικες φορες δεν κανει καλο.

    Προσφατα τρομαξα με τις σκεψεις μου και ειναι η πρωτη φορα που αναγνωρισα πως μαλλον χρειαζομαι την βοηθεια ειδικου . Αλλα θελω να προσπαθησω μα τα ξεπερασω μονος μου. Πιστευω πως μπορω να τα καταφερω . Θελει πολυ υπομονη. Εχει τυχει να συσσωρευονται παρα πολλα που να νιωθω ετοιμος να εκραγω και τοτε εαν ειμαι μονος μου ουρλιαζω , με βοηθαει φευγει απο μεσα μου ολο αυτο το κακό που νιωθω.

    Ο θανατος ευτυχος δενειναι προσφατος σχετικα εχουν περασει 2 χρονια αλλα τα αλλα δυο ειναι σχετικα προσφατα . Για αυτα τα δυο νιωθω θυμο.... Νιωθω προδομενος , νιωθω πως με απογοητευσαν αλλά προσπαθω να μενω δυνατος κ να πιστευω στον εαυτο μου. Πιστευω πως μπορω να τα ξεπερασω . Οταν ζοριζομαι πολυ σκεφτομαι πως εδώ αντιμετώπισα την απώλεια του γονιου μου σε αυτά θα κολλήσω ? Απλα θελω καπου να ξεσπασω .
    ...τα δύο χρόνια δεν είναι καθόλου αρκετά ειδικά αν αφορά πολύ δικό σου πρόσωπο.
    Μπορεί να αισθάνεσαι ότι έκλεισαν οι πληγές, αλλά δεν έκλεισαν.
    Τα ίδια έλεγα και γω και μου πήρε χρόνια μόνο για να το συνειδητοποιήσω και όχι να το ξεπεράσω. Κάνε μια προσπάθεια να δεις έναν ψυχολόγο. δώσε την ευκαιρία στον εαυτό σου να νιώσει καλύτερα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by gios_new View Post
    Οταν ζοριζομαι πολυ σκεφτομαι πως εδώ αντιμετώπισα την απώλεια του γονιου μου σε αυτά θα κολλήσω ? Απλα θελω καπου να ξεσπασω .
    Πόσο δίκιο έχεις και πόσο αυτό που έχεις καταφέρει δείχνει ότι αντέχεις κι έχεις δύναμη!
    Πράγματι ξεπέρασες το θάνατο του γονιού σου, που ήταν ότι πιο σημαντικό για σένα, σε άτομα, που δεν αξίζουν θα κολλήσεις τώρα κι ειδικά αν η διακοπή στη σχέση σου και τη φιλία, έγιναν μετά το χαμό του δικού σου ανθρώπου, τη στιγμή που αυτοί θάπρεπε νάναι δίπλα σου και να σε στηρίξουν ;
    Last edited by μαρκελα; 29-01-2012 at 22:34.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    126
    Quote Originally Posted by gios_new View Post
    Για αυτα τα δυο νιωθω θυμο.... Νιωθω προδομενος , νιωθω πως με απογοητευσαν αλλά προσπαθω να μενω δυνατος κ να πιστευω στον εαυτο μου. Πιστευω πως μπορω να τα ξεπερασω . Οταν ζοριζομαι πολυ σκεφτομαι πως εδώ αντιμετώπισα την απώλεια του γονιου μου σε αυτά θα κολλήσω ? Απλα θελω καπου να ξεσπασω .
    Την πέρασα κι εγώ αυτήν τη φάση με τον θυμό... ακόμα την περνάω, ίσως όχι στα χειρότερά της.

    Σε εμένα το σκηνικό έχει ως εξής... είμαι κλειστός χαρακτήρας, και άτομο που από τη φύση μου αγνοούσα κατά κάποιο τρόπο τον θυμό μου. Δηλαδή κυριολεκτικά, μέχρι πριν λίγα χρόνια πίστευα ότι δεν θυμώνω ποτέ. Φυσικά τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει, εκτός αν έχεις φτάσει στο απόλυτο Ζεν (που δεν...).

    Στην πραγματικότητα, η αυτόματή μου προδιάθεση ήταν να γυρίζω το θυμό μου προς τα μέσα, να τον συσσωρεύω, να το σπρώχνω κάτω από το χαλάκι και να κάνω μια ζωή ότι δεν υπάρχει... όλα αυτά σε υποσυνείδητο επίπεδο, σε βαθμό που πραγματικά το πίστευα ότι δεν έχω θυμό - ή μάλλον ότι θυμώνω εξαιρετικά σπάνια.

    Και κάποια στιγμή που στην ζωή μου πήγαν όλα στο διάολο και που έκανα κρακ, έπιασα πάτο που δεν είχε πιο κάτω, φυσικά όλο αυτό το συσσωρευμένο πράγμα που δεν είχε φύγει ποτέ άρχισε να κάνει μπαμ... πρώτα έφαγε εμένα την ίδια, και μετά άρχισε να σκάει προς τα έξω... και να ξεσπάω πάνω σε δικούς μου, κάποιες φορές χωρίς να φταίνε, ή μάλλον δυσανάλογα με το πόσο φταίνε. Και εγώ τρόμαξα τότε σαν εσένα, μπήκα σε τριπάκι ενοχής και αυτομαστιγώματος (φυσικά δεν βοηθάει αυτό το πράγμα, με τη λογική το ξέρω), και σχεδόν απόλυτης απομόνωσης για να αποφύγω τον φαύλο κύκλο ξέσπασμα-ενοχή-αυτομαστίγωμα-ξέσπασμα.

    Αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν πρόκειται ακριβώς για θυμό με την έννοια εκδίκησης και χαιρεκακίας... είναι απλά κάποια ανοιχτή πληγή που πονάει, την έχω σκαλίσει όλη μου τη ζωή σε τεράστιο μέγεθος κρατώντας τα πάντα μέσα, και το παραμικρό που μου κάνει ο άλλος την πονάει υπερβολικά και την κάνει να ουρλιάζει, γιατί δεν αντέχει άλλο να κάνει ότι δεν τρέχει τίποτα.

    Μπορεί να μην έχει καμία σχέση όλο αυτό με εσένα, μπορεί και ναι, δεν ξέρω. Αυτό που πιστεύω όμως ότι ισχύει γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις, είναι πως το θέμα δεν είναι να βρεις την πηγή του θυμού... αλλά πρώτον να βρεις και να αντιμετωπίσεις όλα τα συσσωρευμένα ώστε να εκτονωθούν, και δεύτερον να βρεις την πηγή που πόνου, την πληγή... ώστε να την γιατρέψεις. Και στα δύο πιστεύω ότι μπορεί να βοηθήσει ένας ψυχολόγος, ώστε να το κάνει κανείς υγειώς - το γιατί δεν πάω εγώ σε έναν, άλλου παπά ευαγγέλιο...

    Καλό κουράγιο και καλή δύναμη, γιατί δεν είναι και λίγα αυτά που έχεις αντιμετωπίσει...
    [I][SIZE="1"]Well you're up so high, how can you save me when the dark comes here tonight to take me up my front walk and into bed, where it kisses my face and eats my head...[/SIZE][/I]

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    28
    'Ολα αυτά που μου περιγράφετε με αγγιζουν , τα νιωθω πολύ δικά μου γιατί τα βιώνω κ εγω. Ναι οντως υπαρχει ενας φαυλος κυκλος ξεσπασματος , τυψεων , αυτοτιμωριας.
    Θελω να φυγω απο αυτη την κατασταση που βρισκομαι , δεν μου αρεσει , δεν ειμαι εγω αυτος . Κανω καποιες προσπαθειες να βγω προς τα εξω , να κοινωνικοποιηθω κ παλι , βγαινω με φιλους , γνωριζω νεα προσωπα αλλά ενω καποιες στιγμες νιωθω ωραια ξαναγυρναω ξανα στον σκοτεινο μουκοσμο. Σαν κατι να με τραβαει κατω κ να μου λεει πως δεν ξεμπερδεύψαμε απο την λύπη, την στενοχώρια , την μοναξια .

    Ελπίζω πως θα τα ξεπεράσω γιατί αυτή την στιγμή η ελπίδα είναι το στήριγμα μου . Ισως καποιος να μου δινει ενα καλο μαθημα , δεν ξερω . Πριν 3-4 χρόνια η ζωη μου ηταν αχρωμη. Ημουν στην μακροχρονια σχεση μου , ειχα τον σταθερο φιλικο μου κυκλο , οι γονεις μου ηταν καλα . Κ ομως τοτε ευχομουν να μπορωνα αισθανθω πραγματα , καλα , ασχημα κατι να με κανει να νιωσω πως ζω . Τα τελευταια 2 χρονια ζω στο σκοταδι. Θλιψη , καταθλιψη , πονος με διακατεχουν . Εχω κλαψει οσο ποτε στη ζωη μου . Μεσα στην μαυριλα προσπαθω να βγαλω κ κατι καλο . Μηπως ετσι μπορεσω τελικα να γνωρισω εμενα ? Να καταλαβω ποιος ειμαι ? Δεν ξερω κανω διαφορες σκεψεις .

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    25
    Γεια κ απο μενα.Εντυπωση μου εκανε το ψευδωνυμο που επελεξες.εννοεις κατι αλλο?κρυβεται καποια αλλη λεξη ή η προφανης? γιος ? !
    Μηπως η αιτια ολων οσων σου συμβαινουν βρισκεται στο θανατο του γονεα σου?
    Ηταν η πρωτη μου σκεψη και ειπα να τη πω χωρις δευτερη σκεψη ...
    θα μου επιτρεψεις μια ερωτηση?
    Μιλας για θυμο,ποσο θυμο εχεις για την απωλεια του γονιου σου?.Αν επαιρνες χαρτακι και μολυβακι και εβαζες σε μια σειρα τα γεγονοτα και το βαθμο θυμου (0-10) που τους αναλογουν θα σε βοηθουσε να βαλεις σε μια ταξη το θυμο σου?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    gios_new χαιρομαι ειλικρινα για τον τροπο που σκεφτεσαι. Κι εγω τα ιδια περναω και εχω μπει σε ενα καλο δρομο τωρα. Και ξερεις κατι? Αν περπατησεις λιγο βλεπεις φως τελικα στην ακρη... Και στο φιναλε πρεπει να πεθανεις μια φορα για να γεννηθεις ξανα. Εστω και αν σε εμας αυτο μεταφραζεται σε χιλιους μικρους θανατους μεσα μας,καθε μερα.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by lucita View Post
    Γεια κ απο μενα.Εντυπωση μου εκανε το ψευδωνυμο που επελεξες.εννοεις κατι αλλο?κρυβεται καποια αλλη λεξη ή η προφανης? γιος ? !
    Μηπως η αιτια ολων οσων σου συμβαινουν βρισκεται στο θανατο του γονεα σου?
    Ηταν η πρωτη μου σκεψη και ειπα να τη πω χωρις δευτερη σκεψη ...
    θα μου επιτρεψεις μια ερωτηση?
    Μιλας για θυμο,ποσο θυμο εχεις για την απωλεια του γονιου σου?.Αν επαιρνες χαρτακι και μολυβακι και εβαζες σε μια σειρα τα γεγονοτα και το βαθμο θυμου (0-10) που τους αναλογουν θα σε βοηθουσε να βαλεις σε μια ταξη το θυμο σου?
    Γεια σου ,

    Το ψευδωνυμο εχει την προφανη εννοια

    Εγω το βλεπω πως η απωλεια που ειχα πυροδοτησε φοβερα συναισθηματα που κρυβοντουσαν μεσα μου . Σιγουρα ομως υπαρχουν τουλαχιστον 3 γεγονοτα που σε οποιαδηποτε φαση της ζωης μου κ αν τα βιωνα παλι θα ηταν πολυ σημαντικα .

    Θανατος γονιου . Θυμος ? Πολύς .... Γιατι ειναι αδικια , γιατι δεν ηταν κ πολυ μεγαλος , γιατι μου λειπει πολύ , γιατι τον χρειαζομαι , γιατι δεν ξερω αν υπαρχει συνεχεια μετα τον θανατο , γιατι σκεφτομαι την μητερα μου , γιατι γιατι γιατι....

    Χωρισμος . Ενας μικρος θανατος . Αμετρητες σκεψεις , νοσταλγια , μοναξια , θλιψη .

    Τελος σε μακροχρονια φιλια . Απογοητευση , θυμος γιατι κατα την δικη μου εκδοχη δεν ηταν ενταξη απεναντι μου .

    Θανατος - θυμος 10 , χωρισμος - θυμος 5 , φιλα - θυμος 7

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by Karisha View Post
    gios_new χαιρομαι ειλικρινα για τον τροπο που σκεφτεσαι. Κι εγω τα ιδια περναω και εχω μπει σε ενα καλο δρομο τωρα. Και ξερεις κατι? Αν περπατησεις λιγο βλεπεις φως τελικα στην ακρη... Και στο φιναλε πρεπει να πεθανεις μια φορα για να γεννηθεις ξανα. Εστω και αν σε εμας αυτο μεταφραζεται σε χιλιους μικρους θανατους μεσα μας,καθε μερα.
    Μιλησε μου , αν θελεις , λιγο για την διαδρομη σου . Προς τα που περπατησες ? Πως εισαι τωρα ?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. νιωθω απιστευτη θλιψη-θυμο-απαθεια..ολα αυτα μαζι..
    By αλίκη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 29-01-2011, 00:16
  2. Θεραπεία από άγχος, θυμό και άλλα
    By whitecandle in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 0
    Last Post: 13-11-2010, 19:45
  3. Νιώθω πως απειλούμαι από άλλες και από το θυμό μου θα πάω φυλακή!
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 04-01-2010, 11:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •