σχεση εξαρτησης..καταστροφης...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1

    σχεση εξαρτησης..καταστροφης...

    Καλησπερα! βρηκα το site ψαχνοντας για ψυχολογους, γιατι πιστευω πως υπαρχει προβλημα... Η ιστορια μου ειναι ερωτικη, και πολυ μεγαλη, οποτε θα προσπαθησω να ειμαι το δυνατον συντομοτερη. Με τον Χ. κραταει η "σχεση" μας 8 χρονια με απολυτη παυση επικοινωνιας τα 2 τελευταια.Μονο τον εναν χρονο απ' ολα αυτα υπηρξαμε κανονικο ζευγαρι. Ηταν ερωτας με την πρωτη ματια που λενε, και ολα αυτα τα χρονια ο Χ. ειχε διαφορες αλλες κοπελες, και παντα με πλησιαζε εκεινος. Εγω οντας ερωτευμενη στην αρχη, κολλημενη μετα, δυσκολα αντιστεκομουν... Η σχεση μας δεν περιοριζοταν στο sex, ειχαμε και πολυ επικοινωνια, στα προβληματα μας, στα καλα μας, στα ασχημα μας..μια περιεργη κατασταση φιλοι,οικογενεια..δε ξερω πως να το χαρακτηρισω. Βλεποντας πως δεν παει, καποια στιγμη απομακρυνθηκα τελειως και περασαν 2 χρονια που δεν μιλησαμε ουτε τηλεφωνικα, τιποτα, αλλα παντα τον ειχα στο μυαλο μου. Σχεση της προκοπης δεν "εκατσε". Ωσπου μια μερα, νομιζοντας οτι "το χω" (γιατι ημουν και εντελως κολλημενηκαποτε οπως ειπα κ πριν) ειπα να δω τι κανει.. Επικοινωνησαμε, βρεθηκαμε και περνωντας ο καιρος ειπαμε να κανουμε μια προσπαθεια να ειμαστε μαζι. Δεν βγηκε ουτε αυτη, γιατι ενω εκεινος ηταν αλλος ανθρωπος απεναντι μου, εγω ειχα ολο αυτο το σκαλωμα με το παρελθον που δε μ αφησε να το απολαυσω, ημουν απομακρη καθως φοβομουν μην ξαναπληγωθω. Και πισω γιαννη τα καραβια, παλι εξαφανιστηκα και ειπα τελος, δεν παει... Αυτη τη φορα επικοινωνησε εκεινος μαζι μου μετα απο λιγο καιρο, βρεθηκαμε παλι, κοιμηθηκαμε μαζι, με παιρνει να μου πει τα προβληματα του, να με ακουσει, διαφορα τετοια τρυφερα..αλλα ειναι με μια κοπελα!
    Ειμαι πολυ μπερδεμενη, ειμαστε εκει ο ενας για τον αλλον μεν, το βλεπω οτι υπαρχει συναισθημα, ομως οποτε ειμαστε μαζι σαν ζευγαρι ειμαστε χαλια, χωρια δε μπορουμε και ξερω πως δε θα παει παλι πουθενα, αλλα δε ξερω που να βρω παλι τη δυναμη να τον κανω στην ακρη!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    stef1 καλωσόρισες!
    Πράγματι πολύ μπερδεμένη και πονεμένη ιστορία, θάλεγα αδιέξοδη!
    Θ' αρχίσω όμως απ' το τέλος του θέματός σου, γιατί για μένα εκεί κρύβεται και η λύση για ότι σ' απασχολεί και την ξέρεις κι η ίδια!
    Ναι λοιπόν είναι ώρα να βγεις όσο γίνεται πιο γρήγορα απ' αυτήν την αρρωστημένη κατάσταση, κυρίως για σένα, γιατί εσύ είσαι η πλέον εκτεθειμένη στο να υποφέρεις κι εκτός από το γεγονός, ότι τελικά η σχέση αυτή δεν είναι κι η κατάλληλη, το έδειξε εξ άλλου η πορεία της εξ αρχής, αλλά και γιατί στην ζωή του Χ. υπάρχει και τώρα κάποια άλλη.
    Δεν είναι ότι καλύτερο νάρχεσαι πάντα η δεύτερη ή η επόμενη ή νάσαι η εναλλακτική του λύση, για ώρα ανάγκης και την στιγμή που το πράγμα δεν προχωράει κιόλας για σας τους δυό. Φύγε και μην κοιτάς καθόλου πίσω.
    Τώρα για το που θα βρεις την δύναμη να το κάνεις; Υπάρχει αυτή μέσα σου!

  3. #3
    Quote Originally Posted by stef1 View Post
    Καλησπερα! βρηκα το site ψαχνοντας για ψυχολογους, γιατι πιστευω πως υπαρχει προβλημα... Η ιστορια μου ειναι ερωτικη, και πολυ μεγαλη, οποτε θα προσπαθησω να ειμαι το δυνατον συντομοτερη. Με τον Χ. κραταει η "σχεση" μας 8 χρονια με απολυτη παυση επικοινωνιας τα 2 τελευταια.Μονο τον εναν χρονο απ' ολα αυτα υπηρξαμε κανονικο ζευγαρι. Ηταν ερωτας με την πρωτη ματια που λενε, και ολα αυτα τα χρονια ο Χ. ειχε διαφορες αλλες κοπελες, και παντα με πλησιαζε εκεινος. Εγω οντας ερωτευμενη στην αρχη, κολλημενη μετα, δυσκολα αντιστεκομουν... Η σχεση μας δεν περιοριζοταν στο sex, ειχαμε και πολυ επικοινωνια, στα προβληματα μας, στα καλα μας, στα ασχημα μας..μια περιεργη κατασταση φιλοι,οικογενεια..δε ξερω πως να το χαρακτηρισω. Βλεποντας πως δεν παει, καποια στιγμη απομακρυνθηκα τελειως και περασαν 2 χρονια που δεν μιλησαμε ουτε τηλεφωνικα, τιποτα, αλλα παντα τον ειχα στο μυαλο μου. Σχεση της προκοπης δεν "εκατσε". Ωσπου μια μερα, νομιζοντας οτι "το χω" (γιατι ημουν και εντελως κολλημενηκαποτε οπως ειπα κ πριν) ειπα να δω τι κανει.. Επικοινωνησαμε, βρεθηκαμε και περνωντας ο καιρος ειπαμε να κανουμε μια προσπαθεια να ειμαστε μαζι. Δεν βγηκε ουτε αυτη, γιατι ενω εκεινος ηταν αλλος ανθρωπος απεναντι μου, εγω ειχα ολο αυτο το σκαλωμα με το παρελθον που δε μ αφησε να το απολαυσω, ημουν απομακρη καθως φοβομουν μην ξαναπληγωθω. Και πισω γιαννη τα καραβια, παλι εξαφανιστηκα και ειπα τελος, δεν παει... Αυτη τη φορα επικοινωνησε εκεινος μαζι μου μετα απο λιγο καιρο, βρεθηκαμε παλι, κοιμηθηκαμε μαζι, με παιρνει να μου πει τα προβληματα του, να με ακουσει, διαφορα τετοια τρυφερα..αλλα ειναι με μια κοπελα!
    Ειμαι πολυ μπερδεμενη, ειμαστε εκει ο ενας για τον αλλον μεν, το βλεπω οτι υπαρχει συναισθημα, ομως οποτε ειμαστε μαζι σαν ζευγαρι ειμαστε χαλια, χωρια δε μπορουμε και ξερω πως δε θα παει παλι πουθενα, αλλα δε ξερω που να βρω παλι τη δυναμη να τον κανω στην ακρη!
    ...όλο το ζουμί είναι σε αυτήν σου την πρόταση.
    Ο λόγος που γυρισες ήταν ακριβώς αυτός, γιατί κατά βάθος ξέρεις πως σχέση με αυτον τον άνθρωπο δεν υπάρχει...:)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Iσως να ακουστει ωμο και σκληρο αυτο που θα σου πω,αλλα δεν πιστευω πως ηταν ερωτας αμοιβαιος με την πρωτη ματια.
    Μαλλον εσυ ησουν ερωτευμενη και αυτος ειχε βολευτει.
    Αν ηταν ερωτευμενος θα προσπαθουσε να ειναι μαζι σου και οχι με αλλες.
    Ειχα και εγω στο παρελθον μια τετοια σχεση.Ο συγκεκριμενος μαλιστα μου ειχε προτεινει και να συγκατοικησουμε μαζι και μου ειχε δωσει τα κλειδια του σπιτιου του,εγω δεν δεχτηκα και μετα απο δυο εβδομαδες συγκατοικουσε με αλλη.Και εγω η ηλιθια συνεχισα να κοιμαμαι μαζι του.
    Απλα πιστευω πως σου εχει μεινει το γαμωτο επειδη ποτε δεν ειχατε κανονικη σχεση.Προσπαθησε να προχωρησεις την ζωη σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    koukaki
    Posts
    174
    σιγουρα σε αγαπαει ρε,ετσι ειναι αγαπη!

    τωρα αμα σου πω πως σε κοβω να χεις ενα σωρο αδυναμιες και αυτο ειναι απλα μια απλη αφορμη που σου δινει την χαριστικη βολη?

    θες να πιστευεις πως σε συγκινει τοσο καποιος που οταν σε βαρεθει σε αδειαζει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by dikipo View Post
    σιγουρα σε αγαπαει ρε,ετσι ειναι αγαπη!

    τωρα αμα σου πω πως σε κοβω να χεις ενα σωρο αδυναμιες και αυτο ειναι απλα μια απλη αφορμη που σου δινει την χαριστικη βολη?

    θες να πιστευεις πως σε συγκινει τοσο καποιος που οταν σε βαρεθει σε αδειαζει?
    Μπορει να νοιαζεται για αυτην επειδη γνωριζονται χρονια,επειδη εχουν περασει καποια πραγματα μαζι αλλα αν ηταν ερωτευμενος θα προσπαθουσε να κανει σχεση μαζι της δεν θα ψαχνοταν με αλλες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Νομίζω ότι ο έρωτας είναι στη φαντασία σου και μόνο. Αυτός κάνει τη ζωή του κι εσύ παίρνεις ψίχουλα.
    Προφανώς είσαι αυτή που είναι πάντα εκεί να τον ανεβάζει όποτε το χρειάζεται. Όποτε χωρίζει, όποτε μαλώνει, όποτε θέλει παρηγοριά, όποτε θέλει σεξ.
    Είσαι πολύ βολική γι' αυτόν. Δεν ξέρω πόσο κολακευτικό είναι αυτό.
    Αν ήθελε εσένα, θα ήταν μαζί σου και δεν θα ψαχνόταν με άλλες.
    Οχτώ χρόνια είναι πολύς καιρός για να αρκείσαι σε τόσο λίγα. Οπότε, μάλλον μπορείς να αρκεστείς και στο τίποτα (να τον βγάλεις από τη ζωή σου εννοώ).

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    koukaki
    Posts
    174
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Μπορει να νοιαζεται για αυτην επειδη γνωριζονται χρονια,επειδη εχουν περασει καποια πραγματα μαζι αλλα αν ηταν ερωτευμενος θα προσπαθουσε να κανει σχεση μαζι της δεν θα ψαχνοταν με αλλες.
    ναι αυτο λεω κι εγω αλλα η λεξη αγαπη πολυ κατουρο ρε παιδι μου και καμια προσεγγιση με λογια ιν ριαλ λαιφ

    ποσο μαλλον να προσδιδουμε σε καθε αισθημα μη αρνητικο τον ορο αγαπη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    stef1, πιστευω πως δν εχει ωριμασει μεσα σου το να κοψεις εντελως, μαχαιρι που λενε.
    οτι δν σου αξιζει κατι τετοιο ειναι προφανες.
    οπως ειπαν κ τα υπολοιπα παιδια αν σε αγαπουσε πραγματικα, θα ηταν μαζι σου...

    σκεψου πως αφου απομακρυνθηκες μια φορα για 2 χρονια, μπορεις να το κανεις ξανα.
    http://www.mazi.org.gr/

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    25
    Καλημερα stef1 !
    Διαβασα προσεκτικα τι ειχες να πεις σε αυτες τις λιγες γραμμες.Υπαρχει πολυ αγαπη,παθος,ερωτας και ολα αυτα τα γλυκα συναισθηματα στη σχεση που περιεγραψες.Μονο εσυ φυσικα ξερεις τι εχεις νιωσει για τον "Χ" και κανεις δεν ειναι σε θεση να το αμφισβητησει.
    8 χρονια σε μια σχεση ,οσο χρονων κ να εισαι,ειναι παρα πολλα!Μεγαλο θεμα η συνηθεια ...συνηθεια για καθημερινες καταστασεις,αλλα και συνηθεια να εισαι με ενα συντροφο.Ποσο μαλλον με καποιον που ξερεις τοσο καλα!Δεν εχει υπονοουμενο η φραση "συνηθεια να εισαι με ενα συντροφο".
    Το γεγονος οτι δεν εκατσε σχεση της προκοπης στη ζωη σου αυτα τα 2 χρονια ειναι αιτια να σε γυρισει πισω,μιας κ και το πισω το ξερεις με τα καλα και τα κακα του.Αυτο ηταν κλειδι για να γυρισεις εκεινη τη φορα.Εχεις ζησει 2 χρονια χωρις τον "χ" και ειτε ευκολα ειτε δυσκολα ηταν αυτα τα 2 χρονια,η ιστορια εδειξε οτι μπορεις να το κανεις.αρα???
    Τωρα ομως,το οτι εισαι 2η στη ζωη του "χ" ειναι μεγαλη παγιδα,που θα σε πηγαινει μονο πισω (ως ανθρωπο και θυληκο)
    Ισως ειναι καιρος να ψαξεις για καποιον ειδικο,οπως και ανεφερες που θα σε κανει να καταλαβεις γιατι γυριζεις εκει.....ποιο θεματακι σου σε δενει με τον "χ" αραγε? χωρις να βγαζω εξω την αγαπη φυσικα !!!!
    Τελος θελω να σου πω,πως σε καταλαβαινω παρα πολυ !

Similar Threads

  1. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 22:23
  2. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  3. Σχέση εξάρτησης από τον θεραπευτή
    By RainAndWind in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 27-01-2010, 12:01
  4. Σχεσεις εξαρτησης
    By mariap in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 23-08-2009, 10:51
  5. Σχέση εξάρτησης μεταξύ γυναικών
    By pvernos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 58
    Last Post: 11-01-2008, 11:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •