Αθλητισμός και ανθρωπος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Αθλητισμός και ανθρωπος

    Γεια σας
    Θα ηθελα να ρωτησω κατι:
    Εχω διαβασει οτι ο καθε ανθρωπος μπορει να κανει οποιοδηποτε αθλημα θελει, και αυτο ειναι φυσιολογικο, αλλα εχω επισης διαβασει οτι ο αθλητισμος εχει να κανει παρα πολυ με την προσωπικοτητα και τα χαρακτηριστικα του. Δηλαδη οτι συγκεκριμενες προσωπικοτητες ταιριαζουν, για παραδειγμα, στο μπασκετ, ενω αλλες στην ιππασια, αλλες στην αρση βαρων κλπ κλπ.
    Ειμαι 21 χρονων και σκεφτομαι να βαλω κατι καινουργιο στη ζωη μου, και αυτο φυσικα ειναι ο αθλητισμος. Αλλα δεν ξερω τι. Φοβαμαι οτι αμα ακολουθησω τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ αθληματα, ποδοσφαιρο/μπασκετ, σε λιγο θα τα βαρεθω. Και μιλαω απο την εμπειρια του σχολειου. Παλια πηγαινα σε ακαδημια σκακι και γυμναστικη αλλα ημουνα πολυ μικρος και τα παρατησα γιατι το μυαλο μου ηταν αλλου..
    Εγω δεν θελω ανα αθλημα που θα ακολουθησω επαγγελματικα.. άλλωστε ειμαι πολυ γέρος για να ακολουθησω επαγγελματική κατεύθυνση. Θελω ενα χομπυ που δεν θα το βαρεθω μακροπρόθεσμα
    και σκεφτόμουνα αν υπάρχουν ειδικα ψυχολογικά τεστ που μπορούν, συνδυαζοντας ΚΑΙ το σωματοτυπο μου ΚΑΙ διαφορες ιατρικες εξετασεις να με κατευθύνουν στο πιο ιδανικο για μενα αθλημα η αν ολα αυτα ειναι βλακειες και δεν ισχύουν.
    Τι λέτε?
    Last edited by O_Synestalmenos; 29-01-2012 at 23:27.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οταν ημουν μικροτερος ασχολιομουν πολυ με το ποδοσφαιρο. κριμα που δε το ακολουθησα πιο επαγγελματικα γιατι τωρα και την υγεια μου θα ειχα, και καλυτερη θεση σιγουρα. υπαρχουν και τα μαχητικα αθληματα περισσοτερο για αυτοαμυνα που τονωνουν και την αυτοπεποιθηση και ταιριαζουν στους πιο πολλους, και μαθαινεις σχεδον συνεχεια κατι νεο χωρις να βαριεσαι.

  3. #3
    Οντως ενα μεγαλο σφαλμα που κανουν πολλοι ανθρωποι ειναι να παρατανε το αθλημα που κανανε μικροτεροι, ακομα και αν ηταν πνευματικο.
    θυμαμαι οταν ημουν μικρος, ειχα διαβασει πολλα βιβλια και στρατηγικες για το σκακι, πραγμα υπερβολικο για ενα παιδι που ηταν στις αρχες γυμνασιου. Οταν πηγα στην ακαδημια σκακι, απο την πρωτη μερα νικαγα ολους τους αγωνες που καναμε :D Για φαντασου να μην το σταματαγα....
    Τουλαχιστον ας μαθαινουμε απο τα λαθη μας ωστε να μην τα επαναλαβουν οι νεωτεροι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Κάτι άλλο που πρέπει να λάβεις υπόψη σου αρχίζοντας αθλητισμό είναι όχι τα ψυχολογικά τεστ, αλλά ο σωματότυπός σου γιατί κάθε άνθρωπος γεννιέται με διαφορετικό σωματότυπο... Κανείς δε γεννιέται με τις ίδιες δυνατότητες για διάκριση στα ίδια σπορ ούτε έχουμε όλοι την ίδια κλίση σε όλα.
    Επίσης απαραίτητες είναι ιατρικές εξετάσεις, όπως καρδιογράφημα, και πάντα να είσαι ενημερωμένος για τους τραυματισμούς που είναι πιθανότατοι και συχνότατοι στους ανθρώπους που αθλούνται.

  5. #5
    Οντως Joann ΟΛΑ αυτα που ειπες ηθελα να τα βαλω στο θεμα μου αλλα τα ξεχασα -__-'

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Νομίζω ξέχασες τα σημαντικότερα!

  7. #7
    Ναι γιατι τις εξετασεις και την υγεια τα θεωρω αυτονοητα και αναγκαια, αλλα τα "ψυχολογικα" τεστ ειναι ενα θεμα που δεν τα ξερω καν....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Αν πας κολυμβητήριο δε θα σου κάνουν ψυχολογικά τεστ, αλλά καρδιογράφημα και δερματολόγο, αν επιλέξεις ποδηλατάκι και το παρακάνεις όντας αγύμναστος θα καταλήξεις με καμιά χονδροπάθεια επιγονατίδας με όλα τα συνεπακόλουθα, τα πολλά βάρη ενέχουν ρήξη ωμοπλάτης και τα λέω όλα αυτά γιατί πολλοί πέφτουν με τα μούτρα χωρίς την απαραίτητη προετοιμασία και καταλήγουν στον ορθοπεδικό κι εκεί έρχεται κι η μεγάλη πίκρα... όταν αρχίζουν οι απαγορεύσεις... Τώρα τα ψυχολογικά τεστ είναι μία παράμετρος που προσωπικά δε συμμερίζομαι για να καταλάβεις ποιο σπορ σου ταιριάζει, απλά πιστεύω ότι δοκιμάζεις, επιλέγεις, κι αν δε σου αρέσει, αλλάζεις...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    φιλε αντε κ βρηκαμε ενα αθλημα να σου ταιριαζει κ εσενα δεν σου αρεσει τι γινεται;η εικονα που εχεισ για τον κοσμο κ την επιστημη εχει βγει απο τισ ταινιεσ κ σε καταλαβαινω γτ κ γω στην ηλικια σου ετσι ημουν εγω λεω να κανεισ κατι πιο γηινο να πασ να σηκωσεισ κανενα βαροσ στο γυμναστηριο που θα πιεζεσαι οσο θελεισ αναλογα τα κεφια κ μολισ δυναμωσεισ αρκετα πηγαινε παιξε κ καμια μπαλλιτσα κ αμα μαθεισ θα σ αρεεσει κ θα παιζεισ μια ζωη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Απο τη στιγμή που δεν είναι στόχος σου να διακριθεις στο άθλημα με το οποίο θα ασχοληθείς δεν είναι ανάγκη να ψάχνεις σε ποιο θα είσαι καλύτερος αλλα ποιο σου αρέσει εσένα πιο πολυ. Και ακόμη κι αν δεν είσαι καλός τι πειράζει; Θα κανεις κάτι που γουσταρεις. Πχ αν εσυ γουσταρεις την Ιππασια (που by the way είναι γαμάτη) αλλα εισαι πιο καλός στο ποδόσφαιρο αλλα ρε παιδί μου δεν σε τραβάει, έχει σημασία σε ποιο άθλημα είσαι καλός; Γι'αυτό κάτσε σκέψου τι σε ιντριγκαρει περισσότερο και σταματα να σκέφτεσαι αν θα είσαι καλός. Εγώ ξεκίνησα Μπαλετο στα 21 και δεν είχα κανένα ταλέντο σε αυτο απλά το γουσταρα και τρελαινομουν να το κάνω. Προφανώς τώρα δεν εργάζομαι στη λυρική σκηνή αλλα έχω μάθει πολλά πράγματα γύρω απο το χορό και έχω πάρει μέρος σε παράσταση της σχολής μου. Και μια τελευταία συμβουλή: κατα τη γνώμη μου μην ξεκινήσεις γυμναστήριο αλλα κάποιο άθλημα. Δεν υπάρχει τίποτα πιο βαρετό. Το θέμα είναι να γυμνάζεσαι περνοντας καλά και το γυμναστήριο (δική μου γνώμη πάντα) δεν στο προσφέρει αυτο.

Similar Threads

  1. αλλαζει ο ανθρωπος?
    By debbie73 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2011, 18:56
  2. ανθρωπος χωρις κατι ενδιαφερον
    By Lef in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 44
    Last Post: 12-02-2010, 02:58
  3. Ο πιο ευτηχισμενος ανθρωπος στην Γη.
    By masero in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 05-04-2009, 21:09
  4. ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ;
    By efpra in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 05-06-2008, 18:50
  5. Ο άνθρωπος και η φύση!
    By nutcase in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2006, 03:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •