αδιεξοδο..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933

    αδιεξοδο..

    καλσπερα σε ολους ειμαι 33 ετων και εδω και καποια χρονια εχω κλειστει στον εαυτο μου λογω πολλων γεγονοτων και λογω απογοητευσης απο τους ανθρωπους αρχισα να ειμαι πολυ απαιτητική απο ολους και οποιος δεν ηταν οπως τον ηθελα τον απεριπτα.το αποτελεσμα ειναι να ειμαι μονη. εχω κανα δυο φιλους μονο οι οποιοι με απογοητευουν και αυτοι καποιες φορες.το θεμα ειναι οτι νιωθω μονη χωρις ορεξη για τιποτα κλεισμενη μες το σπιτι. οι γυρω μου δε με συμπαθουν ιδιαιτερα και ολο αυτο με κουρασε..εχω και ενα προβλημα με το αγχος και δυσκολευομαι να γνωρισω αλλα ατομα οποτε προτιμω να κλεινομαι.σχεση δεν εχω εδω και πολυ και φοβαμαι μη μεινω μονη μια ζωη.δεν ειμαι καθολου κοινωνικη και αποθω τους αλλους με τον χαρακτηρα μου .αδιεξοδο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    καλσπερα σε ολους ειμαι 33 ετων και εδω και καποια χρονια εχω κλειστει στον εαυτο μου λογω πολλων γεγονοτων και λογω απογοητευσης απο τους ανθρωπους αρχισα να ειμαι πολυ απαιτητική απο ολους και οποιος δεν ηταν οπως τον ηθελα τον απεριπτα.το αποτελεσμα ειναι να ειμαι μονη. εχω κανα δυο φιλους μονο οι οποιοι με απογοητευουν και αυτοι καποιες φορες.το θεμα ειναι οτι νιωθω μονη χωρις ορεξη για τιποτα κλεισμενη μες το σπιτι. οι γυρω μου δε με συμπαθουν ιδιαιτερα και ολο αυτο με κουρασε..εχω και ενα προβλημα με το αγχος και δυσκολευομαι να γνωρισω αλλα ατομα οποτε προτιμω να κλεινομαι.σχεση δεν εχω εδω και πολυ και φοβαμαι μη μεινω μονη μια ζωη.δεν ειμαι καθολου κοινωνικη και αποθω τους αλλους με τον χαρακτηρα μου .αδιεξοδο


    Άν έχεις πρόβλημα με το άγχος και την διάθεση (η ευερεθιστότητα, συναισθηματική αστάθεια κλπ.) συμβουλέψου για αρχή ένα ψυχίατρο (η γενικό γιατρό αν έχεις κάποιο έμπιστο) για κάποιο άτυπο αντικαταθλιπτικό και μετά ψάξε για ένα ψυχολόγο για να "δουλέψεις" τα θέματα αυτά που σε δυσκολεύουν με τις διαπροσωπικές σχέσεις. Φυσικά και δεν είναι αδιέξοδο, απλά είσαι στην φάση που το βλέπεις έτσι. Όταν είμαστε κακοδιάθετοι για πολύ καιρό, με ανηδονία και άγχος, χάνουμε την πίστη μας στον εαυτό μας, στο περιβάλλον και στο μέλλον μας. Μπροστά μας βλέπουμε τείχους. Που πραγματικά δεν υπάρχουν. Για όλα αυτά τα προβλήματα υπάρχει διέξοδος. Μερικές φορές με δύο-τρεις απλές αλλαγές στην καθημερινότητα κάνουν θαύματα αλλά αν είσαι σε δύσκολη φάση ακόμα και αυτά τα μικρά βήματα φαίνονται βουνά. Όλοι το εχουμε περάσει αυτό (τουλάχιστον εδώ :p). Μην ανησυχείς όμως, είναι κάτι που περνάει. Απόλυτα!

  3. #3
    Πετραν, Δεν είναι και τοσο απλα τα πράγματα ιδιίως άμα πρόκειται για παγιωμενες για χρόνια καταστασεις σκέψεις ή συμπεριφοράς. Εκεί ειναι που βλεπεις βουνα. Συμφωνω μ αυτα που προτεινεις. Τα πραγματα δυσκολευουν όταν το άτομο έχει ξεκόψει αρκετα απο τον περιγυρο του και στα ματια των πολλών έχει παγιωθει απόρριψη ή προκατάληψη, δλδ συγκεκριμενη αντικρυση, προς το άτομο του. Πως να αλλαξει τη σταση τους και πως να κανει καινουργιους φίλους? Είναι και το άλλο, ουτως ή αλλως να μην ταιριαζει σαν χαρακτηρας μαζι τους. Καίτη, ειναι θετικο που έστω και στα 33 σου συνηδητοποίησες το πρόβλημα και θες να το διορθωσεις. Έκανες δλδ το πρωτο μεγαλο βημα για την αλλαγή. Στις διαπροσωπικες σχεσεις ειναι πολύ πιο ευκολα τα πραγματα για καποιον που για πολλή καιρο εχει κλειστει στον ευατο του οταν δεν έχει φοβο και χαμηλη αυτοεκτιμηση. Διαφορετικα με τη βοηθεια ψυχολογου βημα βημα.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Πετραν, Δεν είναι και τοσο απλα τα πράγματα ιδιίως άμα πρόκειται για παγιωμενες για χρόνια καταστασεις σκέψεις ή συμπεριφοράς. Εκεί ειναι που βλεπεις βουνα. Συμφωνω μ αυτα που προτεινεις. Τα πραγματα δυσκολευουν όταν το άτομο έχει ξεκόψει αρκετα απο τον περιγυρο του και στα ματια των πολλών έχει παγιωθει απόρριψη ή προκατάληψη, δλδ συγκεκριμενη αντικρυση, προς το άτομο του. Πως να αλλαξει τη σταση τους και πως να κανει καινουργιους φίλους? Είναι και το άλλο, ουτως ή αλλως να μην ταιριαζει σαν χαρακτηρας μαζι τους. Καίτη, ειναι θετικο που έστω και στα 33 σου συνηδητοποίησες το πρόβλημα και θες να το διορθωσεις. Έκανες δλδ το πρωτο μεγαλο βημα για την αλλαγή. Στις διαπροσωπικες σχεσεις ειναι πολύ πιο ευκολα τα πραγματα για καποιον που για πολλή καιρο εχει κλειστει στον ευατο του οταν δεν έχει φοβο και χαμηλη αυτοεκτιμηση. Διαφορετικα με τη βοηθεια ψυχολογου βημα βημα.


    Όσο παγιωμένο αν είναι κάτι με λίγη αυτο-παρατήρηση για το που μπορείς να "κάνεις λάθος", δοκιμές "σωστού-λάθους", αντιμετώπιση με-και έκθεση- στις καταστάσεις που νομίζεις ότι φοβάσαι η ότι δεν θα τα καταφέρεις και προσαρμογή (όσο μπορεί ο καθένας ) σε καταστάσεις, όλα σταδιακά διορθώνονται/βελτιώνονται. Θέληση και βούληση να υπάρχει.

  5. #5
    Quote Originally Posted by PETRAN View Post
    Όσο παγιωμένο αν είναι κάτι με λίγη αυτο-παρατήρηση για το που μπορείς να "κάνεις λάθος", δοκιμές "σωστού-λάθους", αντιμετώπιση με-και έκθεση- στις καταστάσεις που νομίζεις ότι φοβάσαι η ότι δεν θα τα καταφέρεις και προσαρμογή (όσο μπορεί ο καθένας ) σε καταστάσεις, όλα σταδιακά διορθώνονται/βελτιώνονται. Θέληση και βούληση να υπάρχει.
    Τα ξέρω πολύ καλά αυτά φίλε, τα έχω εμπεδώσει, τα έχω κατανοήσει πλήρως. Το πρόβλημα είναι το σπρώξιμο από τη θεωρία στην πράξη. Σαν κάτι μεσα μου να μη με αφήνει, να με αποτρεπει πάντα, κι απ την άλλη σαν να λείπει κάτι από μεσα μου, σαν μια κινητήρια δύναμη που θα κανει τη θεωρία πράξη, δλδ την υπέρβαση, το να κανω αυτο που φοβάμαι. Τι πιστευεις ότι είναι αυτό?
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    καλσπερα σε ολους ειμαι 33 ετων και εδω και καποια χρονια εχω κλειστει στον εαυτο μου λογω πολλων γεγονοτων και λογω απογοητευσης απο τους ανθρωπους αρχισα να ειμαι πολυ απαιτητική απο ολους και οποιος δεν ηταν οπως τον ηθελα τον απεριπτα.το αποτελεσμα ειναι να ειμαι μονη. εχω κανα δυο φιλους μονο οι οποιοι με απογοητευουν και αυτοι καποιες φορες.το θεμα ειναι οτι νιωθω μονη χωρις ορεξη για τιποτα κλεισμενη μες το σπιτι. οι γυρω μου δε με συμπαθουν ιδιαιτερα και ολο αυτο με κουρασε..εχω και ενα προβλημα με το αγχος και δυσκολευομαι να γνωρισω αλλα ατομα οποτε προτιμω να κλεινομαι.σχεση δεν εχω εδω και πολυ και φοβαμαι μη μεινω μονη μια ζωη.δεν ειμαι καθολου κοινωνικη και αποθω τους αλλους με τον χαρακτηρα μου .αδιεξοδο
    ενταξει τα λαθη σου τα ξερεις, καλο ειναι να ξερουμε που να λεμε ΟΧΙ αλλα μην φτανεις στο αλλο ακρο. Γινε πιο ελαστικη και πιο θετικη :) και θα δεις πως η σχεση θα ερθει μονη της
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    σας ευχαριστω ολους,δεν ειναι ευκολο οπως ειπε ο γιαννης.εχει παγιωθει η αποψη των αλλων.το βλεπω.οταν δεν εισαι κοινωνικος οι αλλοι σε παρεξηγουν .προσπαθω να ειμαι ο εαυτος μου αλλα αυτο δεν αρεσει σε πολλους.και πρεπει να προσποιουμαι κατι αλλο.απο την αλλη στη σκεψη μιας νεας γνωριμιας τρεμω.που να βγω και εξω.αλλα νομιζω οτι ολοι ειναι επιφανειακοι δεν εκατσαν ποτε να με γνωρισουν..κρινουν απο την εικονα μονο..και δε μιλαω για εμφανιση αλλα για τη συμπεριφορα μου που απλα ειναι αληθινη.δε το δεχονται αυτο?

  8. #8
    ...τι πιστεύεις πως κάνεις λάθος?
    Λες πως όταν είσαι ο εαυτός σου δεν αρέσεις στους άλλους.....από που προκύπτει αυτό?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    ειμαι κλειστη,ντροπαλη δεν προσπαθω να τα χω καλα με ολους δεν ειμαι κοινωνικη και ευχαριστη γενικα δεν ειμαι ανετη με τους αλλους.ειμαι νευρικη και κομπλαρισμενη...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    σας ευχαριστω ολους,δεν ειναι ευκολο οπως ειπε ο γιαννης.εχει παγιωθει η αποψη των αλλων.το βλεπω.οταν δεν εισαι κοινωνικος οι αλλοι σε παρεξηγουν .προσπαθω να ειμαι ο εαυτος μου αλλα αυτο δεν αρεσει σε πολλους.και πρεπει να προσποιουμαι κατι αλλο.απο την αλλη στη σκεψη μιας νεας γνωριμιας τρεμω.που να βγω και εξω.αλλα νομιζω οτι ολοι ειναι επιφανειακοι δεν εκατσαν ποτε να με γνωρισουν..κρινουν απο την εικονα μονο..και δε μιλαω για εμφανιση αλλα για τη συμπεριφορα μου που απλα ειναι αληθινη.δε το δεχονται αυτο?
    xmmm
    μου φαινεται πολυ απλοποιητικη αποψη το "οι αλλοι με απορριπτουν επειδη ειμαι αληθινη".
    μου θυμιζει τις δηλωσεις των τηλεαστερων "το ελαττωμα μου ειναι οτι ειμαι καλη με ολους και με εκμεταλλευονται"...
    ολοι τους αληθινους ανθρωπους θελουμε διπλα μας, δεν μπορει να σε απορριπτει καποιος γι αυτο, κατι αλλο συμβαινει...
    αν βεβαια το "αληθινη", περιλαμβανει για παραδειγμα, το να τους στολιζεις καταμουτρα με οτιδηποτε αρνητικο σκεφτεσαι, γιατι ειναι η "αληθινη" αποψη σου, αλλαζουν τα πραγματα... μηπως κατι τετοιο συμβαινει?

  11. #11
    Kaiti η κοπελα μου που χωρισα (με χωρισε δεν ξερω ακομα ....)πριν κανεναν μηνα ηταν λες και περιγραφεις τον τυπο σου . Δεν με ενοιαζε αυτο την αγαπουσα και την αγαπαω ακομα οπως ειναι και ας ειμαι εντελως διαφορετικος τυπος απο αυτην . Μηπως εσυ δεν θες να σε δεχτουν οπως εισαι ? Θα ενοιωθα πολυ βαρετα στην σχεση μου αν γνωριζα ενα ατομο οπως ειμαι εγω . Αυτον τον τυπο ανθρωπου τον ξερω θελω κατι που να διαφερει απο μενα . Ασε τους γυρο σου να μπουν στην ζωη σου ......Αν και πληγωμενος (αν ειναι αυτος ο λογος του χωρισμου μου ) αρχιζω να παταω στα ποδια μου ξανα και οπως μου ειπε μια κοπελια απο εδω μεσα ξαναχτισε ...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    δεν ειπα οτι ειμαι καλη γι αυτο με αποριπτουν .με αποριπτουν για αυτα που εγραψα πριν.αν και η εκμεταλλευση υπαρχει γενικα.δεν ξερω τι φταιει ακριβως τι δε παει καλα,αυτο ψαχνω.παντως οχι δε στολιζω καταμουτρα τους αλλους δεν το χω αυτο.αν και θα ηθελα να χα πιο πολυ τσαμπουκα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    pantzo σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι που με αγαπανε γι αυτο που ειμαι.αλλα δεν ειμαι αποδεκτη γενικα.κι αυτο καπου ενοχλει.ισως δε τα χω βρει με τον εαυτο μου .ειχα αποφασισει να απομονωθω αλλα με ενοχλει τελικα και αυτο

  14. #14
    Καίτη, δεν σε έχουν αποδεχτεί για ποιο λόγο? με το ύφος και τη συμπεριφορά σου τους απωθείς ή τους αποφεύγεις ή δεν ταιριάζεις μαζί τους σαν χαρακτήρες? Συμφωνώ με τη Ρεμεντυ ότι όλοι θελουμε αληθινους ανθρωπους δίπλα μας. Για να μαστε όμως αληθινοί δεν πρέπει να μαστε κλειστοί και απόμακροι αλλά ανοιχτεί και να εξωτερικευουμε το καλύτερο αυθεντικό κομμάτι του εαυτού μας που κρύβουμε μεσα μας. Μήπως είσαι απ τους τυπους που περιμνένουν απ τους άλλους να τους κανουν να ξανοιχθούν? δλδ αμα βρεθεις με τετοια άτομα που σου δινουν αυτη την ευκαιρία γινεσαι πολύ εκφραστικο ατομο και η γλώσσα ποταμι? Το να κλείνεσαι μπορεί να ναι και θεμα φοβιας και χαμηλης αυτοεκτίμησης.
    γιάννης

Similar Threads

  1. αδιέξοδο
    By michalisyov in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2011, 13:18
  2. αδιέξοδο
    By mirtw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 12-05-2011, 15:22
  3. Αδιέξοδο...
    By Oblis_gr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 17-03-2011, 21:57
  4. αδιεξοδο
    By Ακροβατης in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-02-2011, 20:31
  5. αδιεξοδο..
    By essence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2005, 14:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •