δυσκολεύομαι να ξεχάσω - Page 20
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 20 of 20 FirstFirst ... 10181920
Results 286 to 300 of 300
  1. #286
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    Ωραίες σκέψεις αυτές αλλά αναρωτιέμαι, να μην παλεύουμε καθόλου τα θέματά μας;
    Προσωπικά τα θέματα που με απασχολούν τα παλεύω μεχρι εκεί που δεν παει άλλο. Αλλά έχω κουραστεί πάρα πολύ από αυτή τη νοοτροπία που έχω. Μήπως θα 'ηταν καλύτερο να τα αφήσουμε στη μοίρα τους και ο,τι γίνει;
    Ανάμεσα στο "καθόλου" και στο "δεν πάει άλλο" υπάρχει μεγάλη απόσταση.
    Κάποια πράγματα αξίζει να τα παλέψεις - παλεύω όμως δε σημαίνει καταρρέω - και κάποια να τ' αφήσεις.
    Αν μιλάμε για σχέσεις, αν παλεύεις μαζί με τον άλλον έχει καλώς. Αν παλεύεις μόνη σου, είναι ψυχοφθόρο και στις περισσότερες περιπτώσεις μάταιο.

  2. #287
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Ανάμεσα στο "καθόλου" και στο "δεν πάει άλλο" υπάρχει μεγάλη απόσταση.
    Κάποια πράγματα αξίζει να τα παλέψεις - παλεύω όμως δε σημαίνει καταρρέω - και κάποια να τ' αφήσεις.
    Αν μιλάμε για σχέσεις, αν παλεύεις μαζί με τον άλλον έχει καλώς. Αν παλεύεις μόνη σου, είναι ψυχοφθόρο και στις περισσότερες περιπτώσεις μάταιο.
    Mπα όχι δεν μιλάω για σχέσεις. Εκεί δεν προσπαθώ πια, το αφήνω και ο,τι κατσει. Και νιώθω πολύ καλύτερα.

    Μιλάω για άλλα θέματα, όπως πχ επαγγελματικά, υγείας.

  3. #288
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    όσο καλύτερα αρχίζω κ νιωθω. τόσο καταλαβαίνω ότι το θεμα της εξάρτησης του δυσκόλεψε μεσα μου την διαδικασία του χωρισμού (σε συναισθηματικό επιπεδο). θεωρω ότι υπο διαφορετικες συνθήκες δεν θα υπηρχε τοσο συχνή επικοινωνία ούτε απο μεριά μου ούτε απο μεριας του. θα ήταν πάλι δύσκολο μετά από χρόνια σχέσης αλλά θα ακολουθούσε πιο φυσιολογική πορεία όλο αυτό. ενω τωρα πανω στην φάση που ειχα αρχισει να ψιλοβρίσκω αρνητικά, να θυμώνω μαζί του..έμαθα για την χρήση. και πλεον δεν μπορούσα να σκεφτω τίποτα τέτοιο..μπορούσα μονο να σκέφτομαι τι να κανω, πως ειναι και να φοβάμαι. υπηρχε μια συνεχής ανησυχία μέσα μου γι αυτον. κι ακόμα υπαρχει. και δεν είναι οτι ειχα πάψει και τότε ν ατον αγαπάω..αλλά θεωρω οτι βρισκομουν στη φάση να αποστασιοποιηθώ από την σχέση και να αποδεχτω τον χωρισμό γιατι έβλεπα ότι δεν οδηγούσε πουθενά. ειχαμε σταματησει να εχουμε επικοινωνία πάνω απο ένα χρονο επιτηδες..επειδή ειπαμε οτι δεν μας κάνει καλο να βρισκόμαστε σαν "φ'ιλοι". δεν ξέρω γιατί επανερχονται στο μυαλο μου αυτά αυτες τις μέρες. μάλλον μου λειπει. ειμαι κ λίγο θυμωμενη μαζί του κατα καποιον τροπο που δνε με προστάτευσε απο ολο αυτο..αλλά μαλλον ειχε κι αυτός ανάγκη απο έναν άνθρωπο που τον ενιωθε κοντινό , ηταν εκτος και στον οποιο μπορουσε να μιλησει. πλέον μου χει ζητήσει συγγνώμη που "απουσίαζε" τοσο καιρο συναιθηματικά και υποσχεθηκε ότι θα ναι κοντά μου όποτε χρειαστεί. νιώθω ότι ακόμα κι όταν νιώθω καλα, έχασα ένα μεγαλο κομμάτι της ξενοιασιάς μου.

  4. #289
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by Blue1 View Post
    Ωραίες σκέψεις αυτές αλλά αναρωτιέμαι, να μην παλεύουμε καθόλου τα θέματά μας;
    Προσωπικά τα θέματα που με απασχολούν τα παλεύω μεχρι εκεί που δεν παει άλλο. Αλλά έχω κουραστεί πάρα πολύ από αυτή τη νοοτροπία που έχω. Μήπως θα 'ηταν καλύτερο να τα αφήσουμε στη μοίρα τους και ο,τι γίνει;
    Απαντησες μονος/μονη σου :p :o

  5. #290
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    όσο καλύτερα αρχίζω κ νιωθω. τόσο καταλαβαίνω ότι το θεμα της εξάρτησης του δυσκόλεψε μεσα μου την διαδικασία του χωρισμού (σε συναισθηματικό επιπεδο). θεωρω ότι υπο διαφορετικες συνθήκες δεν θα υπηρχε τοσο συχνή επικοινωνία ούτε απο μεριά μου ούτε απο μεριας του. θα ήταν πάλι δύσκολο μετά από χρόνια σχέσης αλλά θα ακολουθούσε πιο φυσιολογική πορεία όλο αυτό. ενω τωρα πανω στην φάση που ειχα αρχισει να ψιλοβρίσκω αρνητικά, να θυμώνω μαζί του..έμαθα για την χρήση. και πλεον δεν μπορούσα να σκεφτω τίποτα τέτοιο..μπορούσα μονο να σκέφτομαι τι να κανω, πως ειναι και να φοβάμαι. υπηρχε μια συνεχής ανησυχία μέσα μου γι αυτον. κι ακόμα υπαρχει. και δεν είναι οτι ειχα πάψει και τότε ν ατον αγαπάω..αλλά θεωρω οτι βρισκομουν στη φάση να αποστασιοποιηθώ από την σχέση και να αποδεχτω τον χωρισμό γιατι έβλεπα ότι δεν οδηγούσε πουθενά. ειχαμε σταματησει να εχουμε επικοινωνία πάνω απο ένα χρονο επιτηδες..επειδή ειπαμε οτι δεν μας κάνει καλο να βρισκόμαστε σαν "φ'ιλοι". δεν ξέρω γιατί επανερχονται στο μυαλο μου αυτά αυτες τις μέρες. μάλλον μου λειπει. ειμαι κ λίγο θυμωμενη μαζί του κατα καποιον τροπο που δνε με προστάτευσε απο ολο αυτο..αλλά μαλλον ειχε κι αυτός ανάγκη απο έναν άνθρωπο που τον ενιωθε κοντινό , ηταν εκτος και στον οποιο μπορουσε να μιλησει. πλέον μου χει ζητήσει συγγνώμη που "απουσίαζε" τοσο καιρο συναιθηματικά και υποσχεθηκε ότι θα ναι κοντά μου όποτε χρειαστεί. νιώθω ότι ακόμα κι όταν νιώθω καλα, έχασα ένα μεγαλο κομμάτι της ξενοιασιάς μου.

  6. #291
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    Είσαι έτοιμη να πας παρακάτω και απλά κάνεις μία ανασκόπηση. Δες το αποστασιοποιημένα και θα περάσει.. Πιέσου και κάν το..

  7. #292
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Nantiaki προσπαθώ..μάλλον έτσι είναι όπως το λες. δεν θ'ελω να τον "αφήσω" αλλά αυτο μοιάζει λογικο και ρεαλιστικό αυτην την στιγμή. εξακολουθω όμως να φοβάμαι γι αυτον.

  8. #293
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    αν συμφωνώ με την Nantiaki. Αυτό που δεν είναι όμως ρεαλιστικό είναι ο φόβος σου για κείνον. Κι αφού αυτόν τον φόβο
    δεν μπορείς να τον αντιμετωπίσεις κατά μέτωπον, άραγε σε τί εξυπηρετεί να τον συντηρείς και να βασανίζεσαι?

  9. #294
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    μάλλον χρησιμοποιησα λαθος λέξη εννούσα ρεαλιστικός με την έννοια ότι υπάρχει αντικειμενικό ρίσκο, δεν είναι ενας δικός μου παράλογος φόβος. δεν μπορω να τον αντιμετωπισω αυτο είναι αληθεια.αλλα όποτε σκέφτομαι τον Φ. δεν μπορώ ν απαλλαγω απο τον φοβο και κάποιες τυψεις.αν τον είχα μπροστά μου δηλαδή από τα πρωτα πράγματα που θα του λεγα είναι αυτά μαλλον.

  10. #295
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    βγήκα για λίγο έξω να πάρω κάτι, μελαγχόλησα αρκετά. νιώθω καλά γενικά αλλά επειδή προσπαθώ αρκετα, αν αφεθώ δυσκολεύει. πόσο θα θελα να ταν εδω.πότε θα σταματήσει να μου λείπει; θα μου δοθεί ποτέ η ευκαιρία να επανορθώσω για κάποια πράγματα, να δείξω όσα πραγματικά νιώθω ακόμα;

  11. #296
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    .................................................. ..
    Last edited by αν?; 11-03-2012 at 11:40.

  12. #297
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    .................................................. .................
    Last edited by αν?; 11-03-2012 at 11:40.

  13. #298
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    .................................................. ........................
    Last edited by αν?; 11-03-2012 at 11:40.

  14. #299
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,004
    Εδω ειμαστε, ηρεμησε, δεν εισαι μονη :)

  15. #300
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    ευχαριστώ για το μήνυμα
    Last edited by αν?; 11-03-2012 at 11:39.

Page 20 of 20 FirstFirst ... 10181920

Similar Threads

  1. δυσκολεύομαι να διαχειριστώ τον ΙΔΨ του συντρόφου μου
    By agapimeg in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-09-2011, 16:39
  2. αν ξεχασω οτι υπαρχω?
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-06-2011, 14:03
  3. Δυσκολεύομαι να χωρίσω!
    By dream! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 20-04-2011, 00:51
  4. Δυσκολευομαι να γνωρισω μια κοπελα λογω ποτου.
    By Fearg in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 02-12-2010, 23:22
  5. Δεν μπορω να ξεχασω ..
    By lanna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 27-11-2010, 12:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •