δυσκολεύομαι να ξεχάσω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 20 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 300
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735

    δυσκολεύομαι να ξεχάσω

    Πως κανείς σταματά να σκέφτεται έναν άνθρωπο με τον οποίο υπήρξε πολύ κοντά για αρκετά χρόνια;που νιωθει ότι τον "άγγιξε" πραγματικά; έναν άνθρωπο που τον έκανε να ονειρεύεται, να νιώθει ελεύθερος και δυνατός; που τον σκέφτεται κάθε μέρα και του λείπει -ακόμα κι αν είναι μακρυά, ακόμα κι αν είναι χώρια εδώ και καιρό. όταν νιώθεις ότι κάτι υπάρχει ακόμα, απλά το νιώθεις ή μπορεί και να υπάρχει; μπορεί να υπάρξει κάτι που είναι τόσο δύσκολο να ξεχαστεί;οποιος/α μπορεί να πει κάτι πάνω σε αυτά που θα μπορούσε να βοηθήσει ευπρόσδεκτος :)

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Αn..
    Σκεψου οτι προσπαθείς να οδηγήσεις ένα αυτοκίνητο χωρίς να έχεις λύσει το χειρόφρενο,όσο και αν προσπαθείς να επιταχύνεις το χειρόφρενο θα
    ανακόπτει την ταχύτητα σου.Μόλις,όμως,λύσεις το χειρόφρενο η ταχύτητα σου θα αυξηθεί αυτόματα και χωρίς προσπάθεια...
    Τα αρνητικά συναισθήματα,η περιοριστικές σκέψεις και η συμπεριφορά μοιάζουν με ένα είδος "ψυχολογικού φρένου" θα σε τραβάει προς τα πίσω
    και θα μειώνουν την ταχύτητα σου.
    Εκτός και αν κάνεις μια συνειδητή προσπάθεια να τα απορρίψεις και να τα αντικαταστήσεις με πιο θετικές σκέψεις και πεποιθήσεις..
    Δεν λέω,αν αξίζει,ξέρεις πως ότι και να γίνει θα είσαστε μαζί
    Καποιος όμως απο τους 2 πρέπει να είναι διατεθειμένος στην επανασύνδεση,οχι μόνο ο νούς αλλα και η καρδιά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    Quote Originally Posted by Chemistry View Post
    Αn..
    Σκεψου οτι προσπαθείς να οδηγήσεις ένα αυτοκίνητο χωρίς να έχεις λύσει το χειρόφρενο,όσο και αν προσπαθείς να επιταχύνεις το χειρόφρενο θα
    ανακόπτει την ταχύτητα σου.Μόλις,όμως,λύσεις το χειρόφρενο η ταχύτητα σου θα αυξηθεί αυτόματα και χωρίς προσπάθεια...
    Τα αρνητικά συναισθήματα,η περιοριστικές σκέψεις και η συμπεριφορά μοιάζουν με ένα είδος "ψυχολογικού φρένου" θα σε τραβάει προς τα πίσω
    και θα μειώνουν την ταχύτητα σου.
    Εκτός και αν κάνεις μια συνειδητή προσπάθεια να τα απορρίψεις και να τα αντικαταστήσεις με πιο θετικές σκέψεις και πεποιθήσεις..
    Δεν λέω,αν αξίζει,ξέρεις πως ότι και να γίνει θα είσαστε μαζί
    Καποιος όμως απο τους 2 πρέπει να είναι διατεθειμένος στην επανασύνδεση,οχι μόνο ο νούς αλλα και η καρδιά...
    ζωγραφισες....:)
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    ωραία παρομοίωση..αλλά αν λύσω το χειρόφρενο προς ποια κατεύθυνση να κινηθώ; όσες φορές προσπάθησα το αυτοκίνητο τσούλησε προς τα πίσω. θέλω να οδηγήσω το αυτοκίνητο αλλά μόνο μια διαδρομή μ αρέσει τόσο :). Προσπάθησα πολύ να την ξεπεράσω αυτή τη σχέση, δεν μπόρεσα για διάφορους λόγους. η μαγεία νομίζω πως ακόμα υπάρχει..θα προσπαθούσα αν ήταν κοντά, τώρα ομως πρέπει σίγουρα να βρω μια άλλη διαδρομή.θα θελα να μιλάμε ώρες ατέλειωτες στο τηλ. να έχω τη δυνατότητα να θίξω το "εμείς" δεν γίνεται όμως.. μιλάμε λίγο για να ξέρουμε ότι είναι καλά ο άλλος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    θα μπορούσα να του γραψω ένα γράμμα με όσα νιώθω αλλά φοβάμαι ότι θα γίνω μελό :)

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    για πες.........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    τι; τι θα έγραφα;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    ναι τι θα εγραφες σχετικα με το " μελο "

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    πόσο πολύ μου λείπει, πόσο μου λείπει ο τρόπος που ζούσαμε, πόσο ευτυχισμένη και ελεύθερη με έκανε να νιώθω..πόσο κοντά στον πραγματικό μου εαυτό. θα του ζητούσα συγγνώμη για όσες φορές τον έκανα να πιστέψει ότι θα τον προτιμούσα διαφορετικό, θα του λεγα ότι δεν μπορώ να του κρατήσω κακία για τίποτα γιατί φοβήθηκα τόσο πολύ για τη ζωή του που όλα τ άλλα ξεχάστηκαν. θα του λεγα πόσο τον θαυμάζω και πόσο περήφανη νιώθω γι αυτόν.ότι θα θελα να μαστε μαζί, ότι θα θελα να προσπαθήσω για αυτό. τελοσπάντων προς αυτήν την κατεύθυνση θα κινούνταν το υποθετικό γράμμα..εσυγιατί ρωτάς;από περιέργεια ή έχεις κάτι στο μυαλό σου;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    Εγω ρωταω γιατι εχω 2 σκοπους
    ο ενας απο αυτους ειναι να σου μιλησω με απλη λογικη
    και ο αλλος να σου μιλησω απο καρδιας
    ποια απο τα 2 προτιμας?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    πόσο πολύ μου λείπει, πόσο μου λείπει ο τρόπος που ζούσαμε, πόσο ευτυχισμένη και ελεύθερη με έκανε να νιώθω..πόσο κοντά στον πραγματικό μου εαυτό. θα του ζητούσα συγγνώμη για όσες φορές τον έκανα να πιστέψει ότι θα τον προτιμούσα διαφορετικό, θα του λεγα ότι δεν μπορώ να του κρατήσω κακία για τίποτα γιατί φοβήθηκα τόσο πολύ για τη ζωή του που όλα τ άλλα ξεχάστηκαν. θα του λεγα πόσο τον θαυμάζω και πόσο περήφανη νιώθω γι αυτόν.ότι θα θελα να μαστε μαζί, ότι θα θελα να προσπαθήσω για αυτό. τελοσπάντων προς αυτήν την κατεύθυνση θα κινούνταν το υποθετικό γράμμα..εσυγιατί ρωτάς;από περιέργεια ή έχεις κάτι στο μυαλό σου;
    Κοπελια, οταν δυο άνθρωποι θελουν να ειναι μαζι, ΕΙΝΑΙ. Αν δεν ειναι, σημαινει οτι καποιος απο τους δυο δεν θελει τοσο πολυ. Αυτο στο λεω οχι για να σε απογοητευσω αλλα για να σου πω οτι το μυαλο παιζει περιεργα παιχνιδια και πολλες φορες αναπολουμε την ιδεα του άλλου και οχι τον ιδιο, ειδικα αν ο χωρισμος ηταν επωδυνος. Να εισαι σιγουρη οτι αν υπαρχει ερωτας και απο τους δυο, δεν θα υπαρξει τιποτα να σας χωρισει, αργα η γρηγορα θα ειστε μαζι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    koukaki
    Posts
    174
    να σου πω μια,γιατι δεν λες την αληθεια τωρα που χεις ενα ομορφο κι αληθινο λογο να το κανεις?

    μην χαθεις κι εσυ στα ψεματα σε αποτρεπω και παω να κοιμηθω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    735
    Chemistry και τους 2 θα ήθελα να ακούσω :)
    julias το πιστεύω νομίζω κι εγώ αυτό.όμως αν δεν το ξέρει ότι θα θελα να μαστε μαζι;ακόμα και τώρα που είναι μακρυα;πρέπει ή δεν πρέπει να πω κάτι;
    dikipo εννοείς να του πω τι πραγματικά νιώθω;επειδή φοβάμαι κι είναι και μακρυά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθήνα
    Posts
    687
    Quote Originally Posted by αν? View Post
    Chemistry και τους 2 θα ήθελα να ακούσω :)
    julias το πιστεύω νομίζω κι εγώ αυτό.όμως αν δεν το ξέρει ότι θα θελα να μαστε μαζι;ακόμα και τώρα που είναι μακρυα;πρέπει ή δεν πρέπει να πω κάτι;
    dikipo εννοείς να του πω τι πραγματικά νιώθω;επειδή φοβάμαι κι είναι και μακρυά.
    Τί παει να πει αν δεν το ξερει? Αν σε θελει μετα απο τοσο καιρο, θα ερθει να σε βρει. Δεν λεω να μην κανεις κατι αν το θες, πρεπει να διεκδικουμε αυτο που θελουμε, αλλα να υπαρχει και ανταποκριση. Αλλιως σπαταλας τον εαυτο σου. Αν νομιζεις οτι με το να μιλησεις, θα κερδισεις κατι, να το κανεις. Κατα τη γνωμη μου και απο την ελαχιστη πειρα που εχω στις σχεσεις, οταν ενας άντρας θελει μαι γυναικα δεν την αφηνει να φυγει. Και αν το κανει στην αρχη, μετα απο καιρο νιωθει την απωλεια της και την ψαχνει. Αυτη τουλαχιστον ειναι ηγνωμη μου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Για ποσα χιλιομετρα μιλαμε;
    Εχει μηπως αλλη σχεση ; μηπως παντρευτηκε ?? εχει και παιδια ισως ???
    και ποσα χρονια περασανε ;;;;

Page 1 of 20 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. δυσκολεύομαι να διαχειριστώ τον ΙΔΨ του συντρόφου μου
    By agapimeg in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-09-2011, 16:39
  2. αν ξεχασω οτι υπαρχω?
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-06-2011, 14:03
  3. Δυσκολεύομαι να χωρίσω!
    By dream! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 20-04-2011, 00:51
  4. Δυσκολευομαι να γνωρισω μια κοπελα λογω ποτου.
    By Fearg in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 02-12-2010, 23:22
  5. Δεν μπορω να ξεχασω ..
    By lanna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 27-11-2010, 12:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •