ψυχογενης βουλιμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    9

    ψυχογενης βουλιμία

    Γεια και χαρά σε όλους
    Ανοίγω ένα θέμα που καίει αρκετά όλους και μενα δυστυχως, την ψυχογενή βουλιμία.
    Αυτό που θέλω να μάθω βασικά είναι αν κάποιος φίλος ή φίλη από αυτό το φόρουμ έχει ακολουθήσει κάποιο είδος θεραπείας και τι αποτελέσματα είδε.
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντησηεις σας

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    20
    καλησπέρα και καλως ήρθες..ειμαι βουλιμική 3 χρόνια..δεν ήθελα με τίποτα να πάρω χάπια αλλά τελικά κατέληξα ότι δεν υπάρχει άλλη λύση..σου μιλάς εκ πείρας..αυτή την στιγμή παίρνω ladose,κάνω βελονισμό και είμαι και υπό ιατρική παρακολούθηση..το πα΄ν είναι να αλλάξει το σκεπτικό μας και αυτή η απαισιοδοξία που μας βασανίζει κάθε λεπτό..έχε θάρρος και πίστη σε σένα και όλα θα πάνε καλά..αρκεί να πιστέψεις σε σένα..είμαι εδώ για οτιδήποτε θελήσεις..

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Rata, θα ήθελες να μας περιγράψεις τη μέχρι τώρα δική σου εμπειρία?
    Έχεις κάνει κάποια προσπάθεια ως τώρα?
    Το αντιμετώπισες μόνη σου ή με τη βοήθεια ειδικών?
    Πως το αντιμετώπισες? Διαιτολογικά, ψυχοθεραπευτικά ή κάπως αλλιώς?

    ΥΓ. Καλώς ήλθες στο e-psychology!

    Πατουλίνι,
    πως πηγαίνει η δική σου προσπάθεια?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    20
    dodoni καλησπέρα..η προσπάθεια μου μπορώ να πω οτί πηγαίνει καλά.είμαι αρκετά καλύτερα και σιγά-σιγά αποκτάω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου.προσπαθώ να αναγνωρίσω τις πραγματικές επιθυμίες μου και να τις σεβαστώ,όχι να τις παρακάμψω.αρχίζω και βλέπω την ζωή διαφορετικά.βέβαια υπάρχουν και στιγμές που η διαθεσή μου πέφτει αρκετα και εκείνες εις στιγμές τις τρέμω γιατί θέλω να είμαι καλά.συνέχεια καλά.έχω ελπίδα όμως.σας ευχαριστώ όλους εδώ.:)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    3
    μετά απο ένα πρόβλημα υγείας που ευτυχώς ξεπεράστηκε, αναγκάστηκα να κόψω το τσιγάρο
    και σε λίγο καιρό, βρέθηκα με 15 κιλά επιπλέον
    κορτιζόνη σε συνδυασμό με φαγητό , βλέπετε
    τώρα βρίσκομαι ανάμεσα σε τρεις επιλογές
    κλινική ύπνωση
    βελονισμό
    και μπαλονάκι
    τι να επιλέξω δεν ξέρω............

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    20
    εγω κανω βελονισμο και παω μια χαρουλα..παιρνω και χαπια βεβαια γιατι το προβλημα ειναι και ψυχολογικο αλλα ο βελονισμος αποδιδει οντως..μην το φοβηθεις..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    θα ηθελα να ρωτησω σε οποιον ξερει να μου απαντησει. Τις προαλλες ημουν ασχημα ψυχολογικα. Γυρισα σπιτι εφαγα ενα πιατο ρεβυθια, μετα ενα δευτερο, πολυ ψωμι και τυρι, και στο τελος ενα μανγκο με ενα μηλο και ενα γιαουρτι τοταλ. Το ιδιο πρωι ειχα φαει πολυ γερο γευμα..Μετα ενιωθα σκασκενη και ανεπνεα με δυσκολια! Ξαπλωσα για δυο ωρες και πηγα γυμναστηριο οπου εκανα πιο εντατικη την ασκηση μου( οσο μπορουσα γιατι ανακατευομουν κιολας). Ανησυχω. Τωρα ειμαι 58 πριν 2 μηνες περιπου ημουν 56 κι ετρωγα ελαχιστα..
    Με τρομαζει που καμια φορα αν δε νιωσω σκασμενη δε μπορω να σταματησω να τρωω αν και καταλαβαινω οτι χορτασα.
    Το παραπανω περιστατικο ομως θεωρειται διαταραχη? εχει καμια σχεση με βουλιμια η απλως ημουν ασχημα και εφαγα λαιμαργα οπως θα μπορουσε να κανει ο καθενας (μη βουλιμικος πχ)
    Αυτα με προβληματιζουν. Οποιος ξερει ας με διαφωτισει, ευχαριστω:)

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    patoylini,
    χαίρομαι που συνεχίζεις την προσπάθεια με... αγωνιστική διάθεση. Είναι σημαντικό το ότι βρίσκεσαι σε ένα δρόμο. Οπως και να χει, κάπου θα σε βγάλει. Οι κακές στιγμές/μέρες, δεν αποτελούν υποτροπή. Απεναντίας, είναι μέσα στο \"παιχνίδι\". Η πορεία στις ΔΠΤ δεν είναι σταθερά ανοδική αλλά έχει σκαμπανεβάσματα, όπου όμως όσο περνά ο καιρός και προχωρά η θεραπεία, τόσο αυξάνονται οι καλές μέρες και μειώνονται οι κακές.
    Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου!

    indians1,
    η κλινική ύπνωση και ο βελονισμός είναι υποστηρικτικές τεχνικές που συνοδεύουν μια θεραπεία, δεν αποτελούν ωστόσο από μόνες τους θεραπεία.
    Για το μπαλονάκι τα πράγματα είναι μπερδεμένα. Πολλές σύγχρονες έρευνες του εξωτερικού, δεν το έχουν σε εκτίμηση.

    weird, αναφέρεσαι ουσιαστικά σε δύο από τα διαγνωστικά κριτήρια μιας διαταραχής πρόσληψης τροφής: κατανάλωση μεγάλης ποσότητας τροφής σε μικρό χρονικό διάστημα και απουσία αυτοελέγχου κατά το επεισόδιο υπερφαγίας.

    Τα δύο αυτά κριτήρια αποτελούν ενδείξεις διατροφικής διαταραχής. Θα σου συνιστούσα να απευθυνθείς σε ψυχολόγο ώστε να πάρεις μια πιο ασφαλή διάγνωση από αυτή που τα μηνύματα μέσω ίντερνετ μπορούν να σου δώσουν.
    Επίσης, συμπλήρωσε αν θέλεις το παρακάτω screening test.
    http://www.eatingdisorders.gr/index.php?option=com_content&task=view&id= 43&Itemid=55
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    3
    ευχαριστώ καλή μου για την απάντηση
    τι άλλο με συμβουλεύεις να κάνω?
    πήγα και σε διατροφολόγο, και μου συνέστησε να αποφύγω ορισμένες τροφές που δεν μπορεί να μεταβολίσει ο οργανισμός μου
    θα ήθελες να μου συστήσεις και κάτι άλλο?
    κάποιον που εσύ εκτιμάς ως ειδικό?
    το μπαλονάκι το έχει βάλει μια φίλη, και απο 120 κιλά έγινε 100
    η δε γαστρεντερολόγος της , της έδωσε και μια αγωγή με χάπια, δε γνωρίζω ποιά, και επιδρούν στον εγκέφαλο? και δεν σκέφτεται το φαγητό
    εγώ είμαι 1.70 και έχω φθάσει στα 79 κιλά
    δε θέλω να φτάσω στα ανώτατα όρια για να ασχοληθώ με το βάρος μου
    πρέπει να κάνω κάτι τώρα
    τα ladose που αναφέρει η φίλη τάχω δοκιμάσει
    τι να κάνω?
    βοηθείστε με

  10. #10
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    indians1,
    είμαι \"ο\" και όχι \"η\".
    Δυστυχώς, όταν επέλεξα αυτό το ψευδώνυμο, διόλου δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να δημιουργεί μπέρδεμα ως προς το φύλο.

    Αν και έχεις παραπανίσια κιλά, δεν είναι αρκετά έτσι ώστε να επιλέξεις μια χειρουργική επέμβαση για να τα περιορίσεις. Πιο πολλούς μπελάδες θα βάλεις στο κεφάλι σου παρά θα λύσεις.

    Μια ισορροπημένη διατροφή χωρίς ακρότητες ήταν, είναι και θα είναι η πιο αποτελεσματική μέθοδος. Επίσης, φυσική δραστηριότητα, όσο αυτό είναι δυνατόν.

    Αποτελεί πολύ καλή πρόγνωση το γεγονός ότι νοιάζεσαι για τον εαυτό σου και το σώμα σου, πριν φτάσεις, όπως χαρακτηριστικά λες, \"σε ανώτατα όρια\".

    Αν αισθάνεσαι ότι υπάρχουν ψυχογενή αίτια πίσω από τα κιλά που έβαλες, δοκίμασε μερικές ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες.

    Καλή πορεία!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    .....τελευταια,ερευνητες του Καρολινσκα στη Σουηδια υποστηριζουν οτι η ψ.βουλιμια χαρακτηριζεται απο διαταραχες του μεταβολισμου με μειωση των οιστρογονων&αυξηση της τεστοστερονης η οποια&δημιουργει το πρβλμ Επομενως η χρηση καποιων αντισυλληπτικων για την αυξ των οιστρογονων θα εχει θετικα αποτελεσματα!Ιδωμεν.... Χρειαζεται προσοχη απο την αλλη για μικρη πιθανοτητα θρομβωσεων απο μια χρονια χρηση αντισυλ.Ισως εκτος των αγχολυτικων&των αντικαταθλιπτικων να εχουμε & νεα οπλα στο οπλοστασιο κατα της ψ.β. Παντως πιστευω οτι παρ ολα αυτα η υποστηρικτικη ψυχοθεραπεια βοηθαει σημαντικα!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    35
    Originally posted by indians1
    το μπαλονάκι το έχει βάλει μια φίλη, και απο 120 κιλά έγινε 100
    η δε γαστρεντερολόγος της , της έδωσε και μια αγωγή με χάπια, δε γνωρίζω ποιά, και επιδρούν στον εγκέφαλο? και δεν σκέφτεται το φαγητό
    εγώ είμαι 1.70 και έχω φθάσει στα 79 κιλά
    δε θέλω να φτάσω στα ανώτατα όρια για να ασχοληθώ με το βάρος μου
    πρέπει να κάνω κάτι τώρα

    indians...νομίζω πως τα κιλά σου δεν είναι τόσα πολλά για να καταφύγεις σε χειρουργικές επεμβάσεις για να λύσεις το πρόβλημα.Σχετικά με τα χάπια που επιδρούν στον εγκέφαλο και δεν πεινάς...τα είχα δοκιμάσει μόλις είχαν πρωτοκυκλοφορήσει,εμένα προσωπικά δεν μου έκαναν κάτι....(ίσως βέβαια έφταιγε και το γεγονός πως η ποσότητα του φαγητού δεν ήταν το βασικό μου πρόβλημα-ώστε να με κάνουν να μην το σκέφτομαι- όσο η ποιότητα και τα ακατάστατα γεύματα)Νομίζω πως αν ακολουθήσεις μία ισορροπημένη διατροφή μπορείς σχετικά εύκολα να χάσεις τα όποια παραπάνω κιλά έχεις.Ότι και να αποφασίσεις καλή σου επιτυχία και καλό κουράγιο :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....να διευκρινισουμε εδω κατι ----η βουλιμικη υπερφαγια που χαρακτηριζεται απο το λεγομενο \'\'συνδρομο ακορντεον\'\' δηλαδη τις θεαματικες αυξομειωσεις βαρους με επεισοδια αδηφαγιας μεν αλλα χωρις εμετους,διαφοροποιειται απο τη νευρογενη βουλιμια που συζηταμε εδω!

  14. #14
    Deleted by request
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    391

    STILTE VIDEO

    GIA SE OLOYS. TO EMAIL MOY EINAI [email protected] AYTO POY THELO APO ESAS EINAI NA MOY STELNETE MIKRA (0S 10 LEPTA TO POLI DIARKIA) VIDEO ME EROTIKO PERIEXOMENO PANTOS TIPOY SE AYTO TO EMAIL..MONO KALA, KAI AS EINAI KAI APO AYTA POY KIKLOFOROY...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    ένας τρόπος και αυτός να τραβήξεις την προσοχή ναι...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •