Προτείνετε βιβλία γράφοντας ένα απόσπασμα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 119
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    "......Δεν έκανε και τόσο κρύο σαν την προηγούμενη μέρα, αλλά δεν είχε ήλιο και δεν ήτανε και πολύ όμορφα για περπάτημα.
    Είχε όμως και κάτι όμορφο. Εκείνη η οικογένεια, που μάντευες με την πρώτη πως ό,τι είχε βγει από την εκκλησία,
    περπάταγε ακριβώς μπροστά μου, ο πατέρας, η μάνα και ένας πιτσιρίκος γύρω στα έξι. Φαινόντουσαν και κάπως φτωχοί, να πούμε.
    Ο πατέρας φόραγε από κείνα τα γκρί περλέ καπέλα που φοράνε οι πολύ φτωχοί άμα θέλουνε να φαίνονται καθωσπρέπει.
    Περπάταγε μαζί με τη γυναίκα του και κουβεντιάζανε και δε δίνανε σημασία στον πιτσιρίκο. Ο μικρός ήτανε απίθανος.
    Περπάταγε στο δρόμο αντίς για το πεζοδρόμιο, αλλά σύρριζα στο κράσπεδο. Έκανε σα να πατάει πάνω σε μια πολύ ίσια γραμμή,
    έτσι όπως κάνουνε τα παιδιά, κι όλη την ώρα τραγουδούσε μουρμουριστά. Πλησίασα για να ακούσω τι τραγούδαγε.
    Έλεγε κείνο το τραγούδι "Όταν πιάνεις κάποιον που 'ρχεται μέσα από τη σίκαλη". Είχε όμοφη φωνούλα.
    Τραγούδαγε έτσι, για το κέφι του, το καταλάβαινες με την πρώτη. Δίπλα περνάγανε τα αυτοκίνητα σα σίφουνας,
    φρένα στριγγλίζανε παντού, χάλαγε ο κόσμος, οι δικοί του ούτε που του δίνανε σημασία, κι εκείνος περπάταγε σύρριζα
    στο κράσπεδο και τραγούδαγε "Όταν πιάνεις κάποιον που 'ρχεται μέσα από τη σίκαλη". Με ξαλάφρωσε λιγάκι.
    Τώρα πια δεν ένιωθα τόσο λυπημένος.

    Ο ΦΥΛΑΚΑΣ ΣΤΗ ΣΙΚΑΛΗ
    J.D. Salinge

    Το μυθιστόρημα περιγράφει τις ανησυχίες, την αγωνία, τη σεξουαλικότητα και την επαναστατικότητα των εφήβων. Έχει μεταφραστεί σε σχεδόν όλες τις γλώσσες και περίπου 250.000 αντίτυπά του πωλούνται κάθε χρόνο. Οι πωλήσεις του φτάνουν τα 65 εκατομμύρια. Έχει καταταχθεί επίσης στη λίστα με τα 100 καλύτερα μυθιστορήματα της αγγλικής γλώσσας που έχουν γραφτεί από το 1923.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    somewhereland
    Posts
    171
    Αποδραση απο τη σιγουρια-Ριτσαρντ Μπαχ

    Ποιες αξιες θα διαλεξεις σαν αστερια για να κατευθυνεις την πορεια σου και ποες θα
    εγκαταλειψεις;
    Τι κανεις εδω περα,Καπετανιε,τι θα προτιμουσες να κανεις και γιατι δεν το κανεις τωρα;
    Δειξε μου πως μαθαινεις την αγαπη.


    Περιμενουμε ολα αυτα τα χρονια να βρουμε καποιον που μας καταλαβαινει,σκεφτηκα,καπο ιον που
    θα μας δεχτει οπως ειμαστε,καποιον που θα εχει τη μαγικη δυναμη να μετατρεψει την πετρα σε φως,που θα μπορει να μας φερει την ευτυχια παρα τις δοκιμασιες,που θα μπορει ν'αντιμετωπιζει τους δρακους μας μεσα στη νυχτα που θα μπορει να μας μεταμορφωσει και να μας κανει την ψυχη που επιλεγουμε να ειμαστε.Μολις χτες ανακαλυψα οτι αυτος ο μαγικος καποιος ειναι το προσωπο που αντικρυζουμε στον καθρεφτη.

  3. #33
    Μιά εποχή στην κόλαση - Arthur Rimbaud

    Κατάπια μια γερή γουλιά δηλητήριο. - Τρισευλογημένη η συμβουλή που μου δόθηκε! -Τα σωθικά μου καίγονται. Το δυνατό φαρμάκι μου πρικαλέι σπασμούς, με παραμορφώνει, με εξουθενώνει. Πεθαίνω από δίψα, πνίγομαι, δε μλου βγαίνει φωνή. Η κόλαση, η αιώνια τιμωρία! Δείτε πως φουντώνουν οι φλόγες! Καίγομαι καθώς μου πρέπει. Όρμα δαίμονα!
    Διέκρινα τη μεταστροφή προς το καλό, την ευτυχία, τη σωτηρία. Πώς να περιγράψω το όραμα; Στην ατμόσφαιρα της κόλασης δεν ταιριάζουν ύμνοι! Χιλιάδες εράσμιες υπάρξεις, μια τερπνή πνευματική σύμπνοια, το σθένος και η γαλήνη, οι ευγενείς φιλοδοξίες, τι να 'ταν άραγε;
    Οι ευγενείς φιλοδοξίες!
    Κι ωστόσο ζεις! - Αν η καταδίκη είναι αιώνια! Όποιος αυτοκαταστρέφεται, είναι σίγουρα καταραμένος, έτσι δεν είναι;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Ο ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΜΑΥΡΟΘΑΛΑΣΣΙΤΗΣ

    ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
    ".......6/2/2009: Είναι η αρχή του χρόνου και των αναμνήσεων της τωρινής μου ζωής. Για τους άλλους, είναι η ημερομηνία που με έβαλαν σε καταστολή
    μετά από σύγκρουση στα 3,000 μέτρα με συναθλητή μου, κατά την διάρκεια του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Αλεξιπτώτου Πλαγιάς στο Μεξικό, όπου συμμετείχα σαν μέλος της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας.

    Στο βιβλίο «Ο φίλος από το Μεξικό» καταγράφω τις εμπειρίες μου από την στιγμή που είχα το ατύχημα έως τον επαναπατρισμό μου στην Ελλάδα.
    Το σημαντικότερο όμως, είναι πως το εισέπραξαν όσοι το διάβασαν. Σαν μια σπάνια μαρτυρία από την άλλη μεριά. Μεριά με την οποία η φύση της ζωής αναπόφευκτα μας έχει φέρει ή θα μας φέρει κάποια στιγμή σε επαφή.
    Ατελείωτα ερωτηματικά για παρόμοιες εικόνες από κοντινά πρόσωπα.
    Ερωτηματικά που δυστυχώς έμειναν σχεδόν στο σύνολό τους αναπάντητα.

    Αυτή η απάντηση ήταν και το κίνητρό μου για να εκδώσω τις σημειώσεις που έγραψα σε ένα τετράδιο,
    καθηλωμένος στο κρεβάτι του νοσοκομείου (με αρκετά κλάματα και δυσανάγνωστα γράμματα).

    Καλή ανάγνωση,
    Apo....................................."
    236 σελίδες.

    http://www.friendfrommexico.com/gr/Default.aspx

    Η πτήση με αλεξίπτωτο πλαγιάς ήταν η αγάπη του Απόστολου για πάνω από 20 χρόνια. Είναι τέσσερις φορές πρωταθλητής Ελλάδος, και συμμετείχε σε διάφορους διεθνείς αγώνες σαν μέλος της Ελληνικής Εθνικής Ομάδας.

    Ο τελευταίος αγώνας και η τελευταία του πτήση ήταν το 2009 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αλεξιπτώτου Πλαγιάς στο Μεξικό, όπου μετά από εναέρια σύγκρουση με συναθλητή του, παρέμεινε για δώδεκα ημέρες σε καταστολή, νοσηλεύτηκε για ενάμιση μήνα συνολικά στην μονάδα εντατικής θεραπείας, και επέζησε πέρα από κάθε πιθανότητα. Δεν μπορεί πια να χρησιμοποιήσει τα πόδια του και μετακινείται με αναπηρικό αμαξίδιο.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Έχετε να προτείνετε κανένα βιβλίο φιλοσοφικού περιεχομένου;

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Έχετε να προτείνετε κανένα βιβλίο φιλοσοφικού περιεχομένου;
    Έχεις διαβάσει την ΑΣΚΗΤΙΚΗ του Ν. Καζαντζάκη?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Μάλλον όχι. Ας αφήσουμε καλύτερα τον Καζατζάκη, γιατί γράφει σε κουραστικό ύφος και γλώσσα ιδιωματική.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Μάλλον όχι. Ας αφήσουμε καλύτερα τον Καζατζάκη, γιατί γράφει σε κουραστικό ύφος και γλώσσα ιδιωματική.
    " Ο ΜΟΝΑΧΟΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΗ ΦΕΡΑΡΙ ΤΟΥ ", "Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ", " ΑΛΕΦ "

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Λοιπον εγω θα σου προτεινω ενα θεατρικο που το θεωρω απιστευτο.
    Ο Ρινοκερος του Ιονεσκο

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Ευχαριστώ Μαρκέλλα! Ίσως χρειαστεί να σε ξαναρωτήσω.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Ευχαριστώ Μαρκέλλα! Ίσως χρειαστεί να σε ξαναρωτήσω.
    ..ψυχοφιλοσοφικά είναι τα βιβλία του Ίρβιν Γιάλομ, καθώς και του Πάουλο Κοέλο.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    .." Γίνε αυτός που είσαι ". Σήμερα θα σας πω την δεύτερη γρανιτένια μου πρόταση:

    " Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό ".

    Γι' αυτό το ξαναλέω, " Η αρρώστια μου είναι ευλογία "..

    " Πόση αλήθεια μπορώ ν' αντέξω;

    IRVIN D.YALOM
    " Ο Τ Α Ν Ε Κ Λ Α Ψ Ε Ο Ν Ι Τ Σ Ε "
    μυθιστόρημα
    αυτό θα ήθελα να το διαβάσω, μπορείς να μου πεις λίγα παραπάνω λόγια γι' αυτό?
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    αυτό θα ήθελα να το διαβάσω, μπορείς να μου πεις λίγα παραπάνω λόγια γι' αυτό?
    Η παρακάτω περιγραφή είναι από το οπισθόφυλλο του βιβλίου

    "Μέσα από μια σειρά μυστικές συμφωνίες, ο μεγάλος Γερμανός φιλόσοφος Φρήντριχ Νίτσε
    και ο Αυστριακός γιατρός Γιόζεφ Μπρόϊερ, ένας από τους πατέρες της ψυχανάλυσης, συναντιούνται
    στη Βιέννη του 19ου αιώνα, σε μια εμπνευσμένη διαδικασία διπλής ψυχοθεραπείας.
    Σ αυτή την περιπέτεια υπαρξιακής αναζήτησης δύο μοναδικών ανθρώπων εμπλέκονται ένας νεαρός
    ειδικευόμενος γιατρός ονόματι Ζίγκμουντ Φρόυντ, μια θυελλώδης γυναίκα-ίνδαλμα ποιητών και ψυχιάτρων,
    η Λου Σαλόμε, και μια σαγηνευτική ασθενής, η Αννα Ο., που στοιχειώνει την ψυχή του γιατρού της.
    Η ψυχοθεραπευτική περιπέτεια που ξετυλίγεται κόβει την ανάσα καθώς αποκαλύπτει
    βήμα βήμα την ιαματική δύναμη της αληθινής σχέσης.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Η παρακάτω περιγραφή είναι από το οπισθόφυλλο του βιβλίου

    "Μέσα από μια σειρά μυστικές συμφωνίες, ο μεγάλος Γερμανός φιλόσοφος Φρήντριχ Νίτσε
    και ο Αυστριακός γιατρός Γιόζεφ Μπρόϊερ, ένας από τους πατέρες της ψυχανάλυσης, συναντιούνται
    στη Βιέννη του 19ου αιώνα, σε μια εμπνευσμένη διαδικασία διπλής ψυχοθεραπείας.
    Σ αυτή την περιπέτεια υπαρξιακής αναζήτησης δύο μοναδικών ανθρώπων εμπλέκονται ένας νεαρός
    ειδικευόμενος γιατρός ονόματι Ζίγκμουντ Φρόυντ, μια θυελλώδης γυναίκα-ίνδαλμα ποιητών και ψυχιάτρων,
    η Λου Σαλόμε, και μια σαγηνευτική ασθενής, η Αννα Ο., που στοιχειώνει την ψυχή του γιατρού της.
    Η ψυχοθεραπευτική περιπέτεια που ξετυλίγεται κόβει την ανάσα καθώς αποκαλύπτει
    βήμα βήμα την ιαματική δύναμη της αληθινής σχέσης.
    υπάρχουν καταγεγραμμένα αληθινα περιστατικά από την ζωή του Νίτσε και των άλλων ή είναι όλα μυθοπλασία;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    υπάρχουν καταγεγραμμένα αληθινα περιστατικά από την ζωή του Νίτσε και των άλλων ή είναι όλα μυθοπλασία;
    καλή η ερώτηση. αναφέρονται κι αληθινά περιστατικά εκτός από τις μυθιστορηματικές αφηγήσεις. π.χ.
    Ο Νίτσε δεν συναντήθηκε ποτέ με το Μπρόιερ και η ψυχοθεραπεία δεν προέκυψε ως αποτέλεσμα μιας τέτοιας συνάντησης.

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ιστορικό κείμενο για την ψυχολογία (απόσπασμα)
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-01-2012, 16:51
  2. προτεινετε ντοκιμαντερ.
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 23-05-2011, 00:36
  3. αποσπασμα απο βιβλιο με αναφορα στις φοβιες
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-03-2011, 22:13
  4. Τι θα μου προτέινετε;
    By kalli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 06-01-2010, 15:14
  5. Αεροπλανο ..τι προτεινετε ?
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 14-08-2009, 15:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •