Προτείνετε βιβλία γράφοντας ένα απόσπασμα - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 119 of 119
  1. #106
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Ενα βιβλιο που διαβασα προσφατα κ μου το προτεινε ο ψυχιατρος μου ειναι το

    "Ο ιπποτης με τη σκουριασμενη πανοπλια" του Ρομπερτ Φισερ.

    http://blogs.sch.gr/vivlivad/files/2008/10/ippotis.jpg

    Μιλαει για τους φοβους, τις αμφιβολιες π εχουμε, για το ποσο ειμαστε κλεισμενοι στον εαυτο μας κ απο ενα σημειο κ μετα ποσο δυσκολο ειναι να αποτιναξουμε απο πανω μας την ''πανοπλια'', οπως ακριβως ο ηρωας του διηγηματος, κ η "πανοπλια" που χτιζουμε για να προστατευσουμε τον εαυτο μας απο τους γυρω (τουλαχιστον ετσι νομιζουμε), στο τελος μας εγκλωβιζει κ θελει πολυ δρομο μεσα απο εσωτερικο ψαξιμο, γνωση του εαυτου μας, παλη με τους φοβους κ τους ''δρακους'' μας, ωστε τελικα να νιωσουμε κ παλι ελευθεροι!

    Παραθετω κ το οπισθοφυλλο! ( απο το protoporia.gr)

    Περιγραφή:

    «Μια φορά κι έναν παλιό καιρό, σε μια πολύ μακρινή χώρα, ζούσε ένας ιππότης που περνιόταν για καλός, ευγενικός και στοργικός. Έκανε όλα αυτά που κάνουν οι καλοί, ευγενικοί και στοργικοί ιππότες. Πολεμούσε, εχθρούς που ήταν κακοί, τρισάθλιοι, μοχθηροί...»

    Ένα μυθιστόρημα γραμμένο σαν παραμύθι, που μιλά κατευθείαν στην καρδιά όσων αποζητούν ένα βαθύτερο νόημα στη ζωή τους· μια απάντηση κα μια διέξοδος στους φόβους, τις αγωνίες και τη μοναξιά μας. Μιλώντας για τις «σκουριασμένες πανοπλίες» μας που (νομίζουμε πως) μας προφυλάσσουν από τον πόνο τον οποίο μας προξενούν οι άλλοι, ο Ρόμπερτ Φίσερ δμιουργεί μια ταξιδιωτική περιπέτεια που οδηγεί τον αναγνώστη στο «γνώθι σαυτόν». Γεμάτος χιούμορ, Ο ιππότης με τη σκουριασμένη πανοπλία μας καλεί να ανακαλύψουμε τον ίδιο μας τον εαυτό, να ανασάνουμε βαθιά και να γελάσουμε.



    Ειναι κανεις αλλος που να το εχει διαβασει? Εμενα μ εδωσε πολυ θαρρος κ δυναμη!! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Ενα βιβλιο που διαβασα προσφατα κ μου το προτεινε ο ψυχιατρος μου ειναι το

    "Ο ιπποτης με τη σκουριασμενη πανοπλια" του Ρομπερτ Φισερ.

    http://blogs.sch.gr/vivlivad/files/2008/10/ippotis.jpg

    Μιλαει για τους φοβους, τις αμφιβολιες π εχουμε, για το ποσο ειμαστε κλεισμενοι στον εαυτο μας κ απο ενα σημειο κ μετα ποσο δυσκολο ειναι να αποτιναξουμε απο πανω μας την ''πανοπλια'', οπως ακριβως ο ηρωας του διηγηματος, κ η "πανοπλια" που χτιζουμε για να προστατευσουμε τον εαυτο μας απο τους γυρω (τουλαχιστον ετσι νομιζουμε), στο τελος μας εγκλωβιζει κ θελει πολυ δρομο μεσα απο εσωτερικο ψαξιμο, γνωση του εαυτου μας, παλη με τους φοβους κ τους ''δρακους'' μας, ωστε τελικα να νιωσουμε κ παλι ελευθεροι!

    Παραθετω κ το οπισθοφυλλο! ( απο το protoporia.gr)

    Περιγραφή:

    «Μια φορά κι έναν παλιό καιρό, σε μια πολύ μακρινή χώρα, ζούσε ένας ιππότης που περνιόταν για καλός, ευγενικός και στοργικός. Έκανε όλα αυτά που κάνουν οι καλοί, ευγενικοί και στοργικοί ιππότες. Πολεμούσε, εχθρούς που ήταν κακοί, τρισάθλιοι, μοχθηροί...»

    Ένα μυθιστόρημα γραμμένο σαν παραμύθι, που μιλά κατευθείαν στην καρδιά όσων αποζητούν ένα βαθύτερο νόημα στη ζωή τους· μια απάντηση κα μια διέξοδος στους φόβους, τις αγωνίες και τη μοναξιά μας. Μιλώντας για τις «σκουριασμένες πανοπλίες» μας που (νομίζουμε πως) μας προφυλάσσουν από τον πόνο τον οποίο μας προξενούν οι άλλοι, ο Ρόμπερτ Φίσερ δμιουργεί μια ταξιδιωτική περιπέτεια που οδηγεί τον αναγνώστη στο «γνώθι σαυτόν». Γεμάτος χιούμορ, Ο ιππότης με τη σκουριασμένη πανοπλία μας καλεί να ανακαλύψουμε τον ίδιο μας τον εαυτό, να ανασάνουμε βαθιά και να γελάσουμε.



    Ειναι κανεις αλλος που να το εχει διαβασει? Εμενα μ εδωσε πολυ θαρρος κ δυναμη!! :)

    Lacrymosa... Καλησπέρα! Να σε ρωτήσω κάτι... εγώ έχω αρχίσει πάλι να χτίζω ένα τείχος προστασίας γύρω μου, έχω σκεφτεί κ έχω αποδεχτεί, ότι καλύτερα σε γυαλα παρά να ανοιχτώ πάλι και να πληγωθώ και δεν έχω πρόβλημα, απλά νιώθω κενή και ξέρω ότι δε θα αφήσω εύκολα άτομο να μπει στη ζωή μου, καθώς και να πιστέψω αυτά που μου λέει... μεγάλη μάχη στο μυαλό μου!!! Πιστεύεις ότι θα με βοηθούσε να το διάβαζα? διάβασα αυτά που έγραψες και μου άρεσαν αλλά δε ξέρω πόσο θα με βοηθήσουν!!!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  3. #108
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by VickyK View Post
    Lacrymosa... Καλησπέρα! Να σε ρωτήσω κάτι... εγώ έχω αρχίσει πάλι να χτίζω ένα τείχος προστασίας γύρω μου, έχω σκεφτεί κ έχω αποδεχτεί, ότι καλύτερα σε γυαλα παρά να ανοιχτώ πάλι και να πληγωθώ και δεν έχω πρόβλημα, απλά νιώθω κενή και ξέρω ότι δε θα αφήσω εύκολα άτομο να μπει στη ζωή μου, καθώς και να πιστέψω αυτά που μου λέει... μεγάλη μάχη στο μυαλό μου!!! Πιστεύεις ότι θα με βοηθούσε να το διάβαζα? διάβασα αυτά που έγραψες και μου άρεσαν αλλά δε ξέρω πόσο θα με βοηθήσουν!!!
    Καλησπερα Vicky! Ολοι μας χτιζουμε τειχη και κλεινομαστε μεσα στο μικροκοσμο μας, για να προστατευτουμε απο τους γυρω ακομα κ απο τον εαυτο μας. Χτιζουμε μια αορατη πανοπλια η οποια κρατα καλα κρυμμενα τα συναισθηματα μας, αλλα απο ενα σημειο κ μετα γινεται ''ορατη'' κ εγκλωβιζομαστε κ δν μπορουμε να βγουμε. Χρειαζεται να περασουμε απο πολλα εσωτερικα σταδια συγκρουσης, αμφισβητησης, αυτογνωσιας, αποδοχης ωστε να νιωσουμε κ παλι κυριαρχοι του εαυτου μας! Εμενα με βοηθησε πολυ πιστευω κ εσενα θα μπορουσε να βοηθησει! Το καλο ειναι οτι εχει απλη γλωσσα, δν εχει δλδ τιποτα δυσνοητες εννοιες, αλλα βαθια νοηματα! Απ ο,τι θυμαμαι δν ειναι ακριβο, γυρω στα 10-15 ευρω το βρισκεις σε βιβλιοπωλειο, βλεπω γραφεις αθηνα στο προφιλ σου αμα ησουν θεσσ θα στο δανειζα! Καλησπερα κ παλι κ καλη δυναμη στον αγωνα σου! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Καλημέρα Lacrymosa!!! Το παρήγγειλα ήδη... έχει 9,60€, μιά χαρά η τιμή! Θα μου το φέρουν σήμερα! Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου! Όντως είναι πολύ δύσκολο να μπορέσεις πάλι να "ανοιχτείς" γενικά! Νιώθω όμως έτσι ότι προστατεύω τον εαυτό μου και μέχρι στιγμής νιώθω καλά, αν και θα ήθελα να μπορώ να εμπιστευτώ κάποιον αλλά το έχασα αυτό σε μεγάλο βαθμό, με στενοχωρεί λίγο αλλά θέλω να πιστεύω πως κάποια στιγμή, κάπως... θα τα ισορροπήσω! Σ ευχαριστώ και πάλι!!! Καλή δύναμη να έχεις!!!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  5. #110
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Βικυ η τιμη ειδες ειναι πολυ καλη αν λαβουμε υποψην και το γεγονος οτι τωρα με την οικονομικη κριση ο κοσμος ειναι πιο ''κουμπωμενος'' οσον αφορα τα οικονομικα.. ειναι καταπληκτικο βιβλιο, ειμαι σιγουρη οτι θα σου αρεσει και θα σε βοηθησει! Μολις το διαβασεις περιμενω εντυπωσεις φυσικα! Καλη συνεχεια και σε σενα! :)
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  6. #111
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Η Mικρασιατική καταστροφή
    και η στρατηγική του ιμπεριαλισμού στην Aνατολική Mεσόγειο

    Διδώ Σωτηρίου


    Περιγραφή

    Ένα επίκαιρο βιβλίο,
    που φωτίζει με την αλήθεια για το χτες τα σημερινά προβλήματα,
    καθώς οδηγεί τη σκέψη από τη Μικρασιατική καταστροφή
    στην καταστροφή της Κύπρου
    και στην κρίση του Αιγαίου.
    Χρησιμοποιώντας ντοκουμέντα και προσωπικές μαρτυρίες ανθρώπων
    που διαδραμάτισαν ένα μεγαλύτερο ή μικρότερο ρόλο
    στα γεγονότα που έφεραν την Ελλάδα στο χείλος της καταστροφής το 1922,
    η συγγραφέας αποκαλύπτει αλήθειες όσο ποτέ χρήσιμες:
    τα αληθινά αίτια της καταστροφής,
    το ρόλο των συμμάχων
    αλλά και των πολιτικών δυνάμεων της Ελλάδας,
    τις πηγές έντασης στις ελληνοτουρκικές σχέσεις.
    Θυμίζοντας την προειδοποίηση
    που γράφτηκε μετά τον πόλεμο στην πόρτα ενός χιτλερικού στρατοπέδου -
    "Όποιος ξεχνάει το παρελθόν είναι καταδικασμένος να το ξαναζήσει"-
    η Διδώ Σωτηρίου
    τονίζει στον πρόλογό της πόσο κάλυψε η σιωπή,
    η παραχάραξη και η διαστρέβλωση τα αίτια της Μικρασιατικής καταστροφής,
    κι έτσι "ποτέ το πάθος δεν έγινε μάθος".


    http://www.labouquinerie.gr/typo3tem...38d9740b65.jpg


    Σήμερα το πήρα από την "Πολιτεία"
    - δεν μπορεί να πιαστεί για διαφήμιση
    αφού ήδη τρέχει διαφήμιση του βιβλιοπωλείου
    επάνω στο forum -
    και από μια πρώτη ματιά είναι γραμμένο σε απλή γλώσσα
    και φαίνεται ενδιαφέρον.
    Last edited by Joann; 18-05-2013 at 20:39.
    Τα μελισσάκια θα γυρνούν γύρω απ' τις πολυθρόνες
    και το νερό το κρύσταλλο θα ρέει απ’ τις οθόνες.

  7. #112
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    ...Υπάρχει ένα παγκόσμιο κίνημα, που συνεχώς διογκώνεται με χιλιάδες μέλη γιατρούς, βιολόγους, χημικούς, παραϊατρικό προσωπικό, κοινωνιολόγους,
    ανάπηρους από διάφορα φάρμακα και θεραπείες και άλλοι που δουλεύουν για να δώσουν τέλος σ' αυτή την ιατρική απάτη.

    Ο δρόμος για την αληθινή υγεία είναι η καταπολέμηση των αιτιών παρά η καταστολή των συμπτωμάτων.

    Αυτό σημαίνει:
    - βελτίωση των κοινωνικών συνθηκών διαβίωσης
    - καταπολέμηση της ανεργίας
    - καταπολέμηση της περιβαλλοντικής καταστροφής (μόλυνση, τοξικά απόβλητα κ.λπ.)
    - βελτίωση της διατροφής (απαγόρευση των χημικών φυτοφαρμάκων, προώθηση των φυσικών βιοκαλλιεργειών κ.λπ.)
    - εκπαίδευση στην υγεία
    - προώθηση όλων των εναλλακτικών μεθόδων ιατρικής...


    Όσο για το παρακάτω πείραμα, στις αρχές του 19ου αιώνα, έγινε για να βρεθεί η αιτία και η θεραπεία για τη νόσο beri-beri.

    ...Εκτός από τα "ενεργητικά πειράματα" υπάρχουν και τα παθητικά.

    ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ
    Ο William Fletcher σε ένα φρενοκομείο στην Kuala Lumpur, χώρισε τους ασθενείς σε 2 ομάδες από 120 άτομα η κάθε μια,
    όπου η μια τρεφόταν με αναποφλοίωτο ρύζι και η άλλη με αποφλοιωμένο. Αποτέλεσμα, οι 43 της 2ης ομάδας αρρώστησαν
    από beri-beri και οι 18 πέθαναν...

    Τα αποσπάσματα είναι από το βιβλίο του γιατρού Γ. Χαριτάκη "Η Σιωπή των Γιατρών" εκδόσεις ΛΥΓΟΥΡΑΣ & ΣΙΑ Ε.Ε. 1992


    ΥΓ. Φωτο δεν βρήκα... :-( Μάλλον το βιβλίο έχει εξαντληθεί.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #113
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Βρε, μαρκελίτο, βάλε κανα έντονο χρωματιστό γράμμα να κάνει μπαμ ο τίτλος
    και ο συγγραφέας!
    Ανέβασε και καμιά φωτό με το εξώφυλλο ή το οπισθόφυλλο
    να μπούμε στο κλίμα! :-)
    Τα μελισσάκια θα γυρνούν γύρω απ' τις πολυθρόνες
    και το νερό το κρύσταλλο θα ρέει απ’ τις οθόνες.

  9. #114
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    ...συνεχίζοντας, περί πρόληψης, αλλά και θεραπείας του καρκίνου και όχι μόνο!...


    http://1.bp.blogspot.com/-QHN14119et...os%2Bbook3.jpg

    Το νέο βιβλίο αυτό, του κλινικού διατροφολόγου Μάριου Δημόπουλου, εκτός από τους καρκινοπαθείς, απευθύνεται σε κάθε άνθρωπο, που
    θάθελε να γνωρίσει τους φυσικούς τρόπους πρόληψης του καρκίνου, μιας ασθένειας, που κυριολεκτικά μαστίζει τον σύγχρονο κόσμο.

    ...Πρόληψη δέν σημαίνει να κάνουμε μια εξέταση, για να προλάβουμε στην αρχή τον καρκίνο, αλλά να αποτρέψουμε την εκδήλωσή του.
    Λέγοντας πρόληψη εννοούμε να αποφύγουμε, όσο είναι δυνατόν, τις αιτίες, που προκαλούν καρκίνο και να αλλάξουμε τον τρόπο ζωής μας.
    Η καλή διατροφή και η λήψη διαφόρων συμπληρωμάτων βιταμινών, μετάλλων και άλλων αντιοξειδωτικών ουσιών μπορεί να προλάβει
    τον καρκίνο σε ένα σημαντικό ποσοστό.
    Αλλά ακόμα και αν νοσήσουμε από καρκίνο, δέν σημαίνει, ότι δέν μπορούμε να γίνουμε καλά. Δέν είναι γνωστό στο ευρύ κοινό,
    ότι υπάρχουν φυσικές μή τοξικές θεραπείες, οι οποίες είναι πιο αποτελεσματικές από τις συμβατικές μεθόδους θεραπείας και
    μπορούν στη χειρότερη περίπτωση να βελτιώσουν την ποιότητα τής ζωής και να παρατείνουν τη ζωή τού καρκινοπαθούς και
    στην καλύτερη περίπτωση να τον θεραπεύσουν...΄


    ΥΓ. Άντε, αν και φτιάξαμε και κλώνους, ο καρκίνος συνεχίζει να θερίζει ζωές, γιατί έτσι θέλει το ιατρικό κατεστημένο.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  10. #115
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Επειδή τελευταία ό,τι διαβάζω με όρεξη
    είναι μόνο κανένα παραμύθι,
    έτσι και τα μόνα κείμενα που ζηλεύω
    και θα 'θελα να είχα γράψει προσωπικά,
    είναι παραμυθοκείμενα και τίποτα παραπάνω!

    Ευγένιος Τριβιζάς

    Ο Ευγένιος Τριβιζάς είναι εξερευνητής, εφευρέτης
    και ζογκλέρ μελάτων αβγών.
    Έχει ανακαλύψει το Νησί των Πυροτεχνημάτων,
    τη Φρουτοπία, το Πιπερού, το Κουτσουλιστάν, την Κουμασιλάνδη,
    τη Χώρα των Χαμένων Χαρταετών
    και την Πολιτεία με Όλα τα Χρώματα
    εκτός από το Ροζ.
    Οι γνωστότερες εφευρέσεις του Ευγένιου είναι:
    ο γαργαλιός (ένα μηχάνημα που σε γαργαλάει όταν είσαι λυπημένος),
    το ηλεκτρικό ρουφοσκόπιο (ένας συνδυασμός τηλεσκόπιου και ηλεκτρικής σκούπας,
    με το οποίο όχι μόνο βλέπει κανείς τα αστέρια,
    αλλά άμα θέλει τα ρουφάει και τα κάνει γιρλάντες),
    ο φαγώσιμος χαρτοπόλεμος,
    η μπανιέρα με τις δώδεκα τρύπες, ο ιπτάμενος ανεμόμυλος,
    η τσουλήθρα με τα σκαλοπάτια,
    η μελωδική ομπρέλα,
    το παπιγιόν για νάνους
    και ο αναδρομικός καθρέφτης
    (που σε δείχνει όπως ήσουνα πριν από δέκα χρόνια).
    Ο Ευγένιος ζει στο Νησί των Πυροτεχνημάτων με τον παπαγάλο του, τη Σύνθια,
    τον άσπρο του ελέφαντα, τον Πουκιπόν,
    τη Λιλή, την παρδαλή λεοπάρδαλη,
    τον Οράτιο Αοράτιο, το αόρατο πράσινο καγκουρό,
    και άλλους πολλούς γνωστούς και φίλους.
    Ο Ευγένιος έχει μία μοναδική συλλογή από κομμάτια παλιών παραμυθιών.
    Η σπάνια συλλογή του περιλαμβάνει:
    ένα πούπουλο από το μαξιλάρι που κοιμόταν η πεντάμορφη πριγκιποπούλα,
    το κορδόνι από το δεξί παπούτσι του παπουτσωμένου γάτου,
    ένα τούβλο απ’ το σπίτι που είχαν χτίσει τα τρία γουρουνάκια,
    τα γυαλιά της γιαγιάς της Κοκκινοσκουφίτσας
    και το φιτίλι από το λυχνάρι του Αλαντίν.

    http://www.metaixmio.gr/author/3225-.aspx


    Eδώ το δεύτερο ταξίδι του Πίκου Απίκου στη Φρουτοπία,
    με την ιπτάμενη σκάφη του.


    http://1.bp.blogspot.com/-ZK9G6rKF2i.../FROUTOPIA.jpg
    Last edited by Joann; 20-05-2013 at 01:09.
    Τα μελισσάκια θα γυρνούν γύρω απ' τις πολυθρόνες
    και το νερό το κρύσταλλο θα ρέει απ’ τις οθόνες.

  11. #116
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    1
    Ήταν πολύ ωραίο το βιβλίο του Osho - Ζήσε χωρίς φόβο
    "Να είσαι δημιουργικός. Να είσαι συνηθισμένος"

  12. #117
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    That is not dead which can eternal lie, and with strange aeons even death may die

    Λοβκραφτ
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #118
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    διάβασα κι εγώ για δεύτερη φορά τον ιππότη με τη σκουριασμένη πανοπλία.
    δεν κατάλαβα γιατί το διάβασα την πρώτη φορά κι είπα να του δώσω άλλη μια ευκαιρία.
    λέει πολλά τσιτάτα και χαριτωμένα, όπως ότι δεν πρέπει να υποκρινόμαστε τους καλούς γιατί ήδη είμαστε εξ αρχής.

  14. #119
    Erin
    Guest
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Προτείνετε βιβλία γράφοντας ένα απόσπασμα από ένα βιβλίο που έχετε διαβάσει και σας άρεσε,
    ΠΕΖΟ καλύτερα όχι ποίηση,
    -υπάρχει ήδη θέμα ΣΤΙΧΟΙ, ας μην το καταχραστούμε-
    οτιδήποτε λογοτεχνικό...
    μυθιστόρημα, science fiction, απόσπασμα εφημερίδας ή περιοδικού, θρίλερ, διήγημα, νουβέλα οτιδήποτε...
    ακόμα και ...επιστημονικό σύγγραμμα... που λέει ο λόγος...
    ή και μια προσωπική άποψη ακόμα καλύτερα...
    και παραθέστε τίτλο και συγγραφέα.
    Μου έχει έρθει ένας θεατρικός μονόλογος στο μυαλό τελευταία με όλα αυτά που ακούμε εναντίον των γυναικών αυτές τις ημέρες.

    Είναι της Φράνκα Ράμε και του Ντάριο Φο.
    Λέγεται Εγώ η Ουλρίκε Μάινχοφ καταγγέλλω.
    Είναι αρκετά μεγάλος μονόλογος αλλά είναι τρομερά επίκαιρος.

    "Βαρύς σαν το βουνό είναι ο θάνατος. Εκατομμύρια χέρια γυναικών σηκώνουν αυτό το βουνό και τώρα θα δώσουν μια να το γκρεμίσουν μονάχες τους.
    Με ένα ανατριχιαστικό χαμόγελο."

    Η Ουλρίκε Μάινχοφ ήταν υπαρκτό πρόσωπο.
    Ήταν Γερμανίδα δημοσιογράφος η οποία έγινε αργότερα τρομοκράτης.
    Δυστυχώς σκότωσε τέσσερα άτομα, την βάλανε φυλακή όπου και βρέθηκε απαγχονισμένη στο κελί της κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες στις 9 Μαϊου του 1976.



    Όποιος θέλει περισσότερες λεπτομέρειες ή ολόκληρο τον μονόλογο μπορώ να τον στείλω.

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Similar Threads

  1. Ιστορικό κείμενο για την ψυχολογία (απόσπασμα)
    By Instant in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-01-2012, 16:51
  2. προτεινετε ντοκιμαντερ.
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 23-05-2011, 00:36
  3. αποσπασμα απο βιβλιο με αναφορα στις φοβιες
    By lilium in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-03-2011, 22:13
  4. Τι θα μου προτέινετε;
    By kalli in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 06-01-2010, 15:14
  5. Αεροπλανο ..τι προτεινετε ?
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 14-08-2009, 15:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •