επανήλθα....χειρότερα...και μαλλον φταίω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    επανήλθα....χειρότερα...και μαλλον φταίω.

    καλησπέρα σε όλους. Παλευω εδώ και εναμισυ χρονο με τις κρισεις πανικου για την υγεια μου. Εχω ξοδεψει τοσα σε εξετασεις, μαγνητικες, κολονοσκοπησεις γαστροσκοπησεις...και τοσα άλλα. Μονο εσεις που περνάτε τα ίδια μπορείτε να καταλαβετε την περνάω..ξεκινησα με ladose και ψυχοθεραπεια...με το που πηγε καλα, ετυχε και μια επεμβαση και τα παρατησα...μετα απο ενα 3 μηνο τα ιδια, συμπτωματα, κομπος στο λαιμο, γιατροι....ξανα λαντοζ τον Γεναρη και ψυχοθεραπεια αλλα πανω στο 4 μηνο τα ξανακοβω (βλεπετε ενιωσα καλυτερα ...ε και καλοκαιρακι). Τωρα ειμαι στα πατωματα...δεν εχω ορεξη να κανω τιποτα, συνεχεια εχω καποια ασθενεια και οι γιατροι συνεχεια καλα κρατουν. το τελευταιο μου κατορθωμα η γαστροσκοπηση. Φυσικα δεν βρεθηκε τιποτα...σημερα μουδιασμα στα ποδια μου...μου εφερε πανικο...ξαναρχισα απο μισο λαντοζ εδω και μια εβδομαδα ...χωρις να ενημερωσω τον προηγουμενο γιατρο μου...ξεκιναω ψυχοθεραπεια την τριτη.οχι με ψυχολογο με ψυχιατρο αυτη τη φορα...δεν νιωθω καθολου καλα..και το χειροτερο ο συντροφος μου προσπαθει αλλα ειναι αδυνατον να καταλαβει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    επίσης ήθελα να ρωτήσω αν γνωριζει καποιος στο κεντρο ή στην Κυψελη-Γαλατσι καποιον καλο ειδικό για το θεμα της νοσοφοβίας...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Γεια σου Fleur! Θα ήθελα να σε ρωτήσω, αν γενικά στη ζωή σου ήσουν ελεύθερη, αν νιώθεις ελεύθερη. Για να ένιωθες καλύτερα το καλοκαιράκι, τι υπάρχει στο καλοκαιράκι που πιστεύεις ότι βελτιωνόσουν απ' αυτό? Ονόμασε ό,τι σου αρέσει δηλαδή στην εποχή. Και μετά αν θες να πεις τι εννοείς με το ότι ο σύντροφός σου προσπαθεί. Πώς προσπαθεί δλδ, με ποιους τρόπους, αν έχει ενημερωθεί, διαβάσει για το τι περνάς, αν γνωρίζει τα συμπτώματα, αν μίλησε με το γιατρό σου?
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    επίσης ήθελα να ρωτήσω αν γνωριζει καποιος στο κεντρο ή στην Κυψελη-Γαλατσι καποιον καλο ειδικό για το θεμα της νοσοφοβίας...
    fleur γειά σου. Η ψυχοθεραπεία που θα ξεκινήσεις με ψυχίατρο, προφανώς θ' αντιμετωπίσει και το θέμα της νοσοφοβίας.
    Oι εξετάσεις π.χ. κολονοσκοπήσεις, γαστροσκοπήσεις, κ.λπ., έδειξαν κάτι ή απλά τις έκανες για τα συμπτώματα, που αναφέρεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας...παντα αισθανόμουν το καλοκαίρι καλυτερα. Απο την ανοιξη συγκεκριμένα. Για το αν νιωθω ελευθερη...χμμμ τι να πω. μεγαλη κουβεντα...οχι μαρκελα μου οι εξετασεις Ολες που εχω κανει δεν εδειξαν κατι. εκτος απο μια πετρα στη χολη που φανηκε σε εναν υπερηχο...επισης το ιντερνετ οταν κοιταζω συμπτώματα μου κανει τρελλη ζημια αλλα κανω σαν εξαρτημενη ωρες ωρες απο αυτο..το τελευταιο συμπτωμα ειναι ενας κομπος στο λαιμο..σχεδον μονιμα..ωρλ, γαστροσκοπησεις, μια ηπια λαρυγγιτιδα διαγνωστηκε...οταν μιλαω ομως γι'αυτα που νιωθω ή συγκινουμε αυτος ο κομπος με "πνιγει' οποτε μαλλον καταλαβαινω που οφειλεται...ο καλος μου προσπαθει, μαθαινει απο μένα, δεν θα ειχε αντιρρηση να δει τον ψυχολογο ψυχιαατρο μου και ο ιδιος μου λεει να ξεκινησω παλι ψυχοθεραπεια..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    δεν σας κρυβω οτι αυτο που με "κραταει" καποιες φορες ειναι οτι εχω την φροντιδα δύο γατιών...που εξαρτωνται πληρως απο μένα...ισως να σας φαινεται αστειο αλλά ναι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Fleur View Post
    δεν σας κρυβω οτι αυτο που με "κραταει" καποιες φορες ειναι οτι εχω την φροντιδα δύο γατιών...που εξαρτωνται πληρως απο μένα...ισως να σας φαινεται αστειο αλλά ναι

    Μάλλον υπερβάλλεις και γι' αυτό λιγότερο ίντερνετ, όσον αφορά το ψάξιμο συμπτωμάτων.
    Όντως τρελλαίνεσαι! Άστο βγες απ' το σπίτι κι ασχολήσου μαζί με τον συντροφό σου με δραστηριότητες π.χ. χορό, εκδρομές, ποδηλασία κ.λπ.
    Αυτά αποτελούν την καλύτερη ψυχοθεραπεία, σε διαβεβαιώ.
    Όταν ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία νάχεις συνέπεια στα ραντεβού σου και να μην τα παρατήσεις ξανά.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Φλερ (καταρχην σε ζηλευω που εχεις γατακια)
    ολα αυτα που περιγραφεις ειναι πολυ συνηθισμενα σε εμας που παλευουμε με τις κρισεις πανικου και τα λοιπα.
    Το καλοκαιρι ειναι λογικο να αισθανεσαι καλυτερα.Αυτο οφειλεται στηνν ηλιοφανεια και στο γεγονος οτι το καλοκαιρι γενικα περναμε λιγοτερη ωρα μεσα στο σπιτι.
    Εγω θελω να σε ρωτησω αν αισθανεσαι τυψεις?

Similar Threads

  1. ειμαι χαλια και φταιω
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 20-07-2011, 19:12
  2. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 19:33
  3. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-04-2011, 17:33
  4. Φταίω
    By Kourmentalas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-10-2010, 11:23
  5. Μηπως τελικα φταιω?
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 17-12-2009, 17:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •