Αδεια ασκησεως επαγγελματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    3

    Αδεια ασκησεως επαγγελματος

    καλησπερα θελω να ρωτησω σχετικα με κατι το οποιο με προβληματιζει αρκετο καιρο τωρα, ελπιζω καποιος να εχει την απαντηση που χρειαζομαι για το δικο μου προσωπικο λακτισμα... τελειωσα ψυχολογια σε αμερικανικο, και θα το χαρακτηρισω κολεγιο εδω στην ελλαδα 4ετης φοιτησης, εκανα μεταπτυχιακο στην κλινικη ψυχολογια παλι σε αμερικανικο κολεγιο εδω στην ελλαδα με υποχρεωττικη κλινικη εμπειρια για την αποκτηση του 1400 ωρων σε κλινικο πλαισιο, εχω πτυχιο εξιδεικευμενης ψυχοθεραπευτικης προσσεγισης υποχρεωτικης εκπαιδευσης 2,5 χρονων, εχω πολλαπλη εμπειρια σε πολλες δομες ψυχικης υγειας, Η ερωτηση λοιπον ειναι πως μπορω να αποκτησω αδεια ασκησεως χωρις να πρεπει να ξενιτευτω για 3 χρονια....
    Last edited by XTK; 03-02-2012 at 11:00.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Καλησπέρα xtk. Δεν είμαι ψυχολόγος αλλά οικονομολόγος απλά τυχαίνει ο κλάδος μου να έχει να κάνει ως ένα βαθμό και με την αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων. Δυστυχώς για να αναγνωριστούν τα επαγγελματικά σου δικαιώματα στην Ελλάδα θα πρέπει να έχουν αναγνωριστεί σε κάποιο άλλο κράτος μέλος πρώτα και ουσιαστικά η Ελλάδα να αποδεχθεί ότι εφόσον θεωρεισαι ψυχολόγος σε άλλη χώρα της ένωσης τότε αναγκαστικά σε αναγνωρίζει κι εκείνη Γιατί δεν μπορει να παρακολυει την ελευθερίες εγκατάστασης και παροχής υπηρεσιών. Αν όμως με τις σπουδές και την πρακτική που έχεις κάνει δεν αναγνωρίζεσαι πουθενά σαν ψυχολόγος δεν νομίζω ότι μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα ποιες είναι οι προϋποθέσεις για απόκτηση άδειας πχ στην Αγγλια άλλα μέλη γνωρίζουν καλύτερα και φαντάζομαι θα σε ενημερώσουν. Ξέρεις τι μου κάνει εντυπώση πάντως και δεν θέλω να το πάρεις αρνητικά απλά μου δημιουργήθηκε η απορία: πως ξοδεψες τόσα χρόνια και χρήματα - ομολογουμένως σε κάτι που αγαπουσες - αλλα χωρίς να έχεις ψάξει τι αντίκρυσμα θα έχει αυτο μετα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    3
    Δουλευω σαν ψυχοθεραπευτης - συμβουλος ψυχικης υγειας, σε δικο μου γραφειο, ποτε δεν με ενδιεφερε ο τιτλος του ψυχολογου, για να μπορεσω να κανω αυτο που επελεξα στην ζωη μου, το κολεγιο το οποιο σπουδασα ειναι αναγνωρισμενο σε αγγλια και αμερικη και ειμαι μελος στον αμερικανικο συλλογο ψυχολογων και στον βρετανικο συλλογο επισης, το θεμα μου ειναι οτι περα απο το γραφειο μου χρειαζεται πλεον να εργαστω και σε αλλες δομες για να μπορεσω να προσφερω στην οικογενεια μου τα προς το ζην, απο το 2006 αυτα τα κολεγια αναγνωριζονται, σημερα 2012 αυτες οι δομες πηραν αδεια λειτουργιας χωρις ακαδημαικη και επαγγελματικη αναγνωριση, δεν θελω να φυγω απο την χωρα μου αλλα αυτα που εχω κανει αναγνωριζονται σε κυπρο και ευρωπη αλλα οχι στην ελλαδα, και για να αναγνωριστουν τα επαγγελματικα μου δικαιωματα σαν ψυχολογος πρεπει να φυγω στο εξωτερικο για 3 χρονια.... μου ζητουν αδεια ασκησεως για να δουλεψω ως ψυχολογος, επεδη δεν αναγνωριζεται το επαγγελμα του ψυχοθεραπευτη.
    Last edited by XTK; 03-02-2012 at 11:02.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Κοίτα η Αμερική δεν σε βοηθάει σε κάτι, ό,τι κάνεις πρέπει να γίνει μέσα απο την Ε.Ε. Αν έχουν αναγνωριστεί τα επαγγελματικά σου δικαιώματα σε Αγγλια και Κύπρο τότε αναγνωρίζονται και εδω. Ψαξτο.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Καλημέρα XTK... Έτσι όπως τα περιγράφεις, είναι δύσκολο να μην ξενιτευτείς για να αποκτήσεις και τύποις και επί της ουσίας τη δυνατότητα να ασκείς νόμιμα ελεύθερο επάγγελμα με τον τίτλο του ψυχολόγου. Κατανοώ ότι τόσο για οικονομικούς, όσο και για άλλους λόγους, είναι συχνά δύσκολο να γίνει ένα τέτοιο βήμα. Πάντως επί της ουσίας, είναι σίγουρα το πιο σωστό: να αποκτήσει κανείς μια κατάλληλη εκπαίδευση περνώντας από τα στάδια που απαιτούνται. Τύποις, στην Ελλάδα είναι πολύ συγκεκριμένοι οι τρόποι που μπορεί να γίνει κανείς 'ψυχολόγος'. Ελλιπείς, προβληματικοί, παρωχημένοι και πολλά άλλα... όμως αυτοί είναι δυστυχώς. Τη λύση του ελληνικού πανεπιστημίου τη σκέφτεσαι καθόλου?

    Δεν αμφιβάλλω ότι πιθανόν έχεις κάνει πολύ περισσότερα πράγματα και με πολύ πιο σοβαρό τρόπο, από το μέσο απόφοιτο ενός δημόσιου πανεπιστημίου, που παίρνει αυτομάτως την 'άδεια'. Όμως, αυτά που έχεις κάνει, δεν σου εξασφαλίζουν (και σωστά είναι έτσι) δυνατότητα να εργαστείς ανεξάρτητα σαν "ψυχολόγος", ούτε στην Αγγλία, ούτε στις ΗΠΑ. Εάν συνέβαινε κάτι τέτοιο, θα μπορούσες να μεταφέρεις και εδώ τα επαγγελματικά δικαιώματα. Μιλάς για 'αναγνώριση'. Η αναγνώριση στην οποία αναφέρεσαι, δεν είναι επαγγελματική, αλλά μια αναγνώριση ενός ακαδημαϊκού τίτλου. Αν πας με τα πτυχία που έχεις Αγγλία ή ΗΠΑ, θα σου δώσουν τη δυνατότητα να προχωρήσεις σε περαιτέρω εκπαίδευση, για να γίνεις independent practitioner. Εδώ στην Ελλάδα, δεν σου δίνουν ούτε καν αυτή τη δυνατότητα.

    Κατανοώ το χρόνο και το χρήμα που έχει επενδυθεί, σέβομαι τις γνώσεις που έχεις αποκτήσει μέσα από αυτή τη διαδικασία, και βέβαια θλίβομαι για το χάλι που υπάρχει στη χώρα μας.... Γιατί αυτό οδηγεί στην κατάσταση που περιγράφεις: ένας απόφοιτος 'ψυχολογίας', να εργάζεται σαν 'σύμβουλος ψυχικής υγείας' (που είναι κάτι εντελώς διαφορετικό), να υπάρχουν 'ψυχοθεραπευτές' που όμως δεν έχουν αποκτήσει πρώτα - όπως θα έπρεπε - ολοκληρωμένη κι επίσημα εποπτευόμενη ακαδημαϊκή κι επαγγελματική κατάρτιση, να μην υπάρχουν αναγνωρισμένες ειδικότητες ψυχολόγων, ούτε πόρτες ανοιχτές και διαδρομές, για όσους θέλουν και μπορούν να γίνουν σωστοί επαγγελματίες.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    3
    Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα βαση της ακαδημαικης μου πορειας, αλλα πραγματικα δεν με ενδιαφερει ο τιτλος του ψυχολογου η της αδειας ασκησης επαγγελματος για να γινω αυτοματος ειδημωνας στην ψυχοθεραπεια, απο την στιγμη που μπορω ιδιωτικα να ασκησω το επαγγελμα του ψυχοθεραπευτη-συμβουλος ψυχικης υγειας, με τις ευλογιες του κρατους, δυστηχως ομως για να εργαστω σε δομες ψυχικης υγειας χρειαζομαι την αδεια, με κουρασε αυτη η ηλιθια γραφειοκρατια, και τα κρητιρια που υπαρχουν σχετικα με αναγνωρισεις και επαγγελματικα δικαιωματα, οπως επισης και ο νομος περι ελευθερωσεις του επαγγελματος που παραμενει αδιευκρινιστος στις προυποθεσεις που χρειαζονται για την συγκεκριμενη ειδικοτητα, πραγματικα θα με βοηθησετε αν γνωριζεται κατι περι τουτου... ευχαριστω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Ίσως η νομαρχία να σε καθοδηγήσει

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    London,UK
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by XTK View Post
    καλησπερα θελω να ρωτησω σχετικα με κατι το οποιο με προβληματιζει αρκετο καιρο τωρα, ελπιζω καποιος να εχει την απαντηση που χρειαζομαι για το δικο μου προσωπικο λακτισμα... τελειωσα ψυχολογια σε αμερικανικο, και θα το χαρακτηρισω κολεγιο εδω στην ελλαδα 4ετης φοιτησης, εκανα μεταπτυχιακο στην κλινικη ψυχολογια παλι σε αμερικανικο κολεγιο εδω στην ελλαδα με υποχρεωττικη κλινικη εμπειρια για την αποκτηση του 1400 ωρων σε κλινικο πλαισιο, εχω πτυχιο εξιδεικευμενης ψυχοθεραπευτικης προσσεγισης υποχρεωτικης εκπαιδευσης 2,5 χρονων, εχω πολλαπλη εμπειρια σε πολλες δομες ψυχικης υγειας, Η ερωτηση λοιπον ειναι πως μπορω να αποκτησω αδεια ασκησεως χωρις να πρεπει να ξενιτευτω για 3 χρονια....

    Δεω υπάρχει τρόπος...Ή αλλάζει το Σύνταγμα ή κάνεις πλαστογραφία (αυτό το δεύτερο δε το συνιστώ,χεχε).

    Η μόνη λύση είναι συνεχίζεις εξωτερικό ώστε να αποκτήσεις εκεί τα επαγγελματικά δικαιώματα Ψυχολόγου ώστε να τα μεταφέρεις νόμιμα στην Ελλάδα.Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Similar Threads

  1. Νιώθω άδεια....
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 31-07-2011, 15:16
  2. 2 Μέρες Υποχρεωτική Άδεια
    By ex_hus in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 24-06-2007, 01:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •