Ερωτας: απόψεις...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    62

    Ερωτας: απόψεις...

    Na arxisw legontas akomh mia fora ena megalo sygnwmi gia ta greeklish...

    Eipa na kanw afto to post gt einai kati pou me exei apasxolisei bathia kai mena ton idio opote akougontas esas isos mathw kati isos alaxw kapia apopsh pou pithanos na eixa...

    Pisteyete ston pragmatiko erwta?dld sinaisthimata ta opia erxonte kai apo tous dio se mia sxesh gt monopleyros erwtas de tha elega pws eina to idio...oxi pws den iparxei ma den einai to idio...

    Nomizete pws kaneis tha eprepe na to kinigaei kai na to psaxnei sinexeia i mipos einai kati pou apla an einai na sou erthei tha erthei?

    Prosopika nomizw pws o erwtas einai sa to kryo aeraki to kayto kalokairi...erxete sou dinei afth thn apolith aisthish anazoogonishs ma se ligo exei teliwsei kai briskesai xana monos sth zesth...
    Einai sa ta anthismena louloudia thn anoixh...panemorfa ma xereis pws se ligo kairo tha marathoun...kai apla stekesai na apolambaneis thn omorfia tous oso mporeis prin erthei to anapofekto...
    O erwtas einai sa th pragmatopioish olwn twn oneirwn sou mazi ma xereis tha xipniseis kai tha xathoun...

    Einai toso irwniko pragma gia mena o erwtas...sta dinei ola ma ola kai sta pernei piso me poli biaio tropo...kai to xeirotero einai pws poloi lene pws ola sth zoi einai sto xeri mas...ma afto me sigouria lew pws den einai sto xeri mas...oses prospathies kai an kanoume...de mporoume na ton exoume gia panta...

    Kai edw san telos tha prosthesw dio pioimata ta opia prosopika gia mena einai stathmos zois...m exoun pei pola kai egw apo th meria m prospathw na ta katalabw...

    Κώστας Ουράνης

    ΖΩΗ
    Κάποιες φορές, σα βράδιαζεν αργά στην κάμαρά μας,
    τ\' ωχρό κεφάλι γέρνοντας στην αγκαλιά μου απάνω
    και με θλιμμένο ανάβλεμμα στυλά κοιτάζοντάς με,
    «θα με ξεχάσεις;» ρώταγες «καλέ μου, σαν πεθάνω;»

    Δε σ\' απαντούσα. Την φωνή την πνίγαν οι λυγμοί μου,
    κι έσφιγγα με παροξυσμό τ\' αδύνατο κορμί σου,
    σα να θελα μες στη ζωή να σε κρατήσω ενάντια
    στο Χάρο, για, αν δεν μπόραγα, να πήγαινα μαζί σου.

    Γιατ\' ήσουν όλη μου η ζωή, χαρά της και σκοπός της,
    κι όσο κι αν εστρεφόμουνα πίσω στα περασμένα
    δεν έβλεπα, δεν ένιωθα κοντά μου άλλη από σένα.

    Μου φαίνονταν αδύνατο δίχως εσέ να ζήσω.
    Και τώρα που με άφησες, με φρίκη αναλογιέμαι
    το θάνατό σου, αγάπη μου, πως πάω να συνηθίσω.

    Η ΑΓΑΠΗ
    Δεν ωφελεί να καρτεράς όρθιος στην πόρτα του σπιτιού
    και με τα μάτια στους νεκρούς τους δρόμους στυλωμένα·
    αν είναι να \'ρθει, θε να ΄ρθει, δίχως να νιώσεις από που,
    και πίσω σου πλησιάζοντας με βήματα σβησμένα

    θε να σου κλείσει απαλά, με τ\' άσπρα χέρια της τα δυο,
    τα μάτια που κουράστηκαν τους δρόμους να κοιτάνε,
    κι όταν γελώντας να της πεις θα σε ρωτήσει: «ποιά είμ\' εγώ;»
    απ\' της καρδιάς το σκίρτημα θα καταλάβεις ποιά \'ναι.

    Δεν ωφελεί να καρτεράς... Αν είναι να \'ρθει, θε να ΄ρθει.
    Κλειστά όλα να \'ναι, θα τη δεις άξαφνα μπρος σου να βρεθεί
    κι ανοίγοντας τα μπράτσα της πρώτη θα σ\' αγκαλιάσει.

    Ειδέ, κι αν έχεις φωτεινό, το σπίτι για να την δεχτείς,
    και σαν φανεί τρέξεις σ\' αυτήν, κι εμπρός στα πόδια της συρθείς,
    αν είναι να \'ρθει, θε να ΄ρθει - αλλιώς θα προσπεράσει.



    Elpizw na sas aresoun kai na sas epireasoun opos ekanan kai se mena...
    Elpizw na prosthesete tis apopseis sas...
    Sygnwmi an egina kourastikos...Sorrow

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    98
    Πολύ όμορφα τα ποιήματα sorrow. Ευχαριστόύμε για τη μοιρασιά.

    Απο προσωπικές μου εμπειρίες, όσες φορές το κηνυγούσα ήταν γιατί μου άρεσε η εκάστοτε γυναίκα εξωτερικά. Τις περισσότερες φορές βέβαια δεν ήταν αμοιβαία η έλξη και καθότι υπερίφανος δεν αποδεχόμουν να φάω χυλόπιτα. Έτσι απο νωρίς νωρίς την έκανα (τα πρώτα 5 λεπτά) χαχαχα.

    Άλλες φορές, η έλξη ήταν αμοιβαία! Κι εκεί περνάγαμε τα 5 λεπτά και πηγαίναμε για ώρες! Μετά μέρες και τελικά κάναμε σχέση. Στη πορεία διαπιστώνεις οτι υπάρχουν πολλά περισσότερα σε μια σχέση απο φυσική έλξη.

    Τα νοιάτα κι η ομορφιά φεύγουν, η καρδιά μένει. Αυτό δίδαξα στον εαυτό μου και άρχισα να ρίχνω εγώ χιλόπιτες!

    Άλλες φορές λοιπόν, ήταν οι γυναίκες που με προσέγγιζαν. Ή έστελναν μια φίλη τους να μου πεί καμιά κουβέντα.

    Κηνύγει λοιπόν κι απο τις δύο μεριές.

    Σήμερα είμαι παντρεμένος και ευτυχισμένα παντρεμένος.

    Τη γυναίκα μου τη γνώρισα ένα απόγευμα, μέσα στη δουλειά μου, όταν ήμουν πιγμένος στα χαρτιά κι εκείνη δεν ήταν στολισμένη. Σε 8 μήνες της έκανα πρόταση γάμου.

    Νομίζω οτι σου απάντησα για το τι πιστεύω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    145
    Sorrow, κι εγω θα σε ευχαριστησω για τα ποιηματα. και τα δυο ειναι πανεμορφα. το πρωτο ειδικα με αγγιξε περισσοτερο!

    Για τον ερωτα θα σου πω οτι ειμαι της αποψης αν ειναι να συμβει, θα συμβει. Το να σου γινει εμμονη και να τον ψαχνεις σε καθε γωνια, δεν προκειται να τον φερει ουτε πιο γρηγορα, ουτε πιο σιγουρα. \"Και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις\" λέει ένα τραγουδάκι και το πιστεύω αυτό, και από προσωπικές εμπειρίες.

    Και πραγματικός έρωτας, όπως το θέτεις, υπάρχει. Σίγουρα δεν σου εγγυάται κανείς ότι το συναίσθημα θα κρατήσει για πάντα. Μπορεί να μεταμορφωθεί σε κάτι πιο δυνατό, μπορεί και όχι. Αλλά μην το καταδικάζεις εξ\' αρχής. Το λέω γιατί μιλάς για το \"αναπόφευκτο\". Το θέμα είναι αν δεν αντέξει στο χρόνο, να μπορείς να το δεχτείς και να το εκτιμήσεις γι΄αυτο που ήταν, όσο ήταν. Αυτό είναι στο χέρι σου.
    \"Ν\' αγαπάς και να χάνεις\" είναι ο τίτλος ενός βιβλίου για τις απώλειες στη ζωή μας, που δεν το έχω διαβάσει ακόμη, αλλά σίγουρα έχει πολλά να μου πει, και θα το διαβάσω πολύ σύντομα! Και σίγουρα κάθε εμπειρία έχει κάτι να σου μάθει, κάτι να σου δώσει, όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμά της. Στο χέρι σου είναι αν θα αποφασίσεις να το μετανοιώσεις και να το καταρραστείς, ή θα το δεχτείς και θα του δώσεις μια θέση στον καμβά της ζωή σου, να το αγαπάς και να το εκτιμάς γι\' αυτό που ήταν, όσο ήταν, with no bad feelings...

    Αυτά από μένα, προς το παρόν τουλάχιστον!

    Φιλικά,
    Αγγελική

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    62
    nutcase kai aggeliki xairome pou sas aresan ta pioimata...kai eyxome na sas prosferoun oti exoun kanei kai se mena...

    Oi apopseis sas poli oraies kai sostes nomizw...

    Prosopika mia fora kinigisa ton erwta...kai girise me dinami kai m edose mia sfaliara gia na katalabw kai egw me th seira m pws de prepei na to kinigame...
    Ma meta apo tosa xronia monaxias epishs pisteyw pws parolo pou prepei na perimenoume na mas erthei...prepei na baloume sto mialo mas pws isos den erthei pwte...kai afto de xerw pws einai gia alous...ma emena m dimiourgei ena terastio keno mesa m...
    As elpisw na kalifthei kapia mera...prin me brei tpt allo kai xasw kathe elpida...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Έρωτας είναι η αλλαγή της διάθεσης.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    52
    ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΛΙΓΟ...

    Κ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΖΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΣΑ ΚΑΤΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ...

    ΜΕΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΤΙ ΥΨΟΣ ΕΙΧΕΣ ΑΝΕΒΕΙ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    home which home
    Posts
    2,326
    opws niwtheis tin anagki na fas, na pieis, na koimitheis, etsi niwtheis kai tin anagki na aggikseis, na filiseis, na agkaliaseis ton allo. epitaktika. sou anebainei to aima sto kefali, i piesh sto 15, idrwneis, i kardia sou xtypa dynata, kokkinizoun ta autia, flogizoun ta magoula, oi sfigmoi ftanoun toys 180, de mporeis na kaneis alliws, akou to swma sou... ama den einai o erwtas biologiko fainomeno, what is it?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Μακεδονια
    Posts
    52
    Δεν μπορω να μιλησω για ολους, αλλα οποτε τον κυνηγησα εφαγα τα μουτρα μου μεγαλοπρεπως..
    Οποτε ομως του επετρεψα να με κυνηγησει εκεινος, ειχα τα καλυτερα χρονια της ζωης μου.
    Με την πειρα που εχω πλεον, φρονω πως την ιδια συμπεριφορα πρεπει να διατηρουμε οσον αφορα και στην ιδια τη σχεση.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •