θεωρια προσκολλησης. ξεπερνιεται??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146

    θεωρια προσκολλησης. ξεπερνιεται??

    θα ηθελα να ακουσω αποψεις πανω στο ζητημα μου,απο οποιον μπορει να με βοηθησει. εχω σχεση ενα χρονο με ενα παιδι που με ενδιαφερει πολυ, τον θελω πολυ και ειμαι πολυ ερωτευμενη. ομως καποια στοιχεια του χαρακτηρα μου στεκονται εμποδιο σε καθε μου σχεση και στο τελος την διαλυουν.. αυτο κινδυνευει να γινει και τωρα. ειμαι πολυ ανασφαλης, φοβαμαι συνεχως πως θα με αφησει και πως δεν με θελει, συνεχως εχω καποιε προσδοκιες μεσα στο μυαλο μου και οταν αυτες δεν πραγματοποιουνται μπορω να γινω μεχρι και υστερικη. θεωρω το παραμικρο ενδειξη πως δεν με θελει, το θεωρω ως απορριψη, το παιρνω προσωπικα και δυσαρεστουμαι πολυ. ως αποτελεσμα.... αυτος μου λεει συνεχως πως τον καταπιεζω και πως δεν αντεχει αλλο και πως του ειναι πολυ δυσκολη αυτη η κατασταση γιατι απο την αλλη ειναι ερωτευμενος μαζι μου και δεν θελει να με αφησει, αλλα θα αναγκαστει αργα η γρηγορα.. να σημειωσω πως γενικα δεν σημαινει πως καθε παραπονο που εχω ειναι αβασιμο απλως το εκδηλωνω με υπερβολικο τροπο, κανοντας του ψθχολογικο πολεμο.. αληθεια με σιχαινομαι οταν γινομαι ετσι. αλλα ετσι ειμαι και ειλικρινα θελω να το διορθωσω γιατι μονο προβληματα μου προκαλει αυτη η κατασταση. αυτη τη περιοδο δεν ειμαστε καλα, μπορει και να χωρισουμε.. πως μπορω να του εξηγησω πως τον θελω και πως αναγνωριζω οτι ειναι λαθος αυτο?? πως μπορω να του εξηγησω και εγω την πλευρα μου σε ορους κατανοητους σε αυτον?? αληθεια το θελω πολυ, δεν θελω να τον χασω.. και ειναι αδικο να τον χανω λογω του εαυτου μου του ιδιου.. σε καθε συζητηση που κανουμε γι αυτο το θεμα δενεται κομπος η γλωσσα μου και νιωθω σαν να μην εχω επιχειρηματα να εξηγησω τη θεση μου.. τι σταση μπορω να κρατησω για να μην χαλασω τη σχεση μου και να της δωσω αλλη μια ευκαιρια??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    αφου ξερεις τα λαθη σου τι σε εμποδιζει να τα διορθωσεις?
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    ειναι σαν να εχει καταγραφει αυτο ως μηχανισμος αντιδρασης και να μην μπορω να το αποβαλλω.. προσπαθω ομως..αυτο που με ενδιαφερει στη παρουσα φαση ειναι να μην χασω το αγορι μου.. να του εξηγησω οσο γινεται οτι θελω να ειμαι μαζι του και να τον κανω να δει και τα θετικα μου, εκτος απο αυτο.. και στη συνεχεια να το αντιμετωπισω..αλλα δεν ξερω πως.. ολα αυτα πηγαζουν απο σημαντικες ανασφαλειες που δυσκολα αντιμετωπιζονται

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    εμμ... πρωτα πρεπει να σταματησεις να φερεσαι ετσι οπως περιεγραψες..
    στην παρουσα φαση εκεινος θα αποφασισει αν θα τελειωσει αυτη η σχεση
    αλλα
    εσυ προσπαθησε να του βγαλεις θετικα πραγματα
    απο την αρχη της σχεσης ετσι ησασταν? και ποσο καιρο ειστε μαζι?
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    στην αρχη της σχεσης ηταν κ οι δικες μου απαιτησεις "λιγοτερες" οποτε η προσοχη του μου εφτανε και μου περισσευε.. ημουν ανετη, χαλαρη, ποσχαρη και δεν με ενοιαζει τιποτα.. οσο αρχισαμε να δενομαστε ομως αρχισε να βγαινει αυτο στην επιφανεια.. ο φοβος οτι θα με αφησει οπως οι προηγουμενοι, οτι θα μου φερθει ασχημα, οτι και να εκανε το εβρισκα "λιγο" και ηθελα και θελω τη συνεχη προσοχη του.. να μου δειχνει οτι με θελει, οτι ειμαι κατι πολυ ξεχωριστο κλπ. με το παραμικρο ομως λεω μεσα μου "να οριστε,δεν με θελει".. ειμαι προκατελλημενη σε ολα και συνεπως δεν μπορω να καταλαβω τι ισχυει και τι οχι.. εκεινος ειναι στενοχωρημενος με αυτη τη κατασταση και μου λεει πως στενοχωριεμαι για ανουσια πραγματα και πως υπερβαλλω και τον πιεζω..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    403
    chesire
    Πιστευω πως ο καλυτερος τροπος ειναι καφεδακι και συζητηση με το αγορι σου
    Πιστεψε με αν μεσα απο την συζητηση καταφερεις και εσυ και αυτος να δειτε τα προβληματα,τοτε ολα θα κυλησουν ομαλα...
    Μακαρι να ειχα και εγω αυτην την ευκαιρια αλλα οσες φορες και αν προσπαθουσα ακρη δεν βγαζαμε...
    Τεσπα φαινεται οτι αγαπας το παιδι και ειναι κριμα να παει ετσι τσαμπα 1 χρονος,σου ευχομαι τα καλυτερα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Βρισκω πολυ θετικο το γεγονος οτι εχεις συνειδητοποιησει τα λαθη σου και πιστευω πως με λιγη προσπαθεια μπορεις να τα διορθωσεις.
    Μπορεις να μιλησεις με τον φιλο σου και του πεις οτι ειπες και σε εμας, και ζητα του να κανετε μαζι μια προσπαθεια να ελεγξετε αυτες τις ασχημες συμπεριφορες σου.
    Για παραδεειγμα οταν εσυ αντιλαμβανεσαι οτι θα ξεσπασεις μπορεις πηγαινε μια βολτα ωστε να ηρεμεις και να βλεπεις πιο ξεκαθαρα την κατασταση .Το αγορι σου μπορει να σου λεει ποτε νιωθει οτι αντιδρας υπερβολικα και να κανετε μια συζητηση στις αιτιες που σε κανουν να νιωθεις ετσι.
    Ολοι κανουμε λαθη στις σχεσεις μας,και αυτο δεν ειναι κακο.Το κακο ειναι να μην θελουμε να βελτιωσουμε την συμπεριφορα μας.Εγω αυτο που καταλαβαινω απο το ποστ σου ειναι οτι εχεις τηην θεληση και την δυναμη να ξεπερασεις τα οποια ελαττωματα σου.

  8. #8
    ..χαι σες..:)
    Να σε ρωτήσω κάτι?
    Φίλες/φίλους, έχεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    ισχυει οτι με τη συζητηση μπορουν να βγουν πολλα συμπερασματα απλως ακομα και τοτε εχω καποιες ανασφαλειες ως προς το τι θα σκεφτει.. εαν του δειξω και του πω ακριβως τι σκεφτομαι και τι νιωθω φοβαμαι πως θα εκτεθω πολυ ασχημα και θα του δειξω ποσα πολλα νιωθω για εκεινον και γι'αυτο αντιδραω ετσι.. ο καθενας μπορει να νιωσει πως πνιγεται οταν τα ακουει αυτα. ομως ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου, δεν μπορω να κραταω πραγματα..
    ναι εχω φιλες κυριως και καλες μαλιστα.. βεβαια ποτε δεν ημουν το ατομο που ειχα τους απειρους φιλους και τις κοινωνικες συναναστροφες.. λιγους και καλους.. αν υποψιαζομαι το λογο που ρωτας, η αληθεια ειναι πως περναω πιο καλα μαζι του απο οτι με τις φιλες μου :$ ειναι σαν να λεμε ταυτοχρονα και "ο καλυτερος μου φιλος"

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Άρα φοβάσαι πως θα τον χάσεις, είτε μιλήσεις είτε δεν μιλήσεις... Αν μιλήσεις μπορεί να πνιγεί από το συναίσθημα, αν δεν μιλήσεις πνίγεται από την ανασφάλεια σου (κι εσύ το ίδιο βέβαια, γιατί και στις δύο περιπτώσεις καταπιέζεσαι). Τρίτος δρόμος υπάρχει? :)

  11. #11
    Quote Originally Posted by chesire View Post
    ναι εχω φιλες κυριως και καλες μαλιστα.. βεβαια ποτε δεν ημουν το ατομο που ειχα τους απειρους φιλους και τις κοινωνικες συναναστροφες.. λιγους και καλους.. αν υποψιαζομαι το λογο που ρωτας, η αληθεια ειναι πως περναω πιο καλα μαζι του απο οτι με τις φιλες μου :$ ειναι σαν να λεμε ταυτοχρονα και "ο καλυτερος μου φιλος"
    ...θα σου πω μια ιστορία...:)
    Πριν κανα δυο μήνες, η κολλητή μου τα έφτιαξε με ένα παιδί: ωραίος τύπος, με χιούμορ, πολύ εμφανίσιμος, ευγενικός και μπλα μπλα μπλα όλα όσα θα έψαχνε μια κοπέλα από κάποιον.
    Αφού να φανταστείς ψάχναμε κουσούρι και δεν βρίσκαμε..:ΡΡ

    τηλέφωνα, μνματα, βόλτες, σαββατοκύριακα, όλα καλά...
    Είναι τώρα δυο εβδομάδες που η φίλη μου δεν ξέρει πως να του πει να χωρίσουν. Γιατί; Γιατί κάνει ακριβώς τα λάθη που κάνεις εσύ: ασχολείται συνέχεια μαζί της, στην αρχή είχαμε γνωρίσει δυο κολλητούς που δεν τους ακούμε πια, είναι μες στην ανασφάλεια που πάει η φίλη μου, τι κάνει η φίλη μου, εμφανίζεται μπροστά της είτε στη δουλειά είτε κάτω από το σπίτι της έστω για να τη δει για δυο λεπτά και το αποκορυφωμα είναι πως όταν του είπε να το πάνε πιο χαλαρά, της ζήτησε να συζήσουν :ΡΡΡΡΡ
    Την έχει ξενρώσει απίστευτα και αυτό που συζητάμε συνέχεια, είναι ποσο άτυχη είναι να βρει ένα τόσο καλό παιδί που έχει όλα τα προσόντα και κάνει σαν τρελλός γι αυτήν και με τον τρόπο του να μη θέλει ούτε να τον δει πια.
    Όλοι λίγο-πολύ έχουμε ζήσει παρόμοιες καταστάσεις είτε από τη μία είτε από την άλλη πλευρά. Οι σχέσεις θέλουν ισσοροπία.
    Κατά τη γνώμη μου το προβλημά σου λέγεται: ανασφάλεια...:)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    ο χωρισμος ειναι ο τριτος δρομος μονο απ ο,τι βλεπω... αλλα αληθεια ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ .. καθολου ομως!!! γι αυτο προσπαθω να βρω μια μεση λυση που να μην οδηγησει εκει..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    καλε δεν κανω και ετσι, σε καμια περιπτωση.. γι αυτο ειπα και στην αρχη οτι σε πολλα απο αυτα που λεω εχω δικιο απλως το χανω λογω του τροπου που τα λεω.. να φανταστειτε ουτε τηλεφωνα δεν τον παιρνω συχνα, τον βλεπω οποτε θελει εκεινος, κανω πραγματα με τις φιλες μου κλπ.. και αυτος φυσικα εκδηλωνει ζηλειες κλπ.. οπως το ειπες η ανασφαλεια μου ειναι το προβλημα η οποια μπορει να εκδηλωθει και σαν υστερια.. πχ γκρινιαζω αν δεν μου κανει κοπλιμεντα, αν δεν μου πει να βρεθουμε μια φορα, αμα δεν μου δειχνει τα συναισθηματα του η δεν ανταποκριθει μια φορα στια δικα μου..τετοιου ειδος πιεση δειχνω περισσοτερο..

  14. #14
    Quote Originally Posted by chesire View Post
    καλε δεν κανω και ετσι, σε καμια περιπτωση.. γι αυτο ειπα και στην αρχη οτι σε πολλα απο αυτα που λεω εχω δικιο απλως το χανω λογω του τροπου που τα λεω.. να φανταστειτε ουτε τηλεφωνα δεν τον παιρνω συχνα, τον βλεπω οποτε θελει εκεινος, κανω πραγματα με τις φιλες μου κλπ.. και αυτος φυσικα εκδηλωνει ζηλειες κλπ.. οπως το ειπες η ανασφαλεια μου ειναι το προβλημα η οποια μπορει να εκδηλωθει και σαν υστερια.. πχ γκρινιαζω αν δεν μου κανει κοπλιμεντα, αν δεν μου πει να βρεθουμε μια φορα, αμα δεν μου δειχνει τα συναισθηματα του η δεν ανταποκριθει μια φορα στια δικα μου..τετοιου ειδος πιεση δειχνω περισσοτερο..

    ...λολ....
    Είσαι δηλαδή ακόμη χειρότερη..:)
    Μη φανταστείς πως έχουν διαφορά αυτές οι δύο συμπεριφορές. Και οι δύο δηλώνουν ανασφάλεια που ο άλλος τη μυρίζεται από μακριά και πέφτει σε ασυνείδητες σκέψεις που καθόλου σεν σε συμφέρουν. Στην ουσία το μυστικό μιας επιτυχημένης σχέσης είναι να θαυμάζουμε τον άλλο, να τον νιώθουμε ένα τσικ παραπάνω από μας, γιατί καταβάθος όλοι, (και ο φίλος σου και η φίλη μου), έχουμε τις δικές μας ανασφάλειες άσχετα αν δεν τις δείχνουμε στους άλλους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    αρα ουσιαστικα παιρνω αποφαση πως αυτη η σχεση εχει τελειωσει και δεν με παιρνει πλεον να κανω καμια προσπαθεια??

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η ΧΧ+Σ θεωρία των ονείρων
    By ati1946 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2010, 14:09
  2. Δείτε το όλοι όσοι πιστεύουν οτι έχουν κάτι που δεν ξεπερνιέται...
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 30-04-2010, 16:19
  3. ψαχνωντας την χαμενη θεωρια του αδικημενου
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 272
    Last Post: 18-07-2009, 03:04
  4. Άρνηση: Ορισμός, Η Θεωρία της Άρνησης, Παραδείγματα και Θεραπείες
    By Globy in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 20-01-2008, 10:17
  5. Πως ξεπερνιεται ενας χωρισμος?????
    By Tzeni in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 27-08-2007, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •