τρεμουλο!πως ξεπερνιεται?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933

    τρεμουλο!πως ξεπερνιεται?

    θα θελα να ρωτησω κατι.εδω και καιρο εχω τρεμουλο οταν αγχωνομαι ειδικα στον αυχενα.αλλα παρατηρησα οτι ακομα κι οταν ειμαι ηρεμη συμβαινει αυτο.και οταν π.χ. δε κοιμηθω πολυ η οταν ειμαι κουρασμενη.μηπως ειναι σωματικο ολο αυτο και επιδεινωνεται με το αγχος?ο γιατρος ειχε πει οτι το ενα προκαλει το αλλο.υπαρχει καποιος που εχει παρομοιο προβλημα? . υπαρχει τροπος να χαλαρωσω τα νευρα μου?τα χαπια δε τα μπορω.αργουν να δρασουν και δεν εχω υπομονη..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    72
    γεια σου. σχετικά με το τρέμουλο που αναφέρεις θα ήθελα να σε ρωτήσω, το νιώθεις εσωτερικά? η σου δημιουργεί σπασμό και τρέμει το κεφάλι σου?

    κάτι σαν τικ πιστεύω είναι... που το δημιουργεί το άγχος και η νευρικότητα που έχεις. ίσος κάποιο αγχολυτικό σκεύασμα θα μπορούσε να βοηθήσει τυπου xanax/stedon/κλπ.. αλλα δεν είναι ότι καλύτερο γιατί προκαλεί εξάρτηση. καλο θα ήτανε να σου δόση ο γιατρός κάποιο αντικαταθλιπτικό για να σου ανεβάσει την διάθεση και να μην σκέφτεσαι συνεχώς αυτό.. σίγουρα πάντως ύπαρxη θεραπεία για αυτό. είναι κάτι από το οποιο δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα. με μια ερευνα που έχω κάνει έμαθα ότι το άγχος μπορεί να φέρει διαφορους σπασμούς τύπου επιληψίας.. αλλα είναι τελείως ακίνδυνο απλά εκκινεί την στιγμή υποφέρεις από αυτό το πράγμα..

    σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {υπαρχει τροπος να χαλαρωσω τα νευρα μου?τα χαπια δε τα μπορω.αργουν να δρασουν και δεν εχω υπομονη..}
    Ασφαλως και υπαρχουν τροποι να χαλαρωσεις, με ασκησεις χαλαρωσης , με εναλακτικες θεραπειες , με φυτικα ηρεμηστικα οπως βαλεριανα κλπ, ,,
    Αλλα και με ηρεμηστικα πουθα ζητησεις απο τον γιατρο ,,, δεν νομιζω να αργουν τοσοσ πολυ να δρασουν ,,,Μερικα που ξερω μπορει να δρασουν μεσα σενα τεταρτο εως μιση ωρα πχ,,,,Ποσο ποιο συντομα να δρασουν δηλαδη;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    path απο οτι ξερω τα χαπια για να δρασουν χρειαζονται ληψη τουλαχιστον ενα τριμηνο.εννοω να μη κανω θεραπεια μακροχρονια να παιρνω οταν νιωθω αγχωμενη και να δρα σε λιγα λεπτα.οπως δρα το αλκοολ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    για ποια χαπια ενοεις ; Εγω μιλαω να πας στο γιατρο και να συζητησεις να σου δωσει απλα ηρεμηστικουλια, που θα τα περνεις εαν και οταν νοιωθεις την αναγκη αυτη.
    Πχ οι βενζοδιαζεπινες , χαναχ κλπ ,δρουν πολυ γρηγορα , σχεδον αμεσα .

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    9
    Ξέρεις έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Πρόκειται για σωματικό σύμπτωμα που προκαλείται από αυξημένη ψυχολογική πίεση( στρες, δεν είναι ακριβώς το ίδιο με το άγχος), σφίγγονται οι μυς. Πιο αποτελεσματικό για μένα από τα ηρεμιστικά και τα αγχολυτικά ήταν κάποιες ασκήσεις που βρήκα σε ένα βιβλίο αυτοβοήθειας. Η πρώτη άσκηση έχει να κάνει με την αναπνοή, εάν αυτή δεν γίνεται με τον σωστό τρόπο το σφίξιμο επιτείνεται. Σε άλλη άσκηση σφίγγεις δυνατά και σταδιακά τους μυς του σώματός από τα πόδια ως το κεφάλι και μόλις σταματάς αυτοί χαλαρώνουν πολύ. Υπάρχουν και άλλες ασκήσεις που πρέπει όμως να τις κάνεις κάποιες φορές μέχρι να τις μάθεις.

    Να αποφεύγεις καφέ, τσιγάρο και αλκοόλ. Για τα δύο τελευταία μπορεί να νομίζεις ότι σε χαλαρώνουν αλλά έχουν διεργετική δράση, ρώτησε το γιατρό σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    αυτο νιωθω αλεξη οι μυες μου ειναι πετρα.πολυ σφιξιμο.τι βιβλιο ειναι αυτο?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    9
    Λέγεται "Ξεπερνώντας το άγχος" και είναι από την Ευρωπαϊκή εταιρεία Έρευνας και Θεραπείας της Συμπεριφοράς, εκδόσεις ελληνικά γράμματα. Το βρήκα στο βιβλιοπολείο Ιανός.

    Αναφέρει και πολλούς άλλους τρόπους για να αντιμετωπίσεις το στρές.

    Το ξέρω πως είναι αφόρητο, αλλά όσο εστιάζεις σ'αυτό δημιουργείται φαύλος κύκλος και γίνεται χειρότερο. Ακόμα κι αν κάνεις και την πιο χαζή ασχολία θα είναι καλύτερα ακόμη κι αν ξέρεις πως δεν έχει φύγει, απλά να ξεχαστείς.

    Αν προσπαθήσεις να βρείς το βιβλίο και δεν το βρεις πες μου να σου σκανάρω τις ασκήσεις.

    Πάντως μην ανησυχείς πως μπορεί να είναι κάτι άλλο, όπως κάτι νευρολογικό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    σε ευχαριστω πολυ.δεν ανησυχω οτι ειναι κατι αλλο αλλα με χει κανει να κλειστω στον εαυτο μου αυτο το προβλημα και δυσκολευει τη ζωη μου.να σε ρωτησω και κατι αλλο?οταν σε πιανει το αγχος αυτο,μπορεις να χεις ψυχραιμια να παρεις τις αναπνοες?εγω τα χανω τελειως

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    9
    Απλά αρχίζεις να κάνεις τις αναπνοές, δεν χρειάζεται καν να έχεις ψυχραιμία σου για να το κάνεις αυτό, απλά το κάνεις. Την άσκηση πάντως αρχίζεις να την κάνεις ακόμη και όταν το στρες δεν είναι πολύ και την κάνεις όλο πιο συχνά, ώστε μαθαίνεις να αναπνέεις σωστά, δηλαδή όχι γρήγορα και ριχά, όπως όταν αγχωνόμαστε και έτσι το τρέμουλο δεν θα εμφανίζεται τόσο συχνά και όταν εμφανίζεται θα μάθεις να το ελέγχεις και να χαλαρώνεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    εσυ το ελεγχεις τωρα?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    9
    Ναι, έχει μειωθεί πολύ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    μπραβο.μακαρι να μειωθει και σε μενα.

  14. #14
    Καλησπερα,
    Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι κι εγω σχετικα με το τρεμουλο...
    Ωρες ωρες και γι αλιγα δευτερολεπτα με πιανει σαν τρεμουλο...αισθανομαι οτι τρεμει το χερι μου αλλα δεν ειναι κατι τετοιο ορατο με το ματι...εγω ομως το αισθανομαι... για δευτερο λεπτα και φευγει... στο ενα χερι μια φορα στο αλλο αλλη φορα ή στο ποδι.. μπορει στα χειλια μου.. αλλα δεν ειναι ορατο... δεν το βλεπει κανεις με το ματι... εγω ομως το αισθανομαι...οχι τακτικα... το εχω παρατηρησει οταν ειμαι αγχωμενη ή αν κουβαλαω κατι βαρυ στα χερια μου...πχ ενα μωρο.. πολυ περιεργο μου φαινεται... ενα βραδυ ημουν εξω και χτυπουσαμε παλαμακια για ωρα και μετα αισθανομουν οτι τρεμουν τα χερια μου αλλα δεν ηταν ορατο αυτο...ειναι απο την αγψωδη διαταραχη ή την καταθλιψη που περναω??? ειχα παει σε νευτρολογο 2η φορα αλλα εκανε σα να μην τοακουσε...
    και σαν κατι να με τρανταζει... σα να με σπρωχνει κατι στιγμιαια...περιεργα συμπτωματα... μηπως με βοηθησει κι εμενα αυτο το βιβλιο???

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by ARTEMIDA View Post
    Καλησπερα,
    Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι κι εγω σχετικα με το τρεμουλο...
    Ωρες ωρες και γι αλιγα δευτερολεπτα με πιανει σαν τρεμουλο...αισθανομαι οτι τρεμει το χερι μου αλλα δεν ειναι κατι τετοιο ορατο με το ματι...εγω ομως το αισθανομαι... για δευτερο λεπτα και φευγει... στο ενα χερι μια φορα στο αλλο αλλη φορα ή στο ποδι.. μπορει στα χειλια μου.. αλλα δεν ειναι ορατο... δεν το βλεπει κανεις με το ματι... εγω ομως το αισθανομαι...οχι τακτικα... το εχω παρατηρησει οταν ειμαι αγχωμενη ή αν κουβαλαω κατι βαρυ στα χερια μου...πχ ενα μωρο.. πολυ περιεργο μου φαινεται... ενα βραδυ ημουν εξω και χτυπουσαμε παλαμακια για ωρα και μετα αισθανομουν οτι τρεμουν τα χερια μου αλλα δεν ηταν ορατο αυτο...ειναι απο την αγψωδη διαταραχη ή την καταθλιψη που περναω??? ειχα παει σε νευτρολογο 2η φορα αλλα εκανε σα να μην τοακουσε...
    και σαν κατι να με τρανταζει... σα να με σπρωχνει κατι στιγμιαια...περιεργα συμπτωματα... μηπως με βοηθησει κι εμενα αυτο το βιβλιο???
    αν κατάλαβα καλά είναι εσωτερικό τρέμουλο, ναι αυτό προκαλείται από stress συνήθως δεν χρειάζεται να σε ανήσυχη. πολλά άτομα το έχουμε νιώσει αυτό που περιγραφής.. και εγώ προσωπικά

    σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! και μην φοβάσαι τίποτα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. θεωρια προσκολλησης. ξεπερνιεται??
    By chesire in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 15-02-2012, 18:31
  2. aloperidin Τρεμουλο
    By TauKapa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 23-09-2010, 20:28
  3. Δείτε το όλοι όσοι πιστεύουν οτι έχουν κάτι που δεν ξεπερνιέται...
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 30-04-2010, 15:19
  4. ΠΡΩΙΝΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ:(
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 22-08-2009, 00:46
  5. Πως ξεπερνιεται ενας χωρισμος?????
    By Tzeni in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 52
    Last Post: 27-08-2007, 00:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •