Η δικη μου ιστορια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673

    Η δικη μου ιστορια

    Χαιρετω τα μελη του forum.Νιωθω την αναγκη να μοιραστω την ιστορια μου μαζι σας,γιατι νιωθω πως ετσι θα φυγει ενα μεγαλο βαρος απο πανω μου. ειναι η πρωτη φορα που θα μιλησω ανοιχτα για εμενα και οσα περασα..Ειμαι 20 χρονων και προερχομαι απο πολυτεκνη οικογενεια..Ειμαστε 5παιδια (3αγορια ,2κοριτσια)και ειμαι το μικροτερο..Οι περισσοτεροι μου λενε οτι ειμαι τυχερη γιατι ως ο''βενιαμιν''της οικογενειας πρεπει να μεγαλωσα με ιδιαιτερη φροντιδα και προσοχη..Αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΤΣΙ,εχω να σας πω..Τα παιδικα μου χρονια ηταν ιδιαιτερα δυσκολα..Μεγαλωσα σε ενα πεδιο μαχης,με τους γονεις μου να σκοτωνονται ολημερις και οληνυχτις,με τον πατερα μου να χτυπαει τη μητερα μου και εγω να προσπαθω να μην τρελαθω..Ημουν συνεχως κλεισμενη στο δωματιο μου,εκλαιγα και απλα περιμενα να τελειωσει το ολο σκηνικο..Δεν ειναι λιγες οι φορες που γυρνουσα απο το σχολειο και εβρισκα τη μητερα μου αιμοφυρτη στο πατωμα..Ποοοσες φορες το ειχα σκασει απο το σπιτι...Μεχρι εδω ας πουμε οτι παλευεται..Το χειροτερο ηταν οτι ο πατερας μου παντα με κοροιδευε και ελεγε πως ημουν τρελη και οτι εχω προβλημα(πως να μην εχω αλλωστε με αυτα που εβλεπα και ζουσα),και οτι επρεπε να με κλεισουν μεσα μπας και ηρεμησει..(πατερας να σου πετυχει ε?)Γενικα,μας ειχε και ζουσαμε στα ορια της εξαθλιωσης,δεν αφηνε χρηματα να μαγειρεψουμε,αρρωσταιναμε και δεν εδινε χρηματα να παμε στο γιατρο..Αυτη η κατασταση με διελυε..παρακαλουσα τους γονεις μου να χωρισουν,ελεγα στη μητερα μου να σηκωθουμε να φυγουμε αλλα τιποτα,εκεινη ηλπιζε πως θα αλλαζε η συμπεριφορα του και καθοταν..Πριν δυο χρονια,ενω ημουν μονη στο σπιτι(και διαβαζα για ενα διαγωνισμα),μπηκε κλεφτης στο σπιτι..Με ειδε,ηρθε προς το μερος μου πιανοντας πρωτα ενα μαχαιρι απο την κουζινα και με απειλησε πως εαν δεν του εδινα οσα χρηματα υπηρχαν θα με σκοτωνε..Να μην σας τα πολυλογω,τη γλιτωσα..Φυσικα ειχα υποστει τετοιο σοκ που δεν μπορουσα καν να μιλησω..Ξερετε τι γυρισε και μου ειπε τοτε ο πατερας μου??''Αχρηστη,ουτε να προστατευσεις το σπιτι σου δεν μπορεις..Καλα να παθεις,Ας σε βιαζε να εβαζες μυαλο''...ΤΟ ΔΙΑΝΝΟΕΙΣΤΕ???????τι ειπε???τελος παντων..Εκανα γυρω στον εναμιση χρονο να συνελθω απο αυτο το γεγονος..Στο μεταξυ ειχε πλησιασει ο καιρος των παννεληνιων,δινω εξετασεις και περναω σε ενα πανεπιστημιο(στην Κρητη)..Ηταν η μονη μου ελπιδα για μια καινουρια ζωη,ημουν τοσο χαρουμενη που μεσα στο χαος ειχα καταφερει και ειχα περασει καπου(δεν το πιστευα)..Ξεκιναω λοιπον να μαζευω τα πραγματα ωστε να παω να βρω σπιτι κλπ..και τοτε ΕΣΚΑΣΕ ΒΟΜΒΑ...ερχεται ο πατερας μου και μου ανακοινωνει''δεν εχεις να πας πουθενα..γιατι πολυ απλα δεν υπαρχουν χρηματα''..(Να σημειωθει πως ειχε ανοιχτει τραπεζικος λογαριασμος στο ονομα μου για τις σπουδες μου)..Τι ειχε συμβει??ο κυριος ειχε φαει ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΚΟΜΕΝΑ ΤΟΥ(η οποια σημειωση,ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!!!Μετα απο αυτο καταλαβαινετε σε τι ψυχολογικη κατασταση βρισκομουν(και βρισκομαι)..Τελικα μαθαμε κι αλλα για τον πατερα μου..ο κυριος ειχε κρυφους δικους του τραπεζικους λογαριασμους,τους οποιους ετρωγε με γκομενες(μιλαμε για πολλες)..ειχε γυρω στα 50.000ευρω καταθεσεις...ΕΛΕΟΣ???τι να πει κανεις...Τελικα,ΧΩΡΙΣΑΝ ΜΕ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ(ο λογος ηταν το κερατο,αν ειναι δυνατον δηλαδη)..Ναι ολα ειναι παρελθον τωρα..αλλα ακομα δεν μπορω να ξεπερασω καποια πραγματα..Νιωθω τετοια οργη και τετοιο μισος για αυτον τον αθρωπο....Αδικα???δεν νομιζω..Δεν λεω πως εφταιγε αυτος μονο,εφταιγε και η μητερα μου που επετρεψε πολλα..Δεν ξερω..Προσπαθω να σταθω στα ποδια μου αλλα μου ειναι τοσο δυσκολο..Κυριος λογο της Διπολικης διαταραχης που εχω...Δεν ξερω τι αλλο να συμπληρωσω επι του θεματος..Αυτα..Σας ευχαριστω που με ακουσατε..
    (soulmatesNeverDie!!!)

  2. #2
    ..πρινσες, λυπάμαι πολύ για όσα πέρασες, πραγματικά.
    Ξέρεις που ρίχνω όλη την ευθύνη όσο και αν σου φαίνεται παράξενο?
    Στη μητέρα σου.
    Ψάξε βρες βοήθεια απ όπου μπορείς και φύγε.
    Δυστυχώς για άλλη μια φορά έχουμε να κάνουμε με γονείς που θα έπρεπε να τους έχουν κάνει στείρωση πριν καν σκεφτουν να κάνουν παιδιά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Έμεινα με το στόμα ανοιχτό, κι εμείς ζήσαμε τέτοια σκηνικά αλλά όχι τόσο προχωρημένα, αλήθεια έχεις πολύ δύναμη. Τώρα τι κάνεις? Πάνε οι σπουδές σου? Πες μας οτι μπορείς να μοιραστείς
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..Δυστυχώς για άλλη μια φορά έχουμε να κάνουμε με γονείς που θα έπρεπε να τους έχουν κάνει στείρωση πριν καν σκεφτουν να κάνουν παιδιά.
    Κι επειδή αυτό δεν πρόκειται πρακτικά, ποτέ να γίνει στον αιώνα τον άπαντα, αυτοί, θ' αποτελούν παράδειγμα προς αποφυγήν, ενώ τα παιδιά τους παράδειγμα δύναμης!
    Αυτοί οι γονείς κοριτσάκι μου, ήταν απλά "μηχανές αναπαραγωγής" κι εσύ με την δική σου ιστορία δείχνεις το μέγεθος της άγνοιας, που επικρατεί, σ' όλο του το μεγαλείο!
    Όμως ή έτσι ή αλλιώς η ζωή είναι μπροστά σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    Θεοφανια μου,και εγω εκει ριχνω την ευθυνη(την μεγιστη)..ειναι αυτο που λεμε''αμαρτιες γονεων παιδευουσι τεκνα''..το φοβερο με τους δικους μου γονεις ειναι οτι δεν ηθελαν να κανουν παιδια..και τελικα τους ετυχαν πεντε..εμενα δε,η μητερα μου οταν εμαθε οτι ηταν εγκυος(σε μενα) δεν με ηθελε και κοντεψε να αποβαλει..οσο ομως και αν το ηθελε αυτο δεν εγινε..γι'αυτο και γεννηθηκα 7μηνων..
    (soulmatesNeverDie!!!)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    Νατασα,σε ευχαριστω για τα καλα λογια..δεν ξερω αν εχω δυναμη,παντως προσπαθω να τη βρω..πρεπει..δεν εχω αλλη επιλογη..σχετικα με τις σπουδες μου,πηγαν στραφι φυσικα..βρηκα μια ακρη νασπουδασω εξ αποστασεως(συμβουλευτικη ψυχολογια->ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ)αλλα λογω τσουχτερης προκαταβολης και διδακτρων δεν μπορεσα..ισως απο οκτωβρη που θα ξαναγινουν εγγραφες..μεχρι τοτε ομως ψαχνω δουλεια για να μαζεψω μονη μου τα χρηματα και να μην εχω αναγκη κανεναν..ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΓΙΟΚ με τετοια βρωμο-κριση!!και ειδικα εδω,(μενω σε νησι)ειναι πολυ συσκολο να βρω..ελπιζω τωρα που θα ανοιξει η σεζον να βρω μια ακρη..
    (soulmatesNeverDie!!!)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    Ναι Μαρκελα μου,οντως η ζωη ειναι μπροστα μου..μπορει να με παιρνει απο κατω πολλες φορες αλλα ξερω πως ειναι στο χερι μου να τα αφησω πισω μου αυτα..Και αυτο θελω να κανω..
    (soulmatesNeverDie!!!)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by N.Princess View Post
    Ναι Μαρκελα μου,οντως η ζωη ειναι μπροστα μου..μπορει να με παιρνει απο κατω πολλες φορες αλλα ξερω πως ειναι στο χερι μου να τα αφησω πισω μου αυτα..Και αυτο θελω να κανω..
    Έχεις δύναμη μέσα σου, είσαι καλό παιδί και σίγουρα θα τα καταφέρεις. Ψάχνε τις λύσεις σου, εστίαζε και τότε θάρθουν κι εκείνες να σε βρούν.
    Από ποιό νησάκι κατάγεσαι;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    Σε ευχαριστω Μαρκελα μου,να'σαι καλα βασικα γεννηθηκα Αθηνα,αλλα μεγαλωσα(και μενω)Ροδο..
    (soulmatesNeverDie!!!)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Φαίνεται το "φως" που έχεις, παρ' όλο που έζησες συνθήκες σκοτεινού μεσαίωνα.
    Δεν πειράζει, όλ' αυτό δεν μπορεί θα έχει και το καλό του.. Τίποτα εξ άλλου δεν συμβαίνει τυχαία!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    Σε ευχαριστω γλυκια μου αχχ,τι μου θυμησες τωρα που ειπες φως...τεεελος παντων..ναι συμφωνω(για αλλη μια φορα),ολα εχουν ενα λογο που γινονται..Ασε με εμενα ομως..Εσυ πως εισαι?
    (soulmatesNeverDie!!!)

  12. #12
    princess....δουλειά θα βρεις τώρα που ξεκινάει η σεζόν. Τουλάχιστον δεν θα παιδευτείς τόσο όσο αν ήσουν Αθήνα.
    Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι οικονομίες και να μαζέψεις κάποια χρήματα που θα σου δώσουν τα πρώτα εφόδια ώστε να κάνεις αυτό που θες.
    Δεν θέλω να μιλήσω για τους γονείς σου γιατί θα γίνω πολύ κακιά και δεν θα βοηθήσει πουθενά.
    Άσε το παρελθόν πίσω, τίποτα δεν αλλάει όπως δεν θα αλλάξουν ποτέ και αυτοί οι άνθρωποι.
    Με τα αδέλφια σου τι σχέση έχεις? Υπάρχουν άλλα συγγενικά πρόσωπα που σε στηρίζουν;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    (Θεοφανια) don't worry ,εγω να δεις ποσο κακια γινομαι οταν μιλαω για εκεινους..και να σου πω και κατι?δεν νιωθω καθολου ασχημα γι'αυτο..αλλα ναι,ασε τους να πανε στα κομματια γιατι συγχιζομαι παρα πολυ..σχετικα με τα αδελφια..ενταξει δεν μπορω να πω,εχω καλες σχεσεις με ολους (εκτος απο εναν-ο οποιος ειναι ΙΔΙΟΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ- και εκοψε εκεινος επαφη οταν παντρευτηκε,γιατι πολυ απλα η γυναικα του δεν με συμπαθει,ασε μεγαλη ιστορια αυτη..και αυτο μου κοστισε πολυ,γιατι ηταν η μεγαλη μου αδυναμια,τελος παντων..)..εχω ατομα να με στηριζουν,δοξα τον θεο..ολοι ειναι κοντα μου(αν και εχουν τις ζωες τους,τις υποχρεωσεις τους)..ιδιαιτερα καλη σχεση εχω με την αδερφη μου και τον τελευταιο μου αδερφο(τους λατρευω)..εχω και τα ανηψακια μου(της αδελφης μου παιδια-ο μεγαλος μου ανηψιος ειναι γυρω στα 13 κ ο μικρος 5..)τους χρωσταω πολλα..ειναι τα μονα πλασματακια που ΣΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ,παντα με κανουν και νιωθω καλα...
    (soulmatesNeverDie!!!)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by N.Princess View Post
    Σε ευχαριστω γλυκια μου αχχ,τι μου θυμησες τωρα που ειπες φως...τεεελος παντων..ναι συμφωνω(για αλλη μια φορα),ολα εχουν ενα λογο που γινονται..Ασε με εμενα ομως..Εσυ πως εισαι?
    Σ' ευχαριστώ κι εγώ που με καταλαβαίνεις-οι νησιώτες καταλαβαίνονται μεταξύ τους εξ άλλου-και το "γλυκιά μου" με συγκίνησε. Νάσαι καλά.
    Κι όσο για μένα που ρωτάς, θα σου πω πως όλοι μας σ' ένα ρημαδοκάζανο βράζουμε. Όλα είναι για όλους μας!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    (Μαρκελα)πες το ψεματα..οντως σε ενα καζανι βραζουμε..που θα παει ομως,δεν θα βγουμε καποτε απο εκει? και εμενα με συγκινησαν τα γλυκα σου λογακια..μπορει για μερικους να μην ειναι τιποτα,εγω ομως εχω αναγκη να τα ακουω..Καλη μου,αν θελησεις να συζητησει οτιδηποτε σε απασχολει ,μην διστασεις,εδω θα ειμαι.. και εσυ απο νησι εισαι?
    (soulmatesNeverDie!!!)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η δικη μου ιστορια...
    By Touch_The_Sky in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 11-12-2023, 16:12
  2. και η δικη μου ιστορια..
    By deleted_member in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 23-08-2016, 23:54
  3. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ...
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 03-05-2011, 05:55
  4. ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ
    By Ζουζουνάκι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 16-01-2009, 13:19
  5. Η δικη μου ιστορια
    By xara in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 128
    Last Post: 16-02-2007, 15:06

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •