Μονιμα σωματικα συμπτωματα - νοσοφοβια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    2

    Μονιμα σωματικα συμπτωματα - νοσοφοβια

    Καλησπερα! Ειμαι 20 χρονων φοιτητης. Απο τον ιουλιο εχω εντονα σωματικα συμπτωματα (πονοκεφαλος, ζαλαδα- αισθηση μεθης, νιωθω το κεφαλι βαρυ, ναυτιες, καουρες, μουδιασματα, αδυναμια στα χερια και κοπωση). Ολα αυτα δε τα αισθανομαι ταυτοχρονα αλλα διαφπρετικο σύμπτωμα ανα μερα. Για να μη πολυλογω, αφου εχω επισκεφθει πολλους γιατρους (παθολογο,ΩΡΛ,νευρολογο,οφθ αλμιατρο,καρδιολογο καθως και τα επειγοντα 2-3 φορες) και δεν εχει βρεθει κατι οργανικο εχω πιστεψει οτι ειναι ψυχολογικο. Ολο αυτο το διαστημα πιστευα οτι εχω κατι σοβαρο (ογκο-σκληρυνση), κατι φυσικα που μου ειπαν οι γιατροι οτι δνε ισχυει αφου εκανα μαγνητικη εγκεφαλου και βγηκε καθαρη. Επισκεφθηκα λοιπον την ψυχολογο του πανεπιστημιου και μου ειπε οτι ειναι αγχωδης διαταραχη+κρισεις πανικου. Το εχω δεχτει και απο τοτε εχω σταματησει να ψαχνω ασθενειες στο ιντερνετ (οπως εκανα 2 μηνες τωρα καθημερινα). Ωστοσο αυτο που με φοβιζει-ενοχλει ειναι οτι δεν νιωθω αγχωμενος καθολου αυτη τη περιοδο, ολα μου πανε καλα μπορω να πω..απλα αυτα τα καθημερινα σωματικα συμπτωματα (κυριως η ζαλη και η κοπωση) ειναι μονιμα απο την ωρα που θα ξυπνησω μεχρι την ωρα που θα κοιμηθω..αλλοτε πιο ηπια αλλοτε πιο εντονα αλλα παντα εκει. Δε το αφηνω να με επηρεασει ψυχολογικα πολυ, βγαινω συχνα για καφε με φιλους κτλπ και ξεκινησα και γυμναστηριο. Εχει κανεις αλλος μονιμα συμπτωματα χωρις να αισθανεται ιδιαιτερα στρεσαρισμενος; Ευχαριστω για την προσοχη σας, ξερω οτι εδω θα με καταλαβετε!

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    10
    Γειά σου Stam!

    Και εγώ εδώ μια απο τα ίδια.. Μέ έχουν δεί ενα σκασμό γιατροί τους τελευταίους 3 μήνες που έχω τα ίδια ακριβώς συμπτώματα με σένα.. Ζαλάδες, κεφάλι σαν να είμαι ελαφρά μεθυσμένη, τρελά γαστρεντερικά θέματα, ναυτία άπειρη και κόπωση. Δεν έχει τόση σημασία νομίζω αν είσαι τώρα στρεσαρισμένος, αλλά πόσο στρές και άγχος έχεις τραβήξει ή πόσο ενας οργανισμός έχει καταπιεστεί σε βάθος χρόνου.

    Να ξεκινήσεις να βλέπεις κάποιον ψυχολόγο, θεωρώ οτι απο εκεί ξεκινάνε όλα. Εγώ πλέον το εχω πάρει απόφαση οτι όλα είναι θέμα ψυχολογίας και μυαλού. Απο τότε που μου ξεκίνησε αυτη η δουλειά πάω σε ψυχολόγο και πολύ αργά αλλά σταθερά βλέπω διαφορά. Δεν είμαι πάντα καλά! Υπάρχουν φάσεις που ξαναέχω συμπτώματα και αρχίζει η νοσοφοβία, αλλά υπάρχουν και οι καλές περίοδοι που είμαι αρκετά καλά μπορώ να πώ!

    Όπως κ να έχει η συμβουλή μου είναι να συνεχίσεις να βλέπεις την ψυχολόγο του πανεπιστημίου σου όσο μπορείς! Για να έχεις συμπτώματα σημαίνει οτι ο οργανισμός σου έχει κάτι να σου πει!! Μην τον αμελείς!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    5
    Καλησπερα. Ειναι και εγω 21 και εχω περιπου τα ιδια. Ενω δεν εχω αγχος πιά καποιες μερες με πιανει ενα αισθημα κοπωσης με μεθη οπως λες, πονο στον αυχενα και καποιες φορες το κεφαλι. Ειχα κανει μαγνητικες και ηταν καθαρες. Δεν εχω κανει εξετασεις αιματος λογω του οτι εχω φοβια με τις φλέβες και ισως για αυτο να φοβαμαι οτι εχω καποια κακια αρρωστια. Οτι και αν νιωθω αμεσως το μυαλο μου παει στο χειροτερο. Γενικα στη ζωη μου ολα σχεδον κυλανε αρκετα καλα και εδω και 6 μηνες ειναι σε αυτη τη κατασταση. Ειμαι κοντα στο να παρω την αποφαση για εξετασεις αιματος και αν βγουν καθαρες και συνεχίσω να νιωθω ετσι θα επισκεφτω ψυχολογο.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    42
    Stam αγχος ειναι φιλε και μονο..σε νιωθω αδερφε τα ειχα και γω αυτα και τωρα τα εχω ελαχιστα..και γω σκεφτομουν ογκους κ σκπ μεχρι που καταλαβα απο τξν μαγνητικη και απο τις γνωσεις μου οτι δεν ειναι τπτ..αυτο που λες οτι μπορει να μην ειμαι αγχωμενος και να με πιανουν το εχω και γω..ειναι επηρεασμενο το σωμα και ακομα τα εχει..θελει χρονο για να φυγουν κ υπομονη..οταν ηρεμησεις πραγματικα κα δεν.σκεφτεσαι για αρρωστιες θα σου φυγουν..το σωμα διαθετει την ομοιοσταση και με τον καιρο θα τα επαναφερει ολα σε μια κανονικοτητα..ισως σε βοηθησει καποιο αγχολυτικο..μην κανεις το λαθος του υποχονδριου που εκανα και γω και εχεις ενα συμπτωμα,αρα εχεις αυτην την ασχημη αρρωστια..για να υπαρχει μια αρωστια πρεπει να τπαρχουν μθα σειρα απο συμπτωματα και να δενουν μεταξυ τους..

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Αθήνα
    Posts
    58
    Καθε μέρα ειμαι ετσι όπως λες. Εδω και μήνες μεσα απο χρόνια κατάθλιψης.... Σε καταλαβαίνω. Η ζωή γίνεται πολύ άσχημη. Η καθημερινότητα πιο άσχημη ακόμα. Δεν αντέχω βασικά πράγματα πλέον να κανω. Φοβάμαι το παραμικρό. Γίνομαι καλα για μερικες μέρες και μετά επανέρχομαι στη φρίκη...

  6. #6
    Μια απο τα ιδια!!!
    Οτι και να νιωσω το μυαλο μου παει στο χειροτερο....
    Καθε μερα κρισεις πανικου ...
    Τωρα εχω βγαλει μια αφθα στο λαιμο πισω και τα εχω δει ολα...

  7. #7
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by karamela_09 View Post
    Μια απο τα ιδια!!!
    Οτι και να νιωσω το μυαλο μου παει στο χειροτερο....
    Καθε μερα κρισεις πανικου ...
    Τωρα εχω βγαλει μια αφθα στο λαιμο πισω και τα εχω δει ολα...
    Τι είναι η άφθα?
    Δεν κάνω πλάκα,δεν το έχω ξανακούσει.

  8. #8
    Αφθα ειναι μια μικρη πληγη

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Αθήνα
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by karamela_09 View Post
    Μια απο τα ιδια!!!
    Οτι και να νιωσω το μυαλο μου παει στο χειροτερο....
    Καθε μερα κρισεις πανικου ...
    Τωρα εχω βγαλει μια αφθα στο λαιμο πισω και τα εχω δει ολα...
    Ξερω πολύ καλα τι λες... Το πρωί που σηκώνομαι νομίζω οτι ανεβαίνω στο everest. Ειναι οτι πιο δύσκολο. Θέλω ωρεε για να προσαρμοστω. Εχθές το βράδυ με επιασαν δυνατα τα εντερικα μου ενώ κοιμόμουν. Ο ύπνος που κανω είναι άσχημος. Πονάνε τα πόδια μου μεζρι το απόγευμα. Μετα ησυχάζει λιγο το θέμα.. Φόβος συνέχεια....... Κρίσεις άγχους... Ζαλη... Όρεξη για φαγητό ποτέ...

  10. #10
    Aκριβως ομως.. καθε μερα αυτο

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Αθήνα
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by karamela_09 View Post
    Aκριβως ομως.. καθε μερα αυτο
    Θα πω κατι που θα ακουστεί ακραίο.. Χαίρομαι που βρήκα εδω ανθρώπους που καταλαβαίνουν τι λεω και καταλαβαίνω τι λένε. Χαίρομαι που δεν ειμαι μονος μου και νομίζω πως θα τρελαθώ...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Εγω τουσ καταλαβαινω ολουσ αλλα να βοηθησω δε μπορω λεω μια γνωμη αλλα κατι παραπανω δε μπορω να προσφερω κι αυτο οταν ειμαι καλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Εχεις αισθημα πανικου ολη την μερα;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Αθήνα
    Posts
    58
    Σχεδόν. Οχι όλη την μέρα. Αλλα το παραμικρό με επηρεάζει στο να παθω κατι.

  15. #15
    Εγω εχω ολη την ημερα.
    Παιρνεις αγωγη κατι;
    Εγω οχι

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος για την υγεία και σωματικά συμπτώματα!!
    By Keep_calm in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 33
    Last Post: 20-09-2016, 20:29
  2. ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ...
    By lupus30 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 308
    Last Post: 19-07-2016, 11:06
  3. Πολλά Σωματικά συμπτώματα
    By smoochie in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 53
    Last Post: 27-05-2014, 02:24
  4. Σωματικά Συμπτώματα Αγχους ???
    By doublep in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-07-2012, 14:54
  5. σωματικά συμπτώματα άγχους
    By Eva1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-01-2012, 19:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •