Νιώθω προδομένη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    3

    Νιώθω προδομένη

    Πριν από 1 χρόνο έχασα τη δουλειά μου και χώρισα μετά από 5 χρόνια σχέσης. Η κατάθλιψη με έκανε να χάσω όλους τους φίλους μου και να κλειστώ στο σπίτι, έκλαιγα όλη μέρα πιστεύοντας πως τελείωσε η ζωή μου και δεν υπήρχε μέλλον. Εκείνο το διάστημα γνώρισα κάποιον στο FΒ. Το παιδί αυτό, παρόλλο που ήμουν απόμακρη, προσπάθησε να με πλησιάσει και να με γνωρίσει. Με πολλή προσπάθεια κατάφερε να κερδίσει την εμπιστοσύνη μου και ανοιχτήκαμε ο ένας τον άλλον. Μου είπε ότι έπασχε και εκείνος από κατάθλιψη, τον είχε προδόσει η κοπέλα του και προσπαθούσε να απεξαρτηθεί από το αλκοόλ. Σιγά σιγά αρχίσαμε να μιλάμε καθημερινά και μετά από κάποιο διάστημα μου είπε ότι ήταν ερωτευμένος μαζί μου, ότι δεν είχε ξανανιώσει έτσι ποτέ στη ζωή του, ήθελε να γνωριστούμε (έμενε σε άλλη πόλη) και να μείνουμε μαζί. Εγώ ενώ ήμουν απόμακρη και επιφυλακτική στην αρχή, ο τρόπος που μου μιλούσε και η επιμονή του με έκαναν να αρχίσω να τον εμπιστεύομαι. Εκείνος πάντα προσπαθούσε να με καθησυχάσει και μου έλεγε ότι δεν θα προδόσει ποτέ την εμπιστοσύνη μου. Για πρώτη φορά μετά από χρόνια άρχισα να νιώθω ξανά ζωντανή και να κάνω όνειρα για το μέλλον. Για μήνες συμπαραστεκόμασταν ο ένας στον άλλον ψυχολογικά και κάναμε όνειρα για τη μέρα που επιτέλους θα συναντιόμασταν και θα ήμασταν μαζί. Εκείνος μου σύστησε να πάω σε γιατρό για τη κατάθλιψη και να πάρω αντικαταθλιπτικά. Ενώ ήμουν πολύ αρνητική στην αρχή με έπεισε και τελικά πήγα σε γιατρό και μου έγραψε αγωγή. Από εκείνη τη μέρα όλα άλλαξαν. Ξαφνικά έγινε απόμακρος και άρχισε να με αποφεύγει χωρίς λόγο. Προσπάθησα να δείξω κατανόηση και να μην τον πιέσω, παρόλλο που δεν μπορούσα να καταλάβω τι είχε συμβεί. Στο τέλος, μετά από μεγάλο διάστημα και ψυχική ταλαιπωρία ανακάλυψα ότι όλο αυτό το διάστημα που προσπαθούσε να κερδίσει την εμπιστοσύνη μου, έλεγε τα ίδια και σε πολλές άλλες κοπέλες στο FΒ. Όταν τον ρώτησα, άρχισε να στέλνει υβριστικά μηνύματα παντού και να με κατηγορεί. Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ήταν ο ίδιος άνθρωπος που μου έδινε υποσχέσεις και μου έλεγε όλα αυτά τα όμορφα λόγια τόσο καιρό. Όλος ο κόσμος μου γκρεμίστηκε. Δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί να μου παίξει ένα τέτοιο παιχνίδι, ενώ μάλιστα ήξερε ότι ήμουν ευάλωτη εξαιτίας της κατάθλιψης. Για μεγάλο διάστημα ήθελα να πεθάνω και σκεφτόμουν καθημερινά την αυτοκτονία.
    Τώρα έχουν περάσει μήνες όμως δεν μπορώ να σταματήσω να νιώθω ηλίθια και προδομένη... Ηλίθια γιατί εμπιστευτήκα κάποιον που γνώρισα στο ίντερνετ και προδομένη γιατί δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μου πει τόσα ψέματα και να παίξει με τη καρδιά μου... Όσο παράξενο κι αν ακούγεται τον είχα αγαπήσει και είχα πιστέψει όσα μου έλεγε, ότι ήθελε να ήμαστε μαζί και ότι δεν θα με προδόσει ποτέ. Πίστεψα ότι ήταν ο άνθρωπος μου και ήμουν έτοιμη να κάνω τα πάντα για να ήμαστε μαζί. Ξέρω πως ακόμα και εδώ που γράφω πολλοί ίσως και να γελάσουν με αυτό και ίσως να έχουν και δίκιο... Ίσως τελικά και να μου άξιζε να μου φερθούν έτσι γιατί δεν αξίζω να με αγαπήσουν... Νιώθω ηλίθια γιατί ακόμα και τώρα έχω την ελπίδα ότι ίσως κάποια στιγμή προσπαθήσει να επικοινωνήσει μαζί μου και να ζητήσει συγνώμη για τον πόνο που μου προκάλεσε... Ίσως τότε να καταφέρω να νιώσω λιγότερο άχρηστη και όχι σαν σκουπίδι... Νιώθω ότι δεν θα μπορέσω ποτέ ξανά να εμπιστευτώ κάποιον, ούτε να αγαπήσω... Η ζωή μου δεν έχει κανένα νόημα πια...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Έχει πολλούς σαν τον ´ φίλο ´ σου έξω Gina , μην χρησιμοποιείς εκφρασεις όπως σκουπιδι άχρηστη , το εχω κάνει και εγω με τον εαυτο μου και σκέφτομαι όπως ακριβώς και εσυ .
    Δεν ξέρω τι αλλο να σου πω , στηρίχτηκες κάπου και σε πρόδωσε με την πρώτη ευκαιρία τώρα συνέχεια εισαι στενοχωρημενη και δεν μπορείς να το ξεπερασεις μαζι με όσα κουβαλάς μαζι σου .
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    3
    Σε ευχαριστώ Lampro... Δεν πίστευα ποτέ ότι κάποιος θα με κοροιδέψει έτσι και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το κάνει αυτό... Δεν του έκανα τίποτα κακό, εκείνος με πλησίασε και προσπάθησε να κερδίσει την εμπιστοσύνη μου με όμορφα λόγια και έδειξε ότι ενδιαφερόταν αληθινά. Μόλις κέρδισε την εμπιστοσύνη μου άρχισε να παίζει με τη καρδιά και το μυαλό μου σαν να μην είχα συναισθήματα... Αυτό συνεχίστηκε για μεγάλο διάστημα μέχρι να καταλάβω ότι με κορόιδευε και να βρω τη δύναμη να το σταματήσω αλλά ήδη είχα γίνει ράκος ψυχολογικά. Εύχομαι μόνο να μπορούσε να καταλάβει πόσο κακό μου προκάλεσε ενώ ήμουν ευάλωττη εξαιτίας της κατάθλιψης... Δεν μπορώ να σταματήσω να νιώθω σαν σκουπίδι...
    Last edited by Gina25; 26-03-2012 at 22:35.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Gina , υπάρχουν πολλοί εκει έξω που το κάνουν αυτο , που μας χρησιμοποιούν σαν πλατφόρμα να ξεπεράσουν τα δικα τους προβλήματα .
    Μην ντρέπεσαι , αν εσυ ντρέπεσαι εγω θα επρεπε να εχω παει στη θάλασσα να πνίγω ......
    Και εγω νιώθω σαν σκουπίδι άχρηστος δεν θελω να ζω , ποναω κλαίω και το δικο σου δεν έχει καμία σχέση με το δικο μου , την δικη μου υπόθεση προδοσίας .
    Και ξέρεις Gina μου μας προδίδουν , μας κάνουν σκουπίδια μας πετάνε στο δρόμο και μας πατάνε ξανα και ξανα όταν έχουμε φτάσει στο ζενίθ της αγάπης της αφοσίωσης της ανθρωπιάς μας .
    Δεν ειμαστε σκουπίδια , ανθρωποι ευαίσθητοι που απλα πονάμε όταν μας πληγώνουν και μας χρησιμοποιούν .
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    3
    Ντρέπομαι γιατί πίστευα ότι δεν θα βρεθεί κάποιος να με κοροιδέψει έτσι, πίστευα ότι θα το καταλάβω όμως δεν είχα τη δύναμη να καταλάβω...
    Νιώθω ακριβώς όπως κι εσύ... Το χειρότερο συναίσθημα στον κόσμο είναι να ανοίξεις τη ψυχούλα σου σε κάποιον που εμπιστεύεσαι και να τη ποδοπατήσει. Νιώθω ότι πήρε τη καρδιά μου, τη ποδοπάτησε και μετά τη πέταξε στα σκουπίδια και ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί; Τι κάναμε για να μας αξίζει τέτοια συμπεριφορά;;;
    Όταν είμαι ψυχρή όλοι τρέχουν πίσω μου και μου φαίρονται καλά, μόλις τους δείξω τη καρδιά μου φεύγουν...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Υπάρχουν και άνθρωποι που θα δουν την καρδια σου και θα την αγκαλιάσουν Gina .
    Ειμαστε απλα αφελείς και καλοί και οποίος προλαβαίνει μας εκμεταλλεύεται .
    With every new day , your promises fade away, its a fine day to see that the last day for me is a beautiful day .....

Similar Threads

  1. Νιώθω άδεια....
    By IRENEMARINA in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 31-07-2011, 16:16
  2. Δεν νιωθω πια
    By Sublime in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 31-07-2011, 15:37
  3. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20
  4. Νιώθω ότι ξαναέρχεται .....
    By maniax in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 23-01-2010, 03:24
  5. Νιώθω ανάπηρη...
    By voitheia in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 11
    Last Post: 03-10-2005, 13:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •