εχω καταθλιψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    thessalonikh
    Posts
    12

    Post εχω καταθλιψη?

    λοιπον, θα προσπαθισω να μην σας κουρασω και να μην κανω πολλα ορθογραφικα. Ειμαι 13 χρονον και μενω θεσσαλονικη . πιστεβω πως εχω καταθλιψη και μια φορα που προσπαθισα να παρω τηλ. εναν ψυχολογο μου ειπε οτι πρεπει να μιλισει στουσ γονεις μου...αλλα δν θελω να μαθουν τπτ γιατι θα με ρωτανε πολλα μετα και δεν θελω.οι γονεισ μου ειναι χοριζμενοι και εχω εναν πατριο που ολο τσακονετε με την μητερα μου και φτενε αι οι 2 και εγω επιδι βγενω σπανια απο το σπιτι δεν μιλαω πολυ μαζι τουσ κλειδονομε στο δοματιο μου. Αρχιζοντας απο οταν ειμουν μικρος . απο το διμοτικο με λεγαν ομοφιλοφιλο (δεν μπορω να πω την πιο σιντομη λεξη γιατι οταν τιν ακουω καταρεω) επιδι εκανα παρεα με κοριτσια και δεν μου αρεζε η μπαλα. τωρα στο γυμνασιο που ειμαι ολο το σχολειο νομιζει οτι ειμαι ομοφιλοφιλος αλλα δεν ειμαι , και βγαλαν μια φημη οτι φιλισα ενα αγορι στο διμοτικο και ειναι τελειος ψεμα. και ετσι δεν εχω κατθολου φιλους. και εκανα ενα προσφατα και αφτος ολο με κατακρινει και με κανει να νιωθω ασχημα και επιδει ακουγα οτι ενα τροπος να ξεφιγεισ τιν πραγματικοτιτα ειναι να αρχιζεισ να χαρακονεσε αρχισα και εγω αλλα πολυ λιγο και εχω τασεις αφτοκτονιας και οταν ειμε στο σχολειο ολο σκεφτομε αλλα πραγματα οπος να παρω ενα μαχερι και να αρχισω να σκοτονω ολα τα πεδια στο σχολειο που πιστεβουν οτι ειμαι ομο/ος . αν και προσπαθω να ξεφιγω απο την πραγματικοτητα σκεφτοντας οτι θα γινει κατι ξεχοριστο και απιθανο οπως να εχω ηπερδιναμεις και ντρεπομε να μιλισω για αφτα. για να κερδισω λιγο προσοχη αλαξα σχεδον τα παντα... μουσικη ντισιμο και πολλα αλλα.η μανα μου γινετε πολυ σπαστικη και μου ερχετε να την δεσω και να την βαλω στην κουζινα για να μην με ενωχλει.ελπιζω να εχω καμια γρηγορη απαντηση γιατι δεν ξερω πια τι να κανω ειναι πολλα ακομα που θελω να πω αλλα μην σας κουραζω αλλο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    Γεια σου Γιωργο.Λυπαμαι πολυ για αυτα που διαβασα..Αρχικα θελω να σου πω οτι δεν μας ζαλιζεις.ειμαστε εδω για να σε ακουσουμε και να βοηθησουμε οσο μπορουμε.Λοιπον,αρχικα να σου πω μπραβο που βρηκες το θαρρος να μιλησεις γι'αυτα.ΝΑ ΜΗΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ να μιλας γι'αυτα,ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ.καπως ετσι ηταν και η δικη μου καθημερινοτητα οταν ημουν στην ηλικια σου(τσακωνονταν οι γονεις μου και κλειδωνομουν και εγω στο δωματιο μου,οποτε ξερω πως ειναι αυτο.)Να υποθεσω οτι δεν εχεις μιλησει στους γονεις σου για ολα αυτα ε?Ξερω πως σου ειναι παρα πολυ δυσκολο,αλλα ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ..παρε μια βαθεια ανασα και πες μου και τα υπολοιπα που εχεις να πεις..
    (soulmatesNeverDie!!!)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    thessalonikh
    Posts
    12
    apo oti fenete ontos me katalaveneis .. ektos apo afto as poume kathe mera i mitera moy vriskei ena asxeto logo na malosoume akoma kai gia to an ekana ta mathimata mou 20 lepta argotera . kai sxetika mporo gia arxh na sou pw mexri kai to egine simera.... piga sto soxleio mou an kai ponouse to kefali mou kai eimai arostos kai to eipa stin kathigitria kai epidi tin tetarth ora den prosexa sto mathima epeza me ton xartokopth mou... kai xoris na to katalavw kopika ligo alla ponouse poli kai eixa kai ta pedia stin taksi mou na fonazoun ''deite to ilithio kopike ..makari na pathi kamia molinsi na exoume na gelame,xaxaxa'' kai paw kai zitaw apo tin kathigitria kai tis eksigo oti mporei na patho molinsei kai se afthn thn kathigitria ths exw eksigisei oti mporei na exw katathlipsi kai afth anti na me afisei na paw na valw kati sto xeri m gia na min patho tipota girnaei kai mou leei ''ante katse sthn thesi sou '' . Meta i kathigitria pws perimenei na prosexo sto mathima tin wra pou ponaw? :/ twra me eixes rotisi na sou pw perisotera. lipon : prospathw na ksexoriso panta apo ta alla pedia alla sto telos kataligo na me koutsompolevoun pisw apo thn plath mou kai ektos apo afto exw peripou 4 files kai 2 filous ....oloi einai megaliteri mou 3h gimnasiou i akoma kai likio. epidi oloi osoi me kseroun me apofevgoun kai ektos apo afto exw kai to allo problima to oti sta dialimata epidi den exw parees kathome monos mou sta kalorifer tou sxoleiou mou kai kanw voltes san to xazo monos mesa sto gimnasio enw persi pou eixa 2 files pou eixame pola koina pigename kai kaname girous apo to sxoleio mas stin avli klp ...twra pia exw na paw pisw apo to sxoleio mou apo persi. sta dialimata den exw ti na kanw kai to mono dialima pou exw kati na kanw einai to 2o pou troo an kai den eimai katholou xontros mexri kai kiliakous kontevo na kanw. asxeta apo ola afta exw tin kakia sinithia na min mporo na ginome astoios alla sto telos oloi pou einai kaliteroi sta astoia lene ena astoio gia emena (nikolas) kai meta me koroidevoun kai mia akoma kakia sinithia einai na troo poli ta nixia mou kai exw dokimasei polous tropous na to kopso alla matea. episis mporei na dixno oti xamogelaw alla mesa mou pono kai thelw na klapsw .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    Νικολα μου-(κοιτα συμπτωση,εχεις το ονομα και την ηλικια του μεγαλου μου ανηψιου)σε ευχαριστω για το αιτημα φιλιας λοιπον..ας αρχισουμε απο το θεμα της μητερας σου(και του οτι τσακωνεστε συνεχεια).πωπω φιλε μου,με πηγες χρονια πισω..ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ εκανε και η δικη μου,εβρισκε ενα λογο να μουρμουραει..απ'οτι εχω καταλαβει,το εκανε γιατι μονο ετσι μπορουσε να ξεσπασει(και ειναι ενας ηλιθιος τροπος εκτονωσης αυτος..)δεν ξερω τι να πω,ισως επειδη και η δικη σου ειναι φορτωμενη με διαφορα προβληματα(και τσακωνεται και με τον πατριο σου),ξεσπαει σε εσενα..δεν μπορω να ξερω ακριβως τι γινεται,αλλα μηπως(λεω μηπως)να της μιλουσες?να της ελεγες οτι αυτο σε ενοχλει..π.χ απο τη στιγμη που θα κανεις τα μαθηματα σου,δεν εχει σημασια ποτε θα τα κανεις,αλλα μετραει το να γινουν..(ξερω δεν σου ακουγεται καλη ιδεα να μιλησεις μαζι της γιατι σε νευριαζει κ σε στενοχωρει)αλλα ισως αυτο βοηθησει λιγο,εαν καταλαβει οτι νιωθεις ασχημα με αυτο..Μηπως αθελα σου κανεις πραγματα που την ενοχλουν?Σχετικα με το σχολειο τωρα,εχω να πω πως αυτη η καθηγητρια ειναι παρα πολυ ηλιθια..ενταξει,δεν θα παθαινε κ τιποτα αν σε αφηνε να πας να πλυθεις,εστω..πωπω εχω νευριασει πολυ με τα σκατοπαιδα(σορρυ κιολας)της ταξης σου!!Γιατι μωρε το κανουν αυτο??ακου..οσο εσυ δειχνεις να σε πειραζουν αυτα που λενε,εκεινοι τοσο θα μιλανε..γι'αυτο ,αυτο που σε συμβουλευω εγω να κανεις ειναι να μην δινεις σημασια..Ξερω,ειναι παρα πολυ δυσκολο(ειδικα οταν το κανουν συνεχεια),αλλα πιστεψε με,οταν δουν πως δεν σε νοιαζει η γνωμη τους και δεν σε''αγγιζουν''αυτα που λενε,καποια στιγμη θα βαρεθουν κ θα σταματησουν.Ειναι πολυ λυπηρο αυτο που περνας..Αληθεια στενοχωριεμαι πολυ για ολα..Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω,να ειχα εναν τροπο να το κανω..Δυστυχως το μονο που μπορω να κανω ,ειναι να ειμαι εδω κ να σε ακουω οποτε θελεις να μιλησεις σε καποιον..Θελεις μια φιλικη συμβουλη?Μην τα κρατας μεσα σου ..αυτα που νιωθεις..δεν σου κανει καλο..κ εγω αυτο εκανα κ μπορω να σου πω με εχει βλαψει πολυ..Να σε ρωτησω κατι?αυτες οι φιλες που λες οτι ειχες,που ειναι?θελω να πω,γιατι δεν κανετε παρεα?Δεν πειραζει που δεν μπορεις να γινεις αστειος,μην αγχωνεσαι γι'αυτο..(εισαι πολυ μικρουλης ,αυτο θα αλλαξει με τον καιρο).Λες επισης οτι τρως τα νυχια σου..απο αγχος το κανεις(κ εγω καποτε το εκανα,απο αγχος κυριως..)??το ξερω ψυχουλα μου οτι νιωθεις πονο κ θες να κλαψεις..λογικο ειναι..αχ ποσο το ξερω αυτο το συναισθημα..Πες μου,υπαρχουν αλλα πραγματα που θελεις να πεις??(Αν θελεις τη γνωμη μου,καλο θα ηταν να πας σε εναν ψυχολογο..για να σε βοηθησει,να σου δωσει τις καταλληλες συμβουλες..κ στους γονεις σου επισης..θα μπορεσει να βοηθησει..κσε παρακαλω,αν το θες κ γινεται,μιλησε στη μητερα σου..γι'αυτα που νιωθεις..πιστευω πως πρεπει να ξερει τι συμβαινει στη ζωη σου..κ αυτο γιατι εισαι πολυ μικρουλης..ισως ετσι καταλαβει τα λαθη της και αλλαξουν καποια πραγματα προς το καλυτερο..)
    (soulmatesNeverDie!!!)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    thessalonikh
    Posts
    12
    1on nomizw katalaves lathos to nikolas pou exw se parenthesi einai o exthros mou pou olo me koroidevei mprosta alla kai pisw apo tin plati mou emena me lene giwrgo:/ loipon sxetika me tin mitera mou tin agapaw poli alla opos kai na to kanoume otan tis eksigo oti tha ta kanw mou leei na ta kanw twra ekeino to defterolepto . an ta exw kanei me fortonei kai ta tis askisis apo ta 2 idietera mou kai an ta exw kanei kai afta me elegxei ola ta mathimata kai me kanei na xanw xrono apo ton elefthero xrono mou. sxetika me to soxleio nai ta pedia einai ontos pedia pou exoun tin kakia emfiti kai otan malonoume olo me lene pragmata opos to oti eimai asxhmos i oti den exw katholou fious kai oti oloi me vrizoun apo pisw mou kai tetoia. kai ta pedia epidi den asxoloume to kanoun afto kai oso den asxoloume toso xeiroterevei. ektos apo afto afto to pedi o nikolas itan palios filos mou pou panta ton voithousa alla aftos pote .kai aftos olo elege mistika eno eimoun mprosta me tous allous alla den me afine na akousw... vevea gia emena elege gt akouga ti elege. pali sxetika me ta pedia afta epidi nomizoun oti eimai adinamos olo kanoun vlakeies mou petane xartia molivia stilous kapakia kai tetoia. mia fora aftos o nikolas fonaze mes to afti mou faltsa aria kai girnaw kai ton varaw mpounies kai tetoia kai apo tote (prin liges meres diladi gia an po tin alithia) stamatise na me milaei teleios kai glitosa an kai sinexizei na ginete kiriolektika spastikos epidi nomizei oti ein o koukos tis takseis kai oti ein kaliteros apo emena se ola kai tetoia....alagi thematos twra. aftes oi files mou i mia paei likio kai tin vlepw ligo araia kai pou. i defteri me tin opia ekana poli parea efige ispania gia panta kai milame poli spania. ta nixia ta troo epidi niotho poli avola kai den exw ti na kanw ...prepei na kanw kati diladi ...a vrika tin leksei .. troo ta nixia mou otan exw amixania. twra tha paw sto thema pou me eknevrizei ligo...oikonomika , kses oti einai diskoloi kairoi ...ALLA emeis exoume akoma lefta alla i mitera mou plironi idi to athlima pou kanw to fagito pou troo ta idietera mou kai alla kai den thelw na tin epivarino na me paei kai se psixologo :/ kai episis ntrepome na tis milisw oti thelw na paw se psixologo . sxetika me ta dialimata exeis na protineis kati?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    αα τωρα καταλαβα..σχετικα με τα διαλειμματα ε?εαν προσπαθουσες να προσεγγισεις διαφορα ατομα?το εχεις δοκιμασει?δεν μπορει,ολο και καποιος/α θα υπαρχει που θα μπορεις να κανεις παρεουλα.δεν γινεται να μην σε θελει κανεις.Εαν δεν πετυχει ουτε αυτο και συνεχισεις να εισαι μονος σου,δεν ξερω..εχεις κανενα ηλεκτρονικο?nitendo η' κατι τετοιο?ισα ισα για να περναει η ωρα..γενικα τι σου αρεσει να κανεις?παντως ναι,σε αυτο που λες(με τα οικονομικα)εχεις δικιο..αλλα ξερεις τι?δυστυχως στην εποχη που ζουμε ο ψυχολογος δεν ειναι πολυτελεια,ειναι αναγκη..κ οσο για τη μανουλα σου,να μην ντρεπεσαι..σε αγαπαει κ νοιαζεται για σενα(ενας ακομη λογος που σε πρηζει με τα μαθηματα ειναι αυτος),θα καταλαβει εαν της μιλησεις..εαν δεν θελεις παλι,δεκτον..
    (soulmatesNeverDie!!!)

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    thessalonikh
    Posts
    12
    nai epidi katagome apo oikogenia pou sto spiti tous eixan 4 ypiretries etci gia to gamoto, exw polla ilektronika kai tetia pc,nintento olh thn sira, iphone 3gs, alo ena kinito psp ps3 ps2 wii tileorasi sto domatio mou diplo kravati kai tetoia...alla sxetika me ilektronika tpt dn mporo na fero sxoleio gt oi kathigites to apagorevoun na ferneis ilektronika sto sxoleio . to hobby mou einai na vlepw anime alla sto sxoleio den mporo :/ gt ta dialimata einai poli mikra 10lepta kai den prolaveno tpt asxeta pou klidonoun tis takseis sxetika me tin mitera m ase to kalitera teleios to thema protimo na mou kopi to xeri para na tis to pw opote mn to poli anafereis :/

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    thessalonikh
    Posts
    12
    kses mipws kapion logo pou na kanw tin mana mou na me paei se psixologo? na min tis po oti exw katathlipsi

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    thessalonikh
    Posts
    12
    sxetika me to oti klidonome sto domatio klidonome sinexia me apotelesma tora i klidaria na klidonei diskola apo to poli klidone kseklidone :/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    χμμ..θεωρω οτι πρεπει να της μιλησεις ανοιχτα..ξερεις,δεν μπορω να προτεινω τιποτα γιατι εσυ ξερεις καλυτερα πως να το''πλασαρεις''..
    (soulmatesNeverDie!!!)

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    thessalonikh
    Posts
    12
    :/den kserw ti na kanw pia alla efxaristo pou prospathis na me voithiseis :/ tr pou pira pio poli tharos lew na tis pw oti thelw na paw se psixologo :/

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    δεν κανει τιποτα,μην ευχαριστεις.Για ο,τι χρειαστεις εγω εδω θα ειμαι μπραβο παιδακι μου γλυκο,ετσι μπραβο!!Να της το πεις!!
    (soulmatesNeverDie!!!)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ψαξε για καποιο κεντρο ψυχικης υγειας που να δεχεται εφηβους.
    δυσκολα τα πραγματα επειδη εισαι ανηλικος.
    μια ιδεα ειναι να πεσεις τελειως ξερος, να μην της πεις οτι εχεις καταθλιψη με λογια, αλλα με τη συμπεριφορα σου.
    να δειξεις οτι αισθανεσαι χαλια κ οτι δεν μπορεις να σηκωθεις απο το κρεβατι να κανεις τιποτα.
    ισως ετσι πεισεις τη μανα σου να συγκινηθει λιγακι!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    διαφορετικα:

    οσο μπορεις, προσπαθησε να κανεις πραγματα που να σε ευχαριστουν.
    αν τα παιδια σε κοροιδευουν κ δε σε δεχονται, οσο σκληρο κ αν ειναι, μαθαινεις νωρις νωρις οτι στη ζωη δεν μας δεχονται ολοι.
    δεξου το οτι σε απορριπτουν κ πηγαινε παρακατω. μην δινεις σημασια στα κουτσομπολια.

    ειπες οτι εχεις καποιους φιλους απο μεγαλυτερες ταξεις, αν καταλαβα καλα! να επιδιωκεις να κανεις παρεα μαζι τους!
    επισης, μπορεις να παιρνεις μαζι σου στο σχολειο καποιο βιβλιο εξωσχολικο να διαβαζεις!
    βιβλια που να σου αρεσουν!

    επισης νομιζω οτι δεν ειναι ντροπη να πεις στη μαμα σου οτι δε νιωθεις καλα κ θα ηθελες να σε παει σε ψυχολογο.
    αν δεν εβλεπες καλα στον πινακα, δε θα της ελεγες να σε παει σε εναν οφθαλμιατρο;

    καταλαβαινω οτι τα ψυχολογικα τα δεχονται πιο δυσκολα οι ανθρωποι, αλλα μπορεις κ εσυ αντι να το κρυβεις απο τη μαμα σου, να κανεις μια προσπαθεια να διεκδικησεις να σε παει σε εναν ψυχολογο για να σε βοηθησει να νιωσεις καλυτερα!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  15. #15
    Γιώργο μπορώ να πω ότι δεν διαφέρουμε και πολύ. Και γω στο γυμνάσιο αλλά και στο λύκειο τα ίδια πάνω κάτω ζούσα. Να μην έχω φίλους, στα διαλείμματα να κάθομαι μόνος μου και στο σπίτι να κλειδώνομαι στο δωμάτιο μου. Δεν μπορώ να πω ότι εμένα με κορόιδευαν, αλλά το γεγονός ότι δεν είχα έναν άνθρωπο να μιλήσω ήταν εξίσου οδυνηρό.
    Θα σου δώσω την ίδια συμβουλή με πιο πάνω, προσπάθησε να απασχολείσαι με άλλα πράγματα. Ξεκίνα να διαβάζεις κάποια εξωσχολικά βιβλία μιας και είναι το μόνο που επιτρέπεται να χεις στο σχολείο πια. Και γω συνήθως αυτό έκανα ή διάβαζα τα μαθήματα για το φροντιστήριο. Όσο για τους άλλους που σε ενοχλούν, αγνόησε τους και άμα στην μπαίνουν και πολύ φώναξε και λίγο δεν κάνει κακό. Τώρα για τους φίλους, αυτό είναι το δυσκολότερο κομμάτι. Προσπάθησε να προσεγγίσεις καινούργια άτομα. Αν το σχολείο έχει κάποια ομάδα (περιβαλλοντική ή κάποιου αθλήματος) γράψου. Όσον αφορά το ψυχολόγο δυστυχώς ο μόνος τρόπος είναι να το πεις στη μητέρα σου. Όπως προείπαν ντροπή δεν είναι. Αλλά σε καταλαβαίνω που δεν θες να το πεις. Και γω αν ξεκίναγα ψυχολόγο δε θα το λεγα στους δικούς μου. Αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  2. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  3. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •