ειρωνια.πως αντιδρατε? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by N.Princess View Post
    δυστυχως η' ευτυχως οταν με ειρωνευονται απανταω αναλογα...ξερω πως αυτο που θα πω ειναι μειον μου,αλλα οταν με ειρωνευονται σε σημειο προσβολης,ανοιγω το στομα μου κ οποιον παρει ο χαρος(στην προκειμενη αυτον που φταιει)..κατα περιεργο τροπο,αυτο εχει αποτελεσμα..μπορει αυτο να ειναι ασχημο,αλλα δεν ειμαι απο τα ατομα που θα κατσουν να ''φανε'' τετοιου ειδους συμπεριφορες..γιατι οσο δεν αντιδρας τοσο αποθρασσυνονται..(ε κ επειδη μια ζωη εβλεπα τη μανα μου να την προσβαλλει ο μ*****ς ο πατερας μου κ εκεινη να μη μιλαει,δυστυχως εγω εφτασα στο αλλο ακρο..)

    έτσι εξηγείται μικρή πριγκίπισσα, το γιατί "τόχεις"!
    Το θέμα είναι νάσαι όμως κι ετοιμόλογη, δηλ. να ρίχνεις την κατάλληλη ατάκα και να στέλνεις τον άλλον από κει πούρθε!
    Αυτό τόχεις ή κατ' ευθείαν είσαι στην βρισιά?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    έτσι εξηγείται μικρή πριγκίπισσα, το γιατί "τόχεις"!
    Το θέμα είναι νάσαι όμως κι ετοιμόλογη, δηλ. να ρίχνεις την κατάλληλη ατάκα και να στέλνεις τον άλλον από κει πούρθε!
    Αυτό τόχεις ή κατ' ευθείαν είσαι στην βρισιά?
    οχι ενταξει,δεν βριζω με τη μια..ειπαμε..στην αρχη πεταω την ατακα(ναι ,το'χω..Κ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΑΛΙΣΤΑ)κ μετα αν ο αλλος/η επιμενει κ συνεχιζει με ''προκλητικο''τροπο, περναω στη φαση β)..
    (soulmatesNeverDie!!!)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    [QUOTE=N.Princess;322470]οχι ενταξει,δεν βριζω με τη μια..ειπαμε..στην αρχη πεταω την ατακα(ναι ,το'χω..Κ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΑΛΙΣΤΑ)κ μετα αν ο αλλος/η επιμενει κ συνεχιζει με ''προκλητικο''τροπο, περναω στη φαση β)..[/QUOTE]


    Το περίμενα! Θάθελα ειλικρινά να μπορούσαμε να παίζαμε το παιχνίδι της ειρωνείας νάβλεπα τις ατάκες σου, αλλά δεν ξέρω με τι να σε ειρωνευτώ.
    Σίγουρα η ειρωνεία συνοδεύεται κι από μορφασμούς. Συμφωνείς? Για μένα ειρωνεία χωρίς μορφασμό δεν παίζει με τίποτα...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    Συμφωνω κ επαυξανω Μαρκελα μου!χαχα πρεπει να δεις το προσωπο μου οταν ειρωνευομαι...:P
    (soulmatesNeverDie!!!)

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    72
    Η ειρωνεία (από τη μεριά αυτού που την Εκφράζει) δηλώνει την εναντίωσή του (εσωτερική αμυντική αντίδραση) απέναντι στο Μη Αρεστό, το Διαφορετικό, ή το Ανοίκειο. Όταν το άτομο Δεν ανέχεται (γιατί έχει διαφορετική γνώμη) την άποψη του άλλου, είναι πιθανό να αντιδράσει με ειρωνικό τρόπο. Επειδή Δεν ανέχεται τη διαφορετική άποψη προσπαθεί (ασυνείδητα) να την εξαλείψει, ακυρώνοντας ή υποβιβάζοντας την αξία της. Η ειρωνεία επομένως ως τρόπος συμπεριφοράς στοχεύει έμμεσα στον «αποκλεισμό» του άλλου (ακυρώνει, υποβιβάζει, υποτιμά την άλλη άποψη, θέση) με συνέπειες τον αποπροσανατολισμό της συζήτησης από το θέμα (η συζήτηση δεν καταλήγει σε συμπεράσματα), τον (βίαιο) τερματισμό της συζήτησης (γιατί ο άλλος αντιλαμβάνεται την ειρωνεία και αμύνεται με αντίστοιχο ή διαφορετικό τρόπο) και τέλος τη διακοπή της επικοινωνίας. Υπάρχει και η πιθανή περίπτωση (συνήθως στην αρχή μιας σχέσης) το να παρεξηγούμε τον τρόπο με τον οποίο λέγεται κάτι και να νομίζουμε ότι ο τρόπος είναι ειρωνικός ενώ δεν υπάρχει καμία τέτοια πρόθεση. Όπως και να χει, σε κάθε περίπτωση είναι πολύ σημαντικό το εξής: Να Μην υπονοώ (ερμηνεύω κατά όπως θέλω εγώ τη συμπεριφορά του άλλου) αλλά να την κατανοώ. Αυτό πετυχαίνεται βεβαίως δια της ευθείας οδού (της άμεσης έκφρασης) ρωτώντας δηλαδή τον άλλον ευθέως για το τι εννοεί ή για το ποια είναι η πρόθεσή του. Έτσι αντιμετωπίζεται και η ειρωνεία. Αξιώνοντας (με επιμονή) από τον άλλον ξεκάθαρες θέσεις, χωρίς υπονοούμενα (ειρωνεία, μισόλογα, σκόρπιες φράσεις κ.τ.λ.). Η αξίωση αυτή θεωρητικά προϋποθέτει δύο πράγματα. Πρώτον ότι αναζητάμε μέσα στη σχέση την ταυτότητα του άλλου και δεύτερον ότι έχουμε την πρόθεση να επικοινωνήσουμε με τον άλλον μέσα σε ήπιο (κατά το δυνατόν) κλίμα.
    Είναι γεγονός ότι μέσα στη σχέση υπάρχουν τόσο στιγμές συμφωνίας όσο και στιγμές διαφωνίας. Μέσα από αυτές τις στιγμές μαθαίνουμε ο ένας τον άλλον (και τον εαυτό μας φυσικά). Αποδεχόμαστε ή απορρίπτουμε διάφορα στοιχεία του άλλου συγκεντρώνοντας τα συν ή τα πλην (του άλλου) αντίστοιχα. Στις στιγμές διαφωνίας η επικοινωνία γίνεται από δύσκολη έως αδύνατη. Στις «μικρές» διαφωνίες μπορούμε να ελέγχουμε το τι και πως λέμε κάτι στον άλλο. Όμως σε στιγμές Έντονης διαφωνίας δεν ελέγχουμε εύκολα τη συμπεριφορά μας γιατί σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις εμφανίζεται ο θεμελιώδης νόμος της δράσης του ενός-αντίδραση του άλλου που είναι πάνω από την προσωπική μας θέληση-διάθεση και δύναμη. Για παράδειγμα ενώ Δεν έχω πρόθεση να βρίσω κάποιον (γιατί δεν είναι ο τρόπος που επιλέγω να λύσω τις διαφορές μου), τελικά εξαναγκάζομαι να το κάνω γιατί είναι ο μόνος τρόπος που βρίσκω εκείνη τη δεδομένη στιγμή να αμυνθώ (στον απότομο ή επιθετικό τρόπο του άλλου). Άρα κάποιες φορές θα φερθώ με τρόπο που Δεν θέλω γιατί δεν έχω την ευχέρεια ελέγχου της αντίδρασης μου. Το γεγονός ότι φέρθηκα κάποια στιγμή με τρόπο που δεν μπόρεσα να ελέγξω δεν σημαίνει ότι άλλαξε ο χαρακτήρας μου. Ο χαρακτήρας δεν αλλοιώνεται από μερικά μεμονωμένα περιστατικά. Τις στιγμές διαφωνίας μπορώ να τις δω σαν αφορμές που με φέρνουν πιο κοντά με τον εαυτό μου όχι για να τον επικρίνω αλλά για να τον κατανοήσω. Και κάτι ακόμα. Δεν πρέπει να αφήνουμε πίσω μας εκκρεμότητες που σχετίζονται με τον άλλον. Είναι λάθος να αδιαφορούμε ή να σιωπούμε ή να ξεχνούμε το γεγονός μόνο και μόνο επειδή διαφωνήσαμε με το σύντροφό μας με πολύ έντονο τρόπο. Μπορώ και πρέπει να επαναφέρω το θέμα σε στιγμές ηρεμίας και να επιδιώκω μια συζήτηση με επιχειρήματα όχι με μισόλογα.
    Μέσα από τον άλλον μαθαίνουμε τον εαυτό μας. Με τις Επιλογές μας κατακτάμε τη σχέση που θέλουμε να έχουμε (με τον εαυτό μας και με τον άλλον). Τίποτα δεν αποκτά μορφή εάν δεν το σμιλέψουμε. Εμείς είμαστε ο καλλιτέχνης του δικού μας έργου και απαιτείται η δική μας ενέργεια για να το φέρουμε στη μορφή που θέλουμε. Επικέντρωσε την προσοχή σου σε αυτό που με βεβαιότητα θέλεις και προσπάθησε για το καλύτερο που μπορείς.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    (Nightmare)ΑΚΡΩΣ ενδιαφερον κειμενο..ΣΩΣΤΟΣ/Η!
    (soulmatesNeverDie!!!)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Nightmare111 View Post
    ...Τις στιγμές διαφωνίας μπορώ να τις δω σαν αφορμές που με φέρνουν πιο κοντά με τον εαυτό μου όχι για να τον επικρίνω αλλά για να τον κατανοήσω. Και κάτι ακόμα. Δεν πρέπει να αφήνουμε πίσω μας εκκρεμότητες που σχετίζονται με τον άλλον. Είναι λάθος να αδιαφορούμε ή να σιωπούμε ή να ξεχνούμε το γεγονός μόνο και μόνο επειδή διαφωνήσαμε με το σύντροφό μας με πολύ έντονο τρόπο. Μπορώ και πρέπει να επαναφέρω το θέμα σε στιγμές ηρεμίας και να επιδιώκω μια συζήτηση με επιχειρήματα όχι με μισόλογα.
    Μέσα από τον άλλον μαθαίνουμε τον εαυτό μας. Με τις Επιλογές μας κατακτάμε τη σχέση που θέλουμε να έχουμε (με τον εαυτό μας και με τον άλλον). Τίποτα δεν αποκτά μορφή εάν δεν το σμιλέψουμε. Εμείς είμαστε ο καλλιτέχνης του δικού μας έργου και απαιτείται η δική μας ενέργεια για να το φέρουμε στη μορφή που θέλουμε. Επικέντρωσε την προσοχή σου σε αυτό που με βεβαιότητα θέλεις και προσπάθησε για το καλύτερο που μπορείς.
    Το ζουμί βρίσκεται πράγματι για μένα προσωπικά σ' αυτό το τελευταίο κομμάτι.
    Πολύ καλό κείμενο
    Όσο για σένα N.Princess, ούτε τηλεπάθεια νάχαμε!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Όσο για σένα N.Princess, ούτε τηλεπάθεια νάχαμε!
    τα μεγαλα πνευματα.....;)
    (soulmatesNeverDie!!!)

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    N.Princess μπραβο ετσι πρεπει να αντιδρας εγω φοβαμαι να λειτουργησω ετσι για να μη δημιουργησω παραπανω ενταση.βλακεια μου

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    Kaity,κ εγω καποτε δεν αντιδρουσα..αλλα μια μερα ξυπνησα κ ειπα''στοπ''..απο τη στιγμη που αυτος/η που με ειρωνευεται(μιλαω για χοντρη ειρωνεια σε σημειο προσβολης)δεν με σεβεται κ απο μονος/η του/της προκαλει την ενταση,γιατι εγω να τον/την σεβαστω?αν κ βασικα,εγω προσωπικα (ασχετα απο το γεγονος οτι αντιδραω ετσι)θεωρω την ειρωνεια τρομερη ανοησια..γιατι θα πρεπει να φτανουμε σε αυτο το σημειο εφοσον μπορουμε να λυσουμε τις οποιες διαφορες μας μεσω συζητησης??
    (soulmatesNeverDie!!!)

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    μια κοπελα μου ειχε πει καποτε:μα,καλα τι σου βρισκουν ολοι?εισαι αδυνατη και κοντη,πως μπορεις?
    -κατανοω οτι η χολη σου πηγαζει απο μια υπερτατη κακια,ετσι δεν θα βασιστω εκει,σε συγχωρω κι ευχομαι να τα βρεις με τον εαυτο σου καποτε,η ζωη σου να αποχτησει ενδιαφερον ωστε να μην ασχολεισαι με τις ζωες των αλλων..
    την χτυπησα και στην πλατη σε στυλ κατανοησης και της χαμογελασα
    οι λοιπες κοπελιες την αρχισαν στο ψιλο και ξεφτιληστηκε..
    δεν αντεχω την ειρωνια προσωπικα,ΚΑΘΟΛΟΥ...οτι εχουν να μου πουν ομορφα δεκτο
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    ευτυχως παντως ειμαι ετοιμολογη
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    Quote Originally Posted by xrusaki View Post
    μια κοπελα μου ειχε πει καποτε:μα,καλα τι σου βρισκουν ολοι?εισαι αδυνατη και κοντη,πως μπορεις?
    -κατανοω οτι η χολη σου πηγαζει απο μια υπερτατη κακια,ετσι δεν θα βασιστω εκει,σε συγχωρω κι ευχομαι να τα βρεις με τον εαυτο σου καποτε,η ζωη σου να αποχτησει ενδιαφερον ωστε να μην ασχολεισαι με τις ζωες των αλλων..
    την χτυπησα και στην πλατη σε στυλ κατανοησης και της χαμογελασα
    οι λοιπες κοπελιες την αρχισαν στο ψιλο και ξεφτιληστηκε..
    δεν αντεχω την ειρωνια προσωπικα,ΚΑΘΟΛΟΥ...οτι εχουν να μου πουν ομορφα δεκτο
    συμφωνω απολυτα..κ το χειροτερο να θελουν να μου πουν,εαν μου το πουν ομορφα θα το ακουσω με σεβασμο..(ασε,τωρα που ειπες κοντη..κ εγω στο ιδιο κλαμπ ειμαι..τι κοροιδια εχω φαει γι'αυτο..
    (soulmatesNeverDie!!!)

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    Quote Originally Posted by N.Princess View Post
    συμφωνω απολυτα..κ το χειροτερο να θελουν να μου πουν,εαν μου το πουν ομορφα θα το ακουσω με σεβασμο..(ασε,τωρα που ειπες κοντη..κ εγω στο ιδιο κλαμπ ειμαι..τι κοροιδια εχω φαει γι'αυτο..
    κοιτα εγω ειμαι μονο 1.56 και δεν νρεπομαι καθολου,αντιθετως νιωθω παρα πολυ καλα με τον εαυτο μου κ ανετη,καποιοι εχουν προσπαθησει με μανια να μου δημιουργησουν κομπλεξ καθαρα και μονο γιατι τους ενοχλουσε η ανεση μου.εχω μαθει να αγαπαω τον εαυτο μου και ξερω οτι θελουν να με χτυπησουν εκει που ποναω για να καλυψουν τα δικα τους κενα
    εξαλλου γυναικα ειμαι,με ενα τακουνακι ολα διορθονονται αν και αυτο σε περιπτωση εξοδου και αν..
    επισης και η αδερφη μου ειναι κοντουλα κ της την ειχε πει καποια σε τετοιο στυλ αλλα η αδερφη μου εχει πολυ γελιο ακου απαντηση:
    κοριτσακι μου,ειπε ο θεος να μου δωσει κ ενα ελλατωμα ωστε να μπορεις κι εσυ να βρεις αντρα,μην πεσουνε ολοι επανω μου,αλλωστε φαντασου να ειχα το υψος σου κ να ημουν κ τοσο ασχημη..απαπα,καλυτερα κοντουλα και ομορφουλα!!!!!!!!!!!!!
    αχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!λιωνω οποτε θυμηθω ατακες της
    Last edited by secretly; 07-02-2012 at 23:41.
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Χωρα του Ποτε
    Posts
    673
    αχαχαχαχαχα χρυσακι θεα η αδερφη σου!!χαχαχαχα..κ εγω καπου εκει ειμαι(1.55)..στην αρχη ενιωθα πολυ ασχημα,τωρα ομως το εχω ξεπερασει
    (soulmatesNeverDie!!!)

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΜΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ?ΠΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΤΕ?
    By afrula in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 09-02-2010, 17:09
  2. όταν νευριάζετε, πώς αντιδράτε?
    By arktos in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 79
    Last Post: 19-07-2007, 02:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •