Esostrefia
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: Esostrefia

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kerkyra
    Posts
    1

    Esostrefia

    Gia.

    Tha ithela na matho ta simtomata tis esostrefias. An einai kapoios pou na gnorizei kai thelei na apantisei tha me voithouse para poly.


    Thanks . . .

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    17
    Εγω θα ηθελα να μαθω για τι λες \"συμπτωματα της εσωστρεφειας\"?Η εσωστρεφεια ειναι χαρακτηριστικο της προσωπικοτητας καποιων ανθρωπων και συνισταται στην χαρακτηρολογικη ταση του ατομου να μην ειναι τοσο κοινωνικο, αυτο που στην καθημερινη ζωη λεμε \"ο Χ ειναι κλειστος ανθρωπος, δυσκολα ανοιγεται\". Απο την διατύπωση σου φαινεται πως εχεις προαποφασίσει πως προκειται για παθολογικη κατασταση ....? Εκτός αν το ερωτημα σου αφορα σε καταθλιπτικες καταστασεις (οπου καποιος συνηθως παλιοτερα λειτουργουσε εξωστρεφώς ή καπου στη μεση μιας κλιμακας εσωστρεφειας-εξωστρεφειας και πλεον εχει \"κλειδωθεί\" για καποιους λόγους...).
    φιλικα bouzi

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    σωστος ο μπουζι!αλλο ο εσωστρεφης & αλλο ο φοβικος η ο δυσθυμικος κλπ...η εσωστρεφεια δεν ειναι συμπτωμα[ακομα] -ελπιζω να μη μας το πλασαρουν ορισμενοι αμερικανοι ψυχιατροι κατευθυνομενοι απο τις εταιριες...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    4
    Συμφωνώ απόλυτα και με τους 2 σας.Εγω σάυτό πυ ε΄χω καταλήξει τελευταία.ύστερα απο 4 χρόνια ψυχοθεραπείας είναι να μην ψάχνεσαι πολυ γι\'αυτα τα θέματα.Ζήσε το τώρα και θα έρθει και το αύριο

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    69
    Eγώ την εσωστρέφεια την καταλαβαίνω ως μη έκφραση των συναισθημάτων.Είμαι εσωστρεφής αλλά προσπαθώ να το αλλάξω και κάπως έχω βελτιωθεί.
    Δυστυχώς έχω καταλάβει πως η εσωστρέφεια θεωρείται ελάττωμα.Βλέπω πως οι άνθρωποι που εκφράζονται γίνονται πιο συμπαθητικοί.Αντίθετα η εσωστρέφιεα προκαλεί καχυποψία.Νιώθω όμως πως καμιά φορά υπάρχει κάποια σύγχηση : Δηλαδή οι άλλοι βλέπουν πιο πολύ το στυλ , αν μιλάς πολύ , αν είσαι άνετος και όχι το ποια πράγματα αποκαλύπτεις τελικά για τον εαυτό σου και αν τα πράγματα που αποκαλύπτεις για σένα είναι αληθινά.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    21

    ...

    Την εσωστρεφεια την βλεπω σαν την ταση να συγκεντρωνεται ενας ανθρωπος μεσα του και να μην εχει πολυ καλη επαφη με το περιβαλλον.

    Ο εσωστρεφης χανεται στις σκεψεις του και εχει αναγκη να εκφραζεται δημιουργικα κυριως. Αν βρεθει σε παρεα ωπου να μπορει να μιλησει για θεματα που τα νιωθει γινεται εξωστρεφης ξαφνικα.

    Αδυναμια των εσωστρεφων ανθρωπων ειναι η κοινωνικη επικοινωνια και οι τυπικοτητες.

    Προσωπικα ειμαι εσωστρεφης και μπορω να λειτουργησω κοινωνικα με λιγη προσπαθεια αλλα δεν μπορω να το κρατησω αυτο.

    Ξοδευω πολυ χρονο προσπαθωντας να βρω εναν τροπο να πλασαρω τον εαυτο μου σωστα ως εσωστρεφης.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by bouzi
    Εγω θα ηθελα να μαθω για τι λες \"συμπτωματα της εσωστρεφειας\"?Η εσωστρεφεια ειναι χαρακτηριστικο της προσωπικοτητας καποιων ανθρωπων και συνισταται στην χαρακτηρολογικη ταση του ατομου να μην ειναι τοσο κοινωνικο, αυτο που στην καθημερινη ζωη λεμε \"ο Χ ειναι κλειστος ανθρωπος, δυσκολα ανοιγεται\". Απο την διατύπωση σου φαινεται πως εχεις προαποφασίσει πως προκειται για παθολογικη κατασταση ....? Εκτός αν το ερωτημα σου αφορα σε καταθλιπτικες καταστασεις (οπου καποιος συνηθως παλιοτερα λειτουργουσε εξωστρεφώς ή καπου στη μεση μιας κλιμακας εσωστρεφειας-εξωστρεφειας και πλεον εχει \"κλειδωθεί\" για καποιους λόγους...).
    φιλικα bouzi
    Μπουζούκι τα είπες τέλεια.Η εσωστρέφεια δεν είναι πάθηση αλλά χαρακτηριστικό προσωπικότητας..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ένα πολύ ωραίο βιβλίο για τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας το οποίο εξηγεί με ωραίο τρόπο τις διαφορετικές ανάγκες μιας εξωστρεφής και μιας εσωστρεφής προσωπικότητας είναι \"Ανακάλυψε την προσωπικότητά σου με τη μέθοδο Μάιερς-Μπριγκς\"συγγραφέας Patricia Hedges,εκδόσεις ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ....Θα ανακαλύψεις πως η εσωστρέφεια από μόνη της δεν είναι μείον...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by Absolut
    Eγώ την εσωστρέφεια την καταλαβαίνω ως μη έκφραση των συναισθημάτων.Είμαι εσωστρεφής αλλά προσπαθώ να το αλλάξω και κάπως έχω βελτιωθεί.
    Δυστυχώς έχω καταλάβει πως η εσωστρέφεια θεωρείται ελάττωμα.Βλέπω πως οι άνθρωποι που εκφράζονται γίνονται πιο συμπαθητικοί.Αντίθετα η εσωστρέφιεα προκαλεί καχυποψία.Νιώθω όμως πως καμιά φορά υπάρχει κάποια σύγχηση : Δηλαδή οι άλλοι βλέπουν πιο πολύ το στυλ , αν μιλάς πολύ , αν είσαι άνετος και όχι το ποια πράγματα αποκαλύπτεις τελικά για τον εαυτό σου και αν τα πράγματα που αποκαλύπτεις για σένα είναι αληθινά.
    Ακριβώς... είναι το πως το λες όχι το τι λες.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •