α ρε μανα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605

    α ρε μανα!

    Ξεκινοντας να πω οτι δεν γραφω για συμβουλες,αλλα απλως για να τα βγαλω απο μεσα μου! Αλλωστε ξερω ακριβως ποιες θα μπορουσαν να ειναι οι απαντησεις σας.
    Πηραμε βαθμους στο σχολειο.φυσικα ενταξει ηταν γιατι παω τριτη λυκειου,αλλα το θεμα ειναι το τι ειπαν οι καθηγητες.φυσικα και της ανεφεραν διαγωνισματα που εγραψα χαλια που εγω ποτε δεν της ειπα για να αποφυγω τις φωνες της.
    Ε,και μετα τα κλασικα.."με ρεζιλευεις που δεν μου τα λες.ο καθηγητης σου μου ειπε πως ημουν η μονη που δεν το ηξερα"(δεν θα επρεπε να αναρωτηθει γιατι;!) φωνες.."θα σε τσουρωμαδησω.θα σε μαυρισω.θες να με πεθανεις.εισαι το μονο παιδι μου που με εχει ντροπιασει ετσι.λες και ειμαι καμια αδιαφορη μανα.δεν προσπαθεις.δεν θα περασεις πουθενα..και αλλα τετοια.
    Μετα "δεν εχεις εγωισμο.δεν ντρεπεσαι;" αααα!δεν μπορω αλλο.
    Κανω οτι θελουν και παλι δεν ειναι αρκετο!
    Ξερω,υπομονη 3 μηνες..κι αν δεν γραψω; Σκατα γραφω.
    Αυτα πανω κατω..δεν μπορω να γραψω αλλα..ερχεται ο χιτλερ!:P
    Φιλιαααα
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    κ μενα αυτα μ λεγε ο πατερας μ και μ ριχνε την αυτοπεποιθηση. νομιζει πως ετσι θα σε κανει να πεισμωσεις! εξηγησε της πως δεν ειναι ετσι!
    I m a Good Person With Bad Attitude

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Το εχω εξηγησει..δεν εχει νοημα..
    Ως ενα βαθμο την δικαιολογω,αλλα εχω και ορια τα οποια εχουν ξεπεραστει κατα πολυ!
    Φωναζει συνεχεια με το παραμικρο και κανει σαν να τα ξερει ολα!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  4. #4
    Εσένα δεν πρεπει ποτε να πεσει το ενδιαφερον σου για τα μαθηματα, για τους καλους βαθμούς, να τα παρατησεις επειδη σου φερεται τοσο χαλια. Να μην επιτρεψεις στον εαυτο σου η συμπεριφορα της αυτη να σε κανει να μισησεις τα μαθηματα ή να πεσει η απόδοση σου. Σε σημαντικο βαθμό ένα καλό μέλλον εξαρταται απ αυτα. Όση φορτική και απότομη κι αν γινεται και σε καταλαβαινω πόσο άσχημα νοιώθεις στο τελικό αποτέλεσμα ταυτίζεστε, τόσο η προσδοκία της για σενα, όσο και αυτο που θα θελες για τον εαυτο σου, ένα καλό μέλλον. Όση ανεργια κι αν υπάρχει να ξέρεις πως με ένα χαρτι στο χερι πάντα έχεις περισσότερες πιθανότητες απ τους άλλους. Τωρα βαζεις βάσεις για ένα καλό μέλλον ή για να χεις καλες ελπίδες γι αυτο και η μέθοδος να το πετυχεις παιρνα απο το σχολειο.
    γιάννης

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Μα το θεμα ειναι πως εχω φτασει 3 μηνες πριν τις εξετασεις χωρις να ξερω "που" βρισκομαι και σιγουρη πως θα αποτυχω.
    Δεν ξερω αν αυτο ηθελα..βασικα με θυμαμαι απο το δημοτικο να λεω οτι θελω να ασχοληθω με το θεατρο και τη μουσικη, και την μαμα μου να με "μαλωνει" καθε φορα που το λεω,τη γιαγια μου να αρνειται να το πιστεψει και τον θειο μου να γελαει και να λεει πως θα γινω λαμπρη επιστημονας η κατι τετοιο,καθως εγω και ο αδερφος μου ημασταν παντα τα παιδια θαυματα της οικογενειας και μετα την κοιλια που εκανε ο αδερφος μου,εμεινα μονο εγω..το παιδι υποδειγμα!

    Και εχω φτασει εδω να μην εχω κανενα πραγματικο και ουσιαστικο ονειρο για το μελλον μου..
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    νιφαδα ακοθ να δεισ πωσ παει αμα δεν περασεισ στο πανεπιστημιο οχι τει πανεπιστημιο θα χασεισ καποιεσ ευκαιριεσ που τη σημερον ημερα δεν ειμαστε για να χανουμε ευκαιριεσ για ενα πολυ απλο λογο αυτοσ του πανεπιστημιου μπορει να κανει οποια δουλεια θελει κ αυτεσ που θελουν πτυχιο κ αυτεσ που δε θελουν αυτοσ που δεν εχει πτυχιο αυτοματα δε μπορει να κανει τισ δουλεισ που θελουν πτυχιο απο εκει κ περα οτι δε μετρανε τα πτυχια οτι κ να το χεισ δεν το πληρωνεσαι κλπ ειναι μια αληθεια που ομωσ εσενα σε απασχολει να χεισ δουλεια να βγαζεισ τα εξοδα σου οχι να ζησεισ οικογενβεια οποτε θα σε απασχολησει μετα απο 15 χρονια που τα πραγματα θα ναι αλλιωσ ασε το αλλο που αμα περασεισ εχεισ 4 χρονια διακοπεσ ενω αμα δεν περασεισ ιεκ κ μετα δουλεια αυτο που το πασ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Νιφάδα,παραδοσιακά οι γονείς συμπεριφέρονται έτσι όταν πρόκειται για το διάβασμα.
    Εγώ όταν ήταν να πάρουμε βαθμούς αρρώσταινα από το άγχος.
    Εντέλει, πέρασα, το έκανα το χατίρι των γονιών, τέλειωσα και το πανεπιστήμιο, βγήκα και στην αγορά εργασίας...εκεί να δεις αγγούρι, εκεί να δεις απαιτήσεις.
    Είσαι μικρή ηλικιακά και λογικό είναι να ονειρεύεσαι πράγματα που ίσως φαίνονται ουτοπικά στους μεγαλύτερους.
    Αλλά η ζωή δεν είναι ταινία. Ειδικά στην Ελλάδα. Ξέρω κόσμο που έχει μετανιώσει χίλιες φορές επειδή έβλεπε πιο ιδεαλιστικά από ότι έπρεπε.
    Βρες κάτι να σπουδάσεις κοριτσάκι μου που να σου εξασφαλίσει το μαρούλι γιατί χωρίς αυτό θα είσαι πάντα εξαρτημένη.
    Στρώσε έδαφος για τα όνειρα σου τα οποία πίστεψέ με θα αλλάζουν συνεχώς.
    Βάλε στόχους για να ελευθερωθεις γιατί τα πράγματα είναι πολύ άσχημα.
    Οι γονείς και η κριτική τους είναι πταίσματα σε αυτό που θα ακολουθήσει.
    κάνε όσο πιο σωστές επιλογές γίνεται.
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by νιφάδα View Post
    Το εχω εξηγησει..δεν εχει νοημα..
    Ως ενα βαθμο την δικαιολογω,αλλα εχω και ορια τα οποια εχουν ξεπεραστει κατα πολυ!
    Φωναζει συνεχεια με το παραμικρο και κανει σαν να τα ξερει ολα!
    πες της να βρει κανεναν γκομενο μπας και ξελαμπικαρει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    λεσ να θελει κι αυτη;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Της το εχω πει..κ ο αδερφος μου..νομιζω πως εχει περιπου 8 χρονια να κανει σεξ!
    Και δεν θελει κανεναν..

    Οσο για το να βρω μια σχολη που θα μου εξασφαλισει εργασια,ποια ειναι αυτη;!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πες της να βρει κανεναν γκομενο μπας και ξελαμπικαρει
    λολ ρέμεντυ. Πάντως νιφάδα αυτά είναι κλασσικά των γονέων μην ανησυχείς. Όλοι τα έχουμε περάσει πάνω κάτω. Να φανταστείς εγώ ήμουν 2-3η στο σχολείο και είχε παράπονα ότι μπορώ κ περισσότερο. Ειδικά αυτή η ατάκα δε θα περάσεις τίποτα μου την έδινε στα νεύρα και μένα. Θα περάσει αυτό το διάστημα μην ανησυχείς. Και όπως σου είπε η βόιντ κοίταξε να κάνεις κάτι που να σου εξασφαλίζει δουλειά άσχετα από το κοινωνικό στάτους και τη βαθμολογία.
    Η Ελλάδα είναι σε δύσκολη φάση και είναι χαζομάρα να αναλωνόμαστε στο τι θα περάσει ο καθένας. Πες της θα γίνεις κομμώτρια, οι περισσότερες έχουν δουλειά και τώρα..
    Αυτοί οι γονείς δεν καταλαβαίνουν καθόλου την ψυχολογία του εφήβου και τις δυνατότητες του. Πάντα θέλουν περισσότερο, θαρρείς το να γίνεις γιατρός, δικηγόρος, πολυτεχνίτης, καθηγητής είναι το κλειδί της ευτυχίας. :P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Ξερω πως ειναι ολοι οι γονεις,αλλα η μαμα μου ειναι πραγματικα χειροτερη..
    Ο αδερφος μου απο μικρος ηθελε να γινει γιατρος..φυσικα και αρεσε σε ολους στην οικογενεια..ομως με την πιεση και με τις απαιτησεις τους καποια στιγμη το σιχαθηκε,κι ας μη το παραδεχεται,και εμεινε χωρις ονειρα..ξεκινοντας απο το μηδεν και σπουδαζοντας ιατρικη γιατι αυτος το θελει.
    Τον οκτωβριο ηταν που εφαγα ξυλο (απο τις ελαχιστες φορες στη ζωη μου για να ειμαι δικαιη) επειδη τα λογια στην ενημερωση δεν ηταν αυτα που ηθελε να ακουσει και κυκλοφορουσα με μαυρισμενο ματι και μυτη που την ενιωθα σαν σπασμενη.
    Τι θελω να κανω με τη ζωη μου; Τιποτα..το πιο δελεαστικο αυτη τη στιγμη ειναι να γινω ενα ρεμαλι που δεν κανει τιποτα,καθως τιποτα δεν με αγγιζει!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by νιφάδα View Post
    Της το εχω πει..κ ο αδερφος μου..νομιζω πως εχει περιπου 8 χρονια να κανει σεξ!
    Και δεν θελει κανεναν..

    Οσο για το να βρω μια σχολη που θα μου εξασφαλισει εργασια,ποια ειναι αυτη;!
    οκτω ε? καλα, αμα μιλαμε, μιλαμε..

    ναι, γιατι να θελει αλλον, αφου πηδαει εσας!
    πες της ν αρχισει τα γυμναστηρια, απο του χρονου δεν θα χει δικαιωματα επανω σου.

    σε σχολη λαμογιων να πας μπας και γινεις πολιτικος. δεν βλεπω καμια αλλη να εχει μελλον στην ελλαδα.

    κι αν ξανασηκωσει χερι, να αντιδρασεις. να παει σε κανενα γιατρο αν ειναι εκτος ελεγχου, δεν εισαι σακος του μποξ για τις νευρωσεις της εσυ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    ήμαρτον...ξύλο?και είσαι 17?
    σου μαύρισε και το μάτι?
    εντάξει, έχει υπερβολικά νεύρα η μητέρα σου....πατέρας από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει ε?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by νιφάδα View Post
    Ξεκινοντας να πω οτι δεν γραφω για συμβουλες,αλλα απλως για να τα βγαλω απο μεσα μου! Αλλωστε ξερω ακριβως ποιες θα μπορουσαν να ειναι οι απαντησεις σας....
    γειά σου νιφάδα! Σίγουρα να μην συσσωρεύεις αρνητικά συναισθήματα και με κάθε ευκαιρία
    να εκφράζεις, ότι σε δυσκολεύει και σε στεναχωρεί, αλλά νάχεις κι υπ' όψιν σου,
    και να σε παρηγορεί ότι και χειρότερα υπάρχουν κι ούτε η πρώτη είσαι, ούτε η τελευταία!
    Δες κι ένα θετικό, που έχει όλ' αυτό, που ζεις, ότι δηλ. χωρίς νάναι απαραίτητο βέβαια,
    αποκτάς εμπειρίες έστω κι αν αυτές είναι αρνητικές!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Εχω παντρευτεί τη μάνα μου
    By Betty- in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 06-02-2011, 00:56
  2. ΜΑΝΑ
    By narnia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2010, 02:00
  3. Μανα
    By melene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 358
    Last Post: 09-03-2010, 21:59
  4. Η μάνα μου άρχισε την πρέζα
    By Anine in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 42
    Last Post: 21-06-2009, 14:19
  5. Μάνα- κόρη
    By edin in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 17
    Last Post: 18-03-2009, 13:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •