SSRI και cacao beans
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    72

    SSRI και cacao beans

    περνώ αντικαταθλιπτικά ssri αλλα αγόρασα πρόσφατα κάτι καρπούς κακάο , περιέχουν τρεις νευροδιαβιβαστές, τη σεροτονίνη, τη ντοπαμίνη και την φαινυλαιθαμίνη. κάνει να πάρω και από αυτά τώρα? δεν ξέρω τι να κάνω... :P
    Last edited by Nightmare111; 09-02-2012 at 21:48.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    72
    τελικά έφαγα 5 σπόρους για να δοκιμάσω τι λένε.. μέσα σε 15 λεπτά νιώθω καλά. ίσος να είναι και λίγο placebo η φάση..

    πάντως θέλω να αναφέρω ότι η γεύση τους είναι απαίσια... μούδιασε όλο το στόμα μου... χάχα :p

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω παλι αυτο που καταλαβαινω απο διαφορα ποστ σου,ειναι πως κανεις διαφημιση σε καποια σκευασματα.Θα μπορουσες απλα να πεις οτι δοκιμασες κοκους κακαο.
    Στο κατω κατω οτι το κακαο βελτιωνει την διαθεση ειναι γνωστο εδω και αιωνες,πριν εμφανιστει η σουπερ εταιρεια με τρεις νευροδιαβιβαστες σε εναν μονο κοκκο κακαο.

  4. #4
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Εγω παλι αυτο που καταλαβαινω απο διαφορα ποστ σου,ειναι πως κανεις διαφημιση σε καποια σκευασματα.Θα μπορουσες απλα να πεις οτι δοκιμασες κοκους κακαο.
    Στο κατω κατω οτι το κακαο βελτιωνει την διαθεση ειναι γνωστο εδω και αιωνες,πριν εμφανιστει η σουπερ εταιρεια με τρεις νευροδιαβιβαστες σε εναν μονο κοκκο κακαο.
    ...χαχα! Με πρόλαβες μπέτε!
    Αυτό σκεφτήκα...Τι κάνει ο άνθρωπος για να......διαφημίσει :(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Και ο λόγος για τον οποίο παίρνεις αντικαταθλιπτικά ποιός είναι; Είναι και της μοδός, γι' αυτό σε ρωτώ όχι τίποτις άλλο. Να ρωτήσεις τον γιατρό σου αν κάνει ή όχι. Σαφώς και υπάρχουν αλληλεπιδράσεις ανάμεσα στις ουσίες απ' όπου κι αν προέρχονται αυτές. Αλλά επειδή - το πιθανότερο - είναι να μη γνωρίζει ή και να μη θέλει να σου πει, καλύτερα να ψάξεις να δεις τί θα ήθελες περισσότερο. Αν πάντως επιθυμείς να μην είσαι ένας ακόμη από αυτούς που θα τον κάνουν πλουσιότερο, τότε ξέρεις πού να στραφείς, λολ!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    72
    ok sorry δεν ήθελα να κάνω διαφήμιση. μόλις έκανα edit το topic :)

  7. #7
    ...οκ ναιτ..συγχωρεμένος...:)
    Μη μας παρεξηγείς, απλά κατά διαστήματα μπαίνουν διάφοροι για να διαφημίσουν από ..κακάο μέχρι το μπλογκ τους ή ...παπούτσια, (τ' ορκίζομαι πως έχουν διαφημίσει και παπούτσια!)

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    Και ο λόγος για τον οποίο παίρνεις αντικαταθλιπτικά ποιός είναι; Είναι και της μοδός, γι' αυτό σε ρωτώ όχι τίποτις άλλο. Να ρωτήσεις τον γιατρό σου αν κάνει ή όχι. Σαφώς και υπάρχουν αλληλεπιδράσεις ανάμεσα στις ουσίες απ' όπου κι αν προέρχονται αυτές. Αλλά επειδή - το πιθανότερο - είναι να μη γνωρίζει ή και να μη θέλει να σου πει, καλύτερα να ψάξεις να δεις τί θα ήθελες περισσότερο. Αν πάντως επιθυμείς να μην είσαι ένας ακόμη από αυτούς που θα τον κάνουν πλουσιότερο, τότε ξέρεις πού να στραφείς, λολ!
    ο λόγος που περνώ αντικαταθλιπτικά είναι επειδή έχω διαταραχή πανικού και ανεβοκατεβάσματα τις διάθεσης.
    και βεβαια θα ρωτήσω τον γιατρό μου, όσο για τα λεφτά.. δεν πληρώνω τιποτα είναι του ικα ο γιατρός ;)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Διαφήμιση γίνεται σωρηδόν και σε όλες σχεδόν τις υπόλοιπες ενότητες. Και με ονομασίες φαρμάκων, έτσι όπως κυκλοφορούν στο εμπόριο. Πολύ λίγες φορές είδα να σκιάχτηκε κανείς. Όπως επίσης γίνεται συνεχώς και για το παραμικρό - λολ - προτροπή να πάνε όλοι όσοι εκφράζουν ένα ερώτημα σε "ειδικό". Για το κακάο βλέπω να μιλάει. Όπως υπάρχουν θέματα που μιλούν για τη Βαλεριάνα. Όπως υπάρχουν θέματα που μιλούν για το Βαλσαμόχορτο. Μόνο στα Σιπραλέξ και τα Σεροξάτ δεν υπάρχει πρόβλημα; Λέω εγώ τώρα τα δικά μου έ...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...οκ ναιτ..συγχωρεμένος...:)
    Μη μας παρεξηγείς, απλά κατά διαστήματα μπαίνουν διάφοροι για να διαφημίσουν από ..κακάο μέχρι το μπλογκ τους ή ...παπούτσια, (τ' ορκίζομαι πως έχουν διαφημίσει και παπούτσια!)
    χαχαχα μάλιστα :P

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    Διαφήμιση γίνεται σωρηδόν και σε όλες σχεδόν τις υπόλοιπες ενότητες. Και με ονομασίες φαρμάκων, έτσι όπως κυκλοφορούν στο εμπόριο. Πολύ λίγες φορές είδα να σκιάχτηκε κανείς. Όπως επίσης γίνεται συνεχώς και για το παραμικρό - λολ - προτροπή να πάνε όλοι όσοι εκφράζουν ένα ερώτημα σε "ειδικό". Για το κακάο βλέπω να μιλάει. Όπως υπάρχουν θέματα που μιλούν για τη Βαλεριάνα. Όπως υπάρχουν θέματα που μιλούν για το Βαλσαμόχορτο. Μόνο στα Σιπραλέξ και τα Σεροξάτ δεν υπάρχει πρόβλημα; Λέω εγώ τώρα τα δικά μου έ...

    σύμφωνο και εγώ σε αυτό που λέει ο/η RockElCasbah :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Ο πανικός ξεπερνιέται και με πολύ φυσικές μεθόδους φίλε. Ή ακόμη και με γεγονότα. Αρκεί να φανείς λιγότερο... πανικοβλημένος απ' τον πανικό τον ίδιο. Επίσης η διάθεση, είναι πολύ φυσιολογικό να ανεβοκατεβαίνει. Αν θέλεις να ακολουθήσεις την πεπατημένη, πάρε φάρμακα. Εσύ και εκατομμύρια άλλοι. Αν όχι, ηγήσου της κατάστασής σου. Υπάρχουν και χειρότερα. Ναι καλά κατάλαβες. Εναντίον των φαρμάκων (ψυχο) και με βάση τα βιώματά μου. Όχι, δεν έκανα κανέναν πλουσιότερο. Και για ποιό λόγο άλλωστε...:)...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    72
    Quote Originally Posted by RockElCasbah View Post
    Ο πανικός ξεπερνιέται και με πολύ φυσικές μεθόδους φίλε. Ή ακόμη και με γεγονότα. Αρκεί να φανείς λιγότερο... πανικοβλημένος απ' τον πανικό τον ίδιο. Επίσης η διάθεση, είναι πολύ φυσιολογικό να ανεβοκατεβαίνει. Αν θέλεις να ακολουθήσεις την πεπατημένη, πάρε φάρμακα. Εσύ και εκατομμύρια άλλοι. Αν όχι, ηγήσου της κατάστασής σου. Υπάρχουν και χειρότερα. Ναι καλά κατάλαβες. Εναντίον των φαρμάκων (ψυχο) και με βάση τα βιώματά μου. Όχι, δεν έκανα κανέναν πλουσιότερο. Και για ποιό λόγο άλλωστε...:)...
    μην νομίζεις ότι θα τα πάρω και για πολύ καιρό.. λίγους μήνες ακόμα και τα σταματάω.. ;)

    εξάλλου είναι και τις μόδας όπως είπες να παίρνει όλος ο κόσμος αντικαταθλιπτικά.. ακόμα και χωρίς λόγο...

  14. #14
    Quote Originally Posted by Nightmare111 View Post
    μην νομίζεις ότι θα τα πάρω και για πολύ καιρό.. λίγους μήνες ακόμα και τα σταματάω.. ;)

    εξάλλου είναι και τις μόδας όπως είπες να παίρνει όλος ο κόσμος αντικαταθλιπτικά.. ακόμα και χωρίς λόγο...

    ..εγώ σου λέω ναιτ να τα σταματήσεις από σήμερα, να πας κόντρα σε αυτά που σου είπε ο γιατρός σου γιατί φυσικά δεν σπούδασε για να ιάνει ανθρώπους αλλά για να παίρνει ποσοστά από τις φαρμακοβιομηχανίες.
    Α! Σε περίπτωση που την ώρα που συνταγογραφεί σε ψεκάζει, δεν είναι τίποτα απλά πουλάει και φυτοφάρμακα.
    Μη φρικάρεις αν γίνεις χειρότερα : θα έχεις αντισταθεί τουλάχιστον...:)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Πάντα υπάρχει λόγος για ό,τι γίνεται, μη νομίζεις... ακόμη και για το ότι οι περισσότεροι πέφτουν χωρίς σοβαρό λόγο στα ψυχοφάρμακα ή τρέχουν χωρίς σοβαρό λόγο στους ψυχολόγους και ψυχιάτρους... σε δουλειά να βρισκόμαστε όλοι μας ωρέ, λολ!... αλλά δεν είναι της παρούσης, θα ξημερωθούμε αν αρχίσω. Και δε θέλω κιόλας, δεν έχει νόημα. Γιατί δε θεωρώ όλους τους λόγους το ίδιο "σοβαρούς". Αυτό μου έλειπε...:)...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. post ssri sexual synrome
    By Nihil in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 16-02-2011, 00:12
  2. Kαθυστερημένη εκσπερμάτιση λόγω SSRI's...
    By liantinis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 11-09-2008, 03:59
  3. Replies: 18
    Last Post: 29-02-2008, 01:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •