Τι έχω???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: Τι έχω???

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Μυτιλήνη
    Posts
    6

    Τι έχω???

    Καλησπέρα,
    Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με forum ή τέτοιες σελίδες. Ψάχνω εδώ και ώρα να μάθω για την οριακή διαταραχή προσωπικότητας και κατέληξα εδώ. Είμαι σε πολύ κακή κατάσταση και δεν έχω κανέναν να μιλήσω. Χρειάζομαι να συζητήσω με κάποιον που απλά.. καταλαβαίνει.

    Έχω φοβερά προβλήματα από πολύ μικρό παιδί και τώρα είμαι 23. Ο θάνατος είναι μια εμμονή που μόνο τα τελευταία 3χρόνια ξεπέρασα οριστικά. Δεν υπήρχε και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνω κάτι τέτοιο, αλλά κάθε τόσο φαντασιώνομαι την πιθανότητα.

    Πριν 1,5 μήνα χώρισα από τη μοναδική σχέση που έχω κάνει κ κράτησε με τα χίλια ζόρια 7μήνες. Μέχρι και το λύκειο ήμουν σίγουρη ότι έχω κατάθλιψη και πήγα σε μια ψυχίατρο, μου έδωσε cipralex, αλλά τώρα που κοιτάζω πίσω βλέπω ότι το χειρίστηκα εντελώς λάθος. Πριν ένα μήνα πήγα στο νοσοκομείο σε κατάσταση σοκ, δε μπορούσα να σταματήσω να κλαίω ή να αναπνεύσω καν φυσιολογικά και νόμιζα ότι αν κάτσω ξανά σπίτι και το περάσω μόνη μου απλά θα εκραγεί το μυαλό μου. Εκεί ζήτησα σε πανικό έναν ψυχίατρο. Έχουμε κάνει 4 συνεδρίες μαζί με αυτή του νοσοκομείου. Μου έδωσε seropram και συνέστησε γενικές αίματος γιατί για πρώτη φορά έχω ταχυκαρδίες κάθε μέρα και αναγούλα. Χθες ήταν σχεδόν τρομακτική η εμπειρία της συνεδρίας. Μόνο που δεν τον ικέτευσα να μου πει τι έχω και δε μου έλεγε. Μου μιλούσε τόσο αινιγματικά και με έκανε να νιώσω ότι με αντιπαθεί και με θεωρεί ανώριμη, ενώ ο άνθρωπος απλά μου παρουσίαζε την μέχρι τώρα συμπεριφορά μου. Αφού τον πίεσα πάρα πολύ και αφού με πίεσε κι αυτός, κάποια στιγμή μου είπε ότι λεει: τέλος πάντων αν πρέπει να βάλουμε έναν τίτλο κι έναν όρο, στο χώρο ονομάζεται οριακή δομή. Και αυτό, δε μου είπε τίποτα άλλο.

    Δεν αντέχω, είμαι τρομοκρατημένη. Δε μπορώ να μιλήσω σε κανέναν. Μένω μόνη μου. Διαβάζω τόση ώρα για οριακά άτομα και δε μπορώ να καταλάβω αν αυτό εννοούσε. Περιγράφει συμπτώματα που έχω βιώσει χιλιάδες φορές και συμπεριφορές που το ήξερα και πριν ότι κάνω συστηματικά και μου έχουν καταστρέψει τη ζωή. Από την άλλη δεν είναι δυνατόν να το έχω εγώ αυτό. Θέλω απελπισμένα να μιλήσω με τον γιατρό αλλά δεν ξέρω πώς να χειριστώ τις συνεδρίες. Ο χρόνος είναι τόσο λίγος και δεν ξέρω από που να αρχίσω, πώς να εξηγήσω τι θέλω. Κι όλο πηγαίνει την κουβέντα σε πράγματα που δεν με απασχολούν καν και φοβάμαι να του πω τι θέλω να συζητήσω. Ενώ είναι καταπληκτικός σε αυτό που κάνει και αισθάνομαι άνετα μαζί του, δεν αισθάνομαι άνετα με τον εαυτό μου. Δε μπορώ να χειριστώ την συνεδρία παρόλο που θέλω απελπισμένα να βρίσκομαι εκεί. Κάθε φορά φεύγω όλο και πιο απογοητευμένη. Τη Δευτέρα το βράδυ έχω ραντεβού. Πρέπει να προετοιμαστώ. Δεν μου απαντάει σε αυτά που θέλω να μάθω και δε ξέρω πώς να του εξηγήσω ότι όσο δε μου λέει τόσο πιο πολύ ταράζομαι.

    Χρειάζομαι κάποιον που να έχει περάσει αυτή την πρώτη περίοδο. Χρειάζομαι οποιονδήποτε ξέρει για τι πράγμα μιλάω να το συζητήσει μαζί μου.
    Last edited by Archive_Lena; 02-10-2011 at 01:45. Reason: αλλαγή τίτλου

  2. #2
    Δυσκολο να σου πει κάποιος πως ηταν η θεραπεία του.. αλλωστε ο καθενας πάει με διαφορετικό θέμα, και διαφορετικές επιδιώξεις έχει και σε διαφορετικό θεραπευτή... Απλα να ξέρεις ότι αυτά που λές είναι φυσιολογικά.. ακόμη δεν έχει αναπτυχθεί σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ σας οποταν σου έιναι δυσκολο να τον ρωτήσεις... ¨ομως λάβε υπόψην ότι το κύριο που θα κάνεις εκεί είναι να αναπτύξεις μια υγιή σχέση.. ίσως την πρώτη στην ζωή σου... έτσι θα μάθεις σιγά σιγά να τα βάζεις όλα στο τραπέζι και να τα συζητάς... η ταμπέλλα δηλαδή γιατί σε ανησυχει; Γιατί την ζητάς; ... οι ψυχιατρικες-ψυχολογικές ασθένειες ειναι φαινομενολογικές... αυτό σημαίνει ότι ονοματίζονται απο ομάδες κοινών συμπτωμάτων... δεν είναι ιοι να τους βρείς στο εργαστήριο... το εργαλείο που χρησιμοποιεί ο θεραπευτής σου είναι η σχέση μεταξύ σας... αν σου είπε ότι μοιάζεις με οριακή... τότε ίσως να έχεις την τάση να απορρίπτεις και να εξιδανικεύεις... ίσως να βγάζεις και κάποια ψυχωσικά και άλλου είδους συμπτώματα σε στρεσσ... ίσως να επαναλαμβάνεις συνέχεια το ίδιο μοτίβο και καταστρέφεις τις σχέσεις σου με τον κόσμο... αυτά όλα έχει εκείνος να εξισορροπίσει στην σχέση σας... Εσυ αρχικά το μόνο που πρέπει να αντέξεις είναι να πηγαίνεις μέχρι που να μπορέσεις να κατανοήσεις τι γίνεται... μην μπαίνεις σε υπερανάλυση της κατάστασης.. είναι πολύ νωρίς για να καταλάβεις τι γίνεται.. αυτα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    κεντρο
    Posts
    743
    Quote Originally Posted by ADIAKRITOS View Post
    Δυσκολο να σου πει κάποιος πως ηταν η θεραπεία του.. αλλωστε ο καθενας πάει με διαφορετικό θέμα, και διαφορετικές επιδιώξεις έχει και σε διαφορετικό θεραπευτή... Απλα να ξέρεις ότι αυτά που λές είναι φυσιολογικά.. ακόμη δεν έχει αναπτυχθεί σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ σας οποταν σου έιναι δυσκολο να τον ρωτήσεις... ¨ομως λάβε υπόψην ότι το κύριο που θα κάνεις εκεί είναι να αναπτύξεις μια υγιή σχέση.. ίσως την πρώτη στην ζωή σου... έτσι θα μάθεις σιγά σιγά να τα βάζεις όλα στο τραπέζι και να τα συζητάς... η ταμπέλλα δηλαδή γιατί σε ανησυχει; Γιατί την ζητάς; ... οι ψυχιατρικες-ψυχολογικές ασθένειες ειναι φαινομενολογικές... αυτό σημαίνει ότι ονοματίζονται απο ομάδες κοινών συμπτωμάτων... δεν είναι ιοι να τους βρείς στο εργαστήριο... το εργαλείο που χρησιμοποιεί ο θεραπευτής σου είναι η σχέση μεταξύ σας... αν σου είπε ότι μοιάζεις με οριακή... τότε ίσως να έχεις την τάση να απορρίπτεις και να εξιδανικεύεις... ίσως να βγάζεις και κάποια ψυχωσικά και άλλου είδους συμπτώματα σε στρεσσ... ίσως να επαναλαμβάνεις συνέχεια το ίδιο μοτίβο και καταστρέφεις τις σχέσεις σου με τον κόσμο... αυτά όλα έχει εκείνος να εξισορροπίσει στην σχέση σας... Εσυ αρχικά το μόνο που πρέπει να αντέξεις είναι να πηγαίνεις μέχρι που να μπορέσεις να κατανοήσεις τι γίνεται... μην μπαίνεις σε υπερανάλυση της κατάστασης.. είναι πολύ νωρίς για να καταλάβεις τι γίνεται.. αυτα...
    μου αρεσε πολυ αυτη η απαντηση..............

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Μυτιλήνη
    Posts
    6
    Σ ευχαριστώ Αδιάκριτε για την απάντησή σου και καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Όλο μου το πρόβλημα έγκειται στις ταμπέλες που λες. Μπορεί να μην είναι σημαντικό αλλά εγώ βασανίζομαι πάρα πολύ στην ιδέα ότι δεν έχω απολύτως τίποτα και κάθε συμπεριφορά μου είναι απλά ο χαρακτήρας μου. Είδα όλη μου την παιδική ηλικία, την εφηβεία μου και τα τελευταία 3 χρόνια να πηγαίνουν στα σκουπίδια επειδή δε ξέρω να χειρίζομαι φιλίες, σχέσεις, σπουδές και καταστάσεις. Είχα πείσει τον εαυτό μου ότι δεν έχω τίποτα, ήταν όλα μια τάση της ηλικίας και ανωριμότητες, μέχρι που κατέρρευσα χειρότερα από κάθε άλλη φορά. Ποτέ ξανά δε πέρασα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα σε τόσο βαθιά απελπισία. Κι όλοι μου λένε ότι είμαι έτσι για τον γκόμενο. Δε μπορώ να το δεχτώ αυτό. Πρέπει να μάθω αν απλά έτσι είμαι ή αν δε μπορώ να είμαι διαφορετικά γιατί είναι έξω από τον έλεγχο μου. Ο γιατρός μου μιλάει πολύ αινιγματικά παρόλο που τον ρωτάω ευθέως και δεν καταλαβαίνω γιατί δε μου δίνει μια σαφή απάντηση. Δεν έχω πρόβλημα να δεχτώ ότι έτσι είναι ο χαρακτήρας μου. Αλλά πρέπει να το μάθω τώρα μια και καλή. Πώς θα μάθω; Πότε έρχεται η ώρα της διάγνωσης; Θα πάρω τα φάρμακα, τα θέλω, αλλά γιατί να τα πάρω αν αυτός είναι ο χαρακτήρας μου. Είμαι πολύ μπερδεμένη κι οι άνθρωποι που ξέρω στην πλειοψηφία τους δεν πιστεύουν καν στην ύπαρξη τέτοιων παθήσεων. Ο μόνος που πίστεψε αυτά που λέω και δε με υποτίμησε είναι ο γιατρός. Ακόμα και η προηγούμενη ψυχίατρος που πήγα στα 17 μου της έλεγα δεν κοιμάμαι και μου πε να κόψω τους καφέδες. Έχω φίλους και γνωστούς και κύκλο αλλά είναι όλοι τους ανίκανοι να κάνουν τέτοιες συζητήσεις.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Crete, Greece
    Posts
    3
    Κοίτα, δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω.

    Μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση (μέσω e-mail) με συγκεκριμένη δομή.
    Δεν είναι στο στύλ της γνωστής ψχοθεραπείας. Είναι κάτι πολύ απλό
    ταυτόχρονα όμως -τις περισσότερες φορές- πολύ αποτελεσματικό.

    Σου στέλνω pm με το e-mail μου. Δε χάνεις τίποτα
    να δοκιμάσεις αλλά αν δε θέλεις απλά αγνόησε το.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Αντώνης_K View Post
    Κοίτα, δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω.

    Μπορούμε να κάνουμε μια συζήτηση (μέσω e-mail) με συγκεκριμένη δομή.
    Δεν είναι στο στύλ της γνωστής ψχοθεραπείας. Είναι κάτι πολύ απλό
    ταυτόχρονα όμως -τις περισσότερες φορές- πολύ αποτελεσματικό.

    Σου στέλνω pm με το e-mail μου. Δε χάνεις τίποτα
    να δοκιμάσεις αλλά αν δε θέλεις απλά αγνόησε το.
    Απο ποτε γινεται ψυχοθεραπεια μεσω mail...και μαλιστα στις περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι και αποτελεσματικο? Μην τρελλαθουμε κιολας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Μυτιλήνη
    Posts
    6
    Ευχαριστώ πολύ, αλλά κάνω ψυχοθεραπεία. Τι να περιμένω από αυτήν δεν έχω καταλάβει. Πόσο θα κρατήσει κλπ κλπ. Προφανώς έχω ρωτήσει ήδη τον γιατρό απλά δε καταλαβαίνω προς τι το μυστήριο. Εξυπηρετεί κάτι; Υποτίθεται πήγα σε έναν σοβαρότατο επιστήμονα, γιατρό για να μου πει τι έχω, αν έχω κάτι και τι μπορούμε να κάνουμε, αν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Δε θέλω να υπεραναλύσω το σύμπαν προς το παρόν. Θέλω να μπω στο κυρίως θέμα κι αυτός το πάει μέσω Καλαμπάκας. Γιατί είναι έτσι; έχουμε μια ώρα όλη κι όλη, μια φορά τη βδομάδα, έτσι δε θα φτάσουμε ποτέ.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Crete, Greece
    Posts
    3
    Μου ξέφυγε ένα "πολύ" πρίν το 'αποτελεσματική' και συγνώμη γι' αυτό.

    Δεν είμαι επαγγελματίας ψυχοθεραπευτής (ούτε κάν ψυχολόγος).
    Πιστεύω οτι η έλλειψη βάθους γνώσεων και πλήθους εμπειριών
    σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να λειτουργήσει θετικά. Όταν η
    συζήτηση είναι ενδιαφέρουσα αλλά δε μπαίνει στο πλάισιο
    ψυχοθεραπεία ίσως είναι με άλλους τρόπους αποτελεσματική.

    Αν το παραπάνω σας φαίνεται λίγο χαζό η παιδαριώδες σας
    καταλαβαίνω. Όμως, όπως προείπα, δεν έχει να χάσει τίποτα.
    (Προσέχω πάρα πολύ ώστε σε καμία περίπτωση να μην είμαι
    αιτία/αφορμή να επιδεινωθεί οποιοσδήποτε συζητά μαζί μου).

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Μυτιλήνη
    Posts
    6
    Εδώ που μπήκα ήθελα απλά να συζητήσω με ανθρώπους που ασχέτως για ποιον λόγο, χρειάστηκε να μιλήσουν με κάποιον ειδικό. Και πιο συγκεκριμένα με ανθρώπους που είδαν αποτελέσματα. Πώς και πότε έφτασαν στο σημείο να δουν αποτελέσματα και τι δυσκολίες αντιμετώπισαν κατά τη διάρκεια. Υποπτεύομαι ότι ο σωστός ψυχίατρος κινείται μεθοδικά και σίγουρα δε βγάζει συμπεράσματα και διαγνώσεις με το καλημέρα σας. Αλλά σε τι βαθμό ο ίδιος είναι ανοιχτός με τον ασθενή του. Δεν έχω δικαίωμα να μάθω από πρώτο χέρι τι σκέφτεται για όσα του λέω; Αν ήμουν παιδί δε θα ενημέρωνε τους γονείς μου για κάθε λεπτομέρεια της κατάστασης μου; Δε μπορώ την ιδέα ότι θα περνάει η μία βδομάδα μετά την άλλη και θα μιλάμε απλά για άσχετα θέματα ή ότι αρνείται να λύσει τις απορίες μου είτε για να με προστατεύσει είτε για να προστατεύσει τον εαυτό του. Δεν πήγα με αυτοκτονικές τάσεις για να απαιτείται προσοχή. Πήγα κυριολεκτικά με απορίες για τον εαυτό μου και τις αντιδράσεις μου.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Crete, Greece
    Posts
    3
    Η ερώτηση σου μπορεί να απαντηθεί με δεκάδες διαφορετικούς τρόπους. Υπάρχουν πολλές μέθοδοι ψυχοθεραπείας που ανάλογα με τον θεραπευτή & το θεραπευόμενο φέρνουν αποτελέσματα σε διαφορετικό βάθος χρόνου. Σε συμβουλεύω να εστιάσεις στην αντιμετώπιση της δικιάς σου περίπτωσης και φυσικά -αν δεν το έχεις κάνει ήδη- να συζητήσεις αυτό ακριβώς το θέμα με τον ψυχίατρο σου. Μην περιμένεις να έχεις την ίδια πορεία με κάποιον που πέρασε το πρόβλημα σου (και θεραπεύτηκε) η δική σου διαδρομή μπορεί να είναι εντελώς διαφορετική. Τέλος (κάτι πολύ σημαντικό κατα την άποψη μου), δεν είναι απαραίτητο για να λύσεις ένα πρόβλημα ή να θεραπεύτείς απο κάτι να ξέρεις λεπτομέρειες γι' αυτό, απο πού πηγάζει, τι το επιδεινώνει κ.τ.λ. Ουτε κάν ο θεραπευτής σου Πρέπει. Ναί, είναι χρήσιμο πολλές φορές, ναί μπορεί να μας βοηθήσει να βρούμε τη θεραπεία. Αλλά είναι μια πληροφορία δεν είναι ο σκοπός, και πολλές φορές χάνουμε την ουσία και γινομαστε χειρότερα ψάχνοντας εκεί μέσα . Εστίασε στο αποτέλεσμα, σε αυτό που θές να καταφέρεις, αυτό που θέλεις να γίνεις, κόιτα μπροστά.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Salonica
    Posts
    8
    εχω περασει κι εγω δυσκολα..ελα να προσπαιησουμε να μην το βαλουμε κατω γλυκια μου..κι εγω κλαιω πολυ ευκολα..εχω κλαψει πολυ στη ζωη μου

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •