ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ - ΨΥΧΗ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    10

    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ - ΨΥΧΗ?

    Καταρχήν, είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ αν και παρακολουθώ όλα τα νέα και άρθρα σας, αρκετό καιρό…:)
    Γι’ αυτό και θα ήθελα να σας χαιρετήσω όλους και να σας εκφράσω τη χαρά μου που μου δίνεται η δυνατότητα να συνομιλήσω με άτομα που δεν το βάζουν κάτω και προσπαθούν να βρουν λύση στα προβλήματά τους… μιας και θεωρώ και τον εαυτό μου ένα τέτοιο άτομο….

    Και τώρα, για να πάμε στο θέμα μας, θα ήθελα να ρωτήσω:
    «Λέμε ψυχολογία…τι σημαίνει αυτό?»
    Αν δεν κάνω λάθος από τον ορισμό που η ίδια η λέξη εκφράζει είναι η επιστήμη της ψυχής…
    Οπότε ρωτάω εγώ,
    «τι είναι η ψυχή ή πνεύμα???» (σε διάφορες φιλοσοφίες και θρησκείες αυτό που μερικοί θεωρούν ως ψυχή, άλλοι το λένε πνεύμα)

    Δεν ξέρω αν έχετε αναρωτηθεί ποτέ γι’ αυτό…..?

    Για να παραθέσω την άποψή μου, πιστεύω πως εμείς οι άνθρωποι δεν είμαστε μόνο αυτό το υλικό σώμα αλλά έχουμε και ένα πνεύμα το οποίο είναι αυτό που αισθάνεται, που κάνει όνειρα, που φαντάζεται, που χαίρεται, που λυπάται…..

    Και όπως λέω στις δυο τελευταίες εκφράσεις χαίρεται και λυπάται, οπότε νομίζω πως είναι αρκετά σημαντικό να δούμε τι είναι τελικά αυτό που χαίρεται ή λυπάται...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    62
    Agaphte dorje katarxas kalosirthes sthn eyxaristh parea mas...kai elpizw edw na breis osa perimeneis kai poliiiii perisotera...

    Oson afora to erwtima sou kai emena me exei apasxolisei poli...thewrw pws psixh kai pneyma einai to idio dld apefthinonte sto idio pragma...
    To ti einai de xerw an mporw na to exigisw...ma etc opos to blepw egw h psixh einai olo sou to \'einai\'............dld oti eisoun eisai kai thase einai h psixh sou...de metraei to exwteriko sou meros mias kai afto oso kalo h kako kai an einai kapwte tha ftharei...enw h psixh einai athanath...kai de nomizw pws lene pws h psixh einai athanath me thn enoia oti dld tha figeis apo afto to kosmo kai tha sinexisei h psixh sou na zei alou...ma pio poli to lene oti einai athanath gt an minei kati apo sena meta stis genies pou tha afiseis afto tha einai psixh sou...kaneis de tha thimate kai de tha sxoliazei to pws isoun ma tha thimounte to poso orea kai agnh psixh eixes...oi prxaxeis sou pou tha minoun se genies meta apo sena einai energies ths psixhs bash aftou tou eswterikou sou egw tha perpatiseis mia oloklirh zoi pernontas apofaseis pano se afto...sth psixh sou...opote oti ma oti kai an minei apo sena tha einai afto...

    Xereis poles fores m simbenei na thimame kapion kai na lew ti kalos anthropos htan aftos...ma san eikona de m erxete kan...apla thimame thn omorfia tou eswterikou tou eaytou ths psixhs tou kai etc m exei minei sto mialo bash afths...

    De xerw an eimai xekatharos se osa eipa isos na mperdeyw kiolas oi skepseis m de simbadizoun me to grapto logo...ma sigoura na xereis kati...
    Prospathise se oloklirh th zoi sou na omorfeneis to mesa sou...monaxa afto tha minei...to exw...einai apla ena poliiiii eythraysto kabouki p krataei afto to iperoxo mesa mas gia ligo xroniko diastima...kai den exei na pei tpt gia mas...oso apokroustiko kai nane to exw...mesa mporei na krivei enan oneiremeno kosmo...Pistepse me egw xerw...

    Kai palh kalosirthes sth mikrh oikogeneia mas...Sorrow

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    10
    Από ότι φαίνεται δεν υπάρχουν πολλοί με τέτοιες αναζητήσεις…
    Τι γίνετε εγώ και ο Sorrow είμαστε…???
    Βασικά, για να ολοκληρώσω το συλλογισμό γύρω από το τι είναι πνεύμα…

    Επειδή το παραπάνω ερώτημα με απασχόλησε πάρα πολλά χρόνια, αυτό που μπορώ να πω από το μέχρι τώρα «ψάξιμό» μου είναι ότι:

    Θεωρώ πολύ σημαντικό να διαχωρίζουμε τον εαυτό μας, από το πνεύμα μας και αυτό γιατί,
    έχω την άποψη, ότι εφόσον δεχτούμε ότι το πνεύμα (και όχι το σώμα ή κάτι αόριστο) είναι αυτό που χαίρεται ή λυπάται,
    τότε και οι αιτίες της χαράς ή της λύπης δεν μπορούν παρά να βρίσκονται στο πνεύμα….και όχι κάπου αλλού…(δηλαδή σε εξωτερικά γεγονότα).
    Δηλαδή τον αν θα είμαστε ευτυχισμένοι, εξαρτάται αποκλειστικά από εμάς και πως ελέγχουμε το εσωτερικό μας βίωμα και όχι από το τι μπορεί να μας συμβεί εξωτερικά!
    Με πιο απλά λόγια, όλοι θα έχουμε παρατηρήσει, ότι την ίδια κατάσταση διαφορετικοί άνθρωποι τη βιώνουν διαφορετικά, αλλά ακόμα και ο ίδιος άνθρωπος τη βιώνει διαφορετικά σε διάφορες στιγμές.
    Επομένως αυτό σημαίνει ότι η κατάσταση από μεριάς της δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο αποτέλεσμα….εμείς το καθορίζουμε αυτό!!!
    Άρα αν εμείς πάρουμε την απόφαση και προσπαθούμε να έχουμε συνεχώς θετικά συναισθήματα μέσα μας όπως η υπομονή, η αγάπη, η συμπόνια, και παράλληλα διώχνοντας τα αρνητικά όπως το μίσος, τη ζήλια, το θυμό, την ανυπομονησία…τότε είναι σίγουρο πως θα αλλάξει όλο το βίωμα μας…..

    Με συγχωρείτε αν σας κούρασα, αλλά ήθελα πολύ να μοιραστώ μαζί σας αυτό το συλλογισμό, μέσα από τον οποίο έχω καταφέρει πραγματικά να αντιμετωπίσω πόλλες από τις δύσκολες καταστάσεις στη ζωή μου….

    Υ.Γ. Αγαπητέ Sorrow, σε ευχαριστώ για το καλοσώρισμα…και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για αυτό που λες στην τελευταία παράγραφο…και πραγματικά πιστεύω ότι ξέρεις!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Νότια
    Posts
    16
    Ψυχή για μένα σημαίνει συναισθήματα.
    Δεν μπορώ να το εκφράσω γραπτώς, είναι κάτι που το νοιώθω. Φαντάσου μια ζωγραφιά με χρώματα, όπου κάθε χρώμα και ένα βίωμα, μία κατάσταση.

    Λες

    Originally posted by dorje
    Άρα αν εμείς πάρουμε την απόφαση και προσπαθούμε να έχουμε συνεχώς θετικά συναισθήματα μέσα μας όπως η υπομονή, η αγάπη, η συμπόνια, και παράλληλα διώχνοντας τα αρνητικά όπως το μίσος, τη ζήλια, το θυμό, την ανυπομονησία…τότε είναι σίγουρο πως θα αλλάξει όλο το βίωμα μας…..
    Τα συναισθήματα προκαλούνται λόγω κάποιων καταστάσεων. Π.χ Θυμώνω όταν άλλα λεω και άλλα καταλαβαίνεις. Αυτό το συναίσθημα θα το βιώσω, επειδή έτσι είμαι \"φτιαγμένη\". Θα προσπαθήσω όμως να το ηρεμήσω μέσα μου όσο γίνεται.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    10
    Αγαπητή Alegria,
    συμφωνώ μαζί σου στο παράδειγμα με τη ζωγραφιά και μου άρεσε πολύ αυτή η παρομοίωση σου…

    Όμως αυτό που θέλω να πω, είναι πως μπορεί αυτά τα αρνητικά συναισθήματα να φαίνονται πως είναι μέρος μας όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να φύγουν.
    Φαντάσου μια υπέροχη ζωγραφιά(που είμαστε όλοι μας), που να έχει κάποια στίγματα πάνω. Αυτά τα στίγματα είναι που χαλάνε όλη αυτή την όμορφη εικόνα και δεν μας αφήνουν να απολαύσουμε αυτή την ομορφιά. (προσπάθησε να θυμηθείς, πως νιώθεις όταν είσαι θυμωμένη)
    Ο λόγος που μπορούν να φύγουν αυτά τα στίγματα είναι το ότι απλά δεν είμαστε εμείς.
    Εμείς είμαστε σαν τον κανβά σε ένα πίνακα ζωγραφικής, που δεν έχει κάποιο χρώμα…
    Γι’ αυτό και μπορούμε να βάλουμε τα χρώματα που θέλουμε….και πιο ωραία χρώματα από την αγάπη, τη συμπόνια, την υπομονή, τη γενναιοδωρία και την καλοσύνη δεν υπάρχουν!!!!!

    Όπως έχει πει και ο «φίλος» μου ο Καζαντζάκης:
    «Έχεις τα πινέλα
    Έχεις και τα χρώματα
    Φτιάξε τον παράδεισο και μπες μέσα.»


    Όσον αφορά σε αυτό που λες ότι τα συναισθήματα προκαλούνται λόγω κάποιων καταστάσεων,
    έχω αντίθετη άποψη και έχω εξηγήσει συνοπτικά το γιατί, στο προηγούμενο post μου.

    Ελπίζω να κατάλαβα καλά αυτά που μου είπες και να μην έχεις θυμώσει μαζί μου... :)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Νότια
    Posts
    16
    Φιλε dorje

    Πρώτα απο ολα να σου πω οτι δεν έχω θυμώσει καθόλου. :)

    Διαφωνώ στο οτι πρέπει να μπούμε στην διαδικασία να διώξουμε αυτά τα στίγματα απο τη ζωγραφιά.
    Διώχνω κάτι, για μένα, σημαινει οτι δεν το θέλω πια, οτι δεν το αγαπάω.
    Προσπαθώ π.χ τον θυμό μου για κάτι ή την ανυπομονησία μου να τα κατευνάσω μέσα μου, να τα ηρεμήσω και σιγά σιγά αυτός ο θυμός θα πάψει να υπάρχει.

    Να σου πω και ένα απλό παράδειγμα :

    Θυμώνω πολύ όταν ενω είμαι συνεπής στα ραντεβού μου, ο άλλος να με στήνει.
    Παλιότερα θύμωνα περισσότερο με αυτό. Ομως, με τον καιρό (φαντάσου πόσο πολύ με στήνουν :D ) δε θυμώνω πια επειδή δέχομαι οτι ο καθένας μας είναι διαφορετικός. Αρα ο θυμός μου είναι μάταιος, δεν αξίζει τον κόπο, με φθείρει.

    Αλλά ξέρεις τι ; Αγαπάω τον εαυτό μου, όπως είναι. Ολα μου τα αρνητικά και ολα τα θετικά.
    Τα νεύρα μου και τις θετικές προθέσεις μου.

    Ακούγεται εγωϊστικό, αλλά δεν το νοιώθω εγωϊστικό.

    Προσπαθώ να μη έχω αρνητικά συναισθήματα και έτσι η ζωγραφιά μου θα είναι φωτεινή.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •