Δημοσια Συγνωμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983

    Δημοσια Συγνωμη

    Δε γνωριζω εαν υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να κουβαλανε τυψεις να νιωθουν ασχημα και αυτο σαν αποτελεσμα να μη τους επιτρεπει να κανουν το οτιδηποτε γιατι πολυ απλα το κουβαλαν σαν βαρος στην συνειδηση τους . Προσωπικα νιωθω ασχημα για πραγματα που εχω κανει και νιωθω την αναγκη να ζητησω συγνωμη ονομαστικα σε μελη του φορουμ με τα οποια ηρθα σε δημοσια αντιπαραθεση και ξεκινησα πολεμο . Νιωθω την αναγκη να εκφρασω τη συγνωμη μου γιατι εχθες που εγραψα ενα ποστ ενιωσα ασχημα που μπηκε με αυτο το ονομα . Ενιωσα ασχημα γιατι ολο αυτο το διαστημα παρεμεινα θεατης και γνωριζα πως δεν ειχα το δικαιωμα να κανω το οτιδηποτε γιατι με ετρωγαν οι τυψεις . Δε γνωριζω που θα επρεπε να βαλω το ποστ γιαυτο και διαλεξα το Γενικα . Ζητω συγνωμη λοιπον απο την Θεοφανια , την Remedy , τον Keep_Walking ,την Marian_M , την Broken_Doll ,Ιberis για οποιαδηποτε αψημαχια ειχαμε ,ζητω συγνωμη για τη συμπεριφορα μου απεναντι τους και εαν τους εθηξα σε οποιοδηποτε σημειο ,ζηταω επισης συγνωμη σε οποιο αλλο μελος του φορουμ φερθηκα ασχημα εν αγνοια μου και οποιον ξεχασα να αναφερω . Ο σκοπος του μηνυματος αυτου ειναι μια απλη πραξη μετανοιας . Οπως προανεφερα σε προσωπικο επιπεδο ελπιζω να μην παραξηγηθει αυτη η πραξη μου . Ευχαριστω καλα να περνατε

  2. #2
    ..αντ...όπως σου είπα και σε προσωπικό επίπεδο, δεχομαι τη συγνώμη σου, άλλωστε δεν έχουμε να χωρίσουμε κανένα οικόπεδο στο φόρουμ, όλοι χωράμε.
    Αυτο που θα ήθελα όμως να ξέρω είναι το γιατί είχες τόσο μένος απέναντι σε κάποια μέλη καθώς εγώ προσωπικά δεν είχα ανταλλάξει ποτέ ποστ μαζί σου ώστε μα δικαιολογεί μια τέτοιου είδους επίθεση.

    πι ες: ούτε με τα άλλα μέλη είχες, απλά μιλάω μόνο για τον εαυτό μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    under
    δεν εχω καμια δυσκολια να δεχτω την συγνωμη σου, εφοσον μετανιωσες για εκεινη την επιθεση.
    αν δεν σου κανει κοπο, και μπορεις, λυσε μου μια απορια. καθαρη περιεργεια...
    οκ, για καποιους λογους εκανες μια επιθεση.
    τι ηταν αυτο που σε εκανε να αλλαξεις γνωμη?
    εγω δεν εχω αλλαξει την συμπεριφορα μου. πως σταματησε να σε ενοχλει, οτι σε ενοχλησε τοτε, σε βαθμο που να νοιωσεις και ενοχες?
    (αυτο ανεξαρτητως συγνωμης. στο ειπα ηδη, οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Να δέχεστε τη συγνώμη γιατί εγώ εκλιπαρώ γιαυτή κ βρίσκω τοίχη, όλοι έχουμε διάφορα, δε ξέρω καν τι συνέβη όμως ως άνθρωποι δεν είμαστε τέλειοι ,τα ζωάκια δίνουν άπλετη αγάπη, όπως η σκυλίτσα μου που κλαίω κ μου γλείφει τα δάκρυα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    No worries όλα καλά

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    για ποιο ποστ μιλαμε ακριβως?
    I m a Good Person With Bad Attitude

  7. #7

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    νταξ δν εγινε και τπτ. ειμαι στεναχωρεμενη σημερα η μανα μ μ πε την τεταρτη θα φερει τον κτηνιατρο να κανει ευθανασια στον σκυλο μου
    I m a Good Person With Bad Attitude

  9. #9
    Undermined, εισαι ενας από τους σπανιους ανθρωπους που ζητανε συγνωμη, εισαι ευαισθητος ανθρωπος. Εγω δεν καταλαβα να εβλαψες κανενα. Αλλοι όχι μονο κανουν ζημια αλλα θελουν να βγαινουν κι απο πάνω. Γραφω το μνμα επειδη μου κανει εντυπωση η συμπεριφορα σου αυτη.
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ένας από τους σπάνιους ανθρώπους είσαι και συ Γιάννη μου. Που μπορείς και συγχωρείς και τις μαλακίες άλλων, ελπίζω, όπως τη δική μου με το σχόλιό μου προχτές, στο θέμα της αμφιφυλοφιλίας. Και που πάντα είσαι τόσο ψύχραιμος και τόσο γλυκός. Ήθελα απλά να στο πω δημόσια, πως για μένα είσαι από τα ξεχωριστά άτομα σε αυτό το φόρουμ. Και πως η παρουσία σου είναι πολύ σημαντική, ειλικρινά. Ισορροπείς και γλυκαίνεις με τα λόγια σου και τον πιο θυμωμένο. Είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα αυτό που κατέχεις, το ξέρεις εύχομαι.
    Την περίπτωση του undetermined δεν την κατάλαβα ομολογώ. δεν την παρακολούθησα, αλλά νομίζω πως η ειλικρίνεια είναι ένας παράγοντας εξομάλυνσης διαφορών και ένας λόγος τέτοιος-ίσως-μπορεί να γιατρεύει. Έτσι θέλω να πιστεύω. Καλημέρα και στους δυο σας από μένα.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by RainAndWind View Post
    Ένας από τους σπάνιους ανθρώπους είσαι και συ Γιάννη μου. Που μπορείς και συγχωρείς και τις μαλακίες άλλων, ελπίζω, όπως τη δική μου με το σχόλιό μου προχτές, στο θέμα της αμφιφυλοφιλίας. Και που πάντα είσαι τόσο ψύχραιμος και τόσο γλυκός. Ήθελα απλά να στο πω δημόσια, πως για μένα είσαι από τα ξεχωριστά άτομα σε αυτό το φόρουμ. Και πως η παρουσία σου είναι πολύ σημαντική, ειλικρινά. Ισορροπείς και γλυκαίνεις με τα λόγια σου και τον πιο θυμωμένο. Είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα αυτό που κατέχεις, το ξέρεις εύχομαι.
    Την περίπτωση του undetermined δεν την κατάλαβα ομολογώ. δεν την παρακολούθησα, αλλά νομίζω πως η ειλικρίνεια είναι ένας παράγοντας εξομάλυνσης διαφορών και ένας λόγος τέτοιος-ίσως-μπορεί να γιατρεύει. Έτσι θέλω να πιστεύω. Καλημέρα και στους δυο σας από μένα.

    Συμφωνώ απόλυτα με την ρέιν για τον Γιάννη!
    Είναι πράγματι ξεχωριστός! Ο γλυκός του τρόπος για όλους, η καλή κι ενθαρρυντική κουβέντα του, τα λόγια που κρύβουν γνήσιο ενδιαφέρον για τον άλλον ακόμα κι αν δεν λέγονται αλλά εννοούνται αγγίζουν και βοηθούν ουσιαστικά.
    Μπράβο Γιάννη!
    Τώρα ξέρω ότι θα τ' ακούσω πάλι, αλλά δεν κρατάω κι εγώ το στόμα μου. Νησιώτης δεν είσαι?

  12. #12
    Καλημέρα RainAndWind
    Καλημερα Μαρκελα,

    Ευχαριστω και τις δυο για τα πολύ καλα σας λόγια.... λίγο έκπληκτος ομολογω, δεν περιμενα κατι τετοιο και δεν ξερω τι να πω. Να στε καλα! Το ζητημα ειναι πως παρ όλα αυτα τα καλα που μου βρισκεται δεν βλεπω να ελκύω φιλίες, ανθρωπους παρα μονο λιγα ατομα, με τους παρα πολλούς, και μιλω και γι ανθρωπους που θα θελα, δυστυχως γνωριμιες μενουν και τιποτα παραπανω. Καποτε ειμαι κι εγω πάνω και αλλοτε κατω ψυχολογικα.
    Το ίδιο καλος θα λεγα ειναι και ο δικος σας λογος, πηγαίος, ειλικρινής, πάντα ενθαρρυντικός και με σκοπο να βοηθησετε.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Καλημέρα RainAndWind
    Καλημερα Μαρκελα,

    Ευχαριστω και τις δυο για τα πολύ καλα σας λόγια.... λίγο έκπληκτος ομολογω, δεν περιμενα κατι τετοιο και δεν ξερω τι να πω. Να στε καλα! Το ζητημα ειναι πως παρ όλα αυτα τα καλα που μου βρισκεται δεν βλεπω να ελκύω φιλίες, ανθρωπους παρα μονο λιγα ατομα, με τους παρα πολλούς, και μιλω και γι ανθρωπους που θα θελα, δυστυχως γνωριμιες μενουν και τιποτα παραπανω. Καποτε ειμαι κι εγω πάνω και αλλοτε κατω ψυχολογικα.
    Το ίδιο καλος θα λεγα ειναι και ο δικος σας λογος, πηγαίος, ειλικρινής, πάντα ενθαρρυντικός και με σκοπο να βοηθησετε.
    Ιωάννη καλύτερα λίγοι και καλοί παρά πολλοι και απλοί γνωστοί. Σκέψου ότι αυτοί που δε σε επέλεξαν και δεν έδωσαν ευκαιρίες να σε γνωρίσουν δεν άξιζαν για σένα.
    Σε όποιον αρέσεις, μην παρακαλάς, για σένα εσύ πρέπει να είσαι προτεραιότητα της ζωής σου και όχι οι άλλοι.
    Η αυτοπεποίθηση βγαίνει προς τα έξω. Τα περισσότερα άτομα δε θέλουν ανασφαλή άτομα δίπλα τους..
    Εσύ μπορείς να δώσεις πολλά αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι θέλουν κάποιον ανεξάρτητο αδιάφορο.
    Πάντως και εγώ προσωπικά σε βρίσκω πολύ ενδιαφέρον άτομο με σωστή σκέψη και ολοκληρωμένη προσωπικότητα. Απλά θέλει λίγο να ανεβάσεις την αυτοεκτίμηση σου και να μην έχεις ανάγκη τους άλλους για να γίνεις δυνατός.
    Υ.Γ.
    Όλοι άνθρωποι περνάμε τέτοιες φάσεις για άλλους είναι χρόνια για άλλους μήνες..Μην κατηγορείς τον εαυτό σου για τίποτα.

  14. #14
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Ιωάννη καλύτερα λίγοι και καλοί παρά πολλοι και απλοί γνωστοί. Σκέψου ότι αυτοί που δε σε επέλεξαν και δεν έδωσαν ευκαιρίες να σε γνωρίσουν δεν άξιζαν για σένα.
    Σε όποιον αρέσεις, μην παρακαλάς, για σένα εσύ πρέπει να είσαι προτεραιότητα της ζωής σου και όχι οι άλλοι.
    Η αυτοπεποίθηση βγαίνει προς τα έξω. Τα περισσότερα άτομα δε θέλουν ανασφαλή άτομα δίπλα τους..
    Εσύ μπορείς να δώσεις πολλά αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι θέλουν κάποιον ανεξάρτητο αδιάφορο.
    Πάντως και εγώ προσωπικά σε βρίσκω πολύ ενδιαφέρον άτομο με σωστή σκέψη και ολοκληρωμένη προσωπικότητα. Απλά θέλει λίγο να ανεβάσεις την αυτοεκτίμηση σου και να μην έχεις ανάγκη τους άλλους για να γίνεις δυνατός.
    Υ.Γ.
    Όλοι άνθρωποι περνάμε τέτοιες φάσεις για άλλους είναι χρόνια για άλλους μήνες..Μην κατηγορείς τον εαυτό σου για τίποτα.
    Ευχαριστω για τα καλα σου λόγια. Όντως έχω αναγκη να ανεβασω την αυτοεκτιμηση μου. Το ότι την ειχα χαμηλα στο παρελθον μου κόστισε, εχασα ευκαιριες. Σωστο αυτο που λες ότι αμα έχεις αυτοεκτιμση δεν εχεις αναγκη τους αλλους για να νοιωθεις δυνατος, προχωρας από μονος και τα καταφερνεις καλυτερα. Καποιοι δεν με επέλεξαν και δεν μου εδωσαν ευκαιριες και δεν πρεπει να παρακαλαμε κανενα, όμως απ την άλλη δεν πρεπει να κλεινομαστε στον εαυτο μας ουτε να αποφευγουμε τους άλλους, ουτε να μαστε ανασφαλεις και αβεβαοι για τις δυνατοτητες μας, αλλά να αφηνουμε ανοικτες πορτες στις σχεσεις, έτσι δινουμε την ευκαιρια να μας επιλέξουν και αυξανουμε τις φιλιες μας. Πάντως η απόρριψη δεν πρεπει ποτε να γινεται αιτια να πεφτει η αυτοεκτιμηση μας, όσοι την πατανε μ αυτο τον τροπο την πληρωνουν αρκετα σε αλλους τομεις της ζωης τους αφού το αισθημα διοχετευεται σε όλο μας το ειναι. Αυτο που δεν καταλαβα ειναι οταν λες, οι περισσοτεροι θελουν ενα ανεξαρτητο αδιαφορο.
    γιάννης

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Ευχαριστω για τα καλα σου λόγια. Όντως έχω αναγκη να ανεβασω την αυτοεκτιμηση μου. Το ότι την ειχα χαμηλα στο παρελθον μου κόστισε, εχασα ευκαιριες. Σωστο αυτο που λες ότι αμα έχεις αυτοεκτιμση δεν εχεις αναγκη τους αλλους για να νοιωθεις δυνατος, προχωρας από μονος και τα καταφερνεις καλυτερα. Καποιοι δεν με επέλεξαν και δεν μου εδωσαν ευκαιριες και δεν πρεπει να παρακαλαμε κανενα, όμως απ την άλλη δεν πρεπει να κλεινομαστε στον εαυτο μας ουτε να αποφευγουμε τους άλλους, ουτε να μαστε ανασφαλεις και αβεβαοι για τις δυνατοτητες μας, αλλά να αφηνουμε ανοικτες πορτες στις σχεσεις, έτσι δινουμε την ευκαιρια να μας επιλέξουν και αυξανουμε τις φιλιες μας. Πάντως η απόρριψη δεν πρεπει ποτε να γινεται αιτια να πεφτει η αυτοεκτιμηση μας, όσοι την πατανε μ αυτο τον τροπο την πληρωνουν αρκετα σε αλλους τομεις της ζωης τους αφού το αισθημα διοχετευεται σε όλο μας το ειναι. Αυτο που δεν καταλαβα ειναι οταν λες, οι περισσοτεροι θελουν ενα ανεξαρτητο αδιαφορο.
    Ιωάννη συμφωνώ σε όλα όσα λες και επειδή σε ένα μικρό βαθμό μοιάζουμε καταλαβαίνω ότι έχεις εντοπίσει οτιδήποτε πρέπει α διορθώσεις όπως το έχω κάνει κ εγώ και σε μεγάλο βαθμό το έχω πετύχει .
    Με αυτό που λέω ότι οι περισσότεροι προτιμούν κάποιον που θα δείξει ότι δεν έχει ανάγκη τον άλλο για να είναι ευτυχισμένος και στην αρχή τουλάχιστον δε θα προσπαθήσει να το βοηθήσει σε όλα και να γίνει χαλί να τον πατήσεις (δηλ να δείξει μεν ενδιαφέρον αλλά μικρή αδιαφορία ως προς τις καθημερινές και πρακτικές ανάγκες του άλλου).
    Αυτό στην αρχή τουλάχιστον. Μέσα σε σχέση γίνεται φοβερό μειονέκτημα και εκμετάλλευση. Στην αρχή όμως πρέπει ο άλλος να μη φαίνεται δεδομένος και πρόθυμος σε όλα ώστε να σου κεντρίσει το ενδιαφέρον (σε μένα τουλάχιστον). Πχ αν κάποιος/α προτείνει ραντεβού μία ώρα πριν πρέπει να μπορείς να θέσεις τα όρια σου δηλ τι ώρα βολεύει εσένα.
    Ίσως είναι λάθος ο όρος αδιαφορία, ίσως ο όρος ανεξαρτησία ήταν υπεραρκετός. Απλά ειδικά άτομα συναισθηματικοί λίγο περισσότερο από ότι πρέπει τους ελκύει κάποιος που είναι άκρως το αντίθετο δηλαδή που δεν έχει ανάγκες να καλύψει δικές του προσωπικές αλλά νιώθει ωραία μόνος του και σε επιλέγει απλά επειδή τον ελκύεις ως άτομο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μια συγνώμη.....
    By Θεοφανία in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 06-01-2012, 11:54
  2. Η ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΖΙ
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 04-11-2011, 22:26
  3. ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
    By Παστελι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 09-11-2009, 11:49
  4. Συγνώμη για την ενόχληση
    By vince in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 09-07-2009, 12:51
  5. Η δύναμη της συγχώρεσης.Συγνώμη.........
    By magda-ps. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 03-02-2008, 01:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •