Τροποι αντιμετωπισης αγχους νευρικοτητας αρνητικες σκεψεις (απορριψη,αποτυχια)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257

    Lightbulb Τροποι αντιμετωπισης αγχους νευρικοτητας αρνητικες σκεψεις (απορριψη,αποτυχια)

    Λοιπον θελω να μου γραψετε και να μου πειτε πως αντιμετωπιζετε το αγχος την νευρικοτητα τις αρνητικες σκεψεις(την αποτυχια την απορριψη) στην καθημερινη σας ζωη που οδηγουν σε λανθασμενες ψυχικες καταστασεις.... ποιος τροπος πιστευετε ειναι ο καλυτερος και αποτελεσματικοτερος?
    πχ εγω πιστευω πως οταν φοβασαι να μιλησεις και νιωθεις νευρικοτητα με τις κοπελες ο καλυτερος τροπος να το αντιμετωπισεις αυτο ειναι να εκτεθεις στον φοβο και να τον αντιμετωπισεις και καποτε θα εξοικειωθεις
    πειτε διαφορα συμφωνα με την εμπειρια σας τι κανετε?πως συμπεριφερεστε?
    Blonde guys are more fun ;)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    σημερα εφαγα 2-3-4 πορτες! απο δουλειες και κατι υποχρεωσεις που ειχα στην πολη
    εμμ εκεινη την ωρα που μου συνεβη στεναχωρηθηκα αλλα μετα πηγα για καφε με μια φιλη και αν δεν εβλεπα τωρα το θεμα δεν θατο θυμομουν ποτε ξανα
    δεν ξερω αν εγινα αναισθητη αλλα γενικα οτι αποριψη κι αν φαω σε εκεινη τη στιγμη που θα γινει εκει θα το αφησω
    δεν επιτρεπω να μου τρωει τα μυαλα ουτε λεπτο παραπανω
    αν και παλιοτερα δεν το εκανα με ετρωγε μηνες μια αποτυχια μου η μια αποριψη.. περαστικα ηταν, ευχομαι να ειναι και για τους αλλους
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  3. #3
    Quote Originally Posted by xrhstos View Post
    Λοιπον θελω να μου γραψετε και να μου πειτε πως αντιμετωπιζετε το αγχος την νευρικοτητα τις αρνητικες σκεψεις(την αποτυχια την απορριψη) στην καθημερινη σας ζωη που οδηγουν σε λανθασμενες ψυχικες καταστασεις.... ποιος τροπος πιστευετε ειναι ο καλυτερος και αποτελεσματικοτερος?
    πχ εγω πιστευω πως οταν φοβασαι να μιλησεις και νιωθεις νευρικοτητα με τις κοπελες ο καλυτερος τροπος να το αντιμετωπισεις αυτο ειναι να εκτεθεις στον φοβο και να τον αντιμετωπισεις και καποτε θα εξοικειωθεις
    πειτε διαφορα συμφωνα με την εμπειρια σας τι κανετε?πως συμπεριφερεστε?
    Έχεις τη λύση, αυτη ειναι! συν κανε παρεα με ατομα μου ξερουν κατι παραπανω από γυναικες και διωξε τη σκεψη της αποτυχιας/απορριψης.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    306
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Έχεις τη λύση, αυτη ειναι! συν κανε παρεα με ατομα μου ξερουν κατι παραπανω από γυναικες και διωξε τη σκεψη της αποτυχιας/απορριψης.
    Συμφωνώ σε όλα Ιωάννη εκτός από το τελευταίο που είπες. Σε ορισμένες περιπτώσεις άτομα που είναι πολύ καλά εξοικειωμένα με το άλλο φύλο μπορεί να τον κουκουλώσουν και να τον έχουν μόνο για παρέα για να έχουν κάποιο φίλο σαν το Χρήστο και αυτοί να κάνουν το κομμάτι τους στο φλερτ. Κ από την άλλη μεριά αυτοί δε θα τον καταλαβαίνουν καθόλου γιατί για αυτούς δεν υπάρχει ένα τέτοιο πρόβλημα (το πρόβλημα για αυτούς θα το χει ο Χρήστος που είναι εκλεκτικός) και μπορεί να του δημιουργήσουν επιπλέον κόμπλεξ και ενοχές.
    Καλύτερα είναι να κάνουμε παρέα με άτομα που ταιριάζουν σε μας και όχι με άτομα στα οποία θα θέλαμε να μοιάζουμε.

  5. #5
    Quote Originally Posted by anonymous_1 View Post
    Συμφωνώ σε όλα Ιωάννη εκτός από το τελευταίο που είπες. Σε ορισμένες περιπτώσεις άτομα που είναι πολύ καλά εξοικειωμένα με το άλλο φύλο μπορεί να τον κουκουλώσουν και να τον έχουν μόνο για παρέα για να έχουν κάποιο φίλο σαν το Χρήστο και αυτοί να κάνουν το κομμάτι τους στο φλερτ. Κ από την άλλη μεριά αυτοί δε θα τον καταλαβαίνουν καθόλου γιατί για αυτούς δεν υπάρχει ένα τέτοιο πρόβλημα (το πρόβλημα για αυτούς θα το χει ο Χρήστος που είναι εκλεκτικός) και μπορεί να του δημιουργήσουν επιπλέον κόμπλεξ και ενοχές.
    Καλύτερα είναι να κάνουμε παρέα με άτομα που ταιριάζουν σε μας και όχι με άτομα στα οποία θα θέλαμε να μοιάζουμε.
    Σωστα το θετεις. Δεν εννοούσα να βγαινει εξω μαζι τους γιατι τοτε θα συμβει αυτο που λες εσυ γιατι αυτοι ειναι συνηθως πεφτουλες και κολλιτσιδες και θα χανει ευκαιρίες αφου στο τελος αυτος θα καθεται να τους βλεπει να φλερταρουν κοπελες που γουσταρει. Εννούσα να επιδιωκει να ανοιγει κουβεντες με αυτους τους τυπους για να μάθει απο τις εμπειρίες τους από φλερτ, πλησιασμα και σχεσεις. Αυτο ειναι που θα του ειναι χρησιμο. Κατα τα λοιπα πιστευω πως απειρος να ναι καποιος μπορει να τα καταφερει φτανει να μη φοβαται, να ναι ο εαυτος του και να λεει αυτο που νοιωθει χωρις περιστροφες.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια πειτε και αλλα δικου σας τροπους κτλ!
    Blonde guys are more fun ;)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    εμμ μπορεις να απασχολησεις το μυαλο σου με κατι αλλο μια δραστηριοτητα, η να πεις απλα "δεν γαμιέται! τι ειχαμε τι χασαμε!"
    απλα ειναι τα πραματα χρηστο μια φορα θα αποτυχεις δεκα θα πετυχεις
    και η αποτυχια και η αποριψη ενα μαθημα θα σου δωσει εκμεταλευσου το και μην τα φοβασαι
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    εισαι σωστη!!!
    Blonde guys are more fun ;)

Similar Threads

  1. Τροποι αντιμετωπισης της καταθλιψης
    By tessa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 23
    Last Post: 03-06-2013, 12:44
  2. χωρισμος τροποι αντιμετωπισης
    By Helena in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 16-02-2012, 21:07
  3. Αρνητικές σκέψεις
    By Giorg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 19-06-2009, 19:16
  4. Βαριεμαρα και τροποι αντιμετωπισης
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 16-06-2007, 23:10
  5. Τρόποι αντιμετώπισης Διαταραχής Πανικού
    By pops in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 30-09-2005, 12:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •