ΑΓΧΟΣ 'Η ΚΑΡΚΙΝΟΣ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48

    ΑΓΧΟΣ 'Η ΚΑΡΚΙΝΟΣ?

    Γεια σας. Εχω ξαναγραψει παλιοτερα εδω για κρισεις πανικου και τωρα θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε για καποιο αλλο προβλημα που αντιμετωπιζω.
    Πριν 7 μηνες ειχα καποιες ενοχλησεις στο εντερο μου,πηγα σε γιατρο κ μου εκανε υπερηχο οπου διαγνωστηκε πετρα στην χολη και μου ειπε οτι το εντερο που με ενοχλουσε δεν ειχε καμια σχεση με την πετρα στην χολη κ οτι εχω σπαστικη κολιτιδα και ολο το καλοκαιρι το περασα με φοβερο αγχος για το οτι θα εκανα εγχειρηση. Για να μην μακρυγορω η εγχειρηση εγινε περασα για καποιες μερες τους μετεγχειρητικους πονους και καποιοι πονοι εξακολουθουσαν να υπαρχουν (δεν ηταν μετεγχ.πονοι) Πηγα στον γιατρο που με εγχειρησε με εξετασε στο εντερο χαμηλα με δαχτυλικη εξεταση και ειπε πως ειχα πολυποδα. Μετα απο αυτο η σκεψη μου ηταν για καρκινο.Μετα αρχισε το ενα προβλημα μετα απο το αλλο. Πηγα σε διαφορους γιατρους εκανα ορθοσκοπηση κ τελικα δεν υπηρχε τιποτα.και απο εκεινο το διαστημα αρχισε να κανει συσπασεις το εντερο μου τασεις για εμετο,πονοκοιλο,καψιματα στον λαιμο,διαρροια και δυσκοιλιοτητα,πονος μουδιασματα κ κομαρες στα ποδια κ στα χερια,ζαλαδες και στομαχοπονος. Αρχισα να κανω σωρους απο εξετασεις (υπερηχους,ακτινογραφιες,ε� �ετασεις ουρων και κοπρανων και αιματολογικες οι οποιες ηταν φυσιολογικες εκτος απο τα λευκα που ηταν 12000) και οι περισσοτεροι γιατροι μου ελεγαν για σπαστικη κολιτιδα αλλοι για γαστρεντεριτιδα και αλλοι για μικροβιο.
    Πλεον δεν εμπιστευομαι κανεναν και φοβαμαι οτι εχω καρκινο γιατι μπηκα σε ενα site οπου εγραφε οτι καποια συμπτωματα μοιαζουν με καρκινο. Τρεχω συνεχεια σε ψυχιατρους μου λενε πως αυτα δεν ειναι συμπτωματα καρκινου αλλα εγω δεν μπορω να πειστω για το αντιθετο. Εχω παθει ηπια καταθλιψη και δεν ξερω πλεον τι να κανω. Μπορει καποιος να με βοηθησει να παρω την καταλληλη αποφαση με το τι τελικα να πιστεψω και τι μπορω να κανω για να τελειωσει αυτο το μαρτυριο?
    Συγνωμη αν σας κουρασα. Σας ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Αφού οι εξετάσεις σου είναι φυσιολογικές δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.

    Προφανώς είσαι αγχώδης προσωπικότητα- όπως οι περισσότεροι από εμάς...

    Μη δίνεις σημασία λοιπόν και να δεις ότι τα συμπτώματα θα υποχωρήσουν!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    εξωτερικό
    Posts
    9
    dream84,δεν θέλω να σε αναστατώσω αλλά ξέρεις οτι το υπερβολικό άγχος είναι ικανό να προκαλέσει ακόμα και καρκίνο...; Άνεξαρτήτως αυτών που έγραψες παραπάνω!Ακόμα και χωρίς καμμία προδιάθεση.Μόνο και μόνο από άγχος! Με τόσες εξετάσεις που κάνεις και τόσους γιατρούς που επισκέπτεσαι,αργά ή γρήγορα,θα τρελλαθείς(δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω εισαγωγικά ή οχι)!!Και κάτι τελευταίο:ΜΗΝ μπαίνεις σε sites ανολόγως με τα συμπτώματα που έχεις για να τα ερμηνεύσεις.Σου κάνει κακό.Στο λέω εκ πείρας.Άφησε το γιατρό σου να κάνει τη διάγνωση που σ\' έχει εξετάσει και ξέρει τι σου συμβαίνει.Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Δεν σημαίνει οτι επειδή κάποιος με τα δικά σου συμπτώματα έχει καρκίνο,έχεις και \'συ!Αυτό θα το κρίνει ΜΟΝΟ ο γιατρός σου.Άν είχες καρκίνο, όπως νομίζεις οτι έχεις,δεν θα στο λεγε ο γιατρός σου...Και κάτι μη σοβαρό να είχες θα στο \'λεγε.Όπως σου είπε για την πέτρα στη χολή.Πόσο μάλλον γι\' αυτή την αρρώστια και σ\' ένα τόσο νέο άτομο!Προσπάθησε τώρα ακόμα που η κατάθλιψή σου είναι ήπια ν\' αποβάλλεις το άγχος γιατί αν τ\' αφήσεις και προχωρήσει,τότε θα \'χεις πραγματικό πρόβλημα.\'\'Άφησέ το\'\' και θα \'\'σ\' αφήσει\'\'.Μην ασχολείσαι μαζί του.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    Μιχαλη ευχαριστω για την απαντηση σου. Ηταν πολυ αισιοδοξη και ελπιδοφορα για μενα.

    Comaus να ευχαριστησω και εσενα για το χρονο σου να μου απαντησεις. Θελω να τονισω καποια πραγματα. Δεν ειναι ενας ο γιατρος που μου εκανε διαγνωση αλλα εχω παει και σε αλλους. Οταν ακους διαφορες διαγνωσεις ειναι λογικο να μην πιστευεις κανεναν και να μπερδευεσαι. Οσο για το μεγαλο προβλημα το εχω παθει ηδη. Γι αυτο ζηταω βοηθεια απο εδω. Το κακο στη ψυχολογια μου εχει συμβει. Σε καποιους ψυχιατρους που εχω παει μου ειπανε να παρω φαρμακευτικη αγωγη ομως πιστευω οτι δε θα βοηθησουν σε κατι αυτα. Επισης θα ηθελα να πω οτι τωρα φοβαμαι μηπως εχω αυτη την αρρωστια και καποιες στιγμες φοβαμαι οτι μπορει να το παθω μετα. Το να μου λες οτι μπορει να συμβει απο το αγχος νομιζω οτι δε με βοηθαει. Παντως τα αλλα που εγραψες για ορισμενα απο αυτα εχεις δικαιο ομως δεν μπορεις να \'\'αφησεις\'\' κατι που σε βασανιζει τοσο πολυ τη στιγμη που σωματοποιηθηκε το αγχος σε πονο - αν ειναι ετσι - ετσι απλα. Ισως να ακουγεται κατι απλο και οτι δεν ειναι σοβαρο προβλημα ομως για μενα που το βιωνω με κανει να νιωθω πως ειμαι ενα βημα πριν απο την τρελα. Τη στιγμη που αυτο το site βοηθαει τετοιες καταστασεις αγχους, πανικους, κλπ, θα ηταν καλο να μπαινουμε λιγο στη θεση του αλλου και να βλεπουμε τα πραγματα και απο τη δικη του πλευρα οσο το δυνατο γινεται.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    20
    dream 84 λοιπον πριν 6 χρονια περιπου με ειχε πιασει μια μανια οτι θα παθω καποια ασθενεια και οτι θα πεθανω.ψαχνομουν παντου, σε ολα τα σημεια του σωματος μου μηπως εχω κανεναν ογκο. φοβομουν μην παθω μινιγγιτιδα και συνεχεια εβαζα θερμομετρο.συνεχεια.κλεινο μουν στο μπανιο και εβαζα θερμομετρο.και ειχα δεκατα οντως. ειχα 37.5 καθε μερα.εγω το προκαλουσα ομως.μονο εγώ.δημιούργημα του μυαλού μου ηταν. το κεφάλι μου στα πλάγια το είχα μελανιάσει από το πολύ ψάξιμο.φαντάσου.ωσπού έφτασε μια μέρα που έιπα τέλος. χαλάω την ζωή μου με αυτόν τον τρόπο.δεν θα ξαναβάλω ποτέ θερμόμετρο.ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΒΑΛΑ ΠΟΤΕ.ΟΥΤΕ ΨΑΧΤΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ. η ζωή μου ήταν μια καταστροφή.μια μαυρίλα χωρίς ουσιαστικό λόγο.πίστεψε με. δεν άξιζε τον κόπο.δεν κέρδισα τίποτα μα τίποτα.ισα-ισα που έχασα χρόνια.ακου με. μπορεις να το ξεπεράσεις.μια απόφαση ειναι.τίποτα παραπάνω και στο φιλικα λιλιαν.λέω γιατί το έχω βιώσει.μην σπαταλάς άσκοπα την ζωή σου.βρες άλλα πράγματα να ασχολείσαι.φιλικα λιλιαν.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    εξωτερικό
    Posts
    9
    dream 84,αναφέρθηκα οχι στο ψυχολογικό κομμάτι αλλά στο ιατρικό.Απ\'τη στιγμή που κανένας γιατρός(και δεν είναι ένας μόνο όπως έγραψες) δεν έχει επιβεβαιώσει το φόβο σου,δεν θα \'πρεπε ν\' ασχολείσαι με το θέμα της υγείας σου.Εννοώ να μην σκέφτεσαι οτι έχεις καρκίνο.Τα συμπτώματα που περιέγραψες μπορεί να είναι απόρροια του άγχους σου.Δεν σου είπα να παραβλέψεις το πρόβλημα υγείας που έχεις ούτε να το αγνοήσεις.Το οτι μπορεί να συμβεί από άγχος αυτό είναι γεγονός και το \'γραψα για να σε \'\'ταρακουνήσω\'\'.Δεν είπα οτι είναι απλό.Ήμουν και \'γω σ\'αυτή την κατάσταση πριν από κάποια χρόνια και ξέρω πώς είναι.Και \'γω σαν εσένα έκανα αλλά ευτυχώς συνειδητοποίησα κάποια πράγματα και τώρα είμαι καλά.
    patoylini,μπράβο που το ξεπέρασες μόνη σου,χωρίς βοήθεια!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    Η αληθεια ειναι οτι καποιες φορες πιστευω πως ισως να ειναι απο το αγχος η θελω να πιστευω. Ειδικα οταν εμαθα για την ασθενεια νοσοφοβια-υποχονδριασμος ανακουφιστηκα καπως με αυτα που διαβασα επειδη οι πραξεις μου κ οι φοβιες μου ειναι παρομοιες με καποιες που μου αναφερατε εσεις και αλλο ενα θετικο ειναι οτι χρονια πασχω απο διαφορα ψυχολογικα οποτε γιατι να μην μπορει να συμβει και αυτο το καινουριο(στην αρχικη διαγνωση για κρισεις πανικου ημουν δυσπιστη και κατηγορηματικη.αρα θα μπορεσω να πιστεψω οτι ειναι και αυτο αλλο ενα ψυχολογικο?).αλλα ειναι λιγες οι στιγμες που ηρεμω καπως γιατι μετα με καταβαλουν οι αρνητικες σκεψεις παλι οτι επαναπαυομαι οτι ειναι ψυχολογικο ενω στην πραγματικοτητα να ειναι παθολογικο.ξερω οτι κανω κακο στην ψυχολογια μου με τον τροπο που σκεφτομαι κ τα σκαμπανεβασματα της διαθεσης μου αλλα δυστυχως δεν βρηκα μεχρι στιγμης καποια λυση. προσπαθω να βαλω καποιους στοχους κ να ασχοληθω με αλλα πραγματα που θα με κανουν να ξεχαστω οπως με συμβουλευετε αλλα δεν τα καταφερνω γιατι σκεφτομαι οτι για να κανω σχεδια πρεπει να ξερω οτι δεν εχω κατι κακο.
    αρχισα να σκεφτομαι να δοκιμασω ψυχαναλυση.γνωριζετε κατι για αυτη την μεθοδο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Καλη μου, εχουμε μπει σε εναν κυκεωνα που μας βασανιζει με χιλια μυρια αρνητικα συναισθηματα. Ξερω πως ειναι γιατι περναω τα ιδια, οπως και πολλοι απο δω.

    Η νοσοφοβια- υποχονδριασμος που ανεφερες δεν ειναι αστεια κατασταση. Μπορει κι αυτη να σε οδηγησει σε δυσκολα μονοπατια.

    Συμφωνω με τον comaus απολυτως. Ασε τους γιατρους να κανουν διαγνωσεις, μην επηρρεαζεσαι απο οτι μπορει να διαβασεις και να \"μοιαζει\" με αυτο που αισθανεσαι. Μην πεσεις στην παγιδα του να \"κολλησεις\" στον εαυτο σου παθησεις που πιθανοτατα απεχουν παρασανγκας απο τη δικη σου.

    Μπορει να ειναι δυσκολο να συγκεντρωθεις σε δραστηριοτητες που θα σε αποσπασουν απο τον αρνητισμο που σε διακατεχει ( και που κανεις δεν μπορει να πει οτι ειναι παραλογο να σου συμβαινει κατι τετοιο ).

    Προσπαθησε ΣΚΛΗΡΑ. Θελει υπομονη και ΕΠΙΜΟΝΗ. Ειναι ενας αγωνας που πρεπει να δινουμε ολοι μερα με τη μερα...

    Μην ανησυχεις για ολα! Αυτο στο οποιο θεωρω πως πρεπει να επικεντρωσεις την προσοχη σου ειναι στη διαταραχη που εχεις. Οσο για την ψυχοθεραπεια ειναι μια αποτελεσματικοτατη μεθοδος και ειδικα οταν αυτη συνδυαζεται με φαρμακευτικη αγωγη.

    Κανε κουραγιο και παλεψε...

    Ειμαστε ολοι εδω...

    Φιλικα,
    Λενα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Ειναι πολυ θετικό dream που αποφάσισες να αναζητήσεις μέθοδο θεραπείας για το προβλημα σου. Γιατί όπως φαίνεται το προβλημα σου ειναι καθαρά ψυχολογικό. Προκαλείς στο σώμα σου εκεινα τα συμπτώματα που φοβάσαι. Πολλοί άνθρωποι το παθαίνουμε αυτό.

    Οταν η φίλη μου έκανε μαστεκτομη , είχα και εγω όλα τα συμπτώματα. Με περιέλαβαν κάτι καθηγητές του Κολωνακιου και με ξεζούμισαν κανονικά, μέχρι που \"καταδέχτηκα\" να πάω σε εναν φίλο γιατρό στο Ιπποκράτειο και αφου ειδε τις εξετάσεις μου ειπε : Αντε χάσου απο δω μην σε αρχίσω στα χαστούκια. Εχω ασθενείς να ασχοληθώ και όχι με τις υστερίες σου\".

    Ενημερώσου για την ψυχανάλυση συζητώντας με έναν ψυχαναλυτή και ανασκουμπώσου. Με τουτα και με τα άλλα χάνεις πολυτιμες στιγμές απο τη ζωη σου, στιγμές και μέρες που δεν επιστρέφονται...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    Να σας ευχαριστησω καταρχην για την κατανοηση σας ,τα παραδειγματα και τις συμβουλες που με δινετε. Η αληθεια ειναι οτι νιωθω ανακουφιση που υπαρχουν ατομα που μπορουν να με καταλαβουν και χαιρομαι πραγματικα που απο εσας μπορω να μαθω καποια πραγματα παραπανω και να μπορεσω να παρω τις σωστες αποφασεις οσο αφορα το προβλημα μου γιατι μεχρι πριν δεν ηξερα τι να κανω. Ειναι διαφορετικα να ακουω τις συβουλες απο καποια ατομα που εχουν περασει η περνανε απο αυτο το λουκι απ\'το να μου μιλανε ατομα που οσο κ να θελουν να καταλαβουν ειναι αδυνατον...εδω ειδικοι που επισκεφθηκα δεν μπορεσαν να καταλαβουν κ αυτο μου δημιουργει αλλο ενα προβλημα το πως να βρω τον καταλληλο θεραπευτη.

    Οπως ανεφερες Λενα ο συνδυασμος ψυχοθεραπειας μαζι με φαρμακευτικη αγωγη ειναι κατι που με προτεινουν οι περισσοτεροι γιατροι.αλλα πιστευω πως η ψυχαναλυση ισως βοηθησει περισσοτερο επειδη παντα οτι ασχημο μου συμβαινει οταν το αναλυω με βοηθαει και επισης ειναι κατι που δεν εχω δοκιμασει ενω φαρμακευτικη αγωγη εκανα πιο παλια με αντικαταθληπτικα με βοηθησαν αλλα μετα υποτροπιασα ασε που ειχα παχυνει πολυ

    προσπαθω να εχω υπομονη και επιμονη εξαρχης αλλα καποιεσ φορες σαν ανθρωπος λυγιζω γενικα ειμαι δυνατος ανθρωπος αλλα ο φοβος για το αγνωστο με κανει να χανω τον ελεγχο μου και αυτο που μου συμβαινει τωρα ειναι κατι εντελως αγνωστο για εμενα. και που ειπα πωσ ανακουφιστηκα οτι μπορει να εχω υποχονδριασμο εννουσα οτι αν πραγματι ειναι ετσι θα μαθω να το ελεγχω και αυτο οπως καταφερα να παλεψω τους πανικους ,και τις αλλες φοβιες μου.

    οπως λες και εσυ Black rose χανω οντως πολυτιμες στιγμες και μερες απο την ζωη μου με αποτελεσμα να μην μπορω να συνεχισω.δεν τα παραταω απλα χρειαζομαι επειγοντως να ανοιξει ενα παραθυρο.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    Να σας ευχαριστησω καταρχην για την κατανοηση σας ,τα παραδειγματα και τις συμβουλες που με δινετε. Η αληθεια ειναι οτι νιωθω ανακουφιση που υπαρχουν ατομα που μπορουν να με καταλαβουν και χαιρομαι πραγματικα που απο εσας μπορω να μαθω καποια πραγματα παραπανω και να μπορεσω να παρω τις σωστες αποφασεις οσο αφορα το προβλημα μου γιατι μεχρι πριν δεν ηξερα τι να κανω. Ειναι διαφορετικα να ακουω τις συβουλες απο καποια ατομα που εχουν περασει η περνανε απο αυτο το λουκι απ\'το να μου μιλανε ατομα που οσο κ να θελουν να καταλαβουν ειναι αδυνατον...εδω ειδικοι που επισκεφθηκα δεν μπορεσαν να καταλαβουν κ αυτο μου δημιουργει αλλο ενα προβλημα το πως να βρω τον καταλληλο θεραπευτη.

    Οπως ανεφερες Λενα ο συνδυασμος ψυχοθεραπειας μαζι με φαρμακευτικη αγωγη ειναι κατι που με προτεινουν οι περισσοτεροι γιατροι.αλλα πιστευω πως η ψυχαναλυση ισως βοηθησει περισσοτερο επειδη παντα οτι ασχημο μου συμβαινει οταν το αναλυω με βοηθαει και επισης ειναι κατι που δεν εχω δοκιμασει ενω φαρμακευτικη αγωγη εκανα πιο παλια με αντικαταθληπτικα με βοηθησαν αλλα μετα υποτροπιασα ασε που ειχα παχυνει πολυ

    προσπαθω να εχω υπομονη και επιμονη εξαρχης αλλα καποιεσ φορες σαν ανθρωπος λυγιζω γενικα ειμαι δυνατος ανθρωπος αλλα ο φοβος για το αγνωστο με κανει να χανω τον ελεγχο μου και αυτο που μου συμβαινει τωρα ειναι κατι εντελως αγνωστο για εμενα. και που ειπα πωσ ανακουφιστηκα οτι μπορει να εχω υποχονδριασμο εννουσα οτι αν πραγματι ειναι ετσι θα μαθω να το ελεγχω και αυτο οπως καταφερα να παλεψω τους πανικους ,και τις αλλες φοβιες μου.

    οπως λες και εσυ Black rose χανω οντως πολυτιμες στιγμες και μερες απο την ζωη μου με αποτελεσμα να μην μπορω να συνεχισω.δεν τα παραταω απλα χρειαζομαι επειγοντως να ανοιξει ενα παραθυρο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Originally posted by dream84

    Οπως ανεφερες Λενα ο συνδυασμος ψυχοθεραπειας μαζι με φαρμακευτικη αγωγη ειναι κατι που με προτεινουν οι περισσοτεροι γιατροι.αλλα πιστευω πως η ψυχαναλυση ισως βοηθησει περισσοτερο επειδη παντα οτι ασχημο μου συμβαινει οταν το αναλυω με βοηθαει και επισης ειναι κατι που δεν εχω δοκιμασει ενω φαρμακευτικη αγωγη εκανα πιο παλια με αντικαταθληπτικα με βοηθησαν αλλα μετα υποτροπιασα ασε που ειχα παχυνει πολυ
    Ειναι μια κατασταση απο την οποια συνηθως δε λειπουν οι υποτροπες. Ειναι μια πραγματικοτητα και πρεπει να ειμαστε παντα ετοιμοι (οσο ειναι αυτο δυνατο) για να τις αντιμετωπισουμε.

    Οσο για τα φαρμακα, δεν ειναι παντα υπευθυνα για τις υποτροπες, κυριως στο ψυχολογικο κομματι οφειλονται και οχι στο οργανικο.

    Να θυμασαι πως δεν παχαινουν ολα τα αντικαταθλιπτικα. Κι εγω αρχικα πηρα 30 κιλα αλλα αργοτερα τα εχασα και μαλιστα με βοηθησε ( στη μειωση της ορεξης ) ενα αντικαταθλιπτικο το οποιο αντικατεστησε το παλιο!

    Εν πασει περιπτωσει, επιμενω στο συνδυασμο διοτι τα φαρμακα αναλαμβανουν να διευθετησουν ενα μεγαλο μερος του προβληματος και η ψυχοθεραπεια ενα αλλο, εξισου σημαντικο.

    Καλη τυχη σε οτι επιλεξεις

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    kalli8ea
    Posts
    27
    gia onoma tou 8eou vre ti karkinos einai gegonos oti otan mas pianei taraxh skeftomaste ta xeirotera alla entaxei den xreiazetai na ftaneis sta akra kai gw exw akoma 8ema me to 8anato alla prospa8w na to xeperasw....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •