Κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    1

    Κατάθλιψη

    Αυτό το τέρας που με απομονωνει για μήνες, έχω χάσει τη σχολή μου, έχω χάσει τη δουλειά μου΄..αδυναμία ψυχική, σωματική πνευματική, σέρνομαι μεσα στο σπίτι σα να έχω αιματοκρίτη 25, ανησυχος άρρωστος ύπνος, τρομερή ανορεξία, προσπάθεια να κοιμηθώ να φάω να ζησω άλλα με ρίχνει το πάτο τελικά. Διάγνωση τη πρώτη φορα? Τίποτε. Κι ήταν έπειτα απο την γεννηση του παιδιού μου.Πέρασε μόνη της μετα απο ένα χρόνο με τρεις φουλ μήνες κρεββατωμένη..κι επειδή είμαι τελικά χαρούμενο άτομο τη ξέχασα.
    Επανήλθε έπειτα απο 5 χρόνια..με μικρο παιδί..να τρέμω να μείνω μόνη εκεινο να ΄παίζει κι εγώ στο κρεββάτι όση δύναμη κι αν έβαζα αν δε περναγαν οι μήνες δε γινόμουν καλα..το ήξερα ποια. Αυτή τη φορά κι ενω παλι όλες οι εξετάσεις ήταν φυσιολογικές άκουσα ότι πάσχω απο κατάθλιψη. Αυτό τι είναι πάλι σκεφτικα΄? Δεν με προβληματίζει κάτί ώστε να είμαι λυπημένη γιατί? Είναι κατάθλιψη το να νοιώθεις σα να έχεις πίεση 5? Να αγκομαχας να ντυθεις και να περπατήσεις λίγα μέτρα? Είναι τέρας τρομερό που σου παίρνει μήνες απο τη ζωή..
    Μετα απο το δεύτερο επεισόδιο ακολούθησαν κι άλλα δύο. Το γιατι κάθε 5 χρόνια όμως?
    Δε το περιμένω. Το αντίθετο, ήρθε ξαφνικά στη ζωή μου και μάλιστα όλες τις φορές ήμουν καλά.Κάθε 5 χρόνια και απάντηση σαυτο το γιατί..δεν έχω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Γιατί είναι ύπουλη ασθένεια κ έχει βρεθεί ότι υπάρχει κ γονίδιο,νομίζω να σε δει ψυχίατρος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    ..μήπως στο παρελθόν έχεις βιώσει τραυματική εμπειρία απώλειας ή απόρριψης που σε κάνει
    να αισθάνεσαι ανασφάλεια και να μην μπορείς να δεχθείς την πιθανότητα άλλης απώλειας.
    Πάντως, οι σωματικές εκδηλώσεις είναι αποτέλεσμα ψυχικών συγκρούσεων.
    Συμφωνώ με την εμυ ότι αν δεν μπορείς μόνη σου να δεις τα αίτια της κατάθλιψης θα χρειαστείς
    σίγουρα την βοήθεια ειδικού.

Similar Threads

  1. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  2. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  3. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •