χωρισμος τροποι αντιμετωπισης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257

    χωρισμος τροποι αντιμετωπισης

    Πρώτες βοήθειες στον χωρισμό!

    Ασχέτως και αν είσαστε αυτός / αυτή που παίρνει την απόφαση να χωρίσει ή αυτός / αυτή που ο άλλος /άλλη σας ζητάει να χωρίσετε , ο χωρισμός δεν είναι εύκολη κατάσταση για να την χειριστείτε. Συνήθως αισθάνεστε ότι είναι απίστευτα δύσκολο να ξεπεράσετε την κατάσταση αυτή με όλα τα εξαντλητικά επακόλουθα της : στεναχώρια , πόνος , πίκρα , μοναξιά , εγκατάλειψη ακόμα και κατάθλιψη.


    Αναρωτιέστε τι να κάνετε και πώς θα πρέπει να αντιδράσετε!

    Σας παραθέτουμε μερικά απλά βήματα – ένα οδηγό πρώτων βοηθειών – που μπορεί να σας βγάλει από το αδιέξοδο!

    1. Αντιδράστε! Τηλεφωνήστε στους φίλους σας – ακόμα και αυτούς που όλο αυτό τον καιρό που ήσασταν σε σχέση είχατε παραμελήσει. Επισκεφτείτε την οικογένεια σας και τ αγαπημένα σας πρόσωπα. Μην μένετε μόνοι και κλεισμένοι στο σπίτι.Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα , να σκέφτεστε συνέχεια τον χωρισμό και να επιφορτίζεστε ακόμα περισσότερο συναισθηματικά.


    2. Μην το παίζετε σκληροί. Κλάψτε , φωνάξτε ,εκτονωθείτε και μιλήστε με τους φίλους σας. Μην κρατάτε μέσα σας τον πόνο , θα έρθει κάποια στιγμή που ο πόνος αυτός θα σας εκδικηθεί. Ξεσπάστε.


    3. Δώστε στον εαυτό σας το δικαίωμα και τον χρόνο να πονέσει και να υποφέρει. Ναι , έχετε κάθε λόγο να αισθάνεστε μίζεροι και να λυπάστε γι αυτό που χάσατε. Κάντε το , αλλά με μέτρο.


    4. Να πείσετε τον εαυτό σας ότι αυτή η στεναχώρια και τα φρικτά συναισθήματα που ζείτε σύντομα θα περάσουν. Δεν θα είστε για πάντα έτσι. Μάλλον θα σας βγει σε καλό.


    5. Προσπαθήστε να παραπλανήσετε τον εαυτό σας και να τον κάνετε να ξεχαστεί…περνώντας καλά! Δέστε μια ωραία ταινία , ασχοληθείτε με κάποιο χόμπι που σας χαλαρώνει , κάντε μια ακόμα εγγραφή στο γυμναστήριο και βάλτε στόχο ότι μέχρι το επόμενο καλοκαίρι θα αποχτήσετε ένα θεϊκό κορμί. Σίγουρα θα νιώσετε καλύτερα.


    6. Όταν αισθάνεστε μοναξιά και σας πιάνει το παράπονο , περιποιηθείτε τον εαυτό σας. Πηγαίνετε για ψώνια και αγοράστε κάτι όμορφο που να σας κολακεύει για να σας ανεβάσει το ηθικό.


    7. Αρχίστε να βγαίνετε ραντεβού μόνο όταν πραγματικά αισθανθείτε έτοιμοι και όχι σαν αντίδραση στον χωρισμό. Αποδεχτείτε όλες τις προτάσεις των φίλων σας για ξενύχτια , σινεμά , θέατρο , καφεδάκια και απολαύστε επιτέλους την παρέα σας που για τόσο καιρό είχατε αμελήσει.


    8. Προσπαθήστε , αναλύοντας αντικειμενικά την σχέση που τέλειωσε , να καταλάβετε που ήσασταν λάθος και που σωστοί. Μην αφήνετε την αυτοεκτίμηση και την αυτοπεποίθηση σας να μειώνονται. Απλά , αναγνωρίστε αντικειμενικά τα λάθη σας και προσπαθήστε να μην τα επαναλάβετε στις επόμενες σχέσεις.


    9. Μην ξεχνάτε και τις καλές στιγμές της σχέσης σας που τέλειωσε. Πιστέψτε ότι αυτή η σχέση έκανε τον κύκλο της και τώρα είσαστε έτοιμη να ανοίξετε τα φτερά σας για κάτι καλύτερο. Ποτέ δεν ξέρετε τι σας επιφυλάσσει το μέλλον! Μπορεί να είναι απρόβλεπτα υπέροχο. Μην τα βλέπετε όλα μαύρα λοιπόν.


    10. Να θυμάστε πάντα το υπέροχο ρητό που λεει : υπάρχουν άνθρωποι στην ζωή μας που έρχονται για κάποιο λόγο ή για κάποια εποχή ή για μια ζωή. Αυτοί που έρχονται για κάποιο λόγο χάνονται γρήγορα , έτσι ξαφνικά όπως ήρθαν γιατί ο σκοπός τους ήταν να σας κάνουν να προχωρήσετε. Αυτοί που έρχονται για μια εποχή , μένουν για λίγο κοντά σας και σας βοηθούν να εξελιχθείτε και να ορισμάσετε….για να είσαστε έτοιμοι να δεχτείτε και να αγκαλιάσετε αυτόν τον ένα άνθρωπο που θα έρθει για μια ζωή!
    Dum spiro spero (?)

  2. #2
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    63
    όντως είναι μία πολύ δύσκολη και ψυχοφθόρα κατάσταση...είναι κάτι που βιώνω κι εγώ αυτή τη στιγμή και ας είμαι από την πλευρά αυτών που επέλεξαν τον χωρισμό...ειλικρινά ανακουφίζομαι όταν βλέπω ότι ο χωρισμός πονάει και αυτούς που είχαν την δύναμη να κάνουν το βήμα όταν συνειδητοποιούν ότι η όλη κατάσταση σε κρατάει στο σημείο 0...πιστεύω ότι η παραδοχή του αν ήταν ο χωρισμός το σωστότερο που επιβαλλόταν να γίνει, είναι δυσκολότερη γι\'αυτόν που φεύγει και τα μείον πολύ περισσότερα...ειδικά όταν είσαι γυναίκα με δύο παιδιά, αντιμετωπίζεις την άρνηση του κοινωνικού σου περίγυρου...εμένα αυτό είναι κάτι που πραγματικά με ισοπεδώνει...άτομα που μέχρι πρότινως ήταν \"φίλοι\" ή κουμπάροι, μου έχουν γυρίσει κυριολεκτικά την πλάτη και έχουν ταχθεί υπέρ του τέως...του πονεμένου και καταφρονημένου τέως, αυτουνού που η γυναίκα του τον παράτησε, χωρίς όμως να μπορούν να γνωρίζουν τους πραγματικούς λόγους του \"φευγιού\" μου...κρίνουν ανυπόστατα και τόσο εύκολα την όλη κατάσταση, χωρίς να ζητούν και την δική μου άποψη των πραγμάτων....θα μου πείτε, τί περιμένεις; να είναι δίκαιοι; μα ούτε η ίδια η ζωή δεν είναι...προσπαθώ να στηριχθώ στα λιγοστά άτομα που είναι κοντά μου, χωρίς να υπερθεματολογώ γι\'αυτά επειδή με \"επέλεξαν\"...ήταν αυτά τα άτομα που ήξεραν από καιρό τα καλά κρυμμένα μου μυστικά και με υποστήριξαν...δεν μπορώ όμως να μην πληγώνομαι...ο χρόνος εύχομαι να είναι ο καλύτερος γιατρός και για μένα..!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    84
    Νεκταρια αν εισαι σιγουρη οτι αυτο ειναι που θελεις πραγματικα,αν η κατασταση δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξει,τοτε μην κολλας πουθενα.Μην σκεφτεσαι τους γυρω που σε εκαναν περα μονο τον εαυτο σου να κοιτας.Ειναι παρα πολυ δυσκολο το ξερω ασχετα αν εσυ επελεξες να φυγεις ομως η ζωη ειναι τοσο μικρη που δεν αξιζει να μενουμε σε μια κατασταση που μας χαλαει και δεν μας κανει ευτυχισμενους.εχουμε το δικαιωμα επιλογης και δεν πρεπει να υπομενουμε καταστασεις απο φοβο μοναξιας ή ουιδηποτε αλλο.Ανθρωποι που σε αγαπουν πραγματικα θα ναι διπλα σου να σαι σιγουρη.Πιστεψε στον εαυτο σου και παρε τα πανω σου για να δωσεις στον εαυτο σου αυτο που του αξιζει πραγματικα,την ευτυχια..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Αρεγε θα γίνουν αληθινά κ για μένα αυτά; Τώρα είμαι στη θλίψη, στο φόβο, στη μοναξιά, έχω εφιάλτες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Helena View Post
    .. Να θυμάστε πάντα το υπέροχο ρητό που λεει : υπάρχουν άνθρωποι στην ζωή μας που έρχονται για κάποιο λόγο ή για κάποια εποχή ή για μια ζωή. Αυτοί που έρχονται για κάποιο λόγο χάνονται γρήγορα , έτσι ξαφνικά όπως ήρθαν γιατί ο σκοπός τους ήταν να σας κάνουν να προχωρήσετε. Αυτοί που έρχονται για μια εποχή , μένουν για λίγο κοντά σας και σας βοηθούν να εξελιχθείτε και να ορισμάσετε….για να είσαστε έτοιμοι να δεχτείτε και να αγκαλιάσετε αυτόν τον ένα άνθρωπο που θα έρθει για μια ζωή!
    Υπέροχο αυτό το ρητό! Ίσως σε κάνει ν' αναθεωρήσεις σε κάποιες περιπτώσεις, αν ο χωρισμός τελικά είναι η οριστική λύση!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Mαρκέλα δεν καταλαβαίνω πως το αντιλαμβάνεσαι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Mαρκέλα δεν καταλαβαίνω πως το αντιλαμβάνεσαι
    Ναι έχεις δίκιο, την στιγμή που το θέμα αναφέρεται στην αντιμετώπιση του χωρισμού,
    όταν αυτός πλέον είναι γεγονός μη αναστρέψιμο!
    Όμως επειδή δεν συνηθίζω νάμαι απόλυτη, σκέφτομαι διαβάζοντας το ότι αν π.χ. κάποιος
    έρθει στην ζωή μας για μια εποχή.., μας βοηθήσει να εξελλιχθούμε και να ωριμάσουμε,
    ίσως σε κάποιες περιπτώσεις κι αν ακόμα περνά απ' το χέρι μας κάτι να κάνουμε γι' αυτήν
    την σχέση το για μια εποχή λοιπόν μπορούμε να το μετατρέψουμε για μια ζωή!
    Αν ωστόσο ο άλλος φύγει ή φύγουμε εμείς, πριν μπούμε στην νέα σχέση για μια ζωή, χρειάζεται
    να δουλέψουμε με τον εαυτό μας για να τον γνωρίσουμε καλύτερα και ν' αποφύγουμε τυχόν
    λάθη μας στο μέλλον!

  8. #8
    Πάρα πολύ ωραίο το θέμα. Δε θα κάτσω να το αναλύσω. Θα πω μόνο ότι το πιο ωραίο από όλα (γιατί όλα είναι ωραία) είναι το 10.

    "Αυτοί που έρχονται για μια εποχή , μένουν για λίγο κοντά σας και σας βοηθούν να εξελιχθείτε και να ορισμάσετε….για να είσαστε έτοιμοι να δεχτείτε και να αγκαλιάσετε αυτόν τον ένα άνθρωπο που θα έρθει για μια ζωή!"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    πολυ ωραια τα λες και ειναι σωστα.το θεμα του μεσοδιαστηματος μεχρι να φτασεις να διαχειριζεσαι τον χωρισμο ειναι το προβλημα.εκει που δεν αντεχεις να πας να δεις μια ταινια γιατι θα θελεις να φυγεις απο τον κινηματογραφο ή δεν θα καταλαβεις τι ειδες καθως το μυαλο θα ειναι αλλου.εκει που δεν εχεις κουραγιο να περιποιηθεις τον εαυτο σου γιατι απλα δεν μπορεις.σιγουρα ο χρονος ειναι γιατρος και μεγαλοι ερωτες διαλυθηκαν και οι ανθρωποι προχωρησαν.οταν δεν εχεις καποιον να σηκωσεις το τηλ.και να σου σταθει εκει ειναι τα πραγματα ζορικα.εκει που δεν περιμενεις να ελθει κανεις πια να αγκαλιασεις.

  10. #10
    ........χμ....η χέλενα έβαλε το θεμα πριν τρία χρόνια..:ΡΡΡΡ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ........χμ....η χέλενα έβαλε το θεμα πριν τρία χρόνια..:ΡΡΡΡ

    Θεοφανία σημασία έχει πότε μπήκε το θέμα ή αν τελικά το περιεχόμενο του θέματος είναι διαχρονικό
    κι έχει να μας πει κάτι σημαντικό ακόμα και σήμερα?
    Ξέχασα μούπες ότι απάντηση ειδικά σε μένα δεν θα ξαναδώσεις. Δεν πειράζει..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Είναι διαχρονικό κ συμφωνώ με γιώτα2 εκεί κάπου βρίσκομαι,κ αυτή η αγκαλιά μου ραγίζει τη ψυχή τώρα νομίζω ότι ποτέ δε θα υπάρξει δε ξέρω πόσες ευκαιρίες δίνονται, πόσες πόρτες ανοίγει ο Θεός,πόσο κουράγιο θέλει ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •