ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΜΙΛΗΣΩ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΛΗΓΩΣΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    18

    ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΣ ΜΙΛΗΣΩ ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΛΗΓΩΣΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

    αλησπερα σε ολους...παλι...ειναι η δευτερη φορα που ζηταω μια συμβουλη μεσα αποτο forum καθοτι την πρωτη φορα με βοηθησατε παρα πολυ.εχουν περασει 3 μηνες απο την τελευταια μου "περιπετεια" καθως αποφασησα να μεινω λιγο καιρο μονος και να "διασκεδασω οσο μπορω.οτι θα πω εχουν γινει πριν 5 χρονια.τοτε λοιπον ειχα γνωρισει μια κοπελα με την οποια ειμασταν μαζι 2.5 χρονια. ηταν οτι καλυτερο μου εχει συμβει μεχρι αυτην την ωρα. εξυπνη, γλυκια, ομορφη και πανω απο ολα καλος ανθρωπος. εδινε τα παντα για αυτην την σχεση και με αγαπουσε και την αγαπουσα και οταν λεω τα παντα εννοω χαλι να γινει για να περναμε καλα.μεχρι τον 1.5 χρονο κυλουσαν ολα ετσι απιστευτα.απο εκει και περα κατι επαθα και αρχισα να φερομαι περιεργα δηλ.να μην της δινω την απαραιτητη σημασια, να την αφηνω να ζηλευει (και τις φιλες μου και καποιους φιλους μου) χωρις να κανω μια προσπαθεια για να την κανω να αισθανθει καλυτερα και οπως τις αξιζε.και ολα αυτα επειδη δεν ξερω τι με επιασε και φερομουνα ετσι.αφου εκανε ενα χρονο υπομονη η κοπελα καποια στιγμη μου ζητησε να χωρισουμε και φυσικο ητανε αφου δεν αντεχε αλλο να προσπαθει να κρατησει μια σχεση μονη της (ουτε επικοινωνια ειχαμε ουτε ερωτικη ζωη)
    οταν χωρισαμε λοιπον εκει που περιμενα να ειμαι μια χαρα δεν αντεξα και ξεσπασα σε λυγμους μπροστα της γιατι απλα δεν ηθελα να χωρισω αλλα συναμα ημουν τοσο εγωιστης και βλακας που το εκανα... εκτοτε εχουμε μιλησει μια φορα, 3 μηνες μετα, οταν τρακαρε αρκετα με το αμαξι της και την πηρα τηλ. μαθω αν ειναι καλα.αλλα επειδη ημουν ακομα εγωιστης και βλακας θεωρησα οτι μου μιλησε καπως ψυχρα και αποφασισα να κοψω καθε επαφη. μετα απο ολα αυτα που εκανα ολα πηγαινανε αρκετα καλα και παραδεχομαι οτι μεχρι και τωρα υπηρχαν στιγμες που την σκεφτομουνα και μου ελειπε πολυ και ηθελα να την δω. μεχρι προχθες που πηγα σε ενα φιλο μου του οποιου η κοπελα κανει παρεα μαζι της και μου ειπαν οτι θα περασει απο εκει και με ρωτησαν αν εχω προβλημα. εγω απαντησα οχι χωρις ομως να υπολογισω τον ξενοδοχο.καθως λοιπον ειμασταν στο γραφειο του φιλου μου ερχεται η κορη του (4 ετων)και μας λεει οτι ηρθε η χρυσαυγη και να κατεβουμε κατω.ειπε ομως και κατι αλλο που με εκανε κομματια και με εκανε να σκεφτω και να αναθεωρησω παρα πολλα πραγματα που θεωρουσα δεδομενα η που δεν ασχολιομουνα.ειπε λοιπον η μικρη οτι μια μερα που ειχε ερθει η χρυσαυγη και μιλαγε με την μαμα της οτι με ειχε δει στον δρομο και μου ειχε γυρισει την πλατη για να μην την δω και τις μιλησω.εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου και μονο ο φιλαρακος μου με καταλαβε και ας μην μου ειπε τιποτα.καταβηκαμε κατω μιλησαμε τι κανεις τι κανω κατσαμε 1-1:30 ωρα και εφυγε μετα. απο εκεινη την ωρα καταλαβα ποσο λαθος εκανα και ποσο ανωριμα, χαζα και σκαρτα φερθηκα σε εναν ανθρωπο που με φροντιζε, με αγαπουσε και θα εδινε τα παντα για μενα.απο προχθες εχω καταλαβει οτι η μονη γυναικα που εχω αγαπησει ειναι εκεινη και την εχω πληγωσει παρα πολυ. θελω να της μιλησω να της πω οτι σε πολλα πραγματα ειχε δικιο και οτι εγω ημουνα στον κοσμο μου. θελω μονο να με συγχωρεσει για οτι της εχω κανει. δεν περιμενω τιποτα παρα πανω (μετα απο οσα εχει περασει μαζι μου) και αν παλι δεν το κανει θα καταλαβω γιατι αλλα πως αφου ντρεπομαι γιατι εχω φερθει ετσι, δεν ξερω αν θα τις δημιουργησω προβλημα στην σχεση της (αν εχει)? και ναι αν ειχα μια ευκαιρια θα τις εδειχνα ποσο την θελω ποσο δικιο ειχε και ποσο εχω αλλαξει ολο αυτον τον καιρο που δεν την εβλεπα (φυσικο αφου οτι τις εκανα μου το κανανε και μενα στο 10πλασιο ειδα την γλυκα και καταλαβα πως πρεπει να φερεσαι σωστα στον ανθρωπο που σ'αγαπαει). μπορει καποιος-α να βοηθειση? θελω πολυ να τις μιλησω αλλα ντρεπομαι και δεν μπορω να το κραταω αλλο μεσα μου πια .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Φίλε γειά χαρά.
    Θα σου πω κάποια πράγματα για να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις. Μπορεί να ισχύουν στην προκειμένη περίπτωση, μπορεί και όχι. Άρα μπορεί να βοηθήσουν ή να μην βοηθήσουν.
    Τέρμα με την εισαγωγή, στο ζουμί.
    Είπες ότι η κοπελιά γινόταν χαλί να την πατήσεις. Οκ. Είπες επίσης ότι δεν είχατε επικοινωνία και δεν είχατε ερωτική ζωή.
    Άποψη μου που διαμορφώθηκε μέσα από κάποιες εμπειρίες.

    Η κοπέλα να γίνεται χαλί να την πατήσεις, δεν μου λέει τίποτα. Και βασιλιά να με έκανε να νοιώθω, όπως το έχω περάσει, αν δεν υπάρχει η επικοινωνία εμένα δεν με καλύπτει. Αυτά τα θεωρώ δευτερεύοντα και όχι το άλφα και το ωμέγα. Ευχάριστα αλλά όχι επαρκή. Και συνήθως επειδή συνοδεύονται από άλλα πράγματα, όπως ακριβώς είπες η έλλειψη επικοινωνίας.
    Τι να το κάνω αυτό όταν δεν υπάρχει το άλλο.
    Στην τελική είναι θέμα αισθητικής.
    Βλέπεις μία κοπέλα, σε τρελένει, αλλά δεν μπορείτε να συζητήσετε τίποτα. Δεν σε νοιώθει. Βλέπεις μία άλλη, καλή νομίζεις ότι μπορείς να συζητήσεις αλλά τελικά τα προβλήματα της (βάλε μέσα και τα δικά σου) είναι τόσο ανεπεξέργαστα (και άρα ανυπέρβλητα) που καταστρέφουν τη σχέση. Βλέπεις μία άλλη μπορείς να συζητήσεις, έχεις την ίδια αισθητική (βάλε μέσα και το IQ σχετικό είναι κι αυτό) και σου ξυπνάει κι ερωτικά συναισθήματα. Ποιά θα διαλέξεις;
    Αυτό πού λέω, και με φόβο θεού σου ξαναλέω δεν ξέρω αν ισχύει, είναι ότι μήπως είχες όλες τις συμβάσεις; Και δεν είχες αυτό που θα σε έκανε να κρατήσεις τη σχέση;
    Αυτό εσύ το ξέρεις. Αν δηλαδή θες τη σιγουριά και τη φροντίδα και ας λείπουν ΑΝΑΓΚΑΙΑ πράγματα όπως η επικοινωνία που είπες και εννοείται η ερωτική ζωή.
    Δηλαδή τι κυνηγάς; Το σίγουρο που σε ξενέρωσε; Αφού πάλι αυτό θα γίνει, αν τελικά την κάνεις να ξανάρθει που αν έχει λίγη αξιοπρέπεια η κοπέλα θα την έχει κάνει γι\' αλλού.
    Τέλος πάντων αυτά απλώς τα αναφέρω.
    Τώρα αν εσύ τη θέλεις πίσω ο δρόμος ξεκάθαρος. Την κυνηγάς μέχρι να ξανάρθει με όλο σου τον εαυτό, και βέβαια το έχεις πρώτα εσύ πιστέψει ότι τη θέλεις πίσω για όλο της το είναι κι όχι μόνο για τη φροντίδα που σου έλειψε αλλά και για την επικοινωνία και για όλα. Αν αυτό ισχύει δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να την ξανακερδίσεις εκτός κι αν έκανες μεγάλες μαλ...
    Καλή τύχη έτσι κι αλλιώς.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    195
    Αλεξανδρε εμενα το κειμενο του μου εδωσε την εντυπωση πως η επικοινωνια μεταξυ τους χαθηκε γιατι ο ιδιος δεν ασχολειτω πια με τη σχεση τους. Ας με διορθωσει αν κανω λαθος.

    Παρακατω στο κειμενο αναφερει πως απο καποια στιγμη και μετα τα θεωρουσε ολα δεδομενα και δεν εκανε πλεον καμια προσπαθεια.Απλα αδιαφορουσε.Καποια στιγμη λοιπον ( οπως και ο ιδιος επισημαινει ) η κοπελια αγανακτησε και απεχωρησε.

    Η γνωμη μου ειναι πως οταν ραγισει το γυαλι, δυσκολα κολαει και ΑΝ κολησει τιποτε δεν ειναι οπως πρωτα. Αλλα αυτη ειναι μονο η γνωμη ΜΟΥ.

    Αν φιλε μου ισχυει αυτο που σου ειπε η μικρουλα ( αν και συνηθως προσωπικα δεν λαμβανω υποψιν τα λεγομενα τριτων, αλλα παω κατευθειαν στην πηγη ) τοτε ειναι βεβαιο πως εχει πληγωθει και ή δεν θελει ή δεν ειναι σε θεση να σε αντικρυσει. Αν συμβαινει το πρωτο θα πρεπει να σεβαστεις τη θεση της να μη θελει να εχει επαφη μαζι σου. Αν υπαρχει περιπτωση να ειναι το δευτερο, τοτε θα σε συμβουλευα ( ναι, με κινδυνο να \"φας τα μουτρα σου\") να προσπαθησεις να την προσεγγισεις ευθεως και να της πεις αυτα που νιωθεις. Γιατι σε τετοιες περιπτωσεις, καλες ειναι οι γνωμες των φιλων/γνωστων αλλα δεν μπορουν να σου δωσουν ουσιαστικες απαντησεις.
    Το τι πραγματικα συμβαινει μπορει να στο πει η ιδια η κοπελα και ΜΟΝΟ αυτη.

    Θα σου ελεγα να κανεις το βημα και να εισαι προετοιμασμενος για ολα, ΚΥΡΙΩΣ για το χειροτερο.
    Αν στην πραγματικοτητα θες να βγεις απο το τουνελ των αμφιβολιων, πρεπει να αντιμετωπισεις την κατασταση αμεσα και κατα προσωπο.

    Παντα φιλικα,
    Λενα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Δεν αμφισβητώ ότι η επικοινωνία χάθηκε επειδή εκείνος απομακρύνθηκε. Αλλά αισθάνομαι ότι τα ξέρω όλα αυτά. Μπορεί και να κάνω λάθος. Έπειτα τα μισά από όσα γράφω αναφέρονται στο φίλο που έθεσε το topic και τα μισά σε μένα. Έτσι δεν γίνεται συνήθως; Ή μήπως όταν ακούτε συμβουλές νομίζετε ότι κερδίζετε τίποτα; Απλώς ακούτε άλλους ανθρώπους να ψυχοαναλύουν τον εαυτό τους. Γι\' αυτό οι συμβουλές είναι άχρηστες. Ακόμα και να μοιάζετε μ\' αυτόν που σας δίνει τη συμβουλή αν δεν την έχετε βιώσει στο πετσί σας θα ξεπλυθεί από πάνω σας πανεύκολα και δεν θα σας αφήσει τίποτα. Άσε που πιστεύω ότι όποιος ακολουθεί συμβουλές είναι για κλάμματα.
    Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα Lenaki ότι αυτό που πρέπει να γίνει είναι να της μιλήσει πρόσωπο με πρόσωπο κι όχι τι είπε το πιτσιρίκι και αν το είπε έτσι και πως το εννοούσε και πως το εισέπραξε ο φίλος κτλ.
    Στην τελική κάνουμε ότι θέλουμε. Αν δεν έχουμε τα κότσια να το κάνουμε τότε ας λύσουμε αυτό το θέμα με τον εαυτό μας.
    Η αίσθηση που μου δημιούργησε το ποστ είναι ενός τύπου ο οποίος απλά αισθάνεται μόνος του, είναι η κοπελιά παραδίπλα που τον φρόντιζε μπας και βρει κανά γαμπρό και τώρα θέλει το γούτσου γούτσου του και γεμίζει τον εαυτό του με ενοχές για τις μαλακίες που όντως έκανε αλλά αν ήταν με μιά άλλη κοπέλα δεν θα τις έκανε.
    Ίσως και να έχω στο μυαλό μου περισσότερο εκείνη την κοπέλα αλλά και τον φίλο μας που θέλει να παραμυθιάζεται.
    Όταν μια σχέση δεν προχωράει δεν φταίει ποτέ μόνο ένας και μπορεί να μην φταίει και κανένας. \"Καλοί\" άνθρωποι υπάρχουν παντού και δεν κολλάνε. Γιατί δεν κάνουνε ο ένας για τον άλλον. Πως να το κάνουμε. Δεν υπάρχει κακός στην υπόθεση. Μόνο ασυμβατότητα. Το κακό προέρχεται όταν κλείνουμε τα μάτια μας στην πραγματικότητα. Δεν λέω οι περισσότεροι έτσι κάνουν.
    Όταν μπαίνουν στη μέση οι συμβάσεις άσ\'τα να πάνε. Γι\' αυτό ξαναλέω να αφήσει την κοπελίτσα να βρει τον άνθρωπο της κι αυτόν να βρει τα αρχ..δια να βρει μία που του ταιριάζει. Και δεν λέω ότι φταίει αυτός για τις μαλακίες. Απλά ίσως τώρα που τον τρώει η νύχτα να έχει βάλει ένα πέπλο πάνω από τα πράγματα της κοπέλας που τον χάλαγαν σε τέτοιο βαθμό που απομακρύνθηκε, χάσανε την επικοινωνία και δεν είχανε ερωτική ζωή. Απλά αν ξαναγυρίσει το πέπλο θα φύγει και θα\'χεις και την καημένη (αν δεν έχει καθόλου αξιοπρέπεια πάνω της) να ξαναπροσπαθεί. Κρίμα δεν είναι;

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    62
    harri m egw an kai tha mporousa na sou lew kai na sou lew ores oloklires...kai na filosofoume...tha sou pw liga kai me noima...

    Apla pigaine na ths miliseis...ti perimeneis agwri m?xereis poso spanio einai na breis kapion pou na se niazetai toso?ase tha sou pw egw afth htan h prwth.....isos na einai kai h teleytea...
    Ante na ths miliseis kai koita otan tha to kaneis na to kaneis xwris ntropes kai alla pragmata sto mialo sou gt ola afta isos epireasoun afta pou pragmatika kriveis mesa sou gia ekeinh...
    Koita th sta matia kai pes ths ta ola kai kanto sintoma gt gia teties stigmes metaniwnoume gia mia zwh...isos bre kapion allo pou de th kaliptei oso esi ma na paei mazi tou apo anagh...kai meta gia sena tha einai arga...

    Kai gia telos na sou pw pws kai na ths ta peis kai na min alaxei tpt...telaxiston tha xereis mesa sou pws ekanes to sosto kai pws eipes kapia pragmata se kapion pou se agapise kai pou apoti fenetai adikises...se opiadipote twn periptosewn kerdismenos eisai...
    Ante agwri m mila ths kai perimenoume nea...
    ...Sorrow

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    18
    κατ\'αρχας χρονια πολλα και με το καλο να μας μπει!!!
    θα απαντησω σε εναν εναν με την σειρα.
    φιλε alexander. ανεφερα τον ορο επικοινωνια με σκοπο να καταλαβεις οτι η κοπελα ειχε επικοινωνια μετα τον 1,5 χρονο μονο με τον εαυτο της και οχι και με εμενα που πολυ ηθελε και κανονικα θα επρεπε. η μοναξια δεν με εχει φαει οπως λες οχι ακομα τουλαχιστον και το γουτσου γουτσου μπορω να το βρω οπουδηποτε. τα ματια στην πραγματικοτητα δεν τα κλεινω αντιθετα ειναι ορθανοιχτα σαν αυγα και επειδη ξερω τι εχω κανει θελω τα κενα που αφησα γεματα αποριες να τα καλυψω ακομα κι αν το κανω μετα απο 3,5 χρονια ακομα και αν φαω τα μουτρα μου . δεν ζηταω κατι παραπανω και απο εκει και περα οπως λεει και η φιλη sorrow ειμαι προετιμασμενος για τα παντα αρχιζοντας απο το χειροτερο.
    lenaki μου. \"απο μικρο και απο λολο μαθαινεις την αληθεια\" και αυτο ειναι 100% αποδεδειγμενο τουλαχιστον για μενα.
    sorrow εισαι μεσα στο μυαλο μου θα ηθελα πολυ να φιλοσοφισουμε για ωρες ατελειωτες οπως λες και εσυ.

    δυστηχως για εμενα εχω καταλαβει οτι ενω αγαπησα αυτον τον ανθρωπο οταν την εννιωσα να δενετε περισσοτερο μαζι μου, το ιδιο και εγω, (που σημαινει οτι φτανεις σε ενα κομβικο σημειο για την σχεση και αποφασιζεις αν θα κανεις το βημα παραπανω η θα το τελειωσεις για να μην τυρανας και τον ανθρωπο σου αλλα και τον εαυτο σου) εγω εννιωσα πιεσμενος \"εκλασα μαλι να το πω και ετσι\" και αρχισα να συμπεριφερομαι οπως περιγραφω ενω δεν ηθελα να γινω ετσι.
    Υ.Γ. η καθηστερηση μου οφειλετε στο πενθος για ενα πολθ οικειο προσωπο το οποιο εχει
    βοηθησει πολυ κοσμο.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    62
    Katarxas ta silipitiria m pragmatika gia to oikio sou prosopo loipame pragmatika...ma apla skepsou pws glytose pia apo pola pragmata...makari ekei pou einai twra na exei brei th galinh...

    Den exw kati na prosthesw se osa eipa...apla...eida thn apantish kai ithela na pw...den eimai h sorrow...ma o sorrow :)

    Kalh sinexeia se oti kai an kaneis eyxomai...Sorrow

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Τα συλλυπητήρια μου κι από \'μένα...

    Απλώς επισημαίνω αυτό που από το μήνυμα σου εκμαιεύω, και όπως είπα και πριν μπορεί να κάνω και λάθος, την πιθανότητα δηλαδή να είσαι \"παρτάκιας\" (υπό την έννοια ότι κοιτάς μόνο την πάρτι σου). Υπό αυτό το σκεπτικό αν τη σεβόσουν/ αγαπούσες δεν θα την υπέβαλες σε ενδεχόμενες δοκιμασίες μετά από 3,5 χρόνια για να διαπιστώσεις πράγματα που μάλλον ξέρεις. Και πάλι με κάθε επιφύλαξη και σίγουρα κι αυτή κι εσύ θα επιβιώσετε ότι και να αποφασίσεις να κάνεις.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    18
    file alexandre exeis apolito dikio oson afora to pos skeftomouna mexri prin 2 xronia peripou.den thelo na ypovalo se dokimasia ton anthropo afto. mporei na fainete etsi alla oxi se kamia periptosi (an kai poli fovamai oti ontos einai dokimasia kai aftoeinai pou me krataei). apla thelo tis apories pou afisa me to fersimo mou tote na tis exigiso epitelous esto kai meta apo toso kairo.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Πάτρα
    Posts
    8
    καλησπέρα...εγώ λέω να της εξηγήσεις με απόλυτη ειλικρίνεια και με καθόλου ίχνος εγωισμού γιατί φερόσουν έτσι...νομίζω ότι τουλάχιστον θα πάρει τις εξηγήσεις που θέλει...γιατί όλες μας αναρωτιόμαστε ποιά είναι η αιτία που οι άντρες μας φέρονται έτσι...ακόμα και αν δεν γίνει τίποτα μεταξύ σας δεν θα μείνεις με την απορία του τί θα γινόταν αν....αν..αν...εγώ όμως έχω μια απορία τώρα....γιατί πάντα εκτιμάμε κάποιον μόνο όταν τον χάνουμε?ας μου εξηγήσει κάποιος....και μια δεύτερη απορία...γιατί για να ερωτευτούμε κάποιον αρκεί ένα λεπτό και για να τον ξεχάσουμε μια ζωή.....? πάντως Χάρη ότι κι άν αποφασίσεις να κάνεις εγώ σου εύχομαι καλή τύχη και περιμένω νέα σου....Νόνη

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    18
    noni mou ektimame kapoion mono otan ton xasoume giati tote fenete h apousia tou kai tote mono mas loipoun afta pou mas prosfere. afti einai h gnomi h diki mou. kai anarotiemaitha thelei na parei tis exigisis pou les oti thelei... ekei meno kai stin antidrasi tis opoia kai an eina afti...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Πάτρα
    Posts
    8
    ναι θέλει να πάρει τις εξηγήσεις είμαι σίγουρη γι αυτό......αλλά κι εσύ το αργείς είσαι σίγουρος ότι θέλεις να της εξηγήσεις?τι περιμένεις για να το κάνεις....?κι ακόμα κι άν η αντιδρασή της είναι αρνητική τουλάχιστον θα ξέρεις ότι προσπάθησες.........;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •