Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    1

    Exclamation Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής

    Καλημέρα σας!ονομάζομαι Νίκος και είμαι 23ων ετών.
    Τα προβλήματά μου έχουν ως εξής:

    αρχικά, κυρίως όταν είμαι χαλαρός και όταν ξαπλώνω τη νύχτα, αρχίζω και καταλαβαίνω τον παλμό της καρδιάς μου.αυτό με κάνει να τρομάζω όταν κάποιος χτύπος αργήσει έστω και λίγο ή όταν σταματήσω να την καταλαβαίνω...

    κατα δεύτερον, φοβάμαι να κοιμηθώ.ο ύπνος μου αρέσει , αυτό που δε μπορώ είναι η διαδικασία μέχρι να κοιμηθώ!δε μπορώ στη σκέψη ότι γυρνάει ένας διακόπτης στο σώμα μου και ξαφνικά χάνω τις αισθήσεις μου και τον έλεγχο και ο χρόνος με ένα μαγικό τρόπο περνάει!προσοχή : όταν με έχει ήδη πάρει ο ύπνος και ξυπνάω για λίγο , δεν έχω κανένα πρόβλημα να γυρίσω πλευρό και να συνεχίσω..ίσα ίσα που το απολαμβάνω.

    τρίτον:κάποιες στιγμές, η αναπνοή μου σταματάει να γίνεται μηχανικά και αναγκάζομαι να την ελέγχω..πράγμα που έχει ως συνέπεια να αγχώνομαι και να ξεροκαταπίνω και πολλές φορές να τρομάζω σε σημείο σοκ γιατί νομίζω ότι κάτι παθαίνω..

    κάτι σημαντικό:εδώ και τουλάχιστον 1μιση μήνα δεν έχει μπει στον οργανισμό μου οποιαδήποτε ναρκωτική ουσία.φυσικά δεν ήμουν και κανένας συστηματικός χρήστης, το μόνο που έκανα ήταν 1-2 τσιγάρα το μήνα με παρέα (τσιγάρα από τα άλλα όχι κανονικά ).επίσης , είχα δοκιμάσει 3 φορές κοκαϊνη και μία φορά , την πρωτοχρονιά , MD.

    ΟΜΩΣ πιστεύω ότι αυτές οι 3 φορές , όπως και η μία φορά MD μου άφησαν το κουσούρι.καταρχήν γιατί με την κοκαϊνη ήμουν σε εγρήγορση και μέτραγα κάθε 2 λεπτά τους παλμούς μου (γιατί νόμιζα ότι θα πάθω καρδιακή προσβολή), και τέλος γιατί περί τις 5-6 μέρες μετά τη χρήση του MD είχα ένα πολύ άσχημο βράδι με εφιάλτες, ξύπνησα 5 φορές (τις 3 φωνάζοντας) και έβλεπα μάλιστα ότι έκοβε βόλτες ο σκύλος μου στο δωμάτιό μου ενώ εκείνος ήταν σε άλλη πόλη...(στον ύπνο μου,δεν ήταν παραίσθηση ενώ ήμουν ξύπνιος).Από ότι διάβασα ψάχνοντας , αυτό οφείλεται στην πτώση των επιπέδων της σεροτονίνης στον οργανισμό μου λόγω του ΜΔ.

    Συνέπεια όλων αυτών (και κυρίως της κοκαϊνης) είναι ότι γενικότερα νιώθω ότι κάτι δε πάει καλά στο σώμα μου , ότι μπορεί να έχω καρδιακά προβλήματα και κάθε είδους παθήσεις που να απειλούν τη ζωή μου!Αυτή τη βδομάδα μάλιστα έχω κανονίσει γενικό check up!Ελπίζω αν τα αποτελέσματα είναι καλά (που το λογικό αυτό είναι) να ηρεμίσει λίγο ο φόβος μου για το θέμα της υγείας.

    Τι θα πρέπει να κάνω;Να ζητήσω επαγγελματική βοήθεια;Να πάρω ίσως κάποια αγχολυτικά;Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Νικο μου καλημερα,ολα αυτα που περνας πιστευω οτι ειναι συμπτωματα ψυχολογικης διαταραχης.Εχεις αρχισει και εσυ να δινεις παραπανω σημασια στον οργανισμο σοτυ απο οτο θα πρεπε με αποτελεσμα το παραμικρο 'παραστρατημα 'να σε αγχωσει πραγμα που ειναι φυσιολογικο.Αυτο με τον υπνο το εχω και εγω και κοιμαμαι παντα πολυ λιγο για αυτον τον λογο.Μαλλον φοβομαστε πολυ τον θανατο και ο υπνος μας τον θυμιζει πολυ ασχετα οτι ειναι μια καθημερινη αναγκη του οργανισμου μας για την επιβιωση οπως το φαγητο η το νερο.Ειναι να μην το παρουμε στραβα...Κανε το τσεκ απ που εχεις κανονησει να δεις οτοι ολα ειναι ενταξει και προσπαθησε να πινεις ενα γαλα η να κανεις ενα ζεστο μπανιο πριν τον υπνο μηπως σε χαλαρωσει.Οσος αφορα το θεμα των νακρωτικων δεν εχω ιδεα για αυτα ομως πιστευω απο τον αευτο μου με τοση νοσοφοβια που εχω δεν θα επερνα ποτε γιτι θα φοβομουν τις παρενεργειες...Μην στεναχωριεσαι χιλιαδεσ ανθρωποι περνανε και χειροτερες καταστασεις και το παλευουν,θα το παλεψεις και εσυ.Εμεις ειμαστε εδω πανατ να σε καταλαβουμε και να βοηθησουμε οσο μπορουμε..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    Νικο μου θυμιζεις εμενα...τα ιδια ανεπνεεα με το ζορι και καλα ετσι νομιζα και επρεπε πια να πεθανω στη κουραση για να κοιμηθω.Κανεις οσο πιο γρηγορα μπορεις το τσεκ απ πας και σ ενα καρδιολογο για ελγχο και γρηγορα δεν το λεω γιατι θα εχεις κατι(βαζω τη μανα μου στοιχημα οτι δεν θα βρουν κατι)αλλα γιατι τοσο πιο γρηγορα θα ηρεμησεις.Αυτος ο φοβος του θανατου αχ αυτος ο φοβος καποια στιγμη δεν ετρεχα για να μη παιθανω και καλα.ξερεις ποτε το ξεπερασα οταν ειπα οτι 1000 φορες ειπα θα πεθανω και δεν πεθανα αλλες τοσες ειπα θα λιποθυμισω και δεν λιποθυμισα και στο τελος ειπα δε γ........εται ας πεθανω και τοτε το ξεπερασα....κονρτα θελει νικο μην τ αφηνεις κοντρα στη κοντρα του...και το αισθημα παλμων ενοχλητικο πολυ αλλα ακους τη καρδια σου γιατι ψαχνει να την ακουσεις ολοι μπορουν να το κανουν οταν εχεις το μυαλο σου εκει λογικο ειναι...επισης μην ξαναμετρησεις παλμους αλλο τραγικο λαθος που εκανα γιατι νομιζα οτι εχω αρυθμια και τελεικα ηταν νευρικο....οτι και να νιωθεις να λες ειναι στο μυαλο μου γιατι πραγματικα ειναι.ολα αυτα μετα το γιατρο βεβαια...επισης μη φοβηθεις να πας και σ ενα ψυχολογο η ψυχιατρονα μιλησεις αυτα που ζεις ειναι ξεσπασματα αλλων βιωματων

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Replies: 47
    Last Post: 24-07-2012, 01:50
  3. ΦΟΒΟΣ
    By focusp300 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 06-01-2010, 22:15
  4. φόβος
    By OneiroPauL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 23-06-2008, 19:30
  5. φοβος
    By psychology in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-05-2007, 20:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •