πόσο συχνά βγαίνετε;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349

    πόσο συχνά βγαίνετε;

    Χωρίς αμφιβολία, η οικονομική κρίση μας έχει γονατίσει όλους και περικόπτουμε τα περιττά έξοδα απ' όπου είναι δυνατόν, ειδικά από την ψυχαγωγία που είναι το πλέον είδος πολυτελείας. Ξεκίνησα λοιπόν αυτό το θέμα σαν μια έρευνα να δω σε τι βαθμό ο κόσμος έχει περιορίσει τις εξόδους του υπό την ασφυκτική πίεση της στενότητας που επικρατεί.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    βγαινω 2-3 φορες τη βδομαδα για καφε, για ποτο εχω να βγω απο τον ιανουαριο..
    δυσκολα τα πραματα :)
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    δε βγαινω ποτε εκτος αν υπαρχει δουλεια ή εχω καποιο ατομο να δω εξω. αν δεν υπαρχει λογος να βγω δε βγαινω καθολου! φυσικα σ'αυτο ρολο παιζει και το περιβαλλον που ζω, αφου μενω διπλα σε μεγαλη λεωφορο και τα αμαξια δε σταματανε ποτε να περνανε, ουτε και το βραδυ! ετσι η ατμοσφαιρα καταντα αποπνικτικη, να μη μπορεις να αναπνευσεις απ'το καυσαεριο, να σε πιανει πονοκεφαλος απ'τη φασαρια και να κουραζεσαι ευκολα, γενικα να γινεσαι χαλια. εκτος απ'την αντικοινωνικοτητα μου και το οτι δεν εχω φιλους λοιπον, επιβαρυνει το προβλημα μου και η περιοχη εδω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Και είναι λίγες 2-3 φορές; Σιγά, έτσι κι αλλιώς για ποτό δεν αξίζει τον κόπο με τέτοια ηχορρύπανση, τη σαβούρα που μαζεύεται, τις μπόμπες και το υπερκοστολογημένο επί τουλάχιστον 20 φορές ποτήρι.
    Ας πω και για τον εαυτό μου. Καταρχήν, αφαιρώ απέξω τις οικογενειακές εξόδους, μιας και δεν περνώ ποτέ καλά και πηγαίνω από ευγένεια να μην αρνηθώ και μόνο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μια σταθερή συχνότητα. Υπάρχουν περίοδοι που βγαίνω πιο συχνά, κάπου μια φορά την εβδομάδα, από πίεση προς τον εαυτό μου να γίνει πιο κοινωνικός και είναι κυρίως με άτομα του παρελθόντος, κάτι μη ενδεδειγμένο εφόσον θέλουμε να αποκοπούμε από αυτό και να προχωρήσουμε. Άλλες πάλι περιόδους που προτιμώ να βρω τον εαυτό μου, είμαι απηυδισμένος από τη χαμηλή υποστάθμη ατόμων ή αποφασίζω να παραιτηθώ από τη ματαιότητα της προσπάθειας κοινωνικής (επαν)ένταξης, όπως τώρα, βγαίνω πιο αραιά, μόλις και μετά βίας μια φορά το μήνα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    λιγες δεν ειναι.. για καφε πολλες ειναι.. για ποτο λεω ειναι λιγες
    μ αρεσει η βαβουρα η μουσικη και το αλκοολ!!
    και μην ανυσηχεις εδω περα στην επαρχια δυσκολα βρισκεις μπομπες
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    δε βγαινω ποτε εκτος αν υπαρχει δουλεια ή εχω καποιο ατομο να δω εξω. αν δεν υπαρχει λογος να βγω δε βγαινω καθολου! φυσικα σ'αυτο ρολο παιζει και το περιβαλλον που ζω, αφου μενω διπλα σε μεγαλη λεωφορο και τα αμαξια δε σταματανε ποτε να περνανε, ουτε και το βραδυ! ετσι η ατμοσφαιρα καταντα αποπνικτικη, να μη μπορεις να αναπνευσεις απ'το καυσαεριο, να σε πιανει πονοκεφαλος απ'τη φασαρια και να κουραζεσαι ευκολα, γενικα να γινεσαι χαλια. εκτος απ'την αντικοινωνικοτητα μου και το οτι δεν εχω φιλους λοιπον, επιβαρυνει το προβλημα μου και η περιοχη εδω.
    Νομίζω ότι κατά κύριο λόγο φταίει το γεγονός ότι οι φίλοι σου σε παρατήσανε και δεν έχεις κανέναν με τον οποίον να βγεις και δευτερευόντως το περιβάλλον διαβίωσής σου.
    Προφανώς και δεν έχει κανένα νόημα να βγεις μονάχος σου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Η αλήθεια είναι ότι μου λείπουν τα ταβερνάκια, που πήγαινα συχνά δηλ. μια φορά την βδομάδα τις καλές περιόδους.
    Τώρα η τελευταία φορά που βγήκα σε ταβέρνα ήταν τον Γενάρη όταν πήγα στο νησί.
    Ευτυχώς όμως μια πολύ καλή μου φίλη έχει ξενοδοχείο εδώ κοντά μου και πλέον πηγαίνω εκεί και για καφέ
    και για φαγητό όταν βαριέμαι να μαγειρέψω.
    Πάντως, μ' ευχαριστεί και μόνο με τ' αυτοκίνητο να βγω μια βόλτα, παρ' ότι κι η βενζίνη έχει πάει στα ύψη.
    Μέχρι στιγμής αυτό δεν το έχω στερηθεί και μόλις μου την δίνει παίρνω τ' αμάξι κι όχι όπου με βγάλει.. αλλά κάπου εδώ κοντά.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by sheldon View Post
    Νομίζω ότι κατά κύριο λόγο φταίει το γεγονός ότι οι φίλοι σου σε παρατήσανε και δεν έχεις κανέναν με τον οποίον να βγεις και δευτερευόντως το περιβάλλον διαβίωσής σου.
    Προφανώς και δεν έχει κανένα νόημα να βγεις μονάχος σου!
    το ολο θεμα φιλοι για μενα ειναι κατεστραμμενο. οταν εχεις απο μικρος μετακομισει καμποσες φορες, αλλαξες τοσα σχολεια και γειτονιες, στο τελος καταληγεις να μη θες να κανεις φιλιες γιατι τις βρισκεις αχρηστες και παρωδικες. απο εκει και περα ομως πλεον εχω γινει κι εγω πολυ παραξενος κι επιλεκτικος, με αποτελεσμα οταν βλεπω οτι καποιος δε μου ταιριαζει ή δε μου προσφερει τιποτα απολυτως, να απομακρυνομαι και μονος μου γιατι το βρισκω χασιμο χρονου. προτιμω μια σχεσουλα να μοιραζομαι τα παντα με τη κοπελα, παρα ενα δυο ατομα να λενε τα δικα τους και να μαλακιζονται. εξαλλου τους φιλους δε μπορεις να τους πηδηξεις (εκτος αν ειναι μπαϊσεξουαλ ή κοπελες ανοιχτομυαλες), και καποια στιγμη θα κοιταξουν αναγκαστικα τη ζωη τους, τον εαυτο τους. ετσι γινεται παντα, απ'το σχολειο τους συμμαθητες, μεχρι το στρατο, τους συναδερφους αργοτερα στη δουλεια κλπ. αμα δεν υπαρχουν κοινα, απλα δεν υπαρχει λογος να συνεχιζεται.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    εγω βγαινω καθε μερα κ πινω παρα πολυ καθε μερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!drugs and alcohol!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Δεν έχω χρήματα,παρέα μόνο προβλήματα κ έτσι δε βγαίνω από αυτή τη χώρα θέλω να βγώ οριστικά κ αμετάκλητα να μη ξαναγυρίσω ποτέ το μεγάλο ονειρό μου πια

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Δεν έχω χρήματα,παρέα μόνο προβλήματα κ έτσι δε βγαίνω από αυτή τη χώρα θέλω να βγώ οριστικά κ αμετάκλητα να μη ξαναγυρίσω ποτέ το μεγάλο ονειρό μου πια
    οχι αυτο ειναι το ονειρο ολονων των ελληνων πλεον!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by μαρια1999 View Post
    οχι αυτο ειναι το ονειρο ολονων των ελληνων πλεον!
    Εσύ δε χρειάζεται να πας πουθενά, αφού μπορείς να κάνεις τριπάκια όποτε θέλεις και νόμιμα πλέον. Αλλά δε θα βρίσκεις πια τα λεφτά, ε;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    393
    αυτο ακριβος!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Eγώ, παιδιά, είμαι ηλικιακά μεγαλύτερη από τους περισσότερους, αλλά πιστεύω ότι η ψυχαγωγία και η έξοδος είναι απαραίτητα σ' όποια ηλικία και να 'σαι, αλλιώς βαράς μπιέλες. Ντρέπομαι και να πω το πόσο λίγο βγαίνω ειδικά από φθινόπωρο ως άνοιξη θα πάω άντε τρεις φορές κινηματογράφο και αναπολώ τις εποχές που τα καλοκαίρια ειδικά πήγαινα μια φορά τη βδομάδα.
    Το καλοκαίρι τα πράγματα είναι καλύτερα, πάω τρεις συναυλίες οπωσδήποτε και δε χάνω καμιά από τις free που με ενδιαφέρουν, π.χ. πέρσι το καλοκαίρι ήταν πολύ καλή του Πορτοκάλογλου στο Γκάζι.
    Αλλά λόγω οικονομικών περικοπών μου λείπουν πολύ τα διήμερα ή μονοήμερα ταξιδάκια σε κοντινά νησιά που παλαιότερα ήταν συχνά ενώ τώρα ούτε κουβέντα.
    Ακόμα μου λείπει το θέατρο που λόγω οικονομικής στενότητας έχει περικοπεί αν και θέλω πολύ να δω κάποιες παραστάσεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Ντρέπομαι και να πω το πόσο λίγο βγαίνω..
    Και γιατί ντρέπεσαι; Αφού όλους μάς έχει επηρεάσει η κρίση. Τι νομίζεις, εμείς "στο πηγάδι κατουρήσαμε";

    Ούτε εγώ βγαίνω πολύ, ιδιαίτερα το χειμώνα που δεν έχει καλό καιρό. Και μου έχουν λείψει πολύ δύο μεγάλες αγάπες. Ο κινηματογράφος και το θέατρο όπου, λόγω πολυκοσμίας, δεν μπορώ πια να πηγαίνω.

    Πάντως, ακόμα και μια βόλτα στη θάλασσα να πας, όπου δεν θα ξοδέψεις (ή, έστω, ελάχιστα), είναι αναζωογονητική.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ποσο ακομα?
    By kyknos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 28-06-2011, 23:10
  2. πόσο ακόμη ?
    By mavrompizelo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 14-03-2011, 12:40
  3. Συμπτώματα... για πόσο πια!!!
    By Gio1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 03-08-2010, 01:38
  4. τι κανω αφου μετα απο 3 χρονια καταλαβα ποσο την πληγωσα και ποσο μου λειπει?
    By harrisxr650 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2008, 06:01
  5. ΠΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ-Η ΝΙΩΘΩ?
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 17-04-2007, 12:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •