Η υπερπληθωρα πληροφοριων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    Η υπερπληθωρα πληροφοριων

    Γεια σε ολους
    εστειλα e-mail σε μια ψυχολογο που εχει στηλη στα "Νεα" του Σαββατου. Η ψυχολογος λεγεται Μυρσινη Κωστοπουλου και η στηλη λεγεται "αποριες". Το γραμμα μου δημοσιευτηκε στα "Νεα" του Σαββατου, χθες 18 Φεβρουαριου.
    Αντιγραφω επακριβως την ερωτηση που της εθεσα και την απαντηση που ελαβα οπως δημοσιευτηκε στην εφημεριδα. Δεν υπαρχει στο σαιτ της εφημεριδας. Για να δειτε την εντυπη εκδοση στο σαιτ πρεπει να ειστε μελος.

    Η υπερπληθωρα πληροφοριων

    Ειμαι 24 χρονων, φοιτητης Δημοσιογραφιας. Αναρωτιεμαι αν κανει κακο στον εγκεφαλο να καταλαμβανει πληθωρα πληροφοριων καθημερινα. Διαβαζω συνεχως, βλεπω πολλη τηλεοραση, ασχολουμαι με τα κοινωνικα μιντια. Μεχρι ποσες πληροφοριες μπορει να αντεξει ο εγκεφαλος; Μηπως να κανω ενα διαλειμμα;

    Απαντηση :

    Η δρωσα μνημη του ανθρωπου (working memory) ειναι η ικανοτητα του να επεξεργαζεται και να αποθηκευει τις τρεχουσες πληροφοριες που τον περιβαλλουν. Αν και εχει ενα ποσοτικο οριο, μπορει με μικρες αποκλισεις να διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο. Υστερα απο ενα σημειο, αφου ο εγκεφαλος εχει εμφυτα "ξεσκαρταρει" τις περιττες πληροφοριες και εχει συγκρατησει τις απαραιτητες, αδυνατει να επεξεργαστει εναν επιπλεον ογκο πληροφοριων. Σε μεγαλο βαθος χρονου και εφοσον υπαρχει αισθητηριακη αποστερηση, μπορει κανεις να μιλησει για μια ατονια εγκεφαλικη και για εκφυλισμο εγκεφαλικων κυτταρων. Στην αντιθετη περιπτωση που περιγραφετε, δηλαδη στην υπερπαρουσια ερεθισματων, ο εγκεφαλος επειτα απο ενα οριο δεν μπορει να ανταποκριθει. Φανταστειτε την αναλογια του υπολογιστη, οπου ανοιγεις 10 παραθυρα στα Windows και του δινεις 10 διαφορετικες εντολες. Πιθανως ο εγκεφαλος του να "κρασαρει". Στον ανθρωπο, η υπερπληθωρα πληροφοριων ταυτοχρονα με ενδομυχες εσωτερικες υψηλες προσδοκιες απο τον εαυτο του ("να τα καταφερω") μπορουν να τον οδηγησουν σε κλινικες εκδηλωσεις στρες, εργασιακης κοπωσης, αγχους και καταθλιψης.

    Ποια ειναι η δικη σας αποψη; Πως σας φαινεται η απαντηση που μου εδωσε η ψυχολογος; Ειναι κανεις σε παρομοια φαση; Σας προβληματιζει και εσας αυτο;

    Ποσες ωρες πρεπει να βλεπει κανεις τηλεοραση; Σε ποσα φορουμ να συμμετεχει; Ποσα μπλογκ να διαβαζει; Ποσα περιοδικα; Γινεται να διαβαζει και περιοδικα και εφημεριδες και φορουμ και μπλογκ και σαιτ; Πρεπει να απορριψει κατι απο αυτα;
    Με πιανει αγχος γιατι θελω να διαβαζω οσο το δυνατον περισσοτερο διαφορα πραγματα, να συμμετεχω στα σοσιαλ μιντια οπου γινεται ενας χαμος, ειδικα στο twitter, και δεν προλαβαινω. Δεν το παθαινω συνεχεια βεβαια. Παντως ειναι κομματι της δουλειας του δημοσιογραφου ολο αυτο, σωστα; Γι' αυτο δε λενε οτι το επαγγελμα του δημοσιογραφου εχει πολυ αγχος και στρες; Ολα αυτα τα κανω βεβαια επειδη μου αρεσουν αλλα καμια φορα με πιανει ενα ειδος ψυχαναγκασμου. Ας πουμε αν κανω σε ενα φορουμ ενα ποστ, θεωρω οτι ειναι σωστο και πρεπον να διαβασω και αλλα ποστ. Αν ανεβασω ενα βιντεο στο facebook και καποιος μου κανει like, θεωρω οτι πρεπει να παω και στο δικο του προφιλ να δω τι εχει ανεβασει. Αν καποιος σχολιασει ενα ποστ μου στο μπλογκ μου, θεωρω οτι καλο ειναι και πρεπει να παω να δω και το δικο του μπλογκ. Και μπορει να μην ειναι ενα το σχολιο αλλα πολλα. Και ολα αυτα φυσικα απαιτουν χρονο.
    Αυτα. Περιμενω τις αποψεις σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Ναι συμφωνώ με την ψυχολόγο είναι κάτι σαν μανία, πιστεύω ότι κάπως έτσι έπαθα κ εγώ πολλά πράγματα απλά θα πρέπει νομίζω από την τωρινή μου πείρα να βάλεις δικλείδες ασφαλείας,να μη σε αγγίζει συναισθηματικά κάτι,κ απλά να προσπαθείς ,μη τρέχεις για τον τέλειο στόχο γιατί νομίζω εκεί το αυτοκίνητο δηλ. το μυαλό αρχίζει κ λοξοδρομεί

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    Τι εννοεις να μη με αγγιζει συναισθηματικα κατι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμενα με προβληματιζε και με προβληματιζει ακομα. Εντωμεταξυ απο ενα σημειο και μετα παυεις να εισαι παραγωγικος. Εαν κατσεις στον υπολογιστη και πας να διαβασεις το email σου , κοιταξεις και λιγο facebook , λιγο twitter , δεις και κανα βιντεο youtube...κανεις και μια ερευνα για τα τρεχοντα νεα , ψαξεις για κατι που βρηκες επιπλεον πληροφοριες κλπ...εχουν περασει δυο ωρες , δεν εχεις κατι τιποτα ουσιαστικα και ξαναρχιζεις απο την αρχη....μηπως ηρθε κανα καινουριο email κλπ.

    Το θεμα ειναι και οτι εχεις αμμεση ευχαριστηση απο αυτο...εχεις τα παντα στα ακροδακτυλα σου. Ποσος κοπος χρειαζεται για να πατησεις ενα λινκ του youtube και να προσφερεις στον εαυτο σου αμμεση απολαυση?

    Αθροιστικα ομως εαν τα βαλεις κατω ειναι TOO MUCH.

    Εχω ξεσκαρταρει μερικα πραγματα , αλλα δεν παυω και εγω να ειμαι infomaniac (ειχα την ταση προ internet:P) , να θελω να διαβασω ολα τα βιβλια , να θελω να δω ολες τις ταινιες και ουτω καθεξης....εμ δεν γινεται , οσο και αν μου αρεσει να το προσπαθω καπου τα χομπυ τελικα αρχιζουν και σε καταπιεζουν.

    Φανταζομαι ειναι ολα θεμα χρυσης τομης...μετρον αριστον κλπ. συγγνωμη τωρα πρεπει λιγο να ελεγξω το mail μου και καποιος μου μιλα στο τσατ....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κι εγω συμφωνω! κι οσο πιο ευαισθητος ειναι κανεις, τοσο πιο ευκολα επηρεαζεται, και νιωθει πως "αναγκαζεται" να κανει περισσοτερα πραγματα. πχ αυτο που λες με το facebook οταν σου κανουν like, δε θα ενιωθες την αναγκη να τους κανεις κι εσυ αν ησουν πιο αδιαφορος. προφανως δεν εισαι, αρα σε αγγιζει συναισθηματικα, σε επηρεαζει. καλως ή κακως δεν χρειαζεται να ασχοληθουμε ομως με ολα, γιατι δεν εχουν ολα την ιδια αξια. κι ο χρονος ειναι χρημα, και γιαυτο πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι που θα τον αφιερωνουμε. μη παθουμε και καμια υπερθερμανση στο τελος και καταληξουμε με πονοκεφαλο ή ακομα χειροτερα να παραμιλαμε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    ναι αναισθησία να μη σε αγγίζει τίποτα εγώ ειδήσεις άκουγα κ έκλαιγα άλλοι έλεγα μπούρδες κ είναι μια χαρά τώρα με χρυσά ντυμένοι μέσα έξω,εγώ βλήμα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    τι εννοεις emy; δεν καταλαβα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    υπαρχουν καποια προβληματα μαλλον στην επικοινωνια σας, δε πειραζει συγχωρεσε τη, σε φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης ειμαστε, λογικο ειναι να μη μπορουν ορισμενοι να επικοινωνισουν σωστα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Mια απάντηση σχετική με την ερώτηση, νομίζω μπορεί να βρεθεί εδώ:

    "...Οι άνθρωποι μαθαίνουν τις νέες πληροφορίες σε διαδοχικά στάδια τα οποία έχουν περιορισμένες
    δυνατότητες να υποστούν επεξεργασία αλλά βρίσκονται σε αλληλεπίδραση μεταξύ τους δηλα-
    δή οι προϋπάρχουσες γνώσεις επηρεάζουν το τι και το πώς θα μάθουμε τις νέες πληροφορίες.
    Παρατήρησαν σε έρευνες ότι ο ανθρώπινος νους λειτουργεί όπως ένας μεγάλος
    αριθμός υπολογιστών οι οποίοι εργάζονται συγχρόνως με αργό ρυθμό εκτελώντας ο καθένας μια
    ιδιαίτερη και εξειδικευμένη γνωστική λειτουργία.

    .................................................. ....................."

    Πηγή

    http://www.dakearistotelis.gr/Greek_...tikesarxes.pdf

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •