Γειά σας!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    37

    Γειά σας!!!

    Πως να γίνω πιο δυναμικό άτομο? Διάβασα για τις διαταραχές της προσωπικότητας και μάλλον έχω την εξαρτημένη....πως μπορώ να διαπιστώσω αν όντως την έχω ? από τα συμπτώματα εμφανίζω τα περισσότερα και έχω χρόνια προβλήματα στις κοινωνικές μου σχέσεις.Φοβάμαι την απόρριψη και την μοναξιά σε μεγάλο βαθμό κάτι που με κάνει πολύ ευάλωτη και θύμα πολλές φορές στους άλλους γιατί ανοίγομαι και δίνω πολλά προκειμένου να με αποδεκτούν αλλά πάντα βγαίνω χαμένη και οι δυσκολίες αντί να με κάνουν δυνατή με κάναν αδύναμη. τι μπορώ να κάνω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by evanioan View Post
    Πως να γίνω πιο δυναμικό άτομο? Διάβασα για τις διαταραχές της προσωπικότητας και μάλλον έχω την εξαρτημένη....πως μπορώ να διαπιστώσω αν όντως την έχω ? από τα συμπτώματα εμφανίζω τα περισσότερα και έχω χρόνια προβλήματα στις κοινωνικές μου σχέσεις.Φοβάμαι την απόρριψη και την μοναξιά σε μεγάλο βαθμό κάτι που με κάνει πολύ ευάλωτη και θύμα πολλές φορές στους άλλους γιατί ανοίγομαι και δίνω πολλά προκειμένου να με αποδεκτούν αλλά πάντα βγαίνω χαμένη και οι δυσκολίες αντί να με κάνουν δυνατή με κάναν αδύναμη. τι μπορώ να κάνω?
    evanioan γειά σου,
    δυναμικός γίνεται κάποιος με αυτογνωσία. Όταν πιστεύει στον εαυτό του και καθημερινά τον βελτιώνει μέσα από προσωπικές
    προσπάθειες ή ακόμα και συλλογικές. Πόσο χρονών είσαι? Με τί ασχολείσαι? Ποιά είναι τα ενδιαφέροντα σου?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    37
    21, σπουδάζω δημόσιες σχέσεις και επικοινωνία στο τει καστοριάς και ενδιαφέροντα έχω πολλά αλλά δεν ασχολούμαι ακόμα με αυτά. η πόλη που σπουδάζω με περιορίζει... όταν τελειώσω με το καλό και γυρίσω στη πόλη μου τη Θεσσαλονίκη θα ασχοληθώ με πολλά. :) πιστεύω ότι ξέρω τον εαυτό μου γενικά.....απλά είμαι λίγο ανασφαλείς με τους άλλους γιατί κυνηγάω την αποδοχή συνέχεια από τους άλλους και αυτό με κάνει αγχώδη και παρορμητική....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    κι εγω τι ιδιο προβλημα εχω evanioan

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    Quote Originally Posted by evanioan View Post
    Πως να γίνω πιο δυναμικό άτομο? Διάβασα για τις διαταραχές της προσωπικότητας και μάλλον έχω την εξαρτημένη....πως μπορώ να διαπιστώσω αν όντως την έχω ? από τα συμπτώματα εμφανίζω τα περισσότερα και έχω χρόνια προβλήματα στις κοινωνικές μου σχέσεις.Φοβάμαι την απόρριψη και την μοναξιά σε μεγάλο βαθμό κάτι που με κάνει πολύ ευάλωτη και θύμα πολλές φορές στους άλλους γιατί ανοίγομαι και δίνω πολλά προκειμένου να με αποδεκτούν αλλά πάντα βγαίνω χαμένη και οι δυσκολίες αντί να με κάνουν δυνατή με κάναν αδύναμη. τι μπορώ να κάνω?

    για αρχη κανε μια επισκεψη σε εναν επαγγελματια
    για να γινεις τωρα πιο δυνατη απλα προσπαθησε να μην επαναλαμβανεις τα λαθη σοπυ οσον αφορα τις σχεσεις σου με τον κοσμο.. κανε οτι κανουν οι πολλοι δινε οτι παιρνεις μην δινεις τιποτα λιγοτερο και τιποτα περισσοτερο. δεν χρειαζεται να εξαρτασαι απο κανεναν βασισου πανω σου που λεει και το ασμα :Ρ
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by evanioan View Post
    Πως να γίνω πιο δυναμικό άτομο? Διάβασα για τις διαταραχές της προσωπικότητας και μάλλον έχω την εξαρτημένη....πως μπορώ να διαπιστώσω αν όντως την έχω ? από τα συμπτώματα εμφανίζω τα περισσότερα και έχω χρόνια προβλήματα στις κοινωνικές μου σχέσεις.Φοβάμαι την απόρριψη και την μοναξιά σε μεγάλο βαθμό κάτι που με κάνει πολύ ευάλωτη και θύμα πολλές φορές στους άλλους γιατί ανοίγομαι και δίνω πολλά προκειμένου να με αποδεκτούν αλλά πάντα βγαίνω χαμένη και οι δυσκολίες αντί να με κάνουν δυνατή με κάναν αδύναμη. τι μπορώ να κάνω?
    Γεια σου evanioan , βρίσκω κάτι θετικό στην περιγραφή σου έχεις καταλάβει ότι φοβάσαι κάτι συγκεκριμένο. Αν θέλεις σκέψου τα εξής : το πρώτο καλό βήμα το έχεις κάνει ( έχεις καταλάβει τι φοβάσαι ), το δεύτερο βήμα είναι να αποδεκτής το συναίσθημα σου αφού είναι δημιούργημα της αντίληψης σου , και να σκεφτείς ποιος είναι ο αντικειμενικός κίνδυνος για την ζωή σου αν τελικά συμβεί αυτό που φοβάσαι ( το χειρότερο σενάριο ). Και το τρίτο και τελευταίο βήμα είναι να αντιληφθείς ότι το μόνο τραγικό γεγονός στην ζωή είναι ο θάνατος , όλα τα υπόλοιπα αντιμετωπίζονται !

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    37
    Λοιπόν είναι δύσκολο να το αποδεκτό γιατί απλά είναι κάτι που δεν αντέχω η μοναξιά και η απόρριψη....ίσως να τα παίρνω όλα πολύ συναισθηματικά γιατί έχω αυξημένες συναισθηματικές ανάγκες επειδή νιώθω να έχω στερηθεί πολλά από τους άλλους και να έχω εισπράξει τα χειρότερα από αυτούς.... οκ όλοι πληγωνόμαστε και περνάμε δύσκολες φάσεις αλλά εγώ έχω πρόβλημα από μικρή στο σχολείο ακόμα...(σκληρή ενδοσχολική βια και όχι μόνο στο σχολείο αλλά και στη γειτονιά, στην κατασκήνωση παντού (+προβλήματα υγείας πολλά στη παιδική μου ηλικία πολλά νοσοκομεία και αυξημένοι κίνδυνοι τότε...)κατάθλιψη στην εφηβεία λόγω της όλης κατάστασης και μετά ξέσπασμα όλου αυτού με την εμπλοκή μου με κακές παρέες-αλητοπαρέες....)πέρασα διάφορα...και με διαμόρφωσαν κάπως όλα αυτά (δεν κοινωνικοποίηθικα ομαλά δεν είχα ποτέ παρέα όπως οι άλλοι) και γι αυτό έχω ακόμα προβλήματα με τους άλλους....δεν έχω καμιά πραγματική φίλη ούτε μεγάλη παρέα όπως όλα τα παιδιά στο ΤΕΙ....κόβω μόνη μου βόλτες εκεί και δεν έχω μια παρέα να κάτσω για ένα καφέ και σκάω...τεσπα ευτυχώς έχω μια σχέση και λίγες φίλες αν και δεν κολλάμε πολύ κάνουμε λίγη παρέα.....άμα δεν είχα και την σχέση μου θα χα πέσει σε κατάθλιψη....έχω εμμονή να έχω πάντα κάποιον γκόμενο και ευτυχώς επιτέλους έχω μια σχέση που κρατάει 1,5 χρόνο αλλιώς θα μουν πάλι από εδώ και από κει και το πιθανότερο να έμπλεκα πάλι με (σόρυ για την έκφραση) μαλάκες γιατί λίγοι είναι σωστοί για σχέση αν και είναι πιστεύω περισσότερο ότι είναι θέμα χειρισμού περισσότερο παρά που θα πέσεις και εγώ τους άλλους δεν τους χειρίζομαι σωστά και με πατάνε ή με παρατάνε είτε φίλες είτε γκόμενοι...φίλη πραγματική δεν έχω στο γκόμενο όμως είμαι τυχερή προς το παρόν γι αυτόν που έχω βρει, γενικώς πάντως μόνη μου δεν μπορώ καθόλου....παθαίνω κατάθλιψη....για τη ζωή μου σωματικά δεν είναι κίνδυνος είναι όμως μεγάλος για την ψυχική μου υγεία.....δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.....δεν πρέπει να πέφτω χαμηλά απλά για να μην είμαι μόνη μου....δεν πρέπει να εξαρτάται η ψυχική μου ακεραιότητα από τους άλλους......τελικά μάλλον είμαι πολύ αδύναμη για να το αντιμετωπίσω όλο αυτό.....δεν ξέρω τι να κάνω πως να βρω παρέες στο τει πχ., είναι δύσκολο....άλλαξα πολλές φίλες όσο είμαι εδώ γιατί όλες με παρατούσαν....και ας έδινα πολλά......δεν έπαιρνα τίποτα.....δεν πρέπει να ανοίγομαι ούτε να βιάζομαι να κάνω μια κοπέλα κολλητή μου (βιάζομαι γιατί έχω μεγάλη ανάγκη από αυτό και νιώθω κενό μέσα μου)... αλλά δεν ξέρω τι να κάνω πως να προσεγγίζω τους άλλους για να τους κερδίσω και να έχω κανονική παρέα και φίλες.....είναι άδικο όλο αυτό....πρέπει να αναπτύξω μάλλον τις κοινωνικές μου δεξιότητες αλλά δεν ξέρω πως....και όσο για τις δυσκολίες με κάνουν πιο αδύναμη γιατί απογοητεύομαι πάρα πολύ και δύσκολα μαζεύω τα κομμάτια μου κάθε φορά....τα έγραψα λίγο αναλυτικά ελπίζω να μην έγινα κουραστική....θέλω απόψεις και λύσεις!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by evanioan View Post
    Λοιπόν είναι δύσκολο να το αποδεκτό γιατί απλά είναι κάτι που δεν αντέχω η μοναξιά και η απόρριψη....ίσως να τα παίρνω όλα πολύ συναισθηματικά γιατί έχω αυξημένες συναισθηματικές ανάγκες επειδή νιώθω να έχω στερηθεί πολλά από τους άλλους ....πρέπει να αναπτύξω μάλλον τις κοινωνικές μου δεξιότητες αλλά δεν ξέρω πως....και όσο για τις δυσκολίες με κάνουν πιο αδύναμη γιατί απογοητεύομαι πάρα πολύ και δύσκολα μαζεύω τα κομμάτια μου κάθε φορά....τα έγραψα λίγο αναλυτικά ελπίζω να μην έγινα κουραστική....θέλω απόψεις και λύσεις!!!!!!
    γειά σου eva..,
    ..είσαι ο καλύτερη φίλη για σένα; Αυτό από μόνο του σε προστατεύει στην περίπτωση, που ο άλλος και για τους λόγους του ακυρώνει την οποιαδήποτε σχέση μαζί σου. Όσο κι αν σου φανεί παράξενο οι φίλες, που αξίζουν, σε θέλουν γι' αυτό που είσαι κι όχι γι' αυτό που προσπαθείς να φαίνεσαι. Δεν χρειάζεται να εντυπωσιάσεις κανέναν. Αξίζεις έτσι κι αλλιώς, γιατί έχεις και ευαισθησία κι ευγένεια, σπάνια προσόντα για την εποχή μας. Αυτός είναι κι ο λόγος που υποφέρεις περισσότερο από όλους τους άλλους. Μην αναρωτιέσαι λοιπόν και βασανίζεσαι άδικα!
    Για κάνεις λοιπόν φιλίες ανοίξου σε ομάδες με κοινά ενδιαφέροντα ή χόμπι. Κυρίως, στο λέω από προσωπική εμπειρία είναι ό,τι το καλύτερο να προσεγγίσεις εθελοντικούς φορείς. Παρατήρησε τι κάνουν άλλα άτομα, που εύκολα δημιουργούν σχέσεις, και χαμογέλα, βγάζε θετική ενέργεια. Αυτά που έχω την αίσθηση ότι τα διαθέτεις λειτουργούν σαν μαγνήτες.

Similar Threads

  1. Γειά σας!!!
    By evanioan in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 22-02-2012, 14:58
  2. Γεια σας :)
    By elias28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 07-01-2010, 02:36
  3. Γεια σας
    By boom123 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 8
    Last Post: 09-09-2009, 16:45
  4. Γειά σας
    By Negel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-06-2009, 23:02
  5. Γεια σας
    By Giorgos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-09-2005, 18:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •