Το αγορι μου εχει ΙΔΨ ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    24

    Το αγορι μου εχει ΙΔΨ ?

    Καλησπερα..Ειμαι καινουρια εδω και γραφω για πρωτη φορα.. θα ηθελα να με βοηθησετε αν μπορειτε.. εχω σχεση με καποιον εδω κ εναμιση χρονο.. απο τν αρχη παρατηρισα καποια περιεργα πραγματα .. θα σας αναφερω καποια απο αυτα..
    1) κανει πολλεσ φορες τα ιδια πραγματα δλδ..οταν κλεινει την πορτα του αυτοκινητου την ελενχει τουλαχιστων 5-6 φορες , οταν παει να κατσει στο καθισμα του οδηγου η σε μια καρεκλα πρωτα κοιταει καλα καλα αν ειναι καθαρο κ αν ακομα κ αν ειναι καθαρο το καθαριζει πολλες φορες και εκει π παει να κατσει παλι σηκωνεται ξανακοιταει το καθισμα κ κανει παλι κινηση να το καθαρισει

    2)εκει που συζηταει κατι μαζι μου η με καποιον αλλον ξαφνικα λεει "περιμενε" κ καθεται κ κοιταει στο αποιρο χωρις να μιλαει.. κ αν του μιλησεις αμεσως απανταει νευρικα " δεν βλεπεις οτι σκεφτομαι τωρα?" αν παλι δεν τον διακοψεις μπορει να ειναι ετσι μεχρι κ 5 λεπτα

    3)οταν φτιαχνει κατι,μια μπριζα ή κατι στο αυτοκινητο του γινεται εμμονη ιδεα κ με ρωταει.. " το εφτιαξα καλα?" μπορει να με ρωτησει μεχρι κ 20 φορες...

    4) τον τελευταιο καιρο εχει γινει νευρικος και παρεξιγει τους παντες κ τα παντα... τσακωνεται με την σερβιτορα επειδη ο καφες δεν εχει αρκετη ζαχαρη ή με τον φουρναρι γιατι του εβαλε το ψωμι σε τσαντα αντι να το τυλιξει σε κολλα χαρτι ή με τους συναδελφους του οταν πανε να παρουν καφε κ τον ρωτανε αν θελει κατι να του φερουν....

    αυτα ειναι λιγα παραδειγματα για να σας δωσω μια εικονα..εχω αρχισει να κουραζομαι πολυ απο αυτην την συμπεριφορα.. Να αναφερομαι πωσ καποτε προσπαθησα να τον πεισω να παμε σε ψυχολογο επειδη ειναι νευρικος κ αντεδρασε πολυ ασχημα... Απο οσο μου εχει πει ο ιδιος πριν 4 χρονια επι 3 μηνες επινε παρα πολυ κ μετα το εκοψε.. κ οταν ηταν 20(πριν 7 χρονια δλδ) χρονων ειχε καπνισει 2 φορες ουσιες ... τωρα ειναι μονο καπνιστης... δεν ξερω αν εχουν καποια σχεση αυτα με την συμπεριφορα του...

    Ειναι ολο αυτο ΙΔΨ? υπαρχει τροπος να τον βοηθησω? ευχαριστω...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γεια σου darsel.
    Χωρις να εχει επισκεφτει ειδικο δεν μπορει να πει κανεις με σιγουρια τι εχει.Καποια απο τα συμπτωματα που περιγραφεις θυμιζουν ιδεοληπτικη διαταραχη καποια αλλα οχι.
    Η χρηση ουσιων δεν νομιζω να εχει σχεση με την συμπεριφορα του απο την στιγμη που δεν ειναι εξαρτημενος.
    Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τον πεισεις να πατε σε εναν ψυχιατρο.
    Θελω να σε ρωτησω αν τον ενοχλουν και τον ιδιο αυτα που περιγραφεις καθως και αν τα εχει παρατηρησει και καποιος αλλος εκτος απο εσενα.
    Οταν του λες τι σε ενοχλει πως αντιδρα?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    24
    Γεια σου betelgeuse... σε ευχαριστω πολυ που μου απαντησες!!! Τον ιδιο δεν φαινεται να τον ενοχλουν , εκτος κ αν δεν θελει να μου το δειξει... Αυτα που ανεφερα τα εχουν παρατηρισει κ αλλα ατομα που τιν ξερουν λιγοτερο απο οτι εγω.. Επισης πριν 2 μηνες γνωρισα την μητερα του ,οταν πιναμε καφε οι 3 μας εδειξε καποια συμπτωματα του ..Η μητερα του δεν φανηκε να εκλπησεται αλλα ουτε κ να ενδιαφερεται...

    Εχω προσπαθησει να τον πεισω να παμε σε γιατρο...πριν μηνες εχασα τν πατερα μου κ του ειπα ψεμματα οτι θελω να παμε ΚΑΙ για δικο μου θεμα,οχι απαραιτιτα γτ γινεται νευρικος,δεν το δεκτηκε με τιποτα... μου ειπε πως ολοι αυτοι ειναι καθυσρερημενοι κ οτι δεν ειμαι τρελη για να παω..του ειπα πως δεν ειναι ετσι κ οτι ειναι καλο να εντοπιζουμε τα προβληματα μασ με την βοηθεια ενος ειδικου ωστε να μπορεσουμε να τα αντιμετοπισουμε...

  4. #4
    Δεν φαινεται να τον ενοχλουν αυτα που λες γιατι με τον καιρο του εχουν γινει τροπος ζωης, ίσως καποια απο αυτα να εχουν παγιωθει μεσα του και να βγαινουν εξω σαν αυτοματοποιημενες κινησεις. Ωστόσο ίσως υπάρχει και εγωισμός, δλδ καπου κατα βαθος να καταλαβαινει οτι αυτα δεν ειναι σωστα αλλά η υπόδειξη από τους άλλους του λάθους, λόγω του εγωισμού και του συνηθειου που παει να παγιωθει, να τον πεισμωνει. Ίσως είναι ΙΨΔ, κατι απ αυτο θυμιζουν αυτα που περιγραφεις, διστρεβλωμενες σκεψεις, εμμονες ιδεες, να ζει καποιος στη φαντασια του και να την ταυτιζει με την πραγματικοτητα, όμως ένας καλός ψυχολόγος θα μπορουσε να βοηθησει. Όμως όπως λες αρνείται επίμονα τοσο ότι έχει πρόβλημα όσο και το να δει καποιο ειδικό. Να ξέρεις ότι απαραιτητη προϋποθεση για να μπει καποιος στη θεραπευτική διαδικασία είναι ή συνηδητοποίηση απο το ίδιο το άτομο του προβλήματος ως τετοιο. Δε φαινεται να ισχυει αυτο για το φιλο σου οποτε γι αυτο αρνειται να δει ψυχολογο δλδ θεραπεια. Ίσως όπως ειπα και πριν διακατεχετε από εγωισμό και πεισμα σ αυτα που πιστευει γι αυτο μπορει κατα βαθος να συνηδητοποιει ότι κατι δεν του παει καλα και ότι πιθανον ενας ειδικος να τον βοηθουσε όμως το πεισμα και ο εγωισμος δεν τον αφηνουν, κατι που συμβαινει σε τετοια ατομα. Εσυ θα ξερεις καλυτερα αν το εψαξες δλδ, αν ειχε τραυματικα βιωματα στη ζωη του πχ στην παιδικη του ηλικια γιατι εκει ειναι οι αιτιες αυτων των προβληματων. Να βρεις τον τροπο να τον βοηθησεις να συνηδητοποιησει απο μονος του το προβλημα και την αναγκη βοηθειας περα απο εγωισμους ώστε ο ίδιος στο τελος με τη θεληση του να δει ενα ειδικο, νομιζω όμως πως με το απλα να τον πιεζεις να δει ειδικο δεν αλλάζει τιποτα, ίσως το να του προτεινεις να δει ειδικο να ναι το τελευταιο σταδιο.
    γιάννης

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    24
    γεια σου Ιοαννη.. σε ευχαριστω που μου απαντησες... εχω σκεφτει κ εγω πως ισος ξερει οτι υπαρχει προβλημα αλλα δεν θελει να το παραδεκτει... ειμαι συγουρη πως καποια γεγονοτα που εζησε μικρος τν πληγωσαν ( ηξερε πως ο πατερας του απατουσε την μητερα του...κ.α)

    Τι να κανω ομως για να τον βοηθησω πραγματικα?
    Τι να κανω για το παραδεκτει χωρις ντροπη και εγωισμους?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    2
    Γεια!
    αν τον αγαπας πηγενετον σε μερι που ειναι ηρεμα .... πχ. θαλασσα ... βουνο... μονοισας...
    ανοιξε συζητιση με το μαλακο . οχι ετσι πρεπει κτλπ. πεστου πως θα ηταν η ζωησας με τα σημτωματα του
    και πως διχος αυτα...... (εγγυμοσυνη...παιδια...σχολε� �α...διακοπες..).
    μην τον πας σε ψυχιατρο... θελει ψυχοθεραπευτη... δεν ειναι κακο... μπωρεις να ελενκξεις την κατασταση
    εισε διπλατου και τον ξερεις πιο καλα απο εμας...
    αν παει στο σωστο μερος θα εχεις την καλυτερη ικανοποιηση!
    να εισε καλα ... Γιώργος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Γιαννη συμφωνω με το ποστ σου αλλα εχω μια ενσταση ως προς αυτο το κομματι

    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    να ζει καποιος στη φαντασια του και να την ταυτιζει με την πραγματικοτητα
    Δεν νομιζω πως καποιος με ΙΔΨ ζει στην φαντασια του και να την ταυτιζει με την πραγματικοτητα.

    Darsel αν δεν παραδεχεται οτι εχει προβλημα,δυστυχως δεν μπορεις να κανεις πολλα.
    Μονο υπομονη και με διακριτικο τροπο να προσπαθησεις να τον πεισεις να πατε σε εναν ειδικο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    934
    ρε κουκλα ολα αυτα τα ''κοληματα του μυαλου''τι να πω,εμενα κατι σαν να ''χανει'' μου βγαινει..εσυ πως τον βλεπεις γενικοτερα ειναι εξυπνος ανθρωπος εκτος αυτα που παθαινει?
    εαν ναι τοτε σιγουρα εχει καποιο αλλο προβλημα,ψυχολογικο ισως..
    Να σκεφτεσαι γρηγορα μα να μιλας αργα...

  9. #9
    Quote Originally Posted by keeper40 View Post
    Γεια!
    αν τον αγαπας πηγενετον σε μερι που ειναι ηρεμα .... πχ. θαλασσα ... βουνο... μονοισας...
    ανοιξε συζητιση με το μαλακο . οχι ετσι πρεπει κτλπ. πεστου πως θα ηταν η ζωησας με τα σημτωματα του
    και πως διχος αυτα...... (εγγυμοσυνη...παιδια...σχολε� �α...διακοπες..).
    Συμφωνω, με το μαλακο και εκει οπου υπαρχει ηρεμια και με τον τροπο που τον πειθεις να κανει πραγματα που σ αρεσουν, κι αν μπορεις λεγε του καμια καλη κουβεντα που τον βοηθα να τα ξεπερνα. Να ξερεις ότι μια ωραια σχεση υποβοηθα στο να ξεπεραστουν τετοια προβληματα. Η πίεση όμως μπορει να του προκαλέσει αντίδραση και να τον κανει ακομα πιο αρνητικο.
    γιάννης

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    24
    Xrusaki ειναι πλ εξυπνο ατομο,εχει σπουδασει οικονομικα αλλα κ περα απο αυτο ειναι σε γενικες γραμμες εξυπνο ατομο κ λογικο...

    ιοαννη.. κοιτας να μην το πιεζω,αλλωστε η πιεση σε οποιοδηποτε θεμα βλεπω οτι τον πνιγει πολυ κ "μπλοκαρει" δεν την αντεχει με τπτ....

    πραγματικα θελω πολυ να τον βοηθησω...

  11. #11
    Quote Originally Posted by darsel View Post
    Xrusaki ειναι πλ εξυπνο ατομο,εχει σπουδασει οικονομικα αλλα κ περα απο αυτο ειναι σε γενικες γραμμες εξυπνο ατομο κ λογικο...

    ιοαννη.. κοιτας να μην το πιεζω,αλλωστε η πιεση σε οποιοδηποτε θεμα βλεπω οτι τον πνιγει πολυ κ "μπλοκαρει" δεν την αντεχει με τπτ....

    πραγματικα θελω πολυ να τον βοηθησω...
    Το ότι είναι έξυπνο, λογικό και σπουδασμένο άτομο δεν αποκλείει το πρόβλημα. Ίσα ίσα εγώ πιστεύω πως άτομα με υψηλό επίπεδο αντίληψης συνάμα και ευαίσθητα είναι ευάλωτα στην ΙΨΔ. Κι αν ρωτησεις εδω στο φορουμ ή διακρίνεις από τον τρόπο που γράφουν, οι περισσότεροι εδώ, είναι έξυπνοι και μορφωμενοι ανθρωποι. Συμφώνώ μαζί σου ότι η πίεση δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος γιατι μπορει να του αυξανει τις αντιστασεις, έτσι μπορει στη σκεψη του να καταλαβαινει που και που ότι έχει αναγκη βοηθειας ειδικού (πιστευω το πετυχες αυτο) αλλά να πεισμώνει ή ο εγωισμός να του επιβάλλει ότι δεν εχει πρόβλημα ή η σκέψη ότι χρειάζεται βοηθεια ειδικού να του ρίχνει την αυτοεκτίμηση και να του αυξανει την πεποιθηση ότι δεν εχει προβλημα ή ότι θα το λύσει από μονος του. Δεν αποκλείεται όμως κατά βαθος η πίεση να τον κεντρίζει και ετσι στο τελος να παει απο μονος του. Μια ωραία σχέση βοηθά το άτομο στο να ξεπεράσει ή να περιορίσει το πρόβλημα. Ίσως όχι πίεση αλλά με πολύ έμμεσο τρόπο να του δωσεις να καταλάβει.
    γιάννης

  12. #12
    Quote Originally Posted by xrusaki View Post
    ρε κουκλα ολα αυτα τα ''κοληματα του μυαλου''τι να πω,εμενα κατι σαν να ''χανει'' μου βγαινει..εσυ πως τον βλεπεις γενικοτερα ειναι εξυπνος ανθρωπος εκτος αυτα που παθαινει?
    εαν ναι τοτε σιγουρα εχει καποιο αλλο προβλημα,ψυχολογικο ισως..
    Όποιος έχει ΙΨΔ είναι κατά τα λοιπά βλάκας? διαστρεβλωμένες σκέψεις είναι, "κολλήματα του μυαλού" όπως λες, που δεν τον αφηνουν να λειτουργησει φυσιολογικά, δλδ σαν εξυπνος άνθρωπος που ειναι.
    γιάννης

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    24
    Sυμφωνω πως το μορφωτικο επιπεδο δεν εχει να κανει με τετοιου ειδους προβληματα. Τον τελευταιο καιρο κανω κατι που δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο... Του ανεφερα το προβλημα καταθλιψης ενος συγγενη μου και αρχισα να του αναλυω ποσο πολυ συνηλθε οταν αποδεκτηκε πως κατι δεν παει καλα και αποφασισε να παει σε ψυχιατρο.. Οταν μου ειπε πως σε ψυχολογους και ψυχιατρους πανε μονο οι τρελοι τοτε του ανεφερα κατι που ηξερα πως θα τον ταραξει ..Κατι που ο ιδιος μου ειχε πει καποτε.. Πως οταν καποτε η μητερα ειχε καρκινο ηταν πολυ διστυχισμενη,ειχαν πεσει τα μαλλια της κ εβγαινε απο το σπιτι μονο για να τις χημειοθεραπειες... Τον ρωτησα.." η μητερα σου περναγε πολυ δυσκολα τοτε,ειναι προφανες αλλα κ λογικο να ειχε πεσει σε καταθλιψη,θα την ελεγες ποτε τρελη? " και η απαντηση του ηταν " πασ καλα? ποτε δεν το ελεγα αυτο" και τον ρωτησα για πιο λογο αποκαλει τρελους οσους χρηζουν ψυχολογικης υποστηριξης... και τοτε απαντησε το απιστευτο για εκεινον.. οτι ισος δεν ειναι ολοι τρελοι οσοι πανε αλλα νομιζουν πως ειναι.. (ειναι μια μικρη προοδος εκει που τους ελεγε ολουσ παλαβους) ... κανω υπομονη και το παω λαου λαου...

  14. #14
    κάνε υπομονή και ... λαου λαου, φτάνει να μην φτάσεις στο άλλο άκρο, να θεωρησει τον εαυτο του τρελλο και να πέσει η αυτοεκτιμηση του. με τρόπο είπαμε, και μια ωραία σχέση καταλαγιάζει τετοια προβλήματα και βοηθα το άτομο να ξεφευγει ίσως και μονιμα. και η επίσκεψη σε ψυχολόγο είναι μόνο η αρχή δε σημαινει ότι θα λύσει το πρόβλημα, εξαρταται και από το ποσο καλός ειναι ο ψυχολόγος, από το πόσο θα τον αποδεκτεί το άτομο και ποσο θεληση έχει το άτομο για αλλαγή. γιατι δεν ζητας εσυ τη συμβουλή ψυχολόγου ως προς το πως θα το χειριστείς σωστά?
    γιάννης

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    24
    Ιωαννη το εχω σκεφτει αλλα αδυνατω οικονομικα αυτο τον καιρο και ειμαι κ απο επαρχια... η Αθηνα βεβαια ειναι κοντα απο εδω π μενω αλλα δεν ξερω ποσο κοστιζει μια επισκεψη :/ οπως δεν σε ποιον να παω..τι να κανω? να βρω στην τυχη καποιον? :/

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. σημερα ανακαλυψα οτι το αγορι μου παιρνει πρεζα
    By πολυμνια in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 27
    Last Post: 04-02-2021, 04:22
  2. εκδρομη με τους φιλους η το αγορι;
    By νιφάδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 18-01-2012, 15:52
  3. Το αγορι μου ζηλευει...δεν αντεχω πνιγομαι
    By carriebradshaw.com in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 25-08-2010, 13:41
  4. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΦΟΝΙΑ-ΠΑΝΙΚΟ-ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ
    By melene in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 22-12-2009, 21:10
  5. Απ' όλα έχει ο μπαξές!
    By lisaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 54
    Last Post: 29-05-2009, 20:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •