Το θέμα της ημέρας - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 196 FirstFirst ... 9101112132161111 ... LastLast
Results 151 to 165 of 2930
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Δείτε το video, έχει ενδιαφέρον, έχει γίνει χαμός!

    http://prezatv.blogspot.com/2012/03/video_07.html

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Δείτε το video, έχει ενδιαφέρον, έχει γίνει χαμός!
    Το είδα Joann, αλλά δεν κατάλαβα τι είδους παρέλαση έχουμε στις 7 Μαρτίου. Και μη μου πεις ότι είμαι off topic, γιατί θα με πληγώσεις ανεπανόρθωτα!

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by Goofy View Post
    Το είδα Joann, αλλά δεν κατάλαβα τι είδους παρέλαση έχουμε στις 7 Μαρτίου. Και μη μου πεις ότι είμαι off topic, γιατί θα με πληγώσεις ανεπανόρθωτα!
    Goofy, εγώ άκουσα στο ραδιόφωνο ότι γίνεται χαμός κι έτρεξα στις επάλξεις να ενημερώσω.
    Για την επανένωση της Ρόδου με τα Δωδεκάνησα νομίζω είναι η παρέλαση

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    593
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Goofy, εγώ άκουσα στο ραδιόφωνο ότι γίνεται χαμός κι έτρεξα στις επάλξεις να ενημερώσω.
    Για την επανένωση της Ρόδου με τα Δωδεκάνησα νομίζω
    Α, ΟΚ. Προς στιγμήν φοβήθηκα μήπως έχουμε 25/3 και δεν έχω ετοιμάσει τη στολή μου για την παρέλαση.

    Μαρκέλα συγγνώμη για τις αυθαιρεσίες μου στο topic σου.

    Κρίμα πάντως που δεν έχουμε περισσότερο "οπτικό" υλικό...

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by Goofy View Post
    Α, ΟΚ. Προς στιγμήν φοβήθηκα μήπως έχουμε 25/3 και δεν έχω ετοιμάσει τη στολή μου για την παρέλαση.

    Μαρκέλα συγγνώμη για τις αυθαιρεσίες μου στο topic σου.

    Κρίμα πάντως που δεν έχουμε περισσότερο "οπτικό" υλικό...

    Εμένα πάντως μ' αρέσει! Έγινε πιο ...κινητικό!

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Goofy View Post
    Α, ΟΚ. Προς στιγμήν φοβήθηκα μήπως έχουμε 25/3 και δεν έχω ετοιμάσει τη στολή μου για την παρέλαση.

    Μαρκέλα συγγνώμη για τις αυθαιρεσίες μου στο topic σου..

    χαχαχαχαχ... Καλά που πας και τ' ανακαλύπτεις! Κατάλληλα για την περίσταση τα βρίσκω!
    Τον πάππο με την πατερίτσα στην Βόρεια Ελλάδα, που τις "έπαιξε" στον βουλευτή του ΠΑΣΟΚ Ντόλιο τόχατε δει?

  7. #157
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    τελικα το σχολιο που εγινε πισω σχετικα και με τη θρησκεια ηταν λιγακι σχετικο...

    Τον σημαντικό ρόλο της Εκκλησίας στο πλευρό του λαού τόνισε ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος κατά την έκτακτη συνεδρίαση της Ιεραρχίας που είχε ως αντικείμενο την οικονομική κρίση.

    «Η φτώχεια, η ανεργία, η ανασφάλεια, η ένδεια κάθε μέρα και περισσότερο μας αγγίζουν. Η χώρα μας βρίσκεται σε δοκιμασία», τόνισε ο αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος, μιλώντας σήμερα στην έκτακτη συνεδρίαση της Ιεραρχίας που ασχολήθηκε με την κρίση που μαστίζει τη χώρα μας, και επισήμανε ότι η Εκκλησία ήταν και είναι πάντα αρωγός του λαού: «Η Εκκλησία πάντοτε δια μέσου των αιώνων συνδεδεμένη με την ιστορία αυτού του τόπου στάθηκε πλάι του, έστω και αν πολλάκις αγνοήθηκε, περιφρονήθηκε, αδικήθηκε και είδε τον εαυτό της να εκτοπίζεται στο περιθώριο», ανέφερε ο Αρχιεπίσκοπος.

    «Τα ερωτήματα που προβάλλουν είναι δύο: Τι πταίει; Τι κάνουμε;», διερωτήθηκε ο Αρχιεπίσκοπος ρίχνοντας το βάρος στο δεύτερο ερώτημα, τονίζοντας ότι ποτέ η Εκκλησία δεν έπαψε να λειτουργεί ως μητέρα.

    «Πάντοτε, ιδιαίτερα στις δύσκολες ώρες των δοκιμασιών, ο σύνδεσμος γίνεται πιο δυνατός. Το έργο της κατήχησης, της στήριξης της ελπίδος, της όποιας συμπαράστασης στο μέτρο του δυνατού, της πνευματικής καλλιέργειας ανήκουν στο πλαίσιο της αποστολής της. Αυτή η διακονία πρέπει να ενταθεί περισσότερο», επεσήμανε ο Αρχιεπίσκοπος.

    Μιλώντας για την κατάσταση στη χώρα έκανε λόγο για «αλληλοϋπονόμευση» που «πρέπει να μας διδάξει όλους μέσα στο χώρο αυτό, να μην επιτρέψουμε να εισβάλουν και στο σώμα μας διχαστικά δαιμόνια».

    «Ζούμε τον καιρό αυτό συγκινητικά φαινόμενα της αγάπης και της αφοσιώσεως του λαού μας προς την Εκκλησία. Μη τον απογοητεύσουμε», πρόσθεσε ο κ. Ιερώνυμος και ανέφερε ότι κυκλοφορούν μισές αλήθειες, παραπληροφόρηση, ακόμη και προπαγάνδα.

    «Μέσα σ' αυτόν τον ανταγωνιστικό αγώνα δεν λείπουν προσπάθειες που με ένα φασιστικό τρόπο φιλοδοξούν να "διορθώσουν" και να "σώσουν" την Εκκλησία. Και είναι αλήθεια, ό,τι είναι σοβαρό και χρήσιμο θα το χρειασθούμε και θα το χρησιμοποιήσουμε. Απέχει, όμως, αυτό πολύ από τη λανθασμένη προσπάθεια "χειραγωγήσεως της Εκκλησιαστικής μας διοικήσεως"», ανέφερε.

    Ο προκαθήμενος της Ελλαδικής Εκκλησίας σημείωσε την ανάγκη συνεργασίας μεταξύ Εκκλησίας και Πολιτείας και σημείωσε πως αν και τελευταία έγιναν φιλότιμες προσπάθειες προς την κατεύθυνση αυτή «τα αποτελέσματα δεν ήσαν τα επιθυμητά».

    Ο Αρχιεπίσκοπος ανέφερε πως αν και «υπήρξαν πολιτικά πρόσωπα που ενίσχυσαν την προσπάθεια αυτή... το γενικότερο κλίμα ήταν αδιάφορο» συνοδευόμενο από μία δαιμονιώδη γραφειοκρατία και παραγοντισμό ασήμαντων λειτουργών που μάλλον δυσκολεύουν παρά εξυπηρετούν έκαμαν και οι οποίοι έκαναν τις προσπάθειες αναποτελεσματικές».

    «Ιδιαίτερα σήμερα, μπροστά στην πνευματική κρίση, που ακολουθείται και από άλλες κρίσεις όπως η οικονομική που μας μαστίζει, είναι απαραίτητη η δική μας συμβολή» τόνισε ο Αρχιεπίσκοπος και κατέληξε:

    «Η Ιστορία μας, ο πολιτισμός μας, η γλώσσα μας, η αξιοπρέπειά μας, η εθνική μας υπερηφάνεια, ο αλληλοσεβασμός να μην καταντήσουν, στη χώρα που γεννήθηκε η Δημοκρατία, "είδη εν ανεπάρκεια"».

    (ΠΗΓΗ: iefimerida.gr)
    σου καρφωνουνε τη σφαιρα στο κεφαλι με το ζορι. μαθαν οτι γαμιομαστε πλακωσανε και οι γυφτοι. νταξει παμε για μεσαιωνα, εισαι χριστιανος εσυ φιλε μου να φας ψωμακι ή δεν εισαι να σε στειλουμε στη πυρα ? με τετοιες δηλωσεις ειναι δυνατον να μη γελασεις αλλα και να μην εκνευριστεις σαν ανθρωπος και να ριξεις τη χριστοπαναγια σου ?

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Το συγκεκριμένο τραγουδάκι του φίλου μου του Λουκιανού, αφορά
    τον απαραίτητο λίγο πριν τις εκλογές μίνι ανασχηματισμό..




  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Για να είμαστε αντικειμενικοί, υπήρξε και έκπληξη στον ανασχηματισμό ήταν ο Μπαμπινιώτης στο υπουργείο Παιδείας
    και βέβαια ήταν η μόνη ευχάριστη έκπληξη.

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Ο Μπαμπινιώτης δέν ήταν αυτός που θέλει ελεύθερη πρόσβαση στην τριτοβάθμια και πετσόκομα αμέσως μετά σε μαθήματα που δέν έχουν διδαχθεί τα παιδιά;
    Πάλι κόντρα φροντιστήρια θά'χουν να αντιμετωπίσουν παυτά και οι γονείς τους.
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    ..τί σημασία έχει τώρα το ένα ή το άλλο, αφού θα παραμένει μόνο για λίγο διάστημα.. μετά απ' την κάλπη βλέπουμε..

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Από την προηγούμενη υπουργό, που προώθησε τα βιβλία της ιστορίας που χαρακτηρίζουν τη Μικρασιατική καταστροφή "απόβαση" και εισηγούνταν να γίνουν πρώτη επίσημη γλώσσα τα αγγλικά είναι πολύ καλύτερος.
    Προσωπικά δε μηδενίζω τους πάντες εύκολα.
    Το πετσόκομμα μετά την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν το ξέρω, όποιος το ξέρει ας παραθέσει link, να μη λέμε ό,τι μας κατέβει.
    Και η αξιολόγηση είναι απαραίτητη κι ούτε υπάρχει λόγος να έχει πρόσβαση οποιοσδήποτε στο πανεπιστήμιο.
    Ούτε όλοι μπορούν να προχωρήσουν -και άδικο είναι να εξομοιώνονται με όσους μπορούν,
    θα ευτελιζόταν η ποιότητα υπέρ της ποσότητας -
    και αδιέξοδα μετά συναντούν αναζητώντας δουλειά γιατί ο αριθμός των άνεργων πτυχιούχων αυξάνεται δραματικά.
    Το θέμα των φροντιστηρίων είναι τεράστιο κι ούτε λύνεται εδώ που γίνεται κουβέντα για την κουβέντα
    και το να καταργηθούν ίσως δημιουργεί κι άλλα αδιέξοδα.
    Δε θέλω να πω καλώς οι γονείς πληρώνουν ένα σωρό λεφτά, αλλά υπάρχουν πολλά "αλλά"...

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    salonica
    Posts
    1,049
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Από την προηγούμενη υπουργό, που προώθησε τα βιβλία της ιστορίας που χαρακτηρίζουν τη Μικρασιατική καταστροφή "απόβαση" και εισηγούνταν να γίνουν πρώτη επίσημη γλώσσα τα αγγλικά είναι πολύ καλύτερος.
    Θεωρητικά, και 'γώ το ίδιο νιώθω.
    Αυτό δέν σημαίνει πως όποιος είναι καλύτερος από την Διαμαντοπούλου είναι και καλός (...στην δουλειά του)



    Προσωπικά δε μηδενίζω τους πάντες εύκολα.
    Το πετσόκομμα μετά την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν το ξέρω, όποιος το ξέρει ας παραθέσει link, να μη λέμε ό,τι μας κατέβει.
    υπό την προεδρία του καθηγητή κ. Γ. Μπαμπινιώτη , ο οποίος ωστόσο έχει ήδη καταθέσει την πρότασή του για το θέμα και έχει προτείνει σύστημα Εθνικού Απολυτηρίου, κατάργηση των πανελλαδικών εξετάσεων στη Γ΄ τάξη του Λυκείου και νέο τύπο εξετάσεων τρεις φορές τον χρόνο
    Λέω ό,τι μου κατέβει, λοιπόν.
    Σιγά να μήν είπα και: Τώρα με τον Μπαμπινιώτη ως υπουργό Παιδείας, τα ΜΑΤ θα κυκλοφορούν με κόκκινο στυλό για να διορθώνουν τα συνθήματα


    Και η αξιολόγηση είναι απαραίτητη κι ούτε υπάρχει λόγος να έχει πρόσβαση οποιοσδήποτε στο πανεπιστήμιο.
    ξιολόγηση
    Εκμεταλεύονται το όνομά του μόνο. Τό πόσο μεγάλη είναι η ευαισθησία της χωρίς την έγκριση του λαού κυβέρνησης γιά την παιδεία φαίνεται επίσης και από την παλιότερη επιλογή του Γκιουλέκα γιά υπ.παιδείας ο οποίος είχε ένα κάρο φροντιστήρια

    Ούτε όλοι μπορούν να προχωρήσουν -και άδικο είναι να εξομοιώνονται με όσους μπορούν,
    θα ευτελιζόταν η ποιότητα υπέρ της ποσότητας -
    και αδιέξοδα μετά συναντούν αναζητώντας δουλειά γιατί ο αριθμός των άνεργων πτυχιούχων αυξάνεται δραματικά.
    Δέν έγραψα πουθενά το αντίθετο


    Το θέμα των φροντιστηρίων είναι τεράστιο κι ούτε λύνεται εδώ που γίνεται κουβέντα για την κουβέντα
    και το να καταργηθούν ίσως δημιουργεί κι άλλα αδιέξοδα.
    Δε θέλω να πω καλώς οι γονείς πληρώνουν ένα σωρό λεφτά, αλλά υπάρχουν πολλά "αλλά"...
    Φυσικά κάνουμε κουβέντα για την κουβέντα, είδες πουθενα να χρησιμοποιώ το forum γιά αγώνα;
    Θα σου βρώ κάποια στιγμή και κάτι γι'αυτό το "πετσόκομα" που έγραψα. Απλά κουράστηκα τώρα -δέν είμαι και κανά τζιμάνι. Δέσμευση!
    διαρκής αναθεώρηση ________________________________________ Β α σ ί λ η ς

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Δεν έχουν καταλήξει σε κάτι μόνιμο με τις πανελλήνιες και τις εισαγωγικές, ακόμα ρευστά είναι τα πράγματα, άλλα ισχύουν για τα παιδιά της Γ' λυκείου, άλλα για τα παιδιά της Α΄.
    Και γω κουράστηκα κι ούτε τζιμάνι είμαι.

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    δεν την εζησα τη χουντα να ξερω, ουτε ειμαι πατριωτακι υπερ της ελλαδας αλλα ενας απατριδος ανθελληνας ψευτοεπαναστατης του καναπε. ρωταω γενικα τι συμπερασμα βγαζουμε, θυσιασαμε το καλο της χωρας για χαρη της δημοκρατιας και η δημοκρατια καταντησε σκλαβοκρατια ? καλυτερα μιας ωρας χουντα και στολη, παρα Ευρωπη, Μερκελ και ΔΝΤ ? μαλλον και τα δυο στη καταστροφη οδηγουνε, αφου σαν ανθρωποι ειμαστε αυτοκαταστροφικα οντα...
    Πολλή καλοί οι προβληματισμοί σου , τους ίδιους έχω και εγώ , αλλά το θέμα τελικά είναι για κάποιο άλλο forum.

Page 11 of 196 FirstFirst ... 9101112132161111 ... LastLast

Similar Threads

  1. το μάντρα της ημέρας μου
    By νοσταλγία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 03-09-2011, 13:54
  2. ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-08-2011, 00:02
  3. Οι σκέψεις της ημέρας
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 17-06-2011, 19:06
  4. κεντρα ημερας επιχορηγουμενα απο υπουργειο υγειας
    By amelie74 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 24-09-2010, 20:47
  5. ο πενταλογος της ημερας
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 14-02-2010, 11:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •