Το θέμα της ημέρας - Page 53
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 53 of 196 FirstFirst ... 343515253545563103153 ... LastLast
Results 781 to 795 of 2930
  1. #781
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Μνημόνιο, ναι ή όχι; ...

    ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΑΣΤΙΚ


    Το ερώτημα είναι σαφέστατο: Τι είδους κυβέρνηση θέλουν οι Ελληνες, μνημονιακή ή αντιμνημονιακή; Κυβέρνηση δηλαδή που να υλοποιεί κατά
    γράμμα τις εντολές των Γερμανών, της ΕΕ και του ΔΝΤ ή κυβέρνηση που να αρνείται αυτή την πολιτική;

    Οι εκλογές της 6ης Μαΐου έδωσαν μερική απάντηση. Συντρίβοντας το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ και διαλύοντας το δικομματικό σύστημα, οι ψηφοφόροι ...
    κατέστησαν πασίδηλο ότι απορρίπτουν κατηγορηματικά την πολιτική του Μνημονίου και γι' αυτό καταβαράθρωσαν στα εκλογικά Τάρταρα
    τα κόμματα που στήριξαν εμπράκτως την πολιτική αυτή. Καταπόντισαν το ΠΑΣΟΚ στο 13% και τη ΝΔ στο 19% και πέταξαν τον ΛΑΟΣ εκτός Βουλής..

    ..Την εκλογή μνημονιακής ή αντιμνημονιακής κυβέρνησης θα αποφασίσουν οι ψηφοφόροι σε έναν μήνα, με όσα η επιλογή τους αυτή συνεπιφέρει.
    Ο πρωτοφανούς έντασης ψυχολογικός πόλεμος που έχει εξαπολυθεί με στόχο την παγίδευση του εκλογικού σώματος σε πλαστά διλήμματα,
    αντανακλά απλώς τη σκληρότητα της μάχης.

    Μόνη επιλογή η ΝΔ απέμεινε για το κατεστημένο, πολιτικό και οικονομικό. Το ΠΑΣΟΚ βρίσκεται σε τροχιά εξαφάνισης από τον πολιτικό χάρτη.
    Το νέο κεντροαριστερό κόμμα που θα το αντικαταστήσει δεν έχει ακόμη δημιουργηθεί και φυσικά δεν θα εμφανιστεί σε έναν μήνα.
    Αρα το ΠΑΣΟΚ είναι προσωρινά -υπογραμμίζουμε τη λέξη «προσωρινά»- αδύνατον να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο στις εξελίξεις.
    Οπου και να πάει, θα πάει σαν «τσόντα».

    Πρώτη τη Δεξιά πρέπει να αναδείξει πάση θυσία στις εκλογές του Ιουνίου το σύστημα, διαφορετικά θα είναι πιθανότατος ο σχηματισμός κυβέρνησης
    με κορμό τον ΣΥΡΙΖΑ, αν βγει αυτός πρώτος και πάρει αυτός τις 50 επιπλέον έδρες. Αν δεν βγει πρώτη η ΝΔ, τότε θα σχηματιστεί κατά βάση
    αντιμνημονιακή κυβέρνηση - άρα το πολιτικό τοπίο θα ανατραπεί εκ βάθρων.

    Υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ είναι το μετεκλογικό πολιτικό ρεύμα. Η Δεξιά έχει διάσπαρτες τις δυνάμεις της. Ο Αντώνης Σαμαράς δίνει «γη και ύδωρ»
    σε όποιον βρει μπροστά του - ακόμη και στην... Ντόρα! Γνωρίζει ότι το βράδυ των εκλογών ή θα γίνει πρωθυπουργός ή θα... καρατομηθεί
    πολιτικά επιτόπου, αν ο ΣΥΡΙΖΑ βγει πρώτος. Η μάχη θα είναι ανελέητη.


    ethnos.gr


    υ.γ. ήδη μας κατάντησαν εκτός απ' τον πάτο να πιάσουμε και τον απόπατο. άρα δεν έχουμε κάτι περισσότερο
    να φοβηθούμε την στιγμή που όλα τα είδαμε.. και στα συσσίτια πλέον καταφεύγουμε για φαγητό!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  2. #782
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25 ΜΑΙΟΥ ΣΤΙΣ 22:00
    Posted by Τρικλοποδιά


    Τά ἱστολόγια ἑνώνουν τίς προσευχές μας! Τουλάχιστον 20 ἱστολόγια ἔχουν ἀναρτήσει τήν σχετική ἀνακοίνωση
    γιά τήν κοινή προευχή πού θά πραγματοποιηθεῖ τήν Παρασκευή 25 Μαΐου καί ὥρα 22:00.
    Ἀς ἀφήσουμε γιά λίγο στήν ἄκρη τά προσωπικά μας ζητήματα καί ἄς στρέψουμε τό βλέμμα πρός τόν οὐρανό.
    Οἱ ἡμέρες πού περνᾶ τό ἔθνος μᾶς εἶναι ἐξαιρετικά κρίσιμες. Τό νά περιμένουμε τήν σωτηρία ἀπό τούς κομματάρχες
    εἶναι τουλάχιστον ἀνούσιο. Ἡ δυσκολία πού περνᾶμε ὅλοι, πρέπει νά μᾶς ΕΝΩΣΕΙ, ὥστε μαζί νά ἀναπέμψουμε
    θερμή ἱκεσία, ἔχοντας ἀκράδαντη τήν πεποίθηση ὅτι ὁ Θεός, ὅπως ἔκανε πάντα, θά παρέμβει καί τώρα καί θά δώσει
    τήν λύση πού ἐκεῖνος κρίνει. Πνευματικό ραντεβού, λοιπόν, στό εἰκονοστάσι μας!


    υ.γ. γιατί εδώ που μας φτάσανε δεν έχουμε δυστυχώς που αλλού να στρέψουμε για βοήθεια!
    "ο Θεός να βάλλει το χέρι του" κι "είμαστε στο έλεος του Θεού" ακους να λένε όλοι κι απορείς
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  3. #783
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΡΙΝ ΠΑΜΕ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ !!!

    Δεν βλέπουν
    Δεν ακούν
    Δεν ενδιαφέρονται
    Δεν νοιώθουν
    Δεν σκέπτονται
    Δεν έχουν δουλέψει
    Δεν έχουν φιλότιμο
    Δεν πάνε φυλακή
    Δεν μας σέβονται
    Δεν διάβασαν το μνημόνιο

    Μας βρίζουν
    Μας ενοχοποιούν
    Μας κοροϊδεύουν
    Μας τάζουν
    Μας Ξε-τάζουν
    Μας υπόσχονται
    Μας δουλεύουν

    Έχουν από 5 σπίτια ο καθένας
    Έχουν ασυλία
    Έχουν παχυλούς μισθούς
    Έχουν τηλέφωνα δωρεάν
    Έχουν δωρεάν μετακινήσεις
    Έχουν δωρεάν διαμονές
    Έχουν επιχορηγήσεις
    Έχουν "καρέκλες"
    Έχουν πουλήσει την Ελλάδα
    Έχουν πουληθεί οι ίδιοι
    Έχουν φυλακίσει αθώους
    Έχουν αποφυλακίσει ενόχους
    Έχουν "φίλους" τα κανάλια

    Αν δεν πας να ψηφίσεις κερδίζουν
    Αν ρίξεις λευκό κερδίζουν
    Αν ρίξεις άκυρο κερδίζουν
    Αν πάρεις όπλο και καθαρίσεις μερικούς τους κάνεις ήρωες
    Αν φύγεις από την χώρα νιώθεις άσχημα
    Αν μείνεις είσαι μ@λ΄@κ@ς

    Αν όμως προσέξεις τι ψηφίζεις, τότε μπορεί και να αλλάξουν όλα τα παραπάνω ..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  4. #784
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Το «ΠΟΝΤΙΚΙ» κυκλοφορεί την Πέμπτη, 24 Μαΐου,
    με πρωτοσέλιδο τίτλο «Aνεμομαζώματα- διαβολοσκορπίσματα»
    και ρεπορτάζ για το δεξιό γάμο
    που έγινε με κουμπάρους την τρόικα και τη διαπλοκή.




  5. #785
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Joann χαχα ο δολοφόνος επιστρέφει πάντα στον τόπο του εγκλήματος!

    Ο Σαμαράς για να πάρει απ' το ΛΑΟΣ και την γυναίκα του Πασχάλη θ' αναγνωρίσει μέχρι και το εξώγαμο!
    Ενώ για να πάρει και την Βάνα Μπάμπα θα την αποκαλέσει Βάνα Μπέμπα!

  6. #786
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25 ΜΑΙΟΥ ΣΤΙΣ 22:00
    Posted by Τρικλοποδιά


    Τά ἱστολόγια ἑνώνουν τίς προσευχές μας! Τουλάχιστον 20 ἱστολόγια ἔχουν ἀναρτήσει τήν σχετική ἀνακοίνωση
    γιά τήν κοινή προευχή πού θά πραγματοποιηθεῖ τήν Παρασκευή 25 Μαΐου καί ὥρα 22:00.
    Ἀς ἀφήσουμε γιά λίγο στήν ἄκρη τά προσωπικά μας ζητήματα καί ἄς στρέψουμε τό βλέμμα πρός τόν οὐρανό.
    Οἱ ἡμέρες πού περνᾶ τό ἔθνος μᾶς εἶναι ἐξαιρετικά κρίσιμες. Τό νά περιμένουμε τήν σωτηρία ἀπό τούς κομματάρχες
    εἶναι τουλάχιστον ἀνούσιο. Ἡ δυσκολία πού περνᾶμε ὅλοι, πρέπει νά μᾶς ΕΝΩΣΕΙ, ὥστε μαζί νά ἀναπέμψουμε
    θερμή ἱκεσία, ἔχοντας ἀκράδαντη τήν πεποίθηση ὅτι ὁ Θεός, ὅπως ἔκανε πάντα, θά παρέμβει καί τώρα καί θά δώσει
    τήν λύση πού ἐκεῖνος κρίνει. Πνευματικό ραντεβού, λοιπόν, στό εἰκονοστάσι μας!


    υ.γ. γιατί εδώ που μας φτάσανε δεν έχουμε δυστυχώς που αλλού να στρέψουμε για βοήθεια!
    "ο Θεός να βάλλει το χέρι του" κι "είμαστε στο έλεος του Θεού" ακους να λένε όλοι κι απορείς
    ω θεε μου σε ποια χρονια ζουμε ?

  7. #787
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    ω θεε μου σε ποια χρονια ζουμε ?
    μάθε λοιπόν ότι ζούμε στα χρόνια όπου κι επιστημονικά αποδεδειγμένα πλέον η προσευχή, έχει εκτός από θεραπευτικές ιδιότητες και θαυματουργικές!
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  8. #788
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    .................................................. ............................
    Last edited by Joann; 24-05-2012 at 22:45.

  9. #789
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    μάθε λοιπόν ότι ζούμε στα χρόνια όπου κι επιστημονικά αποδεδειγμένα πλέον η προσευχή, έχει εκτός από θεραπευτικές ιδιότητες και θαυματουργικές!
    link or never happened!
    και δεν θελω αρθρακι της Αυριανης ή οποιασδηποτε ελληνοχριστιανικης λαϊκιστικης φυλλαδας οπως μου δωσαν στο παρελθον καποιες κυριες εδω μεσα και μου το παιζαν υπερανω.
    θελω επιστημονικα αποδεδειγμενη ερευνα απο ψυχολογους/ψυχιατρους που να λενε οτι αν εγω προσευχηθω αυριο 10 το βραδυ στον Ιησου Χριστο μεγαλοδυναμο κυριο πατερα κλπ, και σε καμια αλλη θρησκεια, θα γινει οντως θαυμα!

  10. #790
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Mάλλον τα θαύμα το επιτελεί το ίδιο μας το μυαλό. Κατά την προσευχή, όταν γίνεται με προσύλωση, το άτομο είναι τόσο συγκεντρωμένο στο στόχο του που τελικά η όποια επιτυχία οφείλεται στην ίδια του τη θέληση και τη δύναμη του εγκεφάλου του. Αναφέρω κάποια πράγματα που έχω δει γραμμένα σε βιβλία για τις δυνατότητες του ανθρώπινου εγκεφάλου. Πάντως παλιότερα που κάποια "θέλω" μου ήταν πολύ έντονα στο μυαλό μου, είχε τύχει να συγκεντρώνομαι τόσο πολύ σε αυτό που προσπαθούσα να καταφέρω που κάποιες φορές πετύχαινε. Τώρα που τα θέλω μου έχουν ξεθωριάσει δεν γίνεται τίποτα.

  11. #791
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Τάσο το ίδιο πιστεύω κι εγώ. Πως δηλ. η προσευχή είναι στοχευμένη ενέργεια

    http://nekthl.blogspot.com/2010/03/blog-post_13.html


    ΚΕΝΟ η συγκεκριμένη έρευνα δεν έχει διενεργηθεί ακόμα.. δεν το σκέφτηκαν μάλλον..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  12. #792
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694

  13. #793
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    ΑΝΤΕ ΡΕ ΜΗ ΤΑ ΠΑΡΩ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ!

    ena tsipouraki


    Δεν ξέρω αν ο Τσίπρας μπορεί και πώς να κυβερνήσει,
    αλλά ξέρω ΠΟΛΥ καλά, όπως ΚΑΙ όλη η χώρα,
    ποιοί και ποιές μας κυβέρνησαν μέχρι τώρα και πώς!


    Κυβέρνησε ο Άκης, ο Τσουκάτος, η Μαριλίζα, η Ντόρα, ο Σουφλιάς, ο Βουλγαράκης, ο Ρουσόπουλος (με τις ευλογίες του Εφραίμ και το απολυτήριο εξαταξίου Γυμνασίου)
    και δεν μπορεί ο Τσίπρας, ο Σταθάκης ή ο Παπαδημούλης ας πούμε;...
    Φοβόμαστε μήπως μας ρίξουν στο χάος;
    Και μας το λένε, όλοι αυτοί που την ίδια ώρα χάρισαν αμνηστία στους εαυτούς τους και δισεκατομμύρια στους Γερμανούς των υποβρυχίων και στη SIEMENS;
    Κυβέρνησαν δηλαδή αυτή τη χώρα πρωθυπουργοί που έπαιζαν playstation στου Μαξίμου και φόραγαν βραχιολάκια ισορροπίας "Power Balance" και δεν μπορούν
    όλοι αυτοί που έχουν έναν άλλο προβληματισμό ή ένα διαφορετικό σκεπτικό;

    Μπορούσαν να "κυβερνούν" υπουργοί που έκαναν τους νόμους περί ευθύνης υπουργών,
    τους εκλογικούς νόμους, τους νόμους που αμνηστεύουν κλέφτες και ναρκέμπορους, υπουργοί που ήταν οι ίδιοι κλέφτες και δεν μπορούν να κυβερνήσουν κάποιοι άλλοι;

    Γιατί; Γιατί δεν είναι όσο "ευρωπαϊστές" όσο θέλουν τα κανάλια και τα εκδοτικά συγκροτήματα που τους σπονσοράρουν;Απέναντι στα φαντάσματα που επικαλούνται
    ως επικίνδυνα, προτιμώ την πραγματικότητα που είναι ξεκάθαρη.

    Μπορούσαν όλοι αυτοί τόσα χρόνια και δεν μπορούν κάποιοι άλλοι;

    Τι μας λέτε ρε όργια;;;


    υ.γ... κι ο Τσίπρας σαρώνει! έφτασε το 30%
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #794
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    http://tsekouratoi.blogspot.com/2012...edium=facebook
    Χαχα δείτε το πολύ γέλιο μετά από ένα σημείο!!

  15. #795
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    ψηφιστε αφοβα τσιπρα για να παρακολουθησουμε την μεγαλυτερη κωλοτουμπα ολων των εποχων θα ειναι γαματο εγω δεν ειμαι τιποτα αλλα το βλεπω απο τωρα

Similar Threads

  1. το μάντρα της ημέρας μου
    By νοσταλγία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 03-09-2011, 13:54
  2. ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-08-2011, 00:02
  3. Οι σκέψεις της ημέρας
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 17-06-2011, 19:06
  4. κεντρα ημερας επιχορηγουμενα απο υπουργειο υγειας
    By amelie74 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 24-09-2010, 20:47
  5. ο πενταλογος της ημερας
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 14-02-2010, 11:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •