Το θέμα της ημέρας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 196 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 15 of 2930
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566

    Το θέμα της ημέρας

    Δεν πρόκειται για οικονομική κρίση, ούτε για επιλεκτική χρεοκοπία...

    ...πρόκειται για ανταλλαγή ΨΟΦΙΩΝ οργάνων.

    Εμείς ΘΑ χρωστάμε ΜΙΑ ΖΩΗ τ' άντερά μας

    ΑΛΛΑ κι αυτοί θα πάρουνε τα ψόφια α@@@δια μας!!!!!!


    Μποϋκοτάζ στα γερμανικά προϊόντα ΤΩΡΑ!! ME ΠΡΩΤΑ ΤΑ LIDL!!!!!!!!!!
    Last edited by μαρκελα; 20-02-2012 at 11:49.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Nαι κ με πενιχρά χρήματα από που να ψωνίσουμε;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Nαι κ με πενιχρά χρήματα από που να ψωνίσουμε;
    ..ας ενισχύουμε τότε με κάθε τρόπο ξανά την γερμανική κατοχή!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Μαρκελα από το ταμείο ζώ τι να τρώω;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    μαρκελα στο αρχικο σου κειμενο πρωτου κανεις edit το post εγραφες παλι για @@ ? γιατι δε το δημοσιευες ολοκληρο να κανουμε σωστη κουβεντα ?

    το θεμα με το LIDL ειναι οτι πουλαει φτηνοτερα απο τον Μαρινοπουλο/Σκλαβενιτη/ελληνικα σουπερ μαρκετς...
    το φτωχαδακι ο ελληνας λεπον που δεν μπορει πλεον να ξοδεψει μια περιουσια σε ψιλοπραματα επειδη η χωρα πειναει κι εχουν κανει αυξηση στα ελληνικα προϊοντα μπας και ζησουν, αναγκαζεται να ψωνισει απ'το γερμανικο που τα πουλαει φτηνοτερα επειδη τους περισευουν (ισως ειναι και λιγοτερο καλης ποιοτητας, δε ξερω). στην ουσια ειναι αλλο ενα ειδος φασισμου κι αυτο, μας γαμησαν τη χωρα οικονομικα να μη μπορουμε να πουλαμε φτηνα, και πουλαν αυτοι φτηνα τα δικα τους, για να τρεξουμε ολοι να αγορασουμε απο εκει, και να στηριξουμε με το ζορι τη δικη τους οικονομια. ενας φαυλος κυκλος οικονομικος, ο οποιος δε προκειται ποτε να σπασει, κι ετσι η ελλαδα δε θα ξαναορθοποδησει ποτε!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Θα σου πω ποιό είναι το θέμα (μήνυμα επ ακριβής) της ημέρας. Πέτα. Εσύ τι λες για μένα είναι μόνο;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Σου ακούγεται σχιζοφρενικό αλλά είναι τα κόλπα αυτά των ανθρώπων για να εξοντώσει ο ένας τον άλλο. Έχω μπει εδώ μέσα και είχα δηλώσει πως παραλίγο να αυτοκτονήσω και δεν έλαβα ούτε μια απάντηση ενώ τα κοριτσάκια που μπαίνουν εδώ και ζητάνε λίγη παρέα τη βρίσκουν μόνο και μόνο επειδή έχουν αιδοιό. Ντροπή σας, εύχομαι να μην νιώσετε όσο άσχημα έχω νιώσει εγώ στη ζωή μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Το μποϋκοτάζ ενάντια στα γερμανικής εισαγωγής προϊόντα θα μπορούσε να λειτουργήσει σαν ο ισχυρότερος μοχλός πίεσης ανάμεσα στις παθητικής μορφής διαμαρτυρίες. Να ξέρετε ότι είναι αυτά που το barcode τους ξεκινά από 40-44. Από την άλλη, όμως, τι είναι η ελληνική κατανάλωση μπροστά σε μια γιγάντια γερμανική παραγωγή; Ένα απειροελάχιστο κλάσμα. Κι εκτός τούτου, κάποια βασικά αγαθά, στα οποία δεν μπορούμε να είμαστε αυτάρκεις, δεν έχουμε άλλη επιλογή απ' το να τα προμηθευόμαστε απ' τη χώρα παρασκευής τους, εν προκειμένω τη Γερμανία. Οπότε μήπως πετυχαίνουμε πάλι μια τρύπα μες στο ύδωρ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Πάντως εγώ ψωνίζω ως επί το πλείστον από τον Μασούτη. Και τα προϊόντα με τη δική του ετικέττα, που είναι πιο φτηνά, είναι τα περισσότερα αρκετά καλής ποιότητας. Τα αλλαντικά για παράδειγμα, τα παρασκευάζει ο Πασσιάς, το ψωμί για τοστ αν θυμάμαι καλά ο Καραμολέγκος. Και γίνονται ανάρπαστα. Έχω δε παρατηρήσει, ότι αναγκάζονται πλέον οι άλλες εταιρίες να κατεβάζουν τις τιμές και να κάνουν προσφορές, γιατί τα δικά τους προϊόντα μένουν στα ράφια. Στο χέρι μας είναι να τους αναγκάσουμε να ρίξουν τις τιμές, αλλά δεν το κάναμε τόσον καιρό.
    Λαχανικά και φρούτα από τις λαϊκές. Σιγά μην πάρω μεταλλαγμένες ολλανδικές ντομάτες από το Lidl. Ή κρέατα γερμανικά και γαλλικά από άρρωστα ζώα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    To μπουκοτάζ κατά της Γερμανίας έπρεπε να το σκεφτούμε χρόνια πριν όταν αγοράζαμε γερμανικά αυτοκίνητα,ηλεκτρικές συσκεύες κ δε ξέρω κ εγώ τι άλλο π.χ ο αδερφός μου είχε nissan sunny κ μετά ενώ το έλεγε ότι ήταν τέλειο αυτοκίνητο, δε του είχε βγάλει καμμιά ζημιά πήρε opel zafira- ιστορία δε μάθαμε ή στη πορεία τη ξεχάσαμε για τα εγκλήματα πολέμου που έκαναν κ τώρα βρήκαν άλλο είδους έγκλημα να κάνουν κ τελικά η ιστορία δυστυχώς επαναλαμβάνεται(σίγουρα όλοι είχαμε ανθρώπους που τους σκότωσαν ή πολέμησαν για να είμαστε ελεύθεροι)-επίσης ας βάζαμε πείσμα να θρέψουμε γελάδια να καλλιεργήσουμε για να έχουμε κανά φτηνό δικό μας φαί

  11. #11
    Nαι στο μποϊκοταζ των γερμανικων προϊοντων.. Τα Lindl ναι μεν ειναι γερμανικα αλλα δουλευουν Ελληνες.. οποτε αυτο που μπορειτε να κανετε ειναι να κοιτατε τον μπαρκοντ κ να περνετε τα προϊοντα με κωδικο 520 κ οχι απο 400 κ πανω... κ οσο για χαρτικα κ λοιπα απορυπαντικα υπαρχουν κ στις λαϊκες 'η σε αλλα σουπερ μαρκετ με δικες τους ετικετες!!
    "οι πιο μεγάλες νύχτες,είναι αυτές που κλαις και δεν σ'ακούν"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by πιεσμενη View Post
    Nαι στο μποϊκοταζ των γερμανικων προϊοντων.. Τα Lindl ναι μεν ειναι γερμανικα αλλα δουλευουν Ελληνες.. οποτε αυτο που μπορειτε να κανετε ειναι να κοιτατε τον μπαρκοντ κ να περνετε τα προϊοντα με κωδικο 520 κ οχι απο 400 κ πανω... κ οσο για χαρτικα κ λοιπα απορυπαντικα υπαρχουν κ στις λαϊκες 'η σε αλλα σουπερ μαρκετ με δικες τους ετικετες!!
    πιεσμένη συμφωνώ απόλυτα!!! κι επίσης ότι όλος ο γερμανικός λαός δεν σημαίνει ότι είναι κι εναντίον της Ελλάδας.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Quote Originally Posted by πιεσμενη View Post
    Nαι στο μποϊκοταζ των γερμανικων προϊοντων.. Τα Lindl ναι μεν ειναι γερμανικα αλλα δουλευουν Ελληνες.. οποτε αυτο που μπορειτε να κανετε ειναι να κοιτατε τον μπαρκοντ κ να περνετε τα προϊοντα με κωδικο 520 κ οχι απο 400 κ πανω... κ οσο για χαρτικα κ λοιπα απορυπαντικα υπαρχουν κ στις λαϊκες 'η σε αλλα σουπερ μαρκετ με δικες τους ετικετες!!
    Κι όμως το 520 δε σημαίνει απαραίτητα ότι παράγεται εξ ολοκλήρου στην Ελλάδα. Μπορεί να πωλείται και να συσκευάζεται έξω, ώστε μετά να επαναγοράζεται όπως τραγελαφικά συμβαίνει πχ με το ελαιόλαδο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    εγω ψωνιζα απο το μασουτη τοσα χρονια θεσσ κ τωρα που μετακομισα απο το μπακαλικο της γειτονιας, βαριεμαι να το αναλυσω τωρα αλλα θα πω 2 πραγματα, πρωτον εχω ακουσει οτι καποιοι απο την ανατολικη μακεδονια πανε στο μπανσκο της βουλγαριας κ ψωνιζουν για πιο φθηνα, δευτερον ο αρακας του μπαρμπα-σταθη προερχεται απο την τουρκια, συσκευαζεται στη βουλγαρια κ μετα ερχεται στην ελλαδα, α κ κατι αλλο τις προαλλες ημουν στο μαγαζι κ βλεπω σκορδα αργεντινης, ουτε ενα σκορδο δεν μπορουμε να παραξουμε, ισως ειμαι εκτος θεματος αλλα ισως λενε κατι αυτα, τα lidl δεν εχουνε κ τοσο καλη ποιοτητα κ για λογους υγειας δεν τα προτιμω
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    ...τα lidl δεν εχουνε κ τοσο καλη ποιοτητα κ για λογους υγειας δεν τα προτιμω

    lacrymosa και καλά κάνεις! Έχει ακουστεί ότι πολλά από τα προϊόντα του είναι και μεταλλαγμένα!!!!

Page 1 of 196 1231151101 ... LastLast

Similar Threads

  1. το μάντρα της ημέρας μου
    By νοσταλγία in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 03-09-2011, 14:54
  2. ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-08-2011, 01:02
  3. Οι σκέψεις της ημέρας
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 17-06-2011, 20:06
  4. κεντρα ημερας επιχορηγουμενα απο υπουργειο υγειας
    By amelie74 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 24-09-2010, 21:47
  5. ο πενταλογος της ημερας
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 14-02-2010, 12:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •