Με απατα? Βοηθήστε με να καταλάβω γιατι θα παλαβώσω!! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 61
  1. #31
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    47
    αυτο ειναι μια πραγματικοτητα.. θελω περισσοτερη επιβεβαιωση.. απντα την ειχα απο τις σχεσεις μου, ποτε δεν εμενα να απορω.. και παντα την εδνα απλοχερα για να νιωθει η αλλη καλυμμενη. Μου αρεσει να ανεβαζω τον ανθρωπο μου γιατι το νιωθω πραγματικα.. Η συγκεκριμενη ηταν διαφορετικη απο την αρχη.. στην αρχη ηταν μαχη τιτανων. ποιος ειναι πιο δυνατος. Οταν αποφασισα οτι δε με νοιαζει και θελω απλα να αφεθω, επιασα τον εαυτο μου να το κανει μονος του.. κανεις δεν ειχε τοσο μεγαλη σχεση, ποτε δε μας εχουν χωρισει (κανεναν απο τουσ δυο) και οσο βλακεια κι αν ακουστει, παντα ειχαμε και οι δυο τη δυναμη στη σχεση.. Ξερω ποσοσ χαζο ακουγεται, απλα θελω να πω οτι εγω δεν ασχολουμαι καθολου με αυτο σε αυτη την σχεση και κανω πισω πολυ συχνα γιατι βλεπω τη μεγαλη εικονα... και αυτη ειναι οτι για πρψτη φορα μετα απο 4 χρονια νιωθω τοσο ερωτευμενος..

    Για την κοπελα μου αραγε μπορω να πω το ιδιο? ελπιζω ναι.. Πρωτη φορα εχει προσπαθησει κι αυτη τοσο για σχεση.. ειναι αληθεια. Αλλα μου λεει πλεον οτι με αγαπαει μονο οταν το λεω εγω.. Η απλα τα βλεπω ετσι μεσα απο το πρισμα της ανασφαλειας που με εχει τρελανει..

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Εμενα παλι μου φαινεται περιεργο που αφησε οπως λες τοσες μερες αυτο το μηνυμα στο κινητο της. Γιατι το κρατησε? Σιγουρα δε φοβηθηκε μην το ψαξεις και το ανακαλυψεις, αλλα, οπως ειπαν και αλλοι παραπανω, αν τους εχει συμβει κατι τετοιο απαντησαν μη με ξαναενοχλησεις και το εσβησαν, ή απλα το εσβησαν.
    Μπορει απλα να ξεχασε να το σβησει. Αλλα αν δεν ξεχαστηκε, τοτε μαλλον κατι σημαινει, αλλα αυτο δε μπορεις να το μαθεις γιατι δεν ειμαστε μεντιουμ εδω περα! Εγω παντως θα το κραταγα επειδη θα μου αρεσε ολο αυτο το ενδιαφερον που εκδηλωνει το μηνυμα και θα σκεφτομουν να απαντησω η οχι, και θα μου αρεσε να το ξαναδιαβαζω..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    κοίτα, όπως και αν έχει πρέπει αν της μιλήσεις για αυτά που νιώθεις...
    Το πιο βασικό πράγμα είναι να ξέρεις ότι μπορείς να μιλήσεις στο σύντροφό σου και ότι αυτός θα σε ακούσει και θα σκεφτεί.
    Εάν ο άνθρωπος απέναντί σου δείχνει φοβαρά αυτάρκης και σου λέει ότι σε αγπάει μόνο αφού το πεις εσύ, είναι λογικό να αισθάνεσαι πιο ανασφαλής καιννα αποζητάς περισσότερη επιβεβαίωση.
    Αυτό δε σημαίνει ότι η κοπέλα σου δε σε αγαπάει.
    Απλά ξέρεις, και οι ρόλοι μέσα στη σχέση θέμα συνήθειας είναι.
    Επίσης, για κάποιο λόγο, όσο περισσότερο δείχνουμε στον άλλον την αδυναμία μας απέναντί του, τόσο αυτός φυλάγεται..δεν ξέρω γιατί σμβαίνει αυτό.
    Πάντως κι εγώ έτσι λειτουργώ στις σχέσεις.
    Κάνω τον άλλον να αισθάνεται απόλυτη σιγουριά ενώ εγώ πολλές φορές ζω με την ανασφάλεια..
    μήπως ακριβώς ο άλλος αντλεί, άθελά του την δύναμή του από εμάς?
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  4. #34
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    47
    αυτη η σχεση με εχει αλλαξει πολυ ειναι η αληθεια. Ειμαι σε απολυτη επαφη με τα συναισθηματα μου, ισως για να καλυψω το οτι αυτη δεν ειναι και καποιος ειναι αρκετα και για τους δυο? Αγνωστο.. Μην παρεξηγηθώ, δεν θελω να μαθω τι εχει γινει για να χωρισω, δεν το ββλεπω ετσι.. Με νοιαζει το πψς το διαχειριζεται.. το αν εχει δημιουργηθει καποιο απωθημενο που θα δημιουργησει σοβαρο προβλημα.. Αν απλα υπηρχε καποιο φλερτ, δε με πειραζει, συμβαινει σε ολους.. το μονο που θελω να δω ειναι τι μπορω εγω να κανω, τι κανω εγω λαθος, τι μπορει να λειπει απο τη σχεση. Η κοπελα εια νι τρομερα αξιολογη κ ομορφη και το μονο σιγουρο ειναι οτι προκλησεις θα εχει αρκετες καθημερινα.. Εμπιστοσυνη θα νιωθω εγω εντωμεταξυ η θα παλαβωσω, γιατι για καποιον λογο δε νιωθω αρκετα σιγουρος..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Εμενα παλι μου φαινεται περιεργο που αφησε οπως λες τοσες μερες αυτο το μηνυμα στο κινητο της. Γιατι το κρατησε? Σιγουρα δε φοβηθηκε μην το ψαξεις και το ανακαλυψεις, αλλα, οπως ειπαν και αλλοι παραπανω, αν τους εχει συμβει κατι τετοιο απαντησαν μη με ξαναενοχλησεις και το εσβησαν, ή απλα το εσβησαν.
    Μπορει απλα να ξεχασε να το σβησει. Αλλα αν δεν ξεχαστηκε, τοτε μαλλον κατι σημαινει, αλλα αυτο δε μπορεις να το μαθεις γιατι δεν ειμαστε μεντιουμ εδω περα! Εγω παντως θα το κραταγα επειδη θα μου αρεσε ολο αυτο το ενδιαφερον που εκδηλωνει το μηνυμα και θα σκεφτομουν να απαντησω η οχι, και θα μου αρεσε να το ξαναδιαβαζω..
    Ή, για να το προχωρήσω ακόμη παραπέρα, για να το δει κάποιος και να ανησυχήσει. Γιατί, συχνά, κάτω από την υπερβολική δύναμη, κρύβεται απλά ανασφάλεια.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by i am here View Post

    Επισης να σας πω οτι βλεπομαστε λιγο, γιατι δουλευει αρκετα και παρολο που υπαρχει σπιτι, μενουμε μαζι λιγες μερες την εβδομαδα..2 περιπου.. ειναι απειρα πιεσμενη τον τελευταιο καιρο με τη δουλεια, αλλα δεν αλλαζει το οτι νιωθω παραμελημενος. Την ημερα που ειδα το μνμ εμεινα - επεσα απο τα συννεφα. ειχαμε περασει απιστευτα, τρομερη γλυκα κλπ... Και το μνμ πρεπει να ειχε ερθει πολλες μερες πριν.. Θελω να πιστευω οτι αν ηταν να ειχε απαντησει, θα το ειχε κανει..

    Τελος, θελω να δω μονη της τι θα κανει, το να την φερω προ τετελεσμενου και να την πιεσω με τον τροπο μου, δεν ξερω τι αποτελεσμα θα φερει.. Τη ζηλια κ την παρανοια μου δεν την ειδε (ελπιζω), μονο μια απλη κριση αγαπης και αναγκης για κουβεντα για τη σχεση μας.. Ανασφαλεια φουλ βεβαια καθως δεν ειχε ιδεα για ποιο λογο εγω εκανα ετσι..
    Είναι γεγονός ότι όπου υπάρχει αγάπη ο φόβος δεν έχει καμιά θέση, γιατί το μόνο που κάνει είναι να πληγώνει την σχέση.
    Το ότι νιώθεις παραμελημένος χρειάζεται να της το εκφράζεις, γιατί υπάρχουν ανάγκες, που ο άλλος δεν μπορεί να τις
    μαντέψει. Έχεις ευαισθησία, ευγένεια κι είναι σημαντικό ότι προσπαθείς να προσεγγίσεις το όλο θέμα κι απ' την δική της πλευρά!!
    Το ότι ο χρόνος σας είναι περιορισμένος λόγω υποχρεώσεων, είναι ένας λόγος ακόμα να προφυλάξεις με κάθε τρόπο την σχέση από
    τα κατώτερα συναισθήματα, που ίσως και δικαιολογημένα νιώθεις.

  7. #37
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by void View Post
    κοίτα, όπως και αν έχει πρέπει αν της μιλήσεις για αυτά που νιώθεις...
    Το πιο βασικό πράγμα είναι να ξέρεις ότι μπορείς να μιλήσεις στο σύντροφό σου και ότι αυτός θα σε ακούσει και θα σκεφτεί.
    Εάν ο άνθρωπος απέναντί σου δείχνει φοβαρά αυτάρκης και σου λέει ότι σε αγπάει μόνο αφού το πεις εσύ, είναι λογικό να αισθάνεσαι πιο ανασφαλής καιννα αποζητάς περισσότερη επιβεβαίωση.
    Αυτό δε σημαίνει ότι η κοπέλα σου δε σε αγαπάει.
    Απλά ξέρεις, και οι ρόλοι μέσα στη σχέση θέμα συνήθειας είναι.
    Επίσης, για κάποιο λόγο, όσο περισσότερο δείχνουμε στον άλλον την αδυναμία μας απέναντί του, τόσο αυτός φυλάγεται..δεν ξέρω γιατί σμβαίνει αυτό.
    Πάντως κι εγώ έτσι λειτουργώ στις σχέσεις.
    Κάνω τον άλλον να αισθάνεται απόλυτη σιγουριά ενώ εγώ πολλές φορές ζω με την ανασφάλεια..
    μήπως ακριβώς ο άλλος αντλεί, άθελά του την δύναμή του από εμάς?
    θα αναγκαστω να συμφωνησω... αντλουν δυναμη πιστευω.. μια αισθηση υπεροχης οσο λαθος κι αν ακουγεται.. το πιστευω! ετσι ενιωθα κι εγω παλια, ημουν βεβαια και μικροτερος και ανταγωνιστικος..
    δε μπορω να κανω τετοια συζητηση, γιατι εχει γινει πολλες φορες και γιατι τωρα προεχει το θεμα τη εκτακτης δουλειας. της αναγνωρισης επιτελουσ. αν μιλαω συνεχως γι αυτα, δειχνω οτι θελω συνεχως το θεμα να ειμαι εγω.. Τωρα ειναι η ωρα της να λαμψει και ειναι τοσο κουρασμενη συνεχως που νιωθω και μου ζηταει κιολας απλα να την στηριξω σε αυτη τη φαση..

  8. #38
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    47
    λιλιουμ δεν θελω να συμφωνησω με αυτο που λες.. πραγματικα δεν θελω γιατι δε με βολευει.. Οσες φορες μου εχει ερθει κατι τετοιο, το σβηνω απευθειας για να μην το δει ο αλλος και αγχωθει. το να το αφησω θα ειναι απο ανεμελια και οχι απο ενδιαφερον.. ισα ισα που τρεχεις να κρυψεις στοιχεια αν ειναι ενοχοποιητικα.. αν θελεις να φλερταρεις, νομιζω τρεχεις και απαντας αν σου προκαλει ο αλλος το ενδιαφερον.. Νομιζω λαθος? απλα ετσι με βολευει? δεν ξερω, αλλα οσο πιο αντικειμενικα μπορω να το δω, καταληγω σε αυτο..

  9. #39
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    47
    μαρκελα πραγματικα συμφωνω πολυ με τον τροπο που το βλεπεις. Το εκφραζω οσο πιο ανοιχτα μπορω και πιστεψε με ειναι αρκετα! αλλα μιλαμε για εναν ανθρωπο που δεν ηταν ποτε ετσι.. ποτε με μεγαλα λογια και ΠΟΤΕ η ΠΑΝΤΑ.. Πολυ λακωνικη, κοφτη και συγκεκριμενη.. Πολυ ιδιαιτερος ανθρωπος και κλειστος. Εγω απο την αλλη χειμαρρος και αυτο μπορει να ειανι ασφυκτικο αντιστοιχα..

  10. #40
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Ή, για να το προχωρήσω ακόμη παραπέρα, για να το δει κάποιος και να ανησυχήσει. Γιατί, συχνά, κάτω από την υπερβολική δύναμη, κρύβεται απλά ανασφάλεια.
    ανασφαλης.. μμμμμμ.... το αντιθετο θα ελεγα!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by i am here View Post
    ανασφαλης.. μμμμμμ.... το αντιθετο θα ελεγα!!
    Ακόμα και ο πιο σίγουρος άνθρωπος για τον εαυτό του κάποιες φορές χρειάζεται επιβεβαίωση.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by i am here View Post
    λιλιουμ δεν θελω να συμφωνησω με αυτο που λες.. πραγματικα δεν θελω γιατι δε με βολευει.. Οσες φορες μου εχει ερθει κατι τετοιο, το σβηνω απευθειας για να μην το δει ο αλλος και αγχωθει. το να το αφησω θα ειναι απο ανεμελια και οχι απο ενδιαφερον.. ισα ισα που τρεχεις να κρυψεις στοιχεια αν ειναι ενοχοποιητικα.. αν θελεις να φλερταρεις, νομιζω τρεχεις και απαντας αν σου προκαλει ο αλλος το ενδιαφερον.. Νομιζω λαθος? απλα ετσι με βολευει? δεν ξερω, αλλα οσο πιο αντικειμενικα μπορω να το δω, καταληγω σε αυτο..
    Μονο που εσυ εισαι ανδρας, και αυτη γυναικα, και υπαρχουν μερικες διαφορες σε αυτα τα θεματα. Ενιγουει, η δικια μου γνωμη ειναι να προσπαθησεις να κανεις αυτη την κοπελα να σου ανοιχτει περισσοτερο, οχι για το μηνυμα ή για οποιον της την πεφτει, αλλα για το τι σκεφτεται, τι νιωθει, τι θελει απο τη σχεση σας. Πανε και 4 χρονια που ειστε μαζι, τον γαμο τον σκεφτεστε?

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Athens
    Posts
    1,685
    Quote Originally Posted by i am here View Post
    θα αναγκαστω να συμφωνησω... αντλουν δυναμη πιστευω.. μια αισθηση υπεροχης οσο λαθος κι αν ακουγεται.. το πιστευω! ετσι ενιωθα κι εγω παλια, ημουν βεβαια και μικροτερος και ανταγωνιστικος..
    δε μπορω να κανω τετοια συζητηση, γιατι εχει γινει πολλες φορες και γιατι τωρα προεχει το θεμα τη εκτακτης δουλειας. της αναγνωρισης επιτελουσ. αν μιλαω συνεχως γι αυτα, δειχνω οτι θελω συνεχως το θεμα να ειμαι εγω.. Τωρα ειναι η ωρα της να λαμψει και ειναι τοσο κουρασμενη συνεχως που νιωθω και μου ζηταει κιολας απλα να την στηριξω σε αυτη τη φαση..
    Έχει γίνει πολλές φορές αλλά λύση δεν έχετε βρει...
    όσο δύσκολο είναι για έναν άνθρωπο να ζει μέσα στο άγχος "μ'αγαπα δε μ'αγαπα" αλλό τόσο δύσκολο είναι να ζει και με την πίεση του άλλου ποθ θέλει επιβεβαίωση...
    Θα σου πρότεινα αν κάνεις πράγματα που θα σε ενδυναμώσουν ούτως ώστε να καταπολεμήσεις σταδιακά τις ανασφάλειες σου και να μην εξαρτάς τη διάθεσή σου από την ανατροφοδότηση του άλλου...
    ..το σκοτάδι του ενός, δυο μαζί το κάνουν φως...

  14. #44
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    47
    και πιστευεις οτι δεν φτανει απο εναν ανθρωπο ετσι? γιατι εγω την δινω απλοχερα.. Μηπως πρεπει να σταματησω παρεπιπτοντως? Να βαλω λιγη στρατηγικη κι εγω στο παιχνιδι? Μου φαινεται εφηβικος τροπος σκεψης βεβαια αλλα σε συζητησεις που ζητω παραπανω, μου εχει αναφερει οτι απο οπου πηρα παραπανω εφυγα.. ενω εδω μενω και επιμενω.. Εχει δικιο μαλλον ε?

  15. #45
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    47
    βοιντ εχεις δικιο! Παντα εκανα 100 πραγματα και τωρα για οικονομικους λογους, οχι και τοσο.. Πρεπει να το δουλεψω αυτο ,εχω ηδη αρχισει να μπλεκω σε κατι σεμιναρια που θα με βοηθησουν και θα με απασχολησουν για καιρο..

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΡΙΑΚΟ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΩ
    By ICare in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 127
    Last Post: 17-10-2016, 23:13
  2. γιατι τα κανει ολα αυτα..?? δεν μπορω να τον καταλαβω,.!!!!
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 21-01-2012, 18:45
  3. δεν μπορω να τον καταλαβω!!!!
    By Maria99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-10-2011, 00:10
  4. Δεν μπορω να καταλαβω...
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 08-01-2010, 12:34
  5. δεν μπορω να καταλαβω
    By festina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-12-2009, 12:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •