ΨΙΛΟΕΠΕΙΓΟΝ! ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ?!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605

    ΨΙΛΟΕΠΕΙΓΟΝ! ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ?!

    όπως είπα, μπορεί να μου στείλει καποια κοπελα που εχει παρει αντισυλληπτικα και ξερει; ευχαριστω!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Έλα! Εδώ! xD Ποιο είναι το θέμα?
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    1.ευχαριστω που απαντησες.
    2.θελω να μαθω ποσες μερες θελει για να ξεκινησει η "δραση" τους..αν εχουν παρενεργειες..
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Αρχικά πες μου αν εχεις ξαναπάρει, και γιατί θες να πάρεις

    Υπάρχουν διαφόρων ειδών αντισυλληπτικά, δες εδώ κάτω κάτω που έχει και τα πιο γνωστά στην αγορά http://www.doctorvasiliadis.gr/iatri...maincpill.html

    Τα περισσότερα, απο την ώρα που θα τα πάρεις πρώτη φορά, χρειάζονται μια βδομάδα να ενεργήσουν, δλδ σου λέει στις οδηγίες τις πρώτες 7 μέρες χρήσης του χαπιού να χρησιμοποιείται και δεύτερο μέσο αντισύλληψης. Απο εκεί και πέρα, εφόσον ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ τα χάπια και δεν ξεχνάς κανένα, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις έγκυος.

    Αν είσαι μικρή και τα θες απλά για αντισύλληψη σου προτείνω τα 4ης γενιάς όπως τα yasminelle, τα παίρνω πολύ καιρό, αυτά τα νέα χάπια δεν έχουν παρενέργειες όπως άυξηση βάρους και τέτοια, εγώ είχα χάσει και κιλά παλιότερα, δηλαδή μπόρεσα να κάνω διατροφή και δεν με εμπόδισαν όπως άλλα πιο ''βαριά''. Ωστόσο σε κάθε άνθρωπο κάθεται αλλιώς κάθε χάπι, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ να σου γράψει αυτός μια συνταγή που να ταιριάζει στις ανάγκες σου.

    Από ότι κατάλαβα ξεκίνησες πρόσφατα αντισυλληπτικά και έγινε καμιά στραβή? Πες μου ποια παίρνεις και πόσο καιρό :)

    Y.Γ Δεν πρέπει να καπνίζεις αν παίρνεις αντισύλληπτικά γιατί αυξάνεται ο κίνδυνος θρομβώσεως.
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Δεν παιρνω,απλως θελω να ειμαι 1000% σιγουρη πως δεν θα μου γινει καμια στραβη..
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Α!και ποσο κοστιζουν;!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Τότε που είναι το επείγον βρε? :D

    Θες να πάρεις για αντισύλληψη ή για ορμονική θεραπεία? εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.. :P

    Πηγαίνεις σε γυναικολόγο, και πόσο χρονών είσαι? Νομίζω είσαι ανήλικη, έτσι? :) Να κλείσεις ένα ραντεβουδάκι με ένα γιατρό, ειδικά αν έχεις και ολοκληρωμένες σχέσεις, να συζητήσετε και να σου πει τι να κάνεις. Εγώ σου λέω ότι εφόσον τα παίρνεις ΣΩΣΤΑ, δλδ δε ξεχνάς κανέναν χάπι, δε μπορείς να μείνεις έγκυος. Αν τα πάρεις και φοβάσαι για εγκυμοσύνη, να προσέχεις καμιά μέρα αν κάνεις εμετό ή διάρροια σε διάστημα λιγότερο απο 3 ώρες απο την χρήση του χαπιού, γιατί τότε υπάρχει πιθανότητα να μην δράσει το χάπι (αν συμβεί αρκετέεεες ώρες μετά δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά καλού κακού πρόσεχε), το ίδιο κι αν αρρωστήσεις και πάρεις αντιβίωση, τότε πρέπει να προσέξεις παραπάνω.

    Ουσιαστικά το αντισυλληπτικό δεν επιτρέπει ωορρηξία, άρα και δε μένεις έγκυος.

    Πριν τα πάρεις μίλα οπωσδήποτε με γυναικολόγο, επίσης να σου πω απο δική μου εμπειρία αν θες μόνο αντισύλληψη μην πάρεις αντισυλληπτικά με μεγαλύτερη δόση οιστρογόνων, γιατί θα εμφανίσεις κυτταρίτιδα αν δεν γυμνάζεσαι φυσιολογικά και κάνεις καθιστική ζωή, επίσης το στήθος σου το πιθανότερο να πρηστεί για όσο τα παίρνεις, οταν τα σταματήσεις όμως θα επανέλθει στο προηγούμενο μέγεθος αλλά θα εμφανιστεί χαλάρωση και ... πτώση, ειδικά αν όσο τα παίρνεις μεγαλώσει αρκετά. Για αντισύλληψη και μόνο δε θα παιρνα ποτέ χάπια, σε άλλες δεν εμφανίζουν καμιά παρενέργεια, σε άλλες κάνουν τρελή κατακράτηση, κυτταρίτιδα και κουλά αισθητικά θεματάκια (πέρα απο άλλες σημαντικότερες παρενέργειες). Συζήτα με το γιατρό σου, και ζήτω το προφυλακτικό, χίλιες φορές.

    Το κόστος αυτών που σου είπα που είναι νέας γενιάς κάνουν γύρω στα 11 ευρω, είναι τα πιο ακριβά νομίζω. Τα 4ης γενιάς τα προωθούν ειδικά στα νέα κορίτσια για να αποφευχθει εγκυμοσύνη, έχουν τις λιγότερες παρενέργειες, σαν να μην τα παίρνεις.
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Για αντισυλληψη τα θελω..
    Ειναι ψιλοεπειγον γιατι εχω βαρεθει να ειμαι με το συνεχες αγχος!
    Για το κοστος δεν μου ειπες!:D
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Εγραψα για το κοστος στο τελος :)

    Πηγαίνεις σε γυναικολογο? Νιφαδούλα επειδή είσαι μικρή μην πάρεις ότι βρεις μπροστά σου, κάνε μια γύρα στο νετ και διάβασε καμιά εμπειρία.
    ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ, δε θα το ξαναπω, θα τραβας τα μαλλάκια σου ;)

    Και να χρησιμοποιείς πάντα προφυλακτικό, πάντα, πάντα, πάντα.....
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Σωστα..συγγνωμη.
    Ευχαριστω πολυ..
    Ναι,για το θεμα του γιατρου εχεις δικιο,αλλα για καποιους μηνες δεν μπορω να παω..τελοσπαντων,οτι κι αν κανω θα φροντισω να συμβουλευτω γιατρο.και παλι ευχαριστω!
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Αν κλεισεις ραντεβού για να συζητήσετε μόνο δε θα σου κοστίζει η επίσκεψη ;)

    Μόνο αν σε εξετάσει παίρνει ο ιδιώτης χρήματα.
    Το μόνο που θα χρειαστεί να κάνεις πριν πας είναι μια γενική αίματος, συν κάποιες άλλες εξετάσεις αιματολογικές, μπορώ να σου πω ποιες χρειάζονται.
    Πηγαίνοντας με τις εξετάσεις, του ζητάς να τις δει και να σου πει ποια χάπια να πάρεις και τα λοιπά. Δε θα σου κοστίσει η επίσκεψη. :)

    Να προσέχεις το σώμα σου αν αποφασίσεις να τα πάρεις. Καλή τύχη κούκλα μου, καλό βράδυ
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Νιφαδα δεν πρεπει να σε νοιαζει μονο η αντισυλληψη.Το προφυλακτικο ειναι η καλυτερη λυση λογω της ηλικιας σου.
    Απο την στιγμη που εχεις ολοκληρωμενες σχεσεις θα πρεπει ουτως ή αλλως να επισκεφτεις γυναικολογο για τεστ ΠΑΠ και λοιπα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    the neverland
    Posts
    605
    Μα δεν θελω μονο αντισυλληψη..φυσικα θα χρησιμοποιω και προφυλακτικο..για τεστ παπ κλπ θα παω αμεσως μολις τελειωσω τις πανελληνιες.
    Ερωτηση,ολα τα αντισυλληπτικα λενε οτι καλο ειναι να ξεκινησεις να τα παιρνεις την πρωτη μερα του κυκλου σου..δηλαδη τη μερα που σου ερχεται περιοδος,παιρνεις το χαπι και σταματαει;
    No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world. -Deas poets society

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    477
    Μη διανοηθείς να ξεκινήσεις χάπια χωρίς την έγκριση του γιατρού σου. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην χρησιμοποιείτε προφυλακτικό, να τρέχεις μετά για χάπι της επόμενης ημέρας το οποίο μπορεί να διαταράξει τον κύκλο σου πολύ άσχημα και άλλα πράγματα. Απο δω και πέρα οτι απορίες έχεις μίλα με τον γυναικολόγο σου.
    Το πιο επικίνδυνο άτομο είναι αυτό που έχεις αγαπήσει

Similar Threads

  1. Εχει παρει κανεις minitran ?
    By Night in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2014, 19:14
  2. CYMBALTA έχει πάρει κανείς?
    By Φένια in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 21-02-2011, 15:54
  3. venlasan εχει παρει κανεις σας???venlafaxine
    By marinaxx in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 17-01-2011, 13:31
  4. Εχει παρει κανεις dumyrox 100 ?
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 30-01-2010, 10:33
  5. εχει παρει κανεις σας entact?βοηθεια...
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 11-06-2009, 10:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •