ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕS-ΑΓΧΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    14

    ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕS-ΑΓΧΟΣ

    Καλησπερα.ονομαζομαι θοδωρηs.ειμαι 31 χρονων.ειμαι καινουργιοs στο forum και ευχομαι σε ολουσ υγεια.το προβλημα μου ξεκινησε στισ 16 δεκεβριου.επεσα στο κρεββατι για υπνο και μετα απο πεντε λεπτα με επιασε μια ταχυκαρδια η οποια συνοδευοτανε με πονο στο στομαχι,στο στηθοs ,στην πλατη και μουδιασμα στο χερι.το χειροτερο ηταν ο πνιγμοs που ενιωθα.με παιρνει ο πατερασ μου και πηγαινουμε νοσοκομειο.εκει μου κανουν καρδιολογικεs εξετασειs και μου λενε οτι δεν εχω τιποτα.και με στελνουν στον παθολογο.και εκεινιs μου λεει τα ιδια.ηρεμω και επιστρεφω στο σπιτι.μετα απο 20 ημερεs με πιανει στη δουλεια το ιθδιο πραγμσα.με περνει εναs συναδελφοs και με πηγαινει στο νοσοκομειο.τα ιδια παλι.δεν εχω τιποτα.εμενα κατι με ετρωγε ομωs οτι εχω κατι.παω και κανω εξετασεισ γενικεσ αιματοs για ολα,σιδηρο,θειρωιδη,ζαχαρω, χολιστερινη και λοιπα.και παο και κανω τριπλεξ και τεστ κοποσεωs.ολα ητανε μια χαρα.μονο στο τεστ κοποσεωs o γιατροs με κατεβασε στα 4 λεπτα .μου εξηγησε οτι ξεκινησα να κανω διαδρομο και ημουν τοσο αγχωμενοs που ξεκινησα με 115 χτυπουs και επιασα το maximum των δυνατοτητων μου 190 χτυπουs.και μου λεει οτι δεν χρειαζεται να κανειs αλλο.αν ηταν να παθειs κατι θα το παθενεs.και στο τελοs μου λεει γιατι δεν παs σε εναν γαστρεντερολογο?θα παω και εκει του λεω.λοιπον για να μην τα πολυλογω και συγνωμη αν σαs κουρασα,πηγα στον γαστρε και μου βρισκει παλινδρωμιση ηπιαs μορφηs.και μου δινει να παρω to bensol.τελοσπαντων με το στομαχι μου μεχρι στιγμηs ολα καλα ,βοηθησε και η διατροφη που εκανα.το κακο ειναι οτι τον τελευταιο μηνα με εχει πιασει μια συνεχωμενη ταχυκαρδια ολη μερα που κυμαινετε απο 90 εωs 120 χτυπουσ.το τονιζω ολη μερα.και οπωs καταλαβαινετε ξαναπαω καρδιολογο και ξανακανω εξετασειs και παλι δεν ειχα κατι.μου λεει ο γιατροs μου να ξεκινησω ποδηλατο η γυμναστικη για να ηρεμησω.και εχω αρχισει αλλα παλι δεν βλεπω διαφορα.και με εχει πιασει μια φοβια με την καρδια μου οτι θα σταματησει και αυτο με αγχωνει πιο πολυ.και ολα αυτα γιατι ακουω και διαβαζω διαφορα οπωs αν συνεχισει ετσι η καρδια μου να πηγαινει με αυτουσ τουs ρυθμουs θα παθει προβλημα και μπορει να παθω ανακοπη.λογικο το βρισκω γιατι η καρδεια του ανθρωπου εχει μαθει να δουλευει αλλιωs.οπωσ θα γνωριζετε η συνεχομενη ταχυκαρδια σου δημιουργει και αλλου προβλημα γιατι δεν μπορειs να ηρεμησειs.δουλεια σχεσειs ,φιλια και λοιπα.λοιπον επειδη ειμαι σε δυσκολη κατασταση τη θα με συμβουλευατε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    γειά σου Θοδωρή, όλα τα σωματικά συμπτώματα που περιγράφεις δεν είναι παρά σωματοποίηση του άγχους.
    Με αλλαγή του τρόπου σκέψης σιγά-σιγά αντιμετωπίζονται σχεδόν όλα!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    14
    ΝΑ σαι καλα.μακαρι το θεμα να ηταν τοσο ευκολο.δυστηχωs η μονη μου σκεψη ολη μερα ειναι αν εχω ταχυκαρδια,,που εχω δηλαδη,,σταματαω καθε λιγο καιλιγακι και μετραω τουσ σφυγμουs μου και καθε φορα ειναι απο 90 εωσ 120.ξερειs οταν ειναι 90 κανω παρτυ.η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by pavleas View Post
    ΝΑ σαι καλα.μακαρι το θεμα να ηταν τοσο ευκολο.δυστηχωs η μονη μου σκεψη ολη μερα ειναι αν εχω ταχυκαρδια,,που εχω δηλαδη,,σταματαω καθε λιγο καιλιγακι και μετραω τουσ σφυγμουs μου και καθε φορα ειναι απο 90 εωσ 120.ξερειs οταν ειναι 90 κανω παρτυ.η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι
    Παρατηρώντας την σκέψη βλέπουμε την αιτία του φόβου, έτσι σταδιακά ξεπερνάμε τις ανασφάλειες, που δεν ισχύουν στην πραγματικότητα και που προκαλούν π.χ. το άγχος, αλλά και τις διάφορες άλλες προβληματικές καταστάσεις.
    Επίσης, θέλω να πω ότι η εκτός μέτρου κι υπερβολική αναφορά σε θέματα υγείας π.χ. "νομίζω ότι έχω αυτό.. ή το άλλο" οφείλεται στις ψυχολογικές μας συγκρούσεις

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    14
    σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερων σου.να σαι καλα.θα προσπαθησω να το αποβαλω.λοιγο δυσκολο αλλα θα προσπαθησω.παντωs αν συνεχιστει για καποιο χρονικο διαστημα ακομα θα παω σε καποιον ειδικο.δεν υποφερετε αυτο το πραγμσα.τουλαχιστον να παρω κατι για να σταματησουν.μην παθει στο τελοσ κατι η καρδια μου και σε τελικη αναλυση και εγω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Θοδωρη καλωσς ηρθες στο φορουμ.Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια οτο ολα αυτα που παθαινεις και νομιζεις οτι θα παθεις εμφραγμα ειναι κρισεις πανικου και η απλη ταχυκαρδια ειναι συνοδεια του αγχους μην σε ξαναπιασει.Αυτες τις ταχυκαρδιες τις εχω χρονια και εχω παει πολλες φορες στο νοσοκομειο βεβαιωνοντας με οτι ειναι ολα καλα.Επισης οποιαδηποτε διαταραχη του στομαχου επηρεαζει τους χτυπους της καρδιας.Και εγω εχω προβληματα με το στομαχι και σχεδον μερα παρα μερα εχω και καποια ταχυκαρδια.Μην φοβασαι,τιποτα δεν θα παθεις.Υπαρχουν βεβαια και καποια χαπια τα οποια τα παορνω καποιες φορες εν ωρα ταχυκαρδιας και ηρεμω.μπορεις να το συζητησεις με τον γιατρο σου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    14
    σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.καταλαβαινω οτι και εσυ εχεισ περασει δυσκολα ομωs αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι το να με πιασει μεσα στη μερα μια φορα ταχυκαρδια το καταλαβαινω,εμενα ομωs δυστυχωs με πιανει μονιμα.ειμαι ολοs μια ΄¨ταχυκαρδιᴨ.αυτο ειναι το προβλημα.και τψρα που γραφω εχω 100 χτυπουσ.φοβαμαι πολυ.θα προσπαθησω να μην το σκεφτομαι.να δω θα περασει?αλλα αν συνεχισει αυτο θα καταφυγω στο ψυχιατρο.να παρω μια βοηθεια.αν συνεχισει αυτο κνα μηνα η καρδια μου δεν θα αντεξει.θα σταματησει

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    14
    και να ρωτησω και κατι αλλο,υπαρχει καποιοσ αλλοs συνανθρωποσ ο οποιοs να εχει βιωσει το ιδιο πραγμα η να το βιωνει τωρα?και αν ναι ποωσ το αντιμετωπισε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Υπηρχε μοα περιοδος που ειχα και εγω καθε μερα ολη την ημερα αλλα και την νυχτα ταχυκαρδιες.Ξυπνουσα απο τους χτυπους της καρδιας μου.Μετα μου περασε αυτο το καθημερινο απο μονο του,Τωρα και μονο που σκεφτομαι οτι αν με πιασεξ η ταχυκαρδια εχω τα χαπακια μου στην τσαντα και θα τα παρω να σταματησει,νιωθω σιγουρια.Πιστευω και σε σενα θα σταματησει σιγα σιγα το καθημερινο και ολη την ημερα,μαθε να δεχεσαι την ταχυκαρδια οταν ερχεται και να λες απο μεσα σου δεν ειναι τιποτα, αφου εκανα εξετασεις.Μην φοβασαι θα περασει θα δεις και θα μαθεις σιγα σιγα να το διαχειριζεσαι.Κια αν συνεχιζεται και νιωθεις ανημπορος να το διαχειριστεις,πηγαινε σε καποιον ειδικο να σου δειξει τον τροπο σκεψης για να μην το αφηνεις να σε τρομαζει.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    14
    ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ,ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ?ΕΙΧΕΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΙΝΑ ΟΠΩΣ ΕΓΩ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Τις ειχα περιπου ενα εξαμηνο...Πολυ χαλια ημουν,ειχα αποκοπει απο ολα και η μονη μου σκεψη ηταν οι χτυποι της καρδιας μου.Αφου και οταν καποιες φορες χτυπουσε κανονικα εγω παλι ενιωθα οτι ειχα ταχυκαρδια μονο με τη σκεψη μου.Ειναι πολυ δυσκολο το ξερω ομως αφου σου εχει πει ο γιατρος οτι δεν ειναι παθολογικες ταχυκαρδιες δεν πρεπει να ανυσηχεις.Εμενα βεβαια ακομα και μτωρα καθε φορα που το παθαινω τρομαζω το ιδιο με την αρχη οποτε μαλλον δεν ειμαι καλη στις συμβουλες...Μιλησε με τον γιατρο σου για αυτα τα χαπια που σου ειπα ειναι θαυματουργα πιστεψε με,πολλοι ανθρωποι ξερω και περνουν χαπια γιατις ταχυκαρδιες..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    14
    να σε ρωτησω κατι ANIKA οταν ειχεσ καθημερινεσ ταχυκαρδιεσ,ποσο ηταν οι χτυποι τησ καρδιασ σου?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    138
    Οι χτυποι μου ηταν απο οτι θυμαμαι 110-120.ακομα και τωρα οι σφυγμοι μου ποτε δεν ειναι 80 οπως ειναι οι φυσιλογικοι.παντα παραπανω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ...μπορουν να σταματισουν να γραφουν για εμφραγματα κτλ τα διαφορα site???Ειναι δυνατον να μπαινεις σ ενα lifestyle site και να διαβαζεις οτι οι περισσοτερες ξαφνικες ανακοπες καρδιας συμβαινουν τις πρωινες ωρες(οπως διαβασα εγω πριν λιγο)....δηλαδη εελεεοςςςς!!!!!!!!!!!!!Την εχουν δει ολοι γιατροι....και εμεις οι φοβικοι τι να κανουμε?????

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    14
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΑΝΙΚΑ?ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΑΛΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΩΡΑ?ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΦΘΕΙΡΕΤΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ Η ΚΑΡΔΙΑ

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος..
    By Phoenix.S in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 16-08-2011, 12:15
  2. αγχοσ για ολα
    By mary.a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 11-02-2011, 09:50
  3. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 22:32
  4. ΑΓΧΟΣ
    By sweetgirl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 22-07-2008, 13:56
  5. ΑΓΧΟΣ
    By ΑΘΗΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-07-2007, 05:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •