Δυσφορία ή δύσπνοια....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    19

    Δυσφορία ή δύσπνοια....

    Καλησπερα σε ολους. Να σας καταθεσω κι εγω τα καινουρια δικα μου ''δωρακια''! Κι εννοω τα ψυχοσωματικα.. Ταλαιπωρουμαι κατα περιοδους εδω και 10 χρονια περιπου.. Ξεκινησαν ολα με μια κριση πανικου με τις γνωστες ζαλαδες, ταχυκαρδιες, αισθηση λιποθυμιας κτλ..
    Πριν 3 χρονια ενω νομιζα οτι θα ειχα μεγαλυτερη περιοδο υφεσης απο αλλες φορες, εμφανιζεται δυσκαταποσια. Καποιοι γνωριζουν καλα.. Την παλευω με τα γνωστα διαφορα οπως και στο παρελθον ζαναξ με αναφρανιλ και την εχω υπο ελεγχο. Εκει που νομιζω οτι αυτο θα ηταν το τελευταιο ψυχοσωματικο, ενα μεσημερι ξαφνικα απο το πουθενα, εκει που καθομαι και τρωω χαλαρη και μια χαρα, ξεκιναει μια ταση να εισπνεω βαθυτερα και ξεκιναει μια δυσφορια. Παθαινω πανικο και ψαχνω ανθρωπο να με παει στο νοσοκομειο. ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟς ΤΡΟΜΟς.. Νομιζα οτι θα πεθανω..Τελικα μου ειπαν αγχος. Παλι φαρμακα,φαρμακα, φαρμακα. Παιρνω rivotril αλλα και παλι ωρες ωρες νιωθω δυσφορια..Ομως, νομιζω πια οτι αυτο δεν μπορει να περασει ποτε γιατι δεν μπορω να εμπιστευτω τον εαυτο μου χωρις τα φαρμακα πια...και τα αγχολυτικα δεν ειναι για πολυ καιρο. Κανω και ψυχοθεραπεια αλλα φοβαμαι οτι δεν θα μπορεσω ποτε ΜΟΝΗ ΜΟΥ... Χωρις φαρμακα..Και να παρω μετα απο 5 μηνες παλι αντικαταθλιπτικα??? Παλι να βαλω 5 κιλα, να ξανασιχαθω τον εαυτο μου? Παλι? Η αναπνοη ειναι ζωη...Τι θα κανω? Υπαρχει καποιος που το εχει ξεπερασει? Υπαρχει καποιος τροπος να ελεγχεται? Σας παρακαλω...Βοηθηστε αν μπορειτε...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    19
    Κανεις? Ουτε μια απαντηση......................?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    flower , κάποιοι το έχουμε ξεπεράσει , όλα αυτά τα συμπτώματα δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια έντονη ψυχική διαμαρτυρία. Προσπάθησε με την βοήθεια ενός '' κατάλληλου ειδικού '' να αφουγκραστείς αυτά τα μηνύματα , για να καταλάβεις της ενδόμυχες συγκρούσεις σου , και αν θέλεις την γνώμη μου τα ψυχοφάρμακα χρησιμοποιεισαι μόνο σε ακραίες καταστάσεις ( το όφελος είναι το έξεις :δεν στηρίζεσαι στην εύκολη λύση , με την οποία όταν διακόπτεις πολλή σύντομα επιστρέφεις εκεί που είχες ξεκινήσει , αλλά είσαι συνεχώς σε επαφή με τα συναισθήματα σου, και αν και δυσάρεστα είναι το κίνητρο σου για να κάνεις τον αγώνα σου !

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    19
    Σε ευχαριστω για την απαντηση. Ηταν τοσο εντονη η δυσπνοια που νομιζα οτι θα μεινω. Αφου με πονουσε το κεφαλι μου επειδη δεν μπορουσα να αναπνευσω. Γι'αυτο και ο ψυχιατρος μου εδωσε φαρμακα.Ουτε στη δουλεια μου δεν θα μπορουσα να παω.. Φοβαμαι πολυ..

  5. #5
    ει λουλούδι, μην φοβάσαι! και γω δεν μπορώ να αναπνεύσω και δεν ξέρω τι να κάνω. ίσως μας βοηθήσει η γυμναστική...την έχω αφήσει είναι αλήθεια...κάποτε είχα και ένα σκυλί....όποτε γυρνούσα χαιρόταν...τώρα σιωπή.
    και φτιάχνω σενάρια για να αντέξω...ένα αγόρι που μαρέσει και έτσι τον σκέφτομαι όλη μέρα. και στην σχολή εκεί που μου λέει ο καθηγητής για το πώς να φτιάξεις μια κυκλική σκάλα, έτσι εγω σκέφτομαι το υποτιθέμενο φιλί του αγοριού που μου αρέσει. σε ένα παράλληλο σύμπαν. γεμάτο ψέματα. για να αντέξω. με την ανωνυμία που με διακρίνει, λουλούδι.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    29
    μην ανησυχεις..πριν 2 μερες κατεληξα στα επειγοντα νοσοκομειου με εντονη δυσπνοια σε σημειο ασφυξιας κατι το οποιο ειχε διαρκεσει 2 μερες ολη μερα!!πηγα σε πνευμονολογο και μου ειπε πως το οξυγονο μου ηταν 100%!!τη δυσπνοια αυτη την εχω 10 χρονια αλλα εχει επιδεινωθει μετα απο μια υπερκοιλιακη ταχυκαρδια που εκανα πριν 3 μηνες οπως και οι πονοι στο στηθος!!εκανα καποιες εξετασεις και περα απο καποια ιχνη σε καποιες βαλβιδες δε μου βρηκαν κατι..μου ειπαν πως εχω φυσιολογικο υπερηχο και μπορω να γυμναστω αφοβα ενω εγω νιωθω ενα ερειπιο που λαχανιαζει με το παραμικρο!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by flower View Post
    .. Ηταν τοσο εντονη η δυσπνοια που νομιζα οτι θα μεινω. Αφου με πονουσε το κεφαλι μου επειδη δεν μπορουσα να αναπνευσω. Γι'αυτο και ο ψυχιατρος μου εδωσε φαρμακα.Ουτε στη δουλεια μου δεν θα μπορουσα να παω.. Φοβαμαι πολυ..
    Γειά σου flower!
    τα φάρμακα δεν μπορούν ν' αντιμετωπίσουν οριστικά τα συμπτώματα παρά μόνο προσωρινά να τα καταστείλλουν
    ή τα μειώσουν ίσως οριστική αντιμετώπιση να μπορούσε να δοθεί όταν συνδυαστικά με την φαρμακοθεραπεία
    γίνεται και ψυχοθεραπεία, γιατί τότε αντιμετωπίζεται το όποιο ψυχολογικό πρόβλημα στην ρίζα του, "χτυπάμε" δηλ.
    την γενεσιουργό αιτία!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    19
    Μα πωσ μπορω να ζησω απο εδω και περα με αυτον τον φοβο? Κανω ψυχοθεραπεια αλλα οταν ερθει η ωρα να κοψω τα αγχολυτικα, μονο με τη σκεψη..... ουουφφφ...

Similar Threads

  1. Δύσπνοια και αρρωστοφοβία
    By Sehrazat in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 34
    Last Post: 30-11-2018, 11:35
  2. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 02:23
  3. δυσφορια με τις ανθρωπινες επαφες.....
    By libertine in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 25-04-2011, 23:56
  4. Αλγος στηθους & δυσφορια ανευ πορισματος
    By Mr_Sneptaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 61
    Last Post: 27-07-2010, 23:43
  5. Δυσφορια φυλετικης ταυτοτητας και ψυχιατρικη
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 13-02-2010, 22:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •