Ψυχοφάρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    1

    Ψυχοφάρμακα

    Τι γνώμη έχετε για αυτά;
    Πιστεύετε ότι βοηθούν σε κάτι;Ή απλά βλάπτουν;
    Εγώ πιστεύω ότι όταν ένας άνθρωπος έχει ψυχολογικό πρόβλημα υπάρχουν άλλες λύσεις..και όχι τα ψυχοφάρμακα..
    Καθώς βρήκα το forum αυτό τυχαία μου κάναν εντύπωση τα θέματα και οι συζητήσεις
    και καθώς διάβασα ένα θέμα λοιπόν (δεν θυμάμαι ποιο) είδα κάποιον να δίνει ως λύση τα φάρμακα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Εγώ χωρίς τα φάρμακα πάντως θα ήμουν ζωντανός νεκρός, με έχουν βοηθήσει πάρα πολυ

  3. #3
    Δεν έχω πάρει ποτέ. Όταν το άτομο είναι σε θέση να συνηδητοποιεί το πρόβλημα του και με λίγη θέληση να το ελέγχει και να το αντιμετωπιζει πιστευω πως δεν χρειαζονται τα φαρμακα, χωρις να ειμαι ειδικός. Ίσως βοηθανε να ηρεμησει κανεις και να εφαρμοσει πιο ευκολα παρα χωρις φαρμακα αυτα που εμαθε στη ψυχοθεραπεια. Δεν πρεπει όμως αυτα να είναι φυγη αντί της αντιμετωπισης του προβλήματος. Ως προς τον κοσμο που ειδα να γραφει εδω άμα κρίνω από το συγκροτημένο και λογικο τροπο με τον οποιο γραφουν και το ξεκαθαρο ως προς τις αποψεις που εκφραζουν πιστευω πως ανηκει σε αυτη την κατηγορια, δλδ ειναι στην κρίση του καθενος αν θα πάρει. Αποψη ειναι χωρις να ειμαι ειδικος.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    312
    ManwlakhsⒶ☭

    Συμφωνω μαζι σου,δεν χρειαζονται παντα,σε πολλες περιπτωσεις ο καθενας μπορει να το ξεπερασει μονος με πολλη προσπαθεια αλλα μπορει.

    Οταν καποιος ομως ΠΡΕΠΕΙ να φερει εις περας καποιες υποχρεωσεις και δεν μπορει ουτε να σηκωθει απο το κρεββατι για να παει στην δουλεια (λογω υπερμετρης θλιψης)...ε εκει δεν εχει την πολυτελεια να μπει στην διαδικασια να το περασει μονος.. Φαντασου να εχει και παιδια να περιποιηθει-φροντισει την στιγμη που δεν μπορει ο ιδιος ουτε μπανιο να κανει...

    Φαντασου καποιον αλλο που παραποιει την πραγματικοτητα στο μυαλο του και νομιζει οτι ειναι καποιος αλλος,ο θεος ισως (μην σου φαινεται περιεργο η σπανιο,υπαρχουν πολλες τετοιες περιπτωσεις,πιο πολλες απ'οσο φανταζεσαι) τοτε εκει πως θα το περασει μονος? χωρις φαρμακα? αφου δεν μπορει να αντιληφθει σωστα την πραγματικοτητα.

    Θα μπορουσα να σου λεω πολλες περιπτωσεις ακομα που δεν γινεται να μην παρουν φαρμακα,δεν μπορουν να ζησουν,πως το λενε? Η ζωη τρεχει,δεν περιμενει εσενα..

    Εγω προσωπικα δεν παιρνω,το παλευω μονη αλλα ποτε δεν κρινω καποιον που παιρνει. Ειναι μεγαλο λουκι τα ψυχολογικα και δεν μπορεις απλα να πας στον αλλον και να του πεις οτι κανει χαζομαρα που παιρνει φαρμακα.. Εχει καθε δικιο να το κανει και σου ειπα σε πολλες περιπτωσεις δεν μπορει να μην παρει.

    Ομως δεν μπορω να μην κατακρινω πολλου γιατρους που γραφουν φαρμακα για περιπτωσεις που ισως δεν χρειαζεται,εκει ναι,υπαρχει προβλημα. Εχω ακουσει και τετοιες. Η που γραφουν σε μικρα παιδια..ιιιχχ ανατριχιαζω και μονο που το σκεφτομαι..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772
    Εγώ πάντως την ονομασία ψυχοφάρμακα την έχω χωνέψει, ενας διαβητικός παίρνει φάρμακα μια ζωή, κ πόσοι ακόμη, εμείς αρρωστήσαμε ψυχικά, έτσι πρέπει να τα παίρνουμε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    ΝΑΞΟΣ
    Posts
    1,499
    σε ακραιες καταστασεις που δεν μπορεις ουτε τον εαυτο σου να ελεξεις ουτε τις εμμονες και ολα τα υπολοιπα ναι ειναι απαραιτητα
    οταν κινδυνευουν ανθρωποι χρειαζονται... ας μξην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας
    [COLOR="#800080"][SIZE=5][FONT=Comic Sans MS][B]Honey, nobody ever gonna love you
    The way I try to do.[/B][/FONT][/SIZE][/COLOR]

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπαρχουν ασθενειες και υπαρχουν διαφοροι τροποι αντιμετωπισης αναλογως την ασθενεια.

    Ποτε δεν ηταν αλλες λυσεις vs φαρμακων. Ολα χρειαζονται , απλως σε μερικες περιπτωσεις μπορεις να κανεις διαφορετικες επιλογες ως προς το τι θα πρεπει να κανεις. Η ψευδαισθηση στο οτι τα φαρμακα ειναι κατι κακο ενω οι αλλες λυσεις καλες ή το αντιστροφο , σε βαζει
    σε ενα καλουπι που αποκλειεις εναλλακτικες λυσεις στο εκαστοτε προβλημα που αντιμετωπιζεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Μήπως όμως κάποιος πρέπει να τα αποφεύγει όσο μπορεί, γιατί υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις, και για να μην είμαστε κατασταλμένοι και λοβοτομημένοι και με Αλτσχάιμερ πριν την ώρα μας;
    Kαι μήπως δίνονται με ευκολία γιατί κάποιος πρέπει να "εντάσσεται" και να 'ναι ένα "κανονικό" γρανάζι στον τροχό;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Μήπως όμως κάποιος πρέπει να τα αποφεύγει όσο μπορεί, γιατί υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις, και για να μην είμαστε κατασταλμένοι και λοβοτομημένοι και με Αλτσχάιμερ πριν την ώρα μας;
    Αναλογως τις πεποιθησεις του καθενος. Παντα υπαρχουν "αλλοι" τροποι , απο θεραπειες και τσαρλατανους εχει γεμισει ο τοπος μεχρι και απλως να μην κανει καμια θεραπεια και να το παλεψει ως εχει. Ο καθενας εχει μια ζωη να ζησει και κανει τις επιλογες του.
    Εαν ομως αποκλειει λυσεις γιατι νομιζει οτι θα γινει λοβοτομημενος με Αλτσχαϊμερ ειναι ενα θεματακι ή εαν νομιζει οτι η ψυχοθεραπεια ειναι απλως συζητηση που δεν προκειται να οδηγησει ποτε πουθενα , ενα αλλο θεματακι.
    Σε γενικες γραμμες ως συμβουλη , καλο ειναι να ακολουθουμε "δοκιμασμενες" και επιστημονικα τεκμηριωμενες λυσεις και να μην αποκλειουμε κατι επιστημονικα τεκμηριωμενο ,επειδη ετσι ακουσαμε ή επειδη ετσι μας ηρθε και το πιστευουμε.
    Εαν το πιστευουμε κιολας γινεται και πραγματικοτητα μεσω της αυθυποβολης πολλες φορες.

    Σε ενα ιδανικο κοσμο φυσικα δεν θα υπηρχαν φαρμακα , γιατι δεν θα υπηρχαν και αρωστιες που να τα χρειαζονται. Τοτε βεβαια δεν θα υπηρχαν και οι αλλες μεθοδοι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Δεν είμαι ειδικός στο θέμα, γενικές απόψεις έχω. Έxω διαπιστώσει όμως ότι για ό,τι είναι "επιστημονικά τεκμηριωμένο"
    είναι εξίσου "επιστημονικά τεκμηριωμένο" και το εντελώς αντίθετο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Δεν είμαι ειδικός στο θέμα, γενικές απόψεις έχω. Έxω διαπιστώσει όμως ότι για ό,τι είναι "επιστημονικά τεκμηριωμένο"
    είναι εξίσου "επιστημονικά τεκμηριωμένο" και το εντελώς αντίθετο.
    Φυσικα , απο την αποψη οτι ολα εχουν λογικη. Εαν καποιος πιστευει οτι θα λυθει το προβλημα του πηγαινοντας σε μια χαρτοριχτρα , η οποια εχει την δικη της "επιστημονικη τεκμηριωση" , γιατι η δικια της λυση ειναι σωστη...τοτε δεν μπορεις να πεις κατι επιπλεον.
    Εαν πιστευει οτι η ψυχοθεραπεια μπορει να βοηθησει , εχοντας απασχολησει χιλιαδες ειδικους επιστημονες και μυαλα και ειναι κατι που σπουδαζετε σε πανεπιστημια , ειναι νομιζω κατι αλλο.
    Χωρις να αποκλειω την πρωτη προσεγγιση λογω του "πιστευω" που μπορει να κανει και θαυματα μερικες φορες , εγω θα ακολουθουσα το δευτερο μεταξυ των δυο λυσεων.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Υπεραπλουστευμενο παραδειγμα....αλλα αυτη ειναι η κεντρικη ιδεα των οσων θελω να πω. Εαν αντιμετωπιζεις για παραδειγμα μια ηπια καταθλιψη , λογικα υπαρχουν ισως πολλα μονοπατια επιστημονικα ολα που μπορεις να ακολουθησεις...ποιο ειναι βελτιστο who knows...nobody.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Σύμφωνοι, όλα έχουν λογική,
    ηθική δεν έχουν.
    Όταν είπα εξίσου "επιστημονικά τεκμηριωμένο" δεν εννοούσα τεκμηριωμένο από χαρτορίχτρες, εννοούσα από επιστήμονες.
    Και ανάμεσα στη λύση της χαρτορίχτρας ή των ψυχοφαρμάκων, ίσως να υπάρχουν κι άλλες, όπως πολύ υποστηρικτικό περιβάλλον, άθληση κ.λπ.
    Το μόνο που ξέρω είναι ότι τα ψυχοφάρμακα παίρνονται κατά κόρον στις φυλακές, όπως και τα ναρκωτικά -δεν είμαι τόσο αφελής για να πιστεύω ότι μόνο εκεί χορηγούνται- και αν δε χορηγούνται για καταστολή για τι άλλο χορηγούνται;
    Kαι πάλι να πω ότι προσωπικά δεν είμαι ειδικός, γενικές απόψεις-διαπιστώσεις εκφράζω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Joann View Post
    Σύμφωνοι, όλα έχουν λογική,
    ηθική δεν έχουν.
    Όταν είπα εξίσου "επιστημονικά τεκμηριωμένο" δεν εννοούσα τεκμηριωμένο από χαρτορίχτρες, εννοούσα από επιστήμονες.
    Και ανάμεσα στη λύση της χαρτορίχτρας ή των ψυχοφαρμάκων, ίσως να υπάρχουν κι άλλες, όπως πολύ υποστηρικτικό περιβάλλον, άθληση κ.λπ.
    Το μόνο που ξέρω είναι ότι τα ψυχοφάρμακα παίρνονται κατά κόρον στις φυλακές, όπως και τα ναρκωτικά -δεν είμαι τόσο αφελής για να πιστεύω ότι μόνο εκεί χορηγούνται- και αν δε χορηγούνται για καταστολή για τι άλλο χορηγούνται;
    Kαι πάλι να πω ότι προσωπικά δεν είμαι ειδικός, γενικές απόψεις-διαπιστώσεις εκφράζω.

    Joann μου όταν ισχυρίζεσαι ότι και στην περίπτωση των ψυχολογικών προβλημάτων τα φάρμακα
    δεν μπορούν ν' αντιμετωπίσουν οριστικά τα συμπτώματα παρά μόνο προσωρινά να τα καταστείλλουν
    ή τα μειώσουν ακούγεται σαν ένα είδος λαϊκισμού.
    Όμως αυτή είναι η πραγματικότητα. Ίσως οριστική αντιμετώπιση να μπορούσε να δοθεί όταν συνδυαστικά
    με την φαρμακοθεραπεία γίνεται και ψυχοθεραπεία.

Similar Threads

  1. ψυχοφαρμακα
    By carrot in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 13
    Last Post: 25-09-2015, 18:02
  2. Ψυχοφάρμακα και κούραση
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 58
    Last Post: 14-06-2012, 16:56
  3. Ψυχοφάρμακα
    By oXe in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-2010, 00:07
  4. ΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ
    By ιμαμ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-11-2008, 18:32
  5. ψυχοφάρμακα+δημόσιο
    By deppy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 27-03-2008, 20:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •