Μετατραυματικο σοκ η κατι αλλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    2

    Μετατραυματικο σοκ η κατι αλλο?

    Καλησπερα σας,
    θα ηθελα την γνωμη σας για κατι που μου συνεβη και με ταλαιπωρει αρκετα..Πριν απο 2 μερες ειχα μια πολυ εντονη συζητηση με ατομο που εχει βασικα ταλαιπωρησει τον συναισθηματικο μου κοσμο και υστερα απο αυτην την κουβεντα εχω κενο μνημης..,Ειχε καταναλωθει και αλκοολ αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο..Θυμαμαι μονο τα κλαμματα μου εντονα και τις ασχημες κουβεντες που ανταλλαξα..αλλα τιποτε αλλο απο την κουβεντα που ειχα μαζι του..Φυσικα αυτος εχει εξαφανιστει και δεν παιρνω καμια απαντηση.Εχω αρχισει να παθαινω τρεμουλο καθε μερα και δυσπνοια εντονη..βλεπω εφιαλτες και προσπαθω μεσα απο αυτους να συνδεσω τα κομματια που μου λειπουν σε ολο το σκηνικο..ειναι κατι ψυχωσικο αυτο που μου συμβαινει..?γιατι δεν θυμαμαι τιποτε αλλο απο αυτο το βραδυ..σας ευχαριστω για το χρονο σας..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Μένεις μόνη; μήπως να μας πεις περισσότερα,μήπως πήρες κάτι;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    μήπως ήταν πολυ ασχημη εμπειρία και η συνείδηση σου διέγραψε το γεγονός αλλα ασυνείδητα αντιδράς με ότι συνέβη..
    θα σου λεγα να το ψαξεις με ψυχολογο αλλα θελει χρονο και χρήμα, κάτι συνέβη όμως και σε ταρακουνησε..οταν ομως νιωθεις αυτα τα συμπτωματα τι
    σκεφτεσαι; τι φοβάσαι;
    [url]http://psychilogos.blogspot.com/[/url]

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    2
    Καλημερα παιδια οχι δεν εχω καμια σχεση με ουσιες ποτε δεν ειχα..Μενω μονη μου.. ναι το πιο πιθανο ισως να ηταν οτι συγκλονιστηκα τοσο πολυ που εκανε διαγραφη το μυαλο μου.Μολις γυρισα απο την πρωτη μου επισκεψη σε ψυχολογο..νιωθω καλυτερα καπως.. ακομη ομως εχω ενα τρεμουλο και μια ανησυχια..οι εφιαλτες μου συνεχιζονται ακομη απλα δεν ειναι τοσο επιπονοι ειναι μαλλον μπερδεμενες εικονες περισοτερο..ξυπναω ιδρωμενη πολυ και πινω λιγο γαλα για να ηρεμησω..ελπιζω να συνεχισω με τον ψυχολογο θα μου κανει καλο. Ενιωσα πως μεσα απο αυτα που μου ειπε, ποσο πιεση νιωθω σε πολλα αλλα πραγματα και πως πρεπει να ξαναβρω τον εαυτο μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Καμία φορά όταν ζουμε μια κατάσταση άσχημη δυσκολευόμαστε να θυμηθούμε λόγια που ειπώθηκαν σαν να την αναιρεί το μυαλό τη στιγμή εκείνη. δε θα έλεγα ότι είναι κάτι κακό αυτό

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    1
    Post-traumatic stress disorder is a mental health condition caused by watching or experiencing a scary incident. Flashbacks, nightmares, and acute anxiety, as well as uncontrollable thoughts about the event, may be symptoms.

Similar Threads

  1. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...........
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 75
    Last Post: 31-01-2012, 18:32
  2. Ψύχωση ή κάτι άλλο?
    By MCCoolguy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2011, 19:21
  3. Άγχος ή κάτι άλλο;
    By Elie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 12:26
  4. θλιψη η κατι αλλο?
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 18-08-2010, 23:09
  5. Αρρωστοφοβία ή κάτι άλλο...???
    By Fivkoun in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-2010, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •