swmatika symptwmata !!!help!!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 64
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    29
    Σουελ δε τα πηρα ακομα γιατι ειμαι δυσπιστη..εσυ παιρνεις αντιλαταθλιπτικα//?εχεις καποια εμπειρια?επισης ειναι δυνατον καποιος ο οποιος πασχει απο τοσα συμπτωματα καθε μερα και ολη μερα να πασχει απο κατι ψυχολογικο?ειμαι πολυ δυσπιστη πλεον με τοθς γιατρους και νομιζω οτι εχω κατι και δε μου το βρισκουν..αυτη τη στιγμη που σας γραφω κατι ανεβαινει πανω στο λαιμο μου μου καθεται σαν καρυδι και με πνιγει..και αν ερθει αποτομα μου κοβει την ανασα!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by Ritaki View Post
    Σουελ δε τα πηρα ακομα γιατι ειμαι δυσπιστη..εσυ παιρνεις αντιλαταθλιπτικα//?εχεις καποια εμπειρια?επισης ειναι δυνατον καποιος ο οποιος πασχει απο τοσα συμπτωματα καθε μερα και ολη μερα να πασχει απο κατι ψυχολογικο?ειμαι πολυ δυσπιστη πλεον με τοθς γιατρους και νομιζω οτι εχω κατι και δε μου το βρισκουν..αυτη τη στιγμη που σας γραφω κατι ανεβαινει πανω στο λαιμο μου μου καθεται σαν καρυδι και με πνιγει..και αν ερθει αποτομα μου κοβει την ανασα!!!
    Ριτάκι, έχω περάσει όλα τα σωματικά και κάθε βδομάδα έχω και κατι καινουργιο!Με αποκορύφωμα ένα πρωί που ξυπνησα μουδιασμενη στην αριστερη μου πλευρα απο την κορυφη ως τα νυχια και ημουν ετσι για κανα μηνα.Οποτε τα πονάκια δεν μου λενε και τιποτα!Κατα καιρους έχω διάφορες ενοχλήσεις στο λαιμο, παρόμοια με τη δική σου και την αντιμετωπίζω με κανα ρόφημα ζεστο.Εχω πάρει και πολλά φάρμακα και ψυχοθεραπεία έκανα για χρόνια αλλά καμια βελτίωση.Έχω πει αμετρητες φορες την ιστορια μου εδω και εχω καταντησει γραφικη....
    Απο την εμπειρια μου θα σου πω ναι, είναι δυνατον όλα αυτα να σωματικα συμπτωματα να οφειλονται σε ψυχολογικους παραγοντες.Εφόσον έχεις κανει σχετικες εξετασεις και όλα ειναι καλά, δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις.Η απλη συμβουλη "μην τους δινεις σημασια" πιάνει.Όσο τα σκέφετεσαι, αυτά σε επισκεπτονται.Εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι να προσπαθησεις να το αντιμετωπισεις λογικα, όσο αυτο γινεται.Καλο θα ηταν να σε βοηθουσε ενας ειδικος αν υπαρχει οικονομικη δυνατότητα.

    υ.γ. για να μην υπαρχει καμια περερμηνεια, οσον αφορα το μουδιασμα εννοειται οτι πηγα αμεσως σε νευρολογο.
    Last edited by Σουέλ; 24-02-2012 at 01:08.
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    29
    ποσο καιρο τα εχεις τα συμπτωματα σουελ?εγω το πονο στο στηθος 10 χρονια περιπου αλλα παλια δε με ενοχλουσε.επιδεινωθηκε μετα την υπερκοιλιακη ταχυκαρδια που επαθα οπως και ολα τα αλλα συμπτωματα..!ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΟΝΑΩ!!και εχω παρατηρησει πως οταν καθομαι νιωθω ενα βαρος η οταν σηκωνω το παιδι κοντευω να πεσω κατω απο το βαρος στο στηθος που με τραβαει προς τα κατω!!και φυσικα οταν ξυπναω νιωθω δυσφορια απο αυτο!!για το χουρχουρητο στο στηθος εχει κανεις ιδεα τι μπορι να ναι?διοτι οι γιατροι μου λενε πως ισως ειναι καποια λοιμωξη η κρυωμα!!και φυσικα δε το πιστευω..διοτι ειναι διαρκειας!!
    αν ειναι κανεις απο θεσσαλονικη εχει να μου συστησει καποιο καλο γιατρο??ευχαριστω εκ των προτερων!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Σουελ View Post
    Ε.Ο.Π.Υ. ειναι ο νεος ασφαλιστικος οργανισμος στον οποίο έχουν ενοποιηθεί ΙΚΑ-ΟΓΑ-ΟΠΑΔ (σίγουρα) και δεν ξέρω ποια άλλα ταμεία (π.χ. ΤΕΒΕ)....
    ατομα με οικονομικα προβληματα ακριβως!!όλοι εμεις που πληρώνουμε εισφορες...
    χαχαχαχα καλό έγραψες!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    20

    Smile

    Ritaki, αυτό με το κάψιμο που λες το έχω τις τελευταίες μέρες κι εγώ. Κι από όσο ακούω μάλλον πρόκειται για παλινδρόμηση (κάτι με το στομάχι τέλοσπάντων). Λίγο πολύ ζούμε όλοι την ίδια κόλαση από ότι φαίνεται. Και ταχυπαλμίες, και αρρυθμίες/φτερουγίσματα και πόνους στο στομάχι και υποτονία και τάση προς εμετό.... και και και και.....

    Πήρα κι εγώ για ένα περίπου χρόνο αντικαταθλιπτικά μετά από δύο κρίσεις πανικού. Τα σταμάτησα για 3 μήνες τώρα, και τώρα προσπαθώ να μην ξαναρχίσω, γιατί νοιώθω τα ίδια συμπτώματα πάλι. Το παλεύω με αγχολυτικά, γυμναστήριο, μαγειρική, βόλτες και ότι άλλο σκεφτώ. Αλλά έρχονται στιγμές που βρίσκομαι σε απόγνωση. Ειδικά όταν είμαι στη δουλειά που είναι καθιστική......

    Ελπίζω κάποτε να ξαναπάρω πίσω τη ζωή μου, τα αισθήματα μου και τον εαυτό μου.....

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    20
    Παιδιά νοιώθετε κι εσείς ατονίες και γενική κατάπτωση του οργανισμού; Ατονίες σε σημείο που νομίζω θα λυγίσουν τα πόδια μου σαν περπατώ........

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    στο σκοτεινό τόπο...
    Posts
    684
    Quote Originally Posted by Ritaki View Post
    ποσο καιρο τα εχεις τα συμπτωματα σουελ?εγω το πονο στο στηθος 10 χρονια περιπου αλλα παλια δε με ενοχλουσε.επιδεινωθηκε μετα την υπερκοιλιακη ταχυκαρδια που επαθα οπως και ολα τα αλλα συμπτωματα..!ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΟΝΑΩ!!και εχω παρατηρησει πως οταν καθομαι νιωθω ενα βαρος η οταν σηκωνω το παιδι κοντευω να πεσω κατω απο το βαρος στο στηθος που με τραβαει προς τα κατω!!και φυσικα οταν ξυπναω νιωθω δυσφορια απο αυτο!!για το χουρχουρητο στο στηθος εχει κανεις ιδεα τι μπορι να ναι?διοτι οι γιατροι μου λενε πως ισως ειναι καποια λοιμωξη η κρυωμα!!και φυσικα δε το πιστευω..διοτι ειναι διαρκειας!!
    αν ειναι κανεις απο θεσσαλονικη εχει να μου συστησει καποιο καλο γιατρο??ευχαριστω εκ των προτερων!!
    Τα συμπτώματα τα έχω 7 με 8 χρονάκια, τον πονο στο στήθος μόνο 1,5 χρόνο . Αυτό με το χουρχουρητό που λες το παθαίνω κι εγώ καμια φορά, αλλά βεβαια εγώ καπνίζω πολύ, οπότε δεν με παιρνει να παραπονιέμα γι αυτό.Τι εννοείς σου λένε "καποια λοιμωξη ή κρύωμα";Ναι,οκ, μπορεί.Αλλά έχεις κανει εξετάσεις π.χ. ακτινογραφία θώρακος.Σου έδωσαν καποια αγωγη;
    Κοίτα Ριτάκι, υπάρχει μια παγίδα στην όλη "νοσοφοβία" που έχουμε και εγω έχω πέσει μεσα καποιες φορές: πώς ξεχωρίζουμε έναν πραγματικό πόνο απο έναν ψυχοσωματικό; Εγώ παρά τους πόνους και τους πανικούς που με πιανουν, δεν κάνω σπασμωδικες κινησεις.Έκανα ένα γενικό τσεκ απ πριν κανα χρόνο και τέλος.Τα προηγούμενα χρόνια έπαιρνα φάρμακα, οπότε ήμουν πολύ καλύτερα.
    Αυτό που έχω να σου πω σαν συμβουλή είναι να έχεις έναν καλό γιατρό, ας πούμε παθολόγο, που γενικά θα σε κατευθυνει αν όντως υπάρχεια καποιο θέμα, αν και με τις εξετάσεις που έχεις κάνει, δεν το νομίζω. Εμένα ο ψυχίατρός μου με έχει παραπέμψει σε άλλο γιατρό για εξετάσεις, όταν πίστευε ότι μπορεί να υπάρχει κατι οργανικό.Αλλα βασικά ένας καλός ψυχολόγος ριτάκι είναι αυτός που θα σε βοηθησει. Ξέρω είναι κλισε, αλλά δεν υπάρχει κατι άλλο, πέρα απο τα φάρμακα φυσικά για τα οποια μόνο την προσωπική μου γνώμη μπορώ να πω και δεν είναι πρεπον να το κάνω γιατι θα παρεξηγηθω...
    [SIZE="2"]"In a real dark night of the soul, it is always three o'clock in the morning, day after day"
    [/SIZE]

    [I]F. Scott Fitzgerald[/I]

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    29
    geiaa sas paidia!!!sas stelnw pali giati eimai etoimi na skasw!!!ta symptwmata mouxoun xeiroterepsi apisteyta!!!ponaw aforita oli mera sto stithos k sto thwraka syn tou oti exo k entono kapsimo sto sterno kai exw kai entoni dyspnoia se semeio na me pianei asfyksia..exo kai xourxourito katw apo aristero stithos pou pote de to akouei kaneis giatros!!pigenw stous giatrous k mou lene pos dn exo tipota..den antexo allo na me koroideyoun re paidia..piga simera kai pira apotelesmata apo anosologikes ejsetaseis k deiksan systatiko simplirwmatos c3 katw apo to fysiologiko k asthenws thetika antipirika antisomata k pali mou lene pos den exo tipota k egw liwnw kathe mera!!!!dn antexw allo!!oi kardiologoi moy lene pws exo mia mikri diafygi sti mitroeidi kai kapoioi alloi pws exo proptwsi!!!magnitiki de mou grafei kaneis!!!ti na kanw????kaneis omoiopathis?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Ritaki!!! Αυτα που λες τα εχω αυτη τη στιγμη εγω!!! εγω εχω προπτωση δεν ειναι τιποτα!!!! Σημερα μου το ειπανε ειμαι 22 χρονων και μπορει να ειμαι λιγο χεσμενη γιατι οπως και να το κανεις μιλαμε για ''καρδια'' αλλα γλυκια μου δεν θα πεθανεις ουτε απο προπτωση ουτε απο διαφυγη και μλκς!!!!! απο το αγχος θα πεθανεις!!!! και εσυ και ολοι μας μοθ τρελενομαστε αδικα!!!! Κανε κατι λοιπον και κοιτα να το αλλαξεις γιατι κουραζεις τον εαυτο σου και την καρδια σου με ολα αυτα και επιβαρρυνεις οτι απειρο ελαχιστο προβλημα υπαρχει!!!!!! Ειμαι στην ιδια φαση δεν μπορω να κοιμηθω

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    γι αυτο και μπηκα , ποναει το αριστερο μου χερι εχω δυσπνια αλλα πιο πολυ απ ολα εχω μαλακινση εγκεφαλου!!!!!!

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    29
    asta na pane karol!!kai egw dyspnoia kathe vrady, apisteytous ponous pou de me afinoun na koimithw!!esy exeis toso entona symptwmata/?.poso kairo?egw fovamai giati prin apo 4 mines epatha yperkoiliaki taxykardia i opoia epidinwse poly asxima ta symptwmata mou!!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι αυτο που επαθες ακριβως??? Εγω πριν 4 μερες επαθα ταχυκαρδια για 4-5 ωρες περιπου, με γαμησε μεταφορικα ετοιμη να λυποθυμησω , ευτυχως ειχα αγιο τι να πω!!!! ηρεμισα μετα με xanax . Αλλα ναι γενικα εχω πονους στο αριστερο χερι δυσπνια, δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα απο το πολυ αγχος, με λουζει το στρες χωρις λογο και αιτια!! Πες μου εσυ τι εχεις και τι σου ειπανε οι καρδιολογοι!!!!

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    29
    loipon..egw exw enan ipio pono sto stithos apo ta 15 mou!!ala ola ksafnika alaksan sta 24 mou otan prin apo 3 mines sta kala kathoumena me piase mia ksafniki taxykardia se simio pou konteye na spasei ikardia mou..kratise peripou misi wra k de prolava na pao gia kardiografima..exo kai mikro paidi k de mporw eykolana metakinoume!!k eimai oli mera moni sto spiti dioti o antras mou douleyei...apo ekeini ti mera i zoi mou alakse pros to xeirotero!!gia 2 vdomades imoun ena ereipio sto krevati..eniotha apisteyti dysforia kai enan eswteriko ilektrismo pou mou proksenouse taxykaries synexeia!!oi ponoi mou exoun epideinotheipara poly kai antanaklane pleon kai sto thwraka me entono kapsimo kai sto aristero xeri..to drama einei pws exo aforiti dyspnoia kai ena periergo xourxourito sto stithos..me pianei pleon k sti kinisi!!zw ena drama alla oi kardiologoi mou lene pos i kardia mou leitourgei kala!!!d mporw na prosdiorisw apo pou proerxinte ola ayta!!zw me to fofo emfragmatos i aifnidiou thanatou!!ypoferw k oi gitroi de me voithane katholou!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    σε καταλαβαινω οσο δεν παει!!!!!! Αλλα εντα3ει και οι καρδιολογοι δεν ειναι χαζοι κατι παραπανω απο εμας ξερουν!!! Πρεπει να ασχολεισαι συνεχεια με κατι για να φευγει το μυαλο απο εκει!!! Αυτο τα κανει ολα σε διαβεβαιωνω!!!!! Αν ειχες κατι θα στο ειχαν βρει αμεσως!! Γιατροι ειναι , αυτη ειναι η δουλεια τους !! Πρεπει να ξεφυγει το μυαλο μας απο τον αιφνιδιο θανατο το καρκινο και τις αλλες βλακειες που σκεφτομαστε γιατι νταξει ποοοσο πια να αντεξει και αυτος ο οργανισμος!!! Η καρδια αντεχει ακομα μην φοβασαι!!! Παρτο απλα χαμπαρι πως δεν εχεις τιποτα απολυτως και ακομα και πρωπτοση να εχεις (φυσημα) , δεν ειναι τιποτα, ειναι τρομερα ασημαντο!!! Και μην ζεις με το φοβο της ταχυκαρδιας γιατι καπως ετσι εμφανιζεται!! Επισης κοψε καφε , τσιγαρο, ποτο και αρχισε εστω και μεσα στο σπιτι να περπατας λιγο καθε μερα και το καλοκαιρι πολλα μπανια!!! Το βασικοτερο ομως ειναι ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!!!!! Δωσε οοολη την προσοχη σου στο παιδακι σου και θα δεις για ποτε θα σου φυγουν!!!!! Δεν σκεφτεστε να κανετε ενα ακομα??? Θα κουραζεσαι τοσο πολυ μετα που δεν θα προλαβαινεις να σκεφτεις τιποτα αρνητικο!!!!!!!

  15. #30
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    49
    Ritaki, τα αποτελέσματα των εξετάσεων σου δείχνουν πως απλά έχεις πιθανόν περάσει κάποια ίωση και δεν έχουν καμία σχέση με την καρδιά σου.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •