Σκέφτομαι ότι πρέπει να γυρίσω στο πατρικό μου και να φύγω από Αθήνα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700

    Σκέφτομαι ότι πρέπει να γυρίσω στο πατρικό μου και να φύγω από Αθήνα

    Καλημέρα,

    Το τελευταίο καιρό στη δουλειά τα πράγματα πάνε χάλια, δουλεύω με τον πατέρα και βλέπω πως δεν βγαίνω οικονομικά εφόσον δεν πληρωνομαι τους τελευταίους μήνες, μιλάμε για μισθό πείνας των 400 ευρών τον οποίο δεν παίρνω όπως και κανείς από τους συναδέλφους. Έχω να πληρώσω δεή, θελω να κάνω σερβις στο αμαξι, για να ερχομαι εδώ θελω βενζίνη και κοινοχρηστα πρέπει να πληρώσω και σουπερ μαρκετ.
    Γενικά και στην Ελλάδα και στην δουλειά τα πράγματα πάνε προς το χειρότερο.
    Την παρασκευη ο πατέρας μου ειπε οτι μπορεί να πάει φυλακή..
    Σκέφτομαι πως δεν μπορώ να ζω ετσι και να επιβαρύνω και την συνταξιούχο μητέρα μου γιατί εκείνη μ δίνει λεφτά.
    Ίσως αν συνεχιστεί η κατάσταση σε 1-2 μήνες να φύγω και να πάω να μείνω στο νησί όπου ειναι το σπίτι μου.
    Σκέφτομαι ομως διάφορα θα αφήσω τη σχέση 2 χρόνων, η ζωή σε νησί ειναι τελείως διαφορετική αλλά τι να κάνω?
    επίσης σκέφτομαι ότι εχω συχνα προβλήματα στην υγεία και επισκέπτομαι γιατρούς και τέτοια αλλα ντα3ει κ εκει εχει γιατρούς βεβαια οχι τις δυνατότητες που χεις εδώ αλλα καραβια και αεροπλανα καθε μέρα έχει αν χρειαστει να κάνω κατι παραπάνω,να κάτσω εδω στη μιζέρια και τη φτώχεια?
    δουλειά μπορεί να βρω εκει ίσως δουλεια σαιζόν αρχικά..
    νιώθω πως δεν πρέπει να επιβαρύνω τη μητέρα μου άλλο, εκεινη μ λεει να μην ανησυχώ αλλά τι θα γίνει..
    εσεις τι θα κάνατε?
    [url]http://psychilogos.blogspot.com/[/url]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by elirene View Post
    Καλημέρα,

    Το τελευταίο καιρό στη δουλειά τα πράγματα πάνε χάλια, δουλεύω με τον πατέρα και βλέπω πως δεν βγαίνω οικονομικά εφόσον δεν πληρωνομαι τους τελευταίους μήνες, μιλάμε για μισθό πείνας των 400 ευρών τον οποίο δεν παίρνω όπως και κανείς από τους συναδέλφους. Έχω να πληρώσω δεή, θελω να κάνω σερβις στο αμαξι, για να ερχομαι εδώ θελω βενζίνη και κοινοχρηστα πρέπει να πληρώσω και σουπερ μαρκετ.
    Γενικά και στην Ελλάδα και στην δουλειά τα πράγματα πάνε προς το χειρότερο.
    Την παρασκευη ο πατέρας μου ειπε οτι μπορεί να πάει φυλακή..
    Σκέφτομαι πως δεν μπορώ να ζω ετσι και να επιβαρύνω και την συνταξιούχο μητέρα μου γιατί εκείνη μ δίνει λεφτά.
    Ίσως αν συνεχιστεί η κατάσταση σε 1-2 μήνες να φύγω και να πάω να μείνω στο νησί όπου ειναι το σπίτι μου.
    Σκέφτομαι ομως διάφορα θα αφήσω τη σχέση 2 χρόνων, η ζωή σε νησί ειναι τελείως διαφορετική αλλά τι να κάνω?
    επίσης σκέφτομαι ότι εχω συχνα προβλήματα στην υγεία και επισκέπτομαι γιατρούς και τέτοια αλλα ντα3ει κ εκει εχει γιατρούς βεβαια οχι τις δυνατότητες που χεις εδώ αλλα καραβια και αεροπλανα καθε μέρα έχει αν χρειαστει να κάνω κατι παραπάνω,να κάτσω εδω στη μιζέρια και τη φτώχεια?
    δουλειά μπορεί να βρω εκει ίσως δουλεια σαιζόν αρχικά..
    νιώθω πως δεν πρέπει να επιβαρύνω τη μητέρα μου άλλο, εκεινη μ λεει να μην ανησυχώ αλλά τι θα γίνει..
    εσεις τι θα κάνατε?
    Καλημέρα και σε σένα elirene,
    κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και για να πάρει κάποιος μια τέτοια απόφαση εξετάζει τα δικά του δεδομένα,
    αφού συνυπολογίσει κιόλας τα υπέρ και τα κατά της νέας κατάστασης, που θα βρεθεί.
    Κι εγώ έχω σπίτι σε νησί, που προσφέρεται και για χλιδάτη ζωή, αλλά ακόμα το παλεύω στην Αττική..
    Αν δεν ήταν βέβαια δικό μου κι εδώ το σπίτι και δεν εκκρεμούσαν κάποιες σημαντικές ακόμα υποχρεώσεις,
    σίγουρα τώρα θα βρισκόμουν εκεί πλέον για μόνιμα! :rolleyes:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Eγώ πουλάω το σπίτι μου εδώ,προσπαθώ απεγνωσμένα για να πάρω επαρχία διότι έρχεται χειρότερη μιζέρια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    κ εγώ αυτό πιστεύω ότι έρχονται τα χειρότερα γιαυτό σκέφτομαι ότι θα χρειαστεί να φύγω..ίσως μέχρι το καλοκαίρι , πιστεύω σε 1-2 μηνες θα φανεί..
    ειμαι στην μισθοδοσία του δεκεμβρίου ακόμα..χωρίς δωρο και επίδομα..
    ήρθε η μανα μ να δει γιατρός και μου ζήτησε 100 ευρώ να τις δανείσω μεχρι να της βγει η συνταξη..φυσικά και της τα έδωσα αλλά στην ουσία αυτή μ δίνει τώρα και η γιαγια από το νησι..ο πατέρας μ εχει σχεδόν καταστραφεί οικονομικά, χρωστάει στο κάθε ξενοδοχείο στο νησι 100.000 ευρώ..δεν ξέρω αν εχει νόημα να καθομαι αφού φαίνονται πως τα πράγματα πάνε προς το χειρότερο και νιωθω τυψεις που ενω δουλευω χρεώνω τη μανα, αν ειναι να πάω εκει και να βοηθήσω οχι να συντηρει 2 σπίτια..
    [url]http://psychilogos.blogspot.com/[/url]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Ναι πήγαινε θα σου πω κάτι ακραίο μιλαώ με κάποιον σε σύλλογο εδώ είναι σε τράπεζα κ έδινε για επιχειρήσεις-ξενοδοχεία δάνεια κ.λπ., είναι πολύ καλός άνθρωπος -ξεκίνησε η γνωριμία για το χαράτσι της ΔΕΗ- ο τελευταίος που του αυτοκτόνησε ήταν λόγω που κόψανε την εργατική εστία, ο ίδιος συντηρεί 6 ανέργους κ περιμένει τη μεταθεσή του για επαρχία όπου στο χωρίο θα φτιάξει μια μικρή αρχικά επιχείρηση γάλακτος,σου λέω εγώ αν είχα θα είχα φύγει,βρίζω που γεννήθηκα Αθήνα κ δε κράτησαν οι γονείς μου κάτι για επαρχία,αυτό θέλω να το πουλήσω να φύγω για το τόπο καταγωγής της μητέρας μου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Eγώ πουλάω το σπίτι μου εδώ,προσπαθώ απεγνωσμένα για να πάρω επαρχία διότι έρχεται χειρότερη μιζέρια
    Με τη ραγδαία πτώση στις τιμές των ακινήτων δε νομίζω ότι είναι καθόλου καλή εποχή να πουλήσει κάποιος ακίνητο
    και με την αδυναμία πολλών δανειοληπτών να πληρώσουν τις δόσεις των στεγαστικών δανείων οι τιμές θα υποχωρήσουν ακόμη περισσότερο.
    Αν λοιπόν αποφασίσει κάποιος να πουλήσει το σπίτι του αυτήν την εποχή, θα του το πάρουν κοψοχρονιά, γι αυτό πρέπει να μην προβαίνει σε βιαστικές ενέργειες.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Στο Άγνωστο
    Posts
    1,349
    Η γνώμη μου είναι να φύγεις δίχως δεύτερη κουβέντα να γλυτώσεις από το κολαστήριο και τη χαβούζα εδώ πέρα. Έχεις σκεφτεί ήδη τι δουλειά θα ασκήσεις ή, ακόμα καλύτερα, έχετε καμιά οικογενειακή επιχείρηση, πχ μαγαζί, ξενοδοχείο, κτήμα ή ο,τιδήποτε;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    athens
    Posts
    700
    Εχουμε καποια δωματια αλλα δεν θελω να δουλεψω εκει, ντα3ει να βοηθάω αν χρειαστει να πηγαινοφερνω κανα πελάτη αεροδρομιο/λιμανι αλλά θα θελα κατι εξτρα γτ δεν χρειάζεται εκει πολλα πραγματα οποτε θα μαι βαρος θα ναι σαν χαρτζιλικι
    ειναι μεγαλη απόφαση ομως από τη μια θελω πολύ απο την αλλη μην το μετανιώσω
    βεβαια ειναι μεγαλη πιθανοτητα να μην εχω αλλη επιλογη γτ τα πραγματα πανε απτο κακο στο χειροτερο..
    δεν πρεπει να ανησυχω ομως σπιτι εχω αλλα γενικα τα θελω ολα οργανωμενα και εξασφαλισμενα στο μυαλο μου και η ανασφαλεια π υπαρχει με διαταρρασει πολύ το μυαλο δουλευει δεν γινεται ετσι πρεπει να δρασεις διαφορετικά..
    θελω να ρυθμισω και καποια θεματα υγειας την τεταρτη θα παω στο νοσοκομειο για μια ενδοσκοπηση κ καυτηριασμο
    θελω να βγαλω ενα εγλειστο φρονιμητη και εκει που θα βρω γναθοχειρουργο και εδω που θα βρω λεφτα αλλα λεω να παω σε δημ.νοσοκομειο

    10 μαρτιο θα δω μια γιατρο π ερχεται απο γερμανια

    26 απριλιου εχω να κάνω ενα ελεγχο σε κατι αλλο
    και τον ιουνιο εχω εξετάσεις στο ανοικτο πανεπιστημιο
    σκεφτομαι οτι ως τοτε θα χω χρονο να αποφασισω να δω πως πανε τα πραγματα αν
    δεν μπορω να ανταπεξελθω καλύτερα να φυγω..
    [url]http://psychilogos.blogspot.com/[/url]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376
    Joann έχεις διαβάσει την ιστορία μου είχα στείλει κ e-mail χθες μιλήσαμε στο 1 παιδί, σκέφτομαι να πάρω επαρχία, έχει δάνειο πολύ μικρό οι δόσεις δεν πληρώνονται τώρα κ μίλησα με την εκπιζω αν δεν ρευστοποιηθεί μέχρι τέλος του2012 πιθανόν να αρχίσουν πληστηριασμοί κ μετά πρέπει να πάω ειρηνοδηκείο για παράταση κ αν δεχτούν-αυτά έχει κάνει ο άντρας μου κ λέει τη Δ.Δ. "ΠΊΠΕς"δεν μπορώ να μπω στο νόμο Κατσέλη διότι η εμπορική του αξία είναι πολύ μεγαλύτερη του δανείου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Ναυταθλητικός Όμιλος Ποδηλατών Βάρκιζας "Ο Βουκεφάλας
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by emy View Post
    Joann έχεις διαβάσει την ιστορία μου είχα στείλει κ e-mail χθες μιλήσαμε στο 1 παιδί, σκέφτομαι να πάρω επαρχία, έχει δάνειο πολύ μικρό οι δόσεις δεν πληρώνονται τώρα κ μίλησα με την εκπιζω αν δεν ρευστοποιηθεί μέχρι τέλος του2012 πιθανόν να αρχίσουν πληστηριασμοί κ μετά πρέπει να πάω ειρηνοδηκείο για παράταση κ αν δεχτούν-αυτά έχει κάνει ο άντρας μου κ λέει τη Δ.Δ. "ΠΊΠΕς"δεν μπορώ να μπω στο νόμο Κατσέλη διότι η εμπορική του αξία είναι πολύ μεγαλύτερη του δανείου
    emy, μόλις τώρα είδα το e-mail. Θα απαντήσω εκτενώς σε όλα το βράδυ, φεύγω για δουλειά.
    Πάνω απ' όλα μη στενοχωριέσαι και μην κάνεις βεβιασμένες κινήσεις που θα οδηγήσουν αργότερα σε χειρότερα αδιέξοδα.
    Η κατάσταση θέλει προσεκτική μελέτη και αργές κινήσεις. Μη βιάζεσαι.
    Για όλα υπάρχουν λύσεις, απλώς καθυστερούν λίγο.
    Είμαι σίγουρη ότι είσαι πολύ πιο δυνατή απ' ό,τι νομίζεις και στο τέλος θα τα καταφέρεις. :):):)

Similar Threads

  1. μενω Αθήνα αλλά είμαι από νησί νιώθω πως πρέπει να γυρίσω αλλά δεν είμαι σίγουρη
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 03-11-2011, 04:21
  2. πως θα γυρισω
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 31-10-2011, 22:14
  3. Μιλουσαμε για διαζυγιο,ειπε πωσ αν φυγω απο την Αθηνα θα παει δικαστικα...
    By Adzik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 76
    Last Post: 20-01-2011, 01:03
  4. Σκέφτομαι να γυρίσω πίσω
    By aimilia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 07-02-2009, 14:04
  5. Χριστούγεννα στο πατρικό...
    By gus1973 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 11-01-2007, 11:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •