βοηθηστε με....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6

    βοηθηστε με....

    ειμαι 29 ετων γυναικα ελευθερη μονη κ ανεργη! δεν ηξερα που αλλου να απευθυνθω για λιγη συμπαρασταση.η ζωη μου την δεδομενη στιγμη ειναι τοσο αδεια κ μονοτονη.δεν εχω φιλους δεν βγαινω επαψα να ζω κ να χαιρομαι.ολα αρχισαν πριν 3 χρονια.οταν γνωρισα τον πρωην συντροφο μου.μια γνωριμια τοσο αναπαντεχη κ ωραια οπως πιστευα τοτε.τον ερωτευτηκα κ τον αγαπησα πολυ.κ μου δειχνε το ιδιο κ εκεινος.παρ'ολο που μενανε μακρυα περιπου 350 χιλιομετρα (εγω επαρχια αυτος αθηναιος) αποφασισαμε να το παλεψουμε κ οπου βγει.κ καπου εκει αρχισε ο γολγοθας.επειδη δουλευαμε κ οι δυο αυτος ολες σχεδον τις μερες της εβδομαδας κατεβαινα εγω τα σαββατοκυριακα.καθε παρασκευη μεσημερι εφευγα κατευθειαν μετα την δουλεια κ γυρνουσα πισω δευτερα χαραματα κ κατευθειαν για δουλεια.να μην περιαυτολογω μου ζητησε οταν τελειωνα με την δουλεια μου κ αυτος να τελειωσει το σπιτι ''μας'' θα κατεβαινα μονιμα.μου ζητησε να παντρευτουμε σχετικα νωρις στην σχεση στους 2 -3 πρωτους μηνες.εν πασει περιπτωση οταν η δουλεια μου εμενα εδω τελειωσε μου ζητησε λιγο χρονο να παραμεινω ακομα εδω κ να συνεχισω να πηγιανοερχομαι μεχρι να φτιαξουν τα οικονομικα του.κατεβαινα για 1-2 εβδομαδες κ αλλο τοσο ημουνα σπιτι μου.με μια βαλιτσα στο χερι κ χωρις μονιμη κατοικια.η μια αναβολη εφερνε την αλλη.αρχισαν κ οι εντασεις αναμεσα μας τα νευρα οι τσακωμοι κ οτι αλλο γινεται συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις.αρχισε κ η αλλαγη στην συμπεριφορα του.ειναι αποτομος απομακρος ψυχρος κ τελικα μετα απο τοσο τρεξιμο τοση υπομονη αγχος κ τοση βοηθεια (κ οικονομικη) σε αυτον τον ανθρωπο χωρισαμε η μαλλον με χωρισε μετα απο 1 χρονο ταλαιπωριας.επειδη δεν ηταν ετοιμος οπως ειπε.χωρισαμε πολυ ασχημα με τραγικες συνεπειες σε μενα.ολο αυτο το διαστημα ειχα απομακρυνθει απο ολους.φιλους οσους ειχα γιατι δεν εκανα κ ποτε μεγαλες παρεες κ φιλιες.οικογενεια λογω αυτου η ηδη τεταμενη κατασταση αναμεσα μας εγινε χειροτερη.ισως γιατι κοι η οικογενεια μου περιμενε μια αισιοδοξη καταληξη σε ολο αυτο.κ βρεθηκα ξαφνικα τελειως μονη να μην μπορω κ να μην εχω κανεναν ανθρωπο να μιλησω.στα ελαχιστα ατομα που μπορουσα να απευθυνθω δυστηχως δεν με καταλαβαιναν.παλεψα πολυ με τον εαυτο μου να μην τρελαθω η να μην κανω κακο στον εαυτο μου.αντεξα ομως.προσπαθουσα να ξεχασω το τι ειχε γινει κ να προσχρησω παρακατω.αλλα αρχισε να με ενοχλει ξανα λεγοντας μου οτι θελει να ειμαστε παλι μαζι αλλα να ειναι ετοιμος πρωτα κτλ κτλ.στην αρχη τον πιστευα περιμενα οντως να ξαναειμαστε μαζι ετσι οπως ειχαμε σχεδιασει τοτε.αλλα φυσικα δεν εγινε ποτε.εν τελει με ενοχλει ακομα κ σημερα.1,5 χρονο μετα τον χωρισμο μας.λεγοντας μου συνεχως τα ιδια πραγματα η καποιες αλλες φορες κατηγορωντας με οτι απλα ειμαι ευεξαπτη κ αυτος ειναι ο λογος που δεν το αποφασιζει.μ........! οταν αρχισε να το κανει κοντεψα οντως να τρελαθω αλλα σημερα εναμιση χρονο μετα δεν νιωθω τπτ για αυτον.δεν με απασχολει πλεον.αδιαφορω κ δεν νομιζω οτι θελω πλεον να ειμαι ξανα μαζι του.κ του το εχω πει επανειλλημενως να σταματησει να με ενοχλει αλλα αυτος συνεχιζει.ειλικρινα δεν ειναι ερωτικη απογοητευση πλεον.απλα ολα αυτα τα αναφερω για να εχετε μια γνωμη της καταστασης μου.θεωρω οτι λογω αυτου αρχισαν ολα.στο σημερα λοιπον απο ανεφερα κ πιο πανω ειμαι μονη χωρις κανεναν δεν βγαινω ειμαι ολη μερα μεσα σε ενα σπιτι.ανεργη που αυτο κανει ακομα πιο δυσκολη την κατασταση με αυτη την ιστορια να με στοιχιωνει στο οικογενειακο μου περιβαλλον μιας κ μενω μαζι τους.δεν ξερω αν ειναι καταθλιψη απλα υποφερω βαθεια.εχω τοσο μεγαλη μοναξια κ κανεναν να μου κρατησει το χερι η να με παρει μια αγκαλια.προσπαθω καθημερινα να μην τρελαθω η να μην πεσω στα χαπια.η ακομα χειροτερα να κανω κακο σε μενα.αν τυχει κ γελασω σταματαω κ βαζω τα κλαματα.χωρις να ξερω το γιατι.μου λειπει η αγαπη ενος ανθρωπου η αγκαλια.μιας κ ουτε απο τους δικους μου ειχα ποτε μεγαλη εκδηλωση αγαπης.θελω ενα συντροφο να κανω οικογενεια να κανω παιδια αλλα ετσι οπως ειμαι σε αυτη την κατασταση φοβαμαι οτι αυτο δεν θα συμβει ποτε.ενω γνωριζω ανθρωπους αντρες κανενας δεν μου κινει το ενδιαφερον.ισως γιατι φοβαμαι πλεον η γιατι κανεις δεν μ ακουμπαει ψυχικα.πριν γινουν ολα αυτα ημουνα ενα κοριτσι που παντα γελουσε.κοινωνικη εβγαινα διασκεδαζα ημουνα ενας αλλος ανθρωπος τωρα βλεπω οτι φτανω στα 30 κ η ζωη μου ειναι τοσο αδεια.χωρις νοημα.φοβαμαι να μην μεινω μονη τελικα.συγνωμη ειλικρινα που σας κουρασα με το τοσο μεγαλο κειμενο αλλα δεν ειχα που αλλου να απευθυνθω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    μου λειπει η αγαπη ενος ανθρωπου η αγκαλια.μιας κ ουτε απο τους δικους μου ειχα ποτε μεγαλη εκδηλωση αγαπης.
    Γεια σου anteleid , από όλη την περιγραφή της κατάστασης σου ξεχώρισα αυτό το κομμάτι , γιατί νομίζω ότι είναι η πρωταρχική αιτία !
    Ένιωθα παλιά και εγώ έτσι , και έκανα βιαστικά και πιεσμένα σχέσεις.
    Αυτό το έλλειμμα αγάπης και άρα σιγουριάς στην παιδική μας ηλικία , είναι αυτό που ψάχνουμε από έναν σύντροφο στην βιολογικά ενήλικη ζωή μας , και όταν δεν το έχουμε νιώθουμε αβοήθητοι , γεμάτοι μοναξιά και ανασφάλεια !
    Αυτό όμως δεν αναιρεί το δικαίωμα παρέμβασης και διόρθωσης σε κάτι που δεν ευθυνόμαστε βέβαια οι ίδιοι.
    Η κατάσταση απαιτεί τρία πολλή σπουδαία ψυχικά χαρίσματα : την ειλικρινή προσπάθεια , την ικανότητα επιμονής , και την ικανότητα αναμονής !
    Last edited by Φιλομαθής; 25-02-2012 at 17:32. Reason: βοηθηστε με....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6
    ευχαριστω για την απαντηση καταρχας! απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου αυτο εκανα.υπομονη επιμονη κ παντα προσπαθουσα.αλλα μεχρι σημερα αντι για θετικο αποτελεσμα εφερε αρνητικο.δεν ξερω αν φταιει το περιβαλλον που μεγαλωσα η οι συνθηκες αλλα παντα ενιωθα οτι δεν ανηκω εκει η οτι ειμαι ''αναγκαιο κακο''.εχεις δικιο παντα μου ελειπε αγαπη κ παντα αυτη εψαχνα.ισως με τον λαθος τροπο.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    ston kosmo mou giati o diko sas den ine oreos
    Posts
    54
    βγεσ εκσο κανε κατι που σου αρεσι κσεχνατα αφτααα γιρνα σελιδαα

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6
    μακαρι να ηταν τοσο απλο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,248
    Και μένα μου λείπει αγάπη κοπελιά αλλά οι προσπάθιες είναι απειροελάχιστες και όσο πάνε μειώνονται. ακόμα και να βγεί μαζί μου μια κοπέλα επειδή θα γοητευτεί από την κοιλίτσα μου με το που μπεί στο αμάξι θα ξενερώσει που δεν είναι πόρσε.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6
    οντως ισχυει αυτο που λες! οπως ισχυει κ για τους αντρες να θελουν την συνοδο ανεγκεφαλη κ χαζη! για συγκεκριμενους λογους

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Αδειαστε και κανα Inbox παιδες!!!!!!!!!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    Quote Originally Posted by anteleid View Post
    οντως ισχυει αυτο που λες! οπως ισχυει κ για τους αντρες να θελουν την συνοδο ανεγκεφαλη κ χαζη! για συγκεκριμενους λογους
    Εδω κανεις λαθος, ποιος αντεχει εναν παραλογο ανθρωπο στην ζωη του?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου αυτο εκανα.υπομονη επιμονη κ παντα προσπαθουσα.αλλα μεχρι σημερα αντι για θετικο αποτελεσμα εφερε αρνητικο.
    Καλημέρα anteleid , στην ικανότητα της επιμονής λάβε υπόψιν σου μια σημαντική προϋπόθεση : όταν τα μέσα που χρησιμοποιούμε για ένα συγκεκριμένο πρόβλημα σε ένα βάθος χρόνου δεν φέρνουν αποτέλεσμα , καλούμαστε να τα αλλάξουμε , χωρίς να φοβόμαστε νέα πιθανή αποτυχία !

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    Εδω κανεις λαθος, ποιος αντεχει εναν παραλογο ανθρωπο στην ζωη του?
    ειπα για συγκεκριμενους λογους! δεν θα την παντρευτει κιολας! απλα εξυπηρετει καποιους σκοπους!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    6
    στην θεωρια ειναι ευκολο! στην πραξη ομως τι γινεται? οταν εισαι σε μια θεση που δεν μπορεις να κανεις τιποτα?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,193
    τα παπουτσια στον τοπο σου δεν σου κανουν?

Similar Threads

  1. Βοηθηστε με!!!!!!
    By elenakimarialenaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 24-02-2012, 21:25
  2. ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ
    By lavie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-02-2012, 17:32
  3. Βοηθήστε με!
    By νατασουλι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 58
    Last Post: 07-08-2010, 17:05
  4. ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ
    By ΜΟΝΟΣ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 27-11-2006, 15:57
  5. Βοηθήστε με
    By panagiwths in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 25-12-2005, 22:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •